m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zapraszam do Lizbony. Pierwsza zasada: Zapakujcie porządne buty! Lizbona, to miasto na wysokich wzgórzach. Chodzenie jest trudne i męczące...wymaga niezłej kondycji. Co zobaczyć w Lizbonie??? nie wiem co polecić. Chodziliśmy jak się dało i gdzie się dało. Spacer po Bairro Alto wymaga  dobrej kondycji. Ulice prowadzą bowiem na przemian w górę i w dół. Praça dos Restauradores. Publiczny plac w Lizbonie. Znajduje się na południowo-wschodnim końcu Avenida da Liberdade, w pobliżu placu Rossio.Plac jest dedykowany przywróceniu niepodległości Portugalii w 1640 roku, po 60 latach hiszpańskiej dominacji.
Obelisk na środku placu, odsłonięty w 1886 roku, nosi nazwy i daty bitew podczas wojny hiszpańsko-portugalskiej w 1640 roku.Pomnik Odnowicieli znajduje się w centrum placu. Rossio Train Station . Zaczynamy jak najbardziej klasycznie, czyli na Praça do Comércio. Arco da Rua Augusta - kamienny łuk triumfalny, historyczny budynek i atrakcja turystyczna. Kiedyś w tym miejscu znajdował się portugalski pałac królewski, ale został on doszczętnie zniszczony w trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Na środku Praça do Comércio jest pomnik króla Józefa I, właśnie za jego czasów trzęsienie miało miejsce. Katedra Se,której pełna nazwa brzmi Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie.
W Lizbonie mówi się na nią po prostu Se de Lisboa. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie, którego historia sięga czasów zdobycia Lizbony przez krzyżowców. Cechuje go nie tylko ciekawa architektura i historia, ale również tłumy turystów, gdyż jest to jeden z najważniejszych zabytków Lizbony. Lizbona i plaża? Tak! Lizbona i jej okolice: Cascais, Sintra lub Costa da Caparica, posiadają liczne plaże, na które można dostać przy pomocy komunikacji miejskiej, a na które dojazd wcale nie jest trudny. Na niektóre plaże kursują liczne autobusy, pociągi lub inne formy transportu publicznego, na niektóre nawet z centrum Lizbony. Rio i San Francisco w Lizbonie. Ponte 25 de Abril łudząco przypomina Golden Gate, a Cristo Rei to kopia Jezusa z Brazylii
Lizbona , która kojarzy się nierozerwanie z żółtymi tramwajami, wspinającymi się po stromych wzgórzach, muzyką fado i niesamowitą atmosferą. Tak mi się kojarzyła.Nic mylnego. Bardziej niszowo: z geograficznymi skarbami, starymi mapami, unikatową architekturą i bardzo ciekawym położeniem. I to wszystko jest prawda. Są tu i czerwone tramwaje :) Turyści przyjeżdżają tu głównie po to, by poza sercem, które w sumie trudno zlokalizować, zwiedzić najstarszą część miasta, Alfamę oraz symbol Portugalii, nieco odległą Belem, [ o tym w następnej galerii], pojeździć tramwajami lub elevadores, dobrze zjeść, posłuchać fado i pooglądać miasto z kilku punktów widokowych. Każdy lepszy od drugiego. Alfama.To właśnie w Alfamie zaczęła się piękna Lizbona i to wyjątkowe miejsce dalej ma niesamowity średniowieczny urok, który trudno znaleźć w innych miastach. Rozwieszone pranie przypomina ciasne włoskie uliczki .
W tej dzielnicy stromych, wąskich uliczek i małych placyków życie płynie jak na prowincji. Rozklekotane domki zamieszkują rdzenni mieszkańcy Lizbony, Szczególnie wąskie uliczki, 
