m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Zamek św. Jerzego w Lizbonie dumnie góruje nad miastem i jest jednym z najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych na mapie turystycznej Lizbony. Jest on położony na Alfamie, najstarszej dzielnicy Lizbony. Lizbona jest dumna z zamku św. Jerzego, którego korzenie sięgają do czasów Maurów, a którego historia jest mocno powiązana z historią miasta.  Po portugalsku to Castelo de São Jorge. Bez trudu znajdziemy do niego drogę z różnych części miasta. Ile jednak kosztuje wstęp... cena na biletach :) Pierwsze fortyfikacje na wzgórzu zamkowym powstały jeszcze za czasów rzymskich, kiedy to Lizbona i okoliczne ziemie były pod panowienim Rzymu.  Zamek, który możemy oglądać dzisiaj, został wzniesiony przez Maurów w X wieku i był pod ich panowaniem, aż do XII wieku, dokładnie do roku 1147, kiedy to zamek, jak i cała Lizbona, zostały odbite z rąk Maurów przez pierwszego króla Portugalii ,Afonso Henriques, w ramach II krucjaty. Z tym wydarzeniem wiąże się legenda: Rycerz imieniem Martin Moniz, zauważając, że jedne z wrót są otwarte, własnym ciałem uniemożliwił ich zamknięcie. Rycerz zginął, ale to umożliwiło zdobycie zamku.
Od tego czasu zamek pełnił funkcję siedziby królewskiej, a w roku 1300 został on gruntownie przebudowany przez króla Dionizego I,  ...w drugiej połowie XIV wieku zostały odnowione i poszerzone mury zamkowe, które objeły swoim zasięgiem również dużą część podzamcza. W tym czasie również zamek dostał swoją nazwę: Zamek św. Jerzego, która została mu nadana przez króla Jana I. Z początkiem XVI wieku zamek stracił na znaczeniu, a to za sprawą trzęsienia ziemi z 1531 roku, jak i za sprawą budowy nowej rezydencji królewskiej przez króla Manuela I. Świetność zamkowi postanowił przywrócić młody król Sebastian w 1569 roku, jednak plany te przerwała nagła śmierć króla. W czasie okupacji hiszpańskiej (1580 - 1640) zamek, jak i podzamecze przeszły szereg modernizacji, a w tym czasie były wykorzystywane m.in. jako koszary dla wojsk hiszpańskich.
Zamek ponownie ucierpiał na skutek potężnego trzęsienia ziemi z 1755 roku, które to  w dużym stopniu zniszczyło ówczesną Lizbonę. Został on odbudowany dopiero w 1947 roku z polecenia dyktatora Salazara, który nakazał m.in. demontaż wszystkich dodanych przez wieki modyfikacji zamku i przywrócenie mu pierwotnego charakteru. Od tego czasu zamek stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Lizbony. Most Vasco da Gamy (Ponte Vasco da Gama). Najdłuższy most w Europie, który spina brzeg rzeki Tag w okolicach stolicy Lizbony (w miejscowości Sacavém) z miejscowością Montijo po drugiej stronie rzeki. Jego długość wynosi 17,2 km, w tym 0,829 km to przęsło główne, 11,5 km pozostałe przęsła nurtowe oraz 4,8 km to wiadukty dojazdowe i węzły. Most został zbudowany w celu odciążenia ruchu na jedynej działającej wcześniej przeprawie (Ponte 25 de Abril). Most został otwarty dla ruchu samochodowego 29 marca 1998, w czasie odbywających się międzynarodowych targów Expo ’98. Budowlę nazwano imieniem żeglarza Vasco da Gamy w pięćsetną rocznicę odkrycia przez niego drogi morskiej z Europy do Indii.
Cristo Rei to znajdujący się na przedmieściach Lizbony usytuowany (na przeciwległym brzegu Tagu) na przeszło 80 metrowym cokole monumentlany 28 metrowy pomnik Chrystusa Króla.  Jego powstanie zostało zainspirowane znajdującym się w brazylijskim Rio de Janeiro sławnym posągiem Chrystusa Zbawiciela. Fundatorem i pomysłodawcą monumentu był ówczesny autorytarny premier Portugalii - António de Oliveira Salazar (1889-1970). Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 17 maja 1959 roku. Figura Chrystusa zaprojektowana została przez rzeźbiarza Francisco Franco de Sousa Cristo Rei powstał, aby wyrazić wdzięczność Portugalii za uniknięcie poważniejszych zniszczeń w czasie II Wojny Światowej. Realizacja projektu trwała 21 lat, zmobilizowała katolików w kraju za granicą. Na szczyt cokołu można wjechać windą, skąd rozpościera się przepiękny widok na rzekę Tag oraz malownicza panorama Lizbony.
Wzgórze z Chrystusem, to kolejny punkt widokowy. Panorama miasta ze wzgórz jest wspaniała. Z każdego miejsca widać więcej i lepiej. Czerwona wstęga mostu przecina rzekę. Jest doskonale widoczna z centrum portugalskiej stolicy. Pręży się dumnie. Ma ku temu powody. Szybko urosła do rangi symbolu Lizbony. Most 25 kwietnia przerzucono przez rzekę Tag ( Rio Tejo), a właściwie jej rozlewisko, które Portugalczycy nazywają Słomianym Morzem. Do 1974 roku most nosił imię portugalskiego dyktatora - Antoniego Salazara. Po rewolucji goździków zmieniono jego nazwę na 25 kwietnia ku czci pokojowej zmiany. Ponte 25 de Abril ma długość 2 km i prawie 300 m. Wysokość od tafli wody to maksymalnie 70 m, co pozwala na wpływanie do Lizbony największych jednostek pływających. Praça do Marquês de Pombal, (plac) w Lizbonie. Znajduje się między Avenida da Liberdade (Aleja Wolności) i parkiem Edwarda VII.Jego nazwa nawiązuje do Sebastião José de Carvalho e Melo,markiza Pombal, hrabiego Oeiras, który rządził Portugalią od 1750 do 1777.
Brązowy posąg markiza  z lwem, symbolem władzy u jego boku. Markiz pokazany jest patrzący w kierunku dzielnicy Baixa, obszaru Lizbony, który został przebudowany pod jego kierunkiem po trzęsieniu ziemi w Lizbonie w 1755. Plac przed Klasztorem Hieronimitów. Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos). Wielki kompleks klasztorny w lizbońskiej dzielnicy Belém. Zbudowany w I połowie XVI w., uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego, będącego specyficznym dla Portugalii połączeniem gotyku i renesansu.
W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś w 7 lipca 2007 r. została ogłoszona jednym z Siedmiu Cudów Portugalii. Budowa klasztoru, rozpoczęta w 1502 r. z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii, zakończyła się w roku 1551, kiedy syn Manuela, Jan III, zrezygnował z jej finansowania. Klasztor powstał na miejscu kaplicy Ermida do Restelo (Capela de Săo Jerónimo), założonej w tym miejscu przez Henryka Żeglarza. Autorem projektu był Diogo de Boitaca (1460-1528), uważany za twórcę stylu manuelińskiego. W budowie klasztoru uczestniczyli następnie João de Castilho (1475-1552), Diogo de Torralva (1500-1566) i Jerónimo de Ruao (1530-1601).Do roku 1934 klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima - stąd jego nazwa. W klasztorze znajdują się groby króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej oraz króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. Są tam też nagrobki żeglarza Vasco da Gamy (1468-1523) i pisarza Luisa de Camõesa (1527-1570). W arkadach klasztoru znajduje się granitowa płyta, pod którą spoczywa najsłynniejszy portugalski poeta Fernando Pessoa.
13 grudnia 2007 r., podczas szczytu Unii Europejskiej, na terenie klasztoru podpisano formalnie tzw. Traktat Reformujący Unię Europejską, odtąd nazywany Traktatem Lizbońskim. Torre de Belém - militarna budowla z 1520 roku stojąca w Lizbonie, na jej zachodnim przedmieściu Belém, nieopodal Klasztoru Hieronimitów, u ujścia Tagu do oceanu. Jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Portugalii. Torre de Belém wybudowano z polecenia portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego w latach 1515-1520. Wieżę zaprojektował Fernando de Arruda i uchodzi ona za jedyną zachowaną do dziś budowlę wzniesioną całkowicie w tzw. stylu manuelińskim. Postawiona w epoce wielkich odkryć geograficznych, wieża odgrywała rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się także punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii. W okresach późniejszych, m.in. w czasie okupacji hiszpańskiej (1580-1640), pełniła funkcję więzienia, w którym w podmakających pomieszczeniach przetrzymywano więźniów politycznych. W wyniku wielkiego trzęsienia ziemi z 1755 budowla przeniesiona została ze środka rzeki w obecne miejsce. W 1833 przez dwa miesiące był tu więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii.
W 1907 r. wieża została uznana za zabytek narodowy Portugalii. W 1983 r. Torre de Belém wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W roku 2007 wieża została wybrana jednym z Siedmiu Cudów Portugalii.

najbliższe galerie:

 
Lizbona (Portugalia)
1pix użytkownik romario odległość 2 km 1pix
O esplendor de Portugal - Lizbona (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 3 km 1pix
Lisbona- Sintra
1pix użytkownik piautre odległość 3 km 1pix
Benfica Lizbona
1pix użytkownik muczacza odległość 3 km 1pix
O esplendor de Portugal - Lizbona (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 3 km 1pix
 Portugalia - wcale nie za daleko
1pix użytkownik tom odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 25.01.2018 20:09

hej hej, 29-30 - za dużo, dla mnie to upał:) 25 by wystarczyło:)
Przemek mi podpowiada, żeby jechać w maju i mnie przekonał. Nie wiem tylko czy się uda wszystko załatwić z urlopami, ale spróbuję.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5288) dodano 25.01.2018 01:16

Śnieżko - my dwukrotnie byliśmy latem - w lipcu. I też było ciepło, ale nie upalnie. Maksymalnie - 29-30 stopni, a wieczorem 23-25 stopni. Upały znacznie łagodzi obecność oceanu... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 24.01.2018 23:09

sniezka
W Lizbonie cały czas jest ciepło. We wrześniu było ponad 30 stopni. Polecam Lizbonę właśnie tak na jesieni.Wtedy jest ciepło, