m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Oprócz pieknej słonecznej pogody w Bydgoszczy przywitały nas Trzy Gracje :) Pierwsze kroki kierujemy oczywiście na rynek,ale żeby do niego dojść,trzeba przejść przez most,z którego doskonale prezentuje się Przechodzący przez rzekę Zawitał do Bydgoszczy 1 maja 2004 dla upamiętnienia wejścia Polski do Unii Europejskiej.Fenomenem rzeźby jest fakt, iż umieszczono ją nad Brdą na linie rozpiętej pomiędzy brzegami. No i już jesteśmy na starym mieście :) W tle pomniki Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej ustawiony w tym miejscu w 1969 roku,a upamiętnia on ofiary terroru hitlerowskiego, a w szczególności tych bydgoszczan, którzy zostali rozstrzelani w tym miejscu w pierwszych dniach II wojny światowej. Centralny plac miasta, został wytyczony w 1346 r. w momencie lokacji miasta przez króla Kazimierza Wielkiego.
Przez Stary Rynek przebiega 18 południk długości geograficznej wschodniej, który łączy Bydgoszcz m.in. ze Sztokholmem i Kapsztadem. ... Tymczasem swe kroki kierujemy na Wyspę Młyńską. Na Wyspie Młyńskiej spędzimy chwilę czasu,bo na tym 6 ha obszarze naprawdę jest co robić. Po rewitalizacji stała się jednym z najpiękniejszych i chyba najbardziej interesujących miejsc w mieście. Tworzy ją główne koryto Brdy oraz jej odnoga zwana Młynówką.
Większą część Wyspy Młyńskiej stanowią tereny zielone - park z zadrzewionymi alejami i duże trawniki, które w połączeniu z kaskadami tzw. Międzywodzia oraz kamienic malowniczej Bydgoskiej Wenecji, sprawiły, że jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i spacerów. :) :) :) Dobrze się prezentuje nowoczesny i doskonale wpisany w otoczenie budynek Przystani Bydgoszcz.Marina, ukończona w 2012 r., zdobyła nie tylko serca bydgoszczan ale także wiele prestiżowych nagród ze względu na swoją oryginalną architekturę. Wyspa Młyńska zwana była dawniej Wyspą Królewską.
Od średniowiecza funkcjonowały tu magazyny, spichrze zbożowe, młyny, a od od 1594 r. do 1688 r. również mennica, która zasłynęła z wybitych tu dukatów Zygmunta III Wazy o nominale 100, być może największych złotych monet w historii Europy. Gdzies po drodze wyłania nam sie Bydgoska Fara ... A my tymczasem pomału opuszczamy Wyspę Młyńską,by móc zobaczyc jeszcze kawałek miasta :) Bydgoszcz ze względu na swoje położenie od zawsze stanowiła też ważny ośrodek portowo-handlowy. Już z polecenia króla Fryderyka II Prusacy rozpoczęli w 1774 roku budowę Kanału Bydgoskiego mającego połączyć Wschód z Zachodem. Prace zainicjowano właśnie od przebudowy systemu wodnego w obrębie zakola Brdy i Wyspy Młyńskiej.
Brdę regulowano i pocięto śluzami, które miały służyć żegludze w całej Europie. :) :) Dziś Brda i Kanał Bydgoski stanowią fragment drogi wodnej Wisła-Odra z Bydgoszczy do Kostrzyna nad Odrą, który jest częścią międzynarodowej drogi wodnej E70 łączącej Antwerpię z Kłajpedą. Z każdym rokiem rośnie też znaczenie turystyki wodnej, do czego przyczyniła się budowa w ostatnich latach - właśnie na Wyspie Młyńskiej - przystani jachtowej z wypożyczalnią kajaków i łodzi. W ten sposób stara, przemysłowa wyspa zamieniła się w nowoczesne, zielone centrum wypoczynku.
A to już kościół Klarysek,jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Bydgoszczy. Jednonawowa gotycko-renesansowa świątynia została wzniesiona pomiędzy 1582 a 1618 rokiem. Katedra bydgoska w 2004 roku dekretem Ojca Świętego Jana Pawła II została podniesiona do rangi katedry Diecezji Bydgoskiej. Budynek Poczty Polskiej - 
najstarsze informacje o funkcjonowaniu placówki poczty królewskiej w Bydgoszczy pochodzą z I połowy XVIII w. Budynek nad Brdą, w którym obecnie mieści się siedziba poczty głównej, przeznaczono na ten cel po 1815 roku. Kamienicami eklektyczno-secesyjnymi zachwycamy sie co rusz ...
A zabudową szachulcową właściwie bez ustanku :) Bydgoskie Spichrze nad Brdą są niemal jak herb miasta. Stanowią niewymyślone w konkursie odwieczne logo Bydgoszczy. Pałacyk Lloyda w stylu manieryzmu niderlandzkiego na prawym brzegu Brdy, wzniesiony w latach 1885-1886 r. to dawna siedziba m. in. Lloyda Bydgoskiego, jednego z największych przedsiębiorstw żeglugowych w II Rzeczpospolitej. Hala Targowa.Wzniesiona została w 1904 roku, według projektu berlińskich architektów z pracowni Boswau i Knauer GmbH, w stylu neogotycko-modernistycznym. Szczególnie zainteresowało mnie główne wejście z dwiema wieżyczkami i herbem miasta.W tle Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli. Budowa kościoła rozpoczęła się na fundamentach dawnego kościoła św. Krzyża w 1901 roku, a zakończyła się dwa lata później. Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim. I tak kończymy nasz spacerek po naprawdę fajnym mieście jakim jest Bydgoszcz.
I nie wiem,skąd biora się te złośliwości o Brzydgoszczy ... Następnym razem poświęcę tutaj trochę więcej czasu na dokładniejsze zwiedzanie. Jakiś mam niedosyt ... :) :) :)
Dziękuję i pozdrawiam !

najbliższe galerie:

 
Bydgoszcz część III. Woda,woda...
1pix użytkownik anek11 odległość 4 km 1pix
Ostromecko - dla spragnionych. . .
1pix użytkownik anusia_osia odległość 6 km 1pix
Bydgoszcz część II. Nieatrakcyjna...
1pix użytkownik anek11 odległość 7 km 1pix
spacerkiem po Bydgoszczy - cz.  1
1pix użytkownik u-optymisty odległość 7 km 1pix
Air Fair Bydgoszcz
1pix użytkownik magdus odległość 7 km 1pix
JURA PARK SOLEC KUJAWSKI
1pix użytkownik wania odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4562) dodano 28.01.2018 15:22

Dziekuję wszystkim za odwiedziny i komentarze :)
Pozdrawiam !

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 28.01.2018 10:44

Bydgoszcz łączy w sobie dwa miasta nad wodami : Wenecje i Amsterdam .Cale miasto podzielone jest akwenami , mostami , kanałami , śluzami , jazami , fosami .

i innym urządzeniami wodnymi . Dużym zainteresowaniem turystów cieszy sie Wyspa Młyńska ,

stanowi od wielu pokoleń natchnienie dla licznych artystów , turystów, mieszkańców .

ja jestem zauroczonym tym miastem , widzialem tez Bydgoszcz "z wody" plynąc przez zabytkowe śluzy .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 28.01.2018 09:54

Piękne miasto. Miło było przypomnieć sobie, własną wycieczkę po tym mieście.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:894) dodano 27.01.2018 21:39

To prawda piękna - czy wypiękniała nie wiem byłam tam raz w kwietniu 2017 - co widziałem też na OŚ zamieściłem. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 27.01.2018 08:30

Ależ "ten" Bydgoszcz wypiękniał :)))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3873) dodano 26.01.2018 10:56

Do Bydgoszczy jeszcze nie dotarłam,a to takie ładne miasto.
Koniecznie muszę to nadrobić.Pozdrawiam:)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:664) dodano 25.01.2018 22:00

Bardzo ładnie się prezentuje Bydgoszcz w Twoim obiektywie. Jeśli zaświeci słońce to jest wyjątkowo fotogeniczna. Wstyd powiedzieć, ale tu jeszcze ni dotarłam. Trzeba to w końcu nadrobić. Pozdrawiam

doracz użytkownik doracz(wpisów:1102) dodano 25.01.2018 21:34

Ach, moje prawie rodzinne miasto, zwykle szare, jest przez Was kolorowo i ciekawie pokazane. Pozdrowienia:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5391) dodano 25.01.2018 21:09

Widzę, że Bydgoszcz bardzo wypiękniała. Spędziłem w Bydgoszczy ponad 2 miesiące w czasie praktyki dowódczej podczas służby wojskowej po studiach w 1975 roku,. Muszę kiedyś wybrać się tam i przypomnieć sobie to miasto. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!