dodają miastu niesamowitego klimatu. Ci, którzy lubią niespieszne zwiedzanie, mogą udać się spacerem z Alfamy do dzielnicy Graca. Ta ostatnia - poza turystycznym szlakiem, ze swym pięknym kościołem i widokiem na Lizbonę, może zauroczyć sklepikami utrzymanymi w starym stylu, kawiarniami oraz małymi uliczkami ozdobionymi kamienicami wyłożonymi azulejos. Trzy niewielkie dystrykty Lizbony: Lapa, Santos-o-Velho i Alcantara mieszkańcy dzielą na jeszcze mniejsze, dodając nieoficjalnie dzielnice: Madragoa, Estrela i Docas. Wszystkie są położone pomiędzy Bairro Alto a Belem, ale mocno różnią się od siebie. Lapa znalazła się w obrębie murów miejskich w 1770 roku, aby dopiero po trzęsieniu ziemi, 5 lat później, ożywić się architektonicznie. Wiele ulic zrekonstruowano według projektu Manuela da Maya (asystenta Pombala), tak że dziś dzielnicę zdobią przede wszystkim eleganckie kamienice, zamieszkiwane przez polityków i śmietankę towarzyską Lizbony.
Po mieście można poruszać się na wiele sposobów. Dla wytrwałych polecam wędrówki piesze. Elevador de Santa Justa jest imponującą konstrukcją ze stali, przy pomocy której część miasta Baxia łączy się z wyżej położoną częścią Chiado. Postawiona w 1902 roku, a w 2005 ponownie otwarta po pracach renowacyjnych - przewozi do 24 osób w kabinie. Winda Elevador de Santa Justa jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Ten budynek został zbudowany na przełomie wieku (1902) przez francuskiego architekta urodzonego w Portugalii - Raoula de Mesniera du Ponsarda. Budynek miał połączyć dolne miasto z Bairro Alto (najwyższym punktem w mieście). Winda mierzy 45 metrów, ma metalową konstrukcję i pierwotnie była zasilana parą. Wierzchołek wieży jest zbudowany w stylu neogotyckim i można się na niego dostać po spiralnych schodach. W kawiarni można podziwiać piękne widoki na miasto, plac Rossio, zamek i rzekę. W 2002 roku budynek został uznany za pomnik narodowy. Jak mówi legenda, Lizbona powstała jako miasto na siedmiu wzgórzach. W głębi widoczny plac Praça de D. Pedro IV.Pomnik Pedro IV znajduje się na środku placu. Dzięki temu posiada nieskończoną ilość miejsc, gdzie Lizbończycy i turyści podziwiają panoramiczne widoki, które oferują Miradouros (Tarasy Widokowe).
Najbardziej znane i najczęściej odwiedzane Punkty widokowe to: Miradouro de São Pedro de Alcântara, o Miradouro da Graça, Miradouro de Santa Luzia i Miradouro das Portas do Sol. Niektóre z nich są gwarne, z niesamowitą ilością turystów, inne spokojne i ciche. Widoki z góry zapierają dech w piersi. Po Lizbonie warto chodzić i rozglądać się. Zawsze zobaczysz coś ciekawego. O Lizbonie napisano wiele książek, nakręcono tam wiele filmów. Ale urodę miasta posmakować można tylko wówczas, kiedy się przemierza kręte uliczki samemu.
Bo Lizbona to przedziwna mieszanka architektury dawnej i nowej, kamienic wyłożonych piaskowcem z kamienicami wyłożonymi azulejos, czyli płytkami ceramicznymi.Takiej zewnętrznej kanalizacji nie widziałam nigdzie :) :) :) Przylegający do pałacu Foz Teatr Eden z 1931 to jeden z najpiękniejszych budynków Art Deco w Lizbonie. Dawniej mieścił się tu rzeczywiście teatr, później urządzono w nim kino, aż wreszcie na początku bieżącego wieku przeznaczono go na hotel. W górnej części w postaci kamiennych rzeźb symbole kina i teatru - aktorzy odtwarzający role. Muzeum Kombatantów w Lizbonie, mieści się tuż obok słynnej Wieży Belem, w Forcie Dobrego Sukcesu. Jednak mimo tego nie jest zbyt często odwiedzane przez turystów zwiedzających zabytki i atrakcje turystyczne Belem. Dzięki temu Muzeum Kombatantów może być świetną alternatywą dla wszystkich, którzy chcą zboczyć z głównego szlaku zabytki i atrakcji turystycznych Belem, by choć na chwilę odpocząć od tłumów ludzi.

