m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
No to zaczynamy. Po pierwsze: Flaga Ukrainy. Tutaj należy zauważyć że często mylona jest kolejność kolorów. Prawidłowo od góry powinna być niebiesko-żółta. I nie błękitno-żółta, tylko niebiesko-żółta.
Okolice Majdanu Niezależności i Chreszczatyku. Sobór Michała Archanioła - widok z wierzy bramnej Soboru Sofijskiego. Sobór Michała Archanioła - za bramą. Ogólnie rzecz biorąc w Ukrainie istnieją dwa patriarchaty prawosławne - Moskiewski i Kijowski. Podobno przynależność cerkwi do konkretnego patriarchatu można rozpoznać po kształcie kopuły - jak konkretnie... to już dłuższa historia.
Sobór z bliska. W środku niestety nie udało się zrobić zdjęć. Kijów ma taką dziwną specyfikę, że niebo tam jest bardziej niebieskie. Wokół soboru mieszczą się pomniejsze budynki o różnych przeznaczeniach... ...między innymi szkoła, którą po polsku nazwalibyśmy seminarium duchownym dla popów (na zdjęciu akurat coś na kształt plebanii)... ... uczy się tam również po prostu teologii, zresztą wraz z przyszłymi popami. Świeccy uczniowie po prostu nie otrzymują święceń.
Pomnik Bogdana Chmielnickiego Sofia Kijowska, czyli Sobór Mądrości Bożej Jest to jeden z najważniejszych i zarazem najstarszych soborów w Ukrainie. Jego obecna bryła powstawała już na początku XI w, za panowania Włodzimierza Wielkiego. Dzisiaj pełni oczywiście dalej funkcję sakralną, ale także wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO.
W środku niestety nie można robić zdjęć, ale i z zewnątrz świątynia robi wrażenie. W tych czasach w naszym kraju... cóż...Polska była drewniana. W 2017 roku Ukraina (niestety) organizowała konkurs Eurowizji... Zarówno z tego powodu, jak i niedawnych świąt Wielkiej Nocy ulica pomiędzy Soborem Sofijskim a Archanioła Michała była ozdobiona okolicznościowymi dekoracjami.

skonstruowano także owym czasie coś na kształt jarmarku.
Cerkiew św. Andrzeja
Złote Wrota - To właśnie tutaj miecz koronacyjny władców z dynastii Piastów, Szczerbiec zyskał swoją nazwę. Wyszczerbił się bowiem od  uderzenia w Złote Wrota. Dzierżył go wtedy Bolesław Chrobry.
Jest to oczywiście bujdą, ponieważ Złote Wrota powstały dużo po śmierci Bolesława Chrobrego. Na dodatek Szczerbiec również został wykuty dużo później.
Widok na miasto. Stacja metra - Charkowska Stacja - Arsenalna - najgłębsza stacja metra na świecie.
A tutaj... Fenikular! Czyli kolejka która jedzie pod górę - jakieś 50 metrów. Pokonuje tę odległość w jakieś 5 minut.
Opera Kijowska.

najbliższe galerie:

 
Kijów - dzień 2 - miasto złotych kopuł
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Kijowskie impresje
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Kijów - dzień 1 - Majdan i okolice
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Kiev
1pix użytkownik olgar odległość 1 km 1pix
Kijów raz jeszcze
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Kijów
1pix użytkownik dario5 odległość 2 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!