Muzeum Kombatantów jest muzeum militarnym, w którym poświęcono zdecydowaną część ekspozycji rozwojowi portugalskiej armii w XX wieku, wojnom zamorskim Portugalii w koloniach afrykańskich w latach 1961-1974 oraz pamięci poległym żołnierzom portugalskim na frontach wojennych.
 Przed muzeum znajduje się okazały Pomnik Kombatantów oraz Kaplica Pamięci. Jeśli macie chwilę czasu podczas zwiedzania Belem, będąc obok Wieży Belem, zajrzyjcie również w to miejsce. Dziękuję. Zapraszam do części II.

najbliższe galerie:

 
Lizbona
1pix użytkownik magdus odległość 0 km 1pix
Lizbona - podróż tramwajem i nie tylko…
1pix użytkownik migawka odległość 1 km 1pix
LISBOA - telhados vermelhos e eléctricos
1pix użytkownik przemyslaw odległość 1 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - Oceanário de Lisboa
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
O esplendor de Portugal - Lizbona (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
PORTUGALIA - Lizbona
1pix użytkownik madeleine odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4187) dodano 23.01.2018 13:40

ak
Andrzej, w Lizbonie są stare zamki i kościoły, niestety brak "ruin". Wiem, że interesują nas bardzo historyczne ruiny, ale tym razem niestety :( Polecam Lizbonę na weekend. Masz blisko, więc obskoczysz miasto w mig.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4187) dodano 23.01.2018 13:38

achernar-51
Leszku, ja byłam w Lizbonie jakieś 30 lat temu i postanowiłam sobie odświeżyć to urocze miasto i nie żałuję, bo troszkę się zmieniło, ale niewiele. Bedzie jeszcze II część.
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6201) dodano 23.01.2018 07:00

A kiedyś się tam wybiorę ale tylko żeby zaliczyć (bo blisko mam ) ... jakoś mnie Lizbona nie rajcuje :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5391) dodano 23.01.2018 01:11

Bardzo lubię Lizbonę. To miasto ma w sobie niezapomniany klimat i urok. Dzięki za przypomnienie w większości znanych mi miejsc i pokazanie kilku, do których nie dotarłem. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4187) dodano 22.01.2018 22:59

charlie
Jak się łazi po mieście, to zawsze coś ciekawego zauważysz, tym bardziej, że nie była to żadna wycieczka zorganizowana, gdzie przewodnik goni i nie ma czasu na nic. Prywatne wyjazdy są ciekawsze. Sama sobie wszystko organizujesz i od Ciebie zależy co zobaczysz.
Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do drugiej części.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4187) dodano 22.01.2018 22:57

smok-1
Dziękuję za odwiedziny. Wieczory w knajpkach były, wjazd elevadorem i tramwaj zaliczony. Więcej będzie w części drugiej. Zapraszam.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2229) dodano 22.01.2018 22:47

Mimo że tyle już było galerii z Lizbony i wydawać by się mogło, że nic nowego nie można pokazać, to absolutnie 'rozwaliłaś' mnie tą kanalizacją na ścianie budynku.
Żółty element bielizny na tle żółtej elewacji też niczego sobie :-)
Świetna niebiesko-biała fasada budynku na 27.
Podobało się :-)
Pozdr.

smok-1 użytkownik smok-1(wpisów:45) dodano 22.01.2018 22:44

Jedno z moich ulubionych miast w Europie. Jest i klimat o atmosfera. Polecam wieczory w knajpkach przy fado, wjazd elevadorem czy przejażdżkę tramwajem po uliczkach Alfamy. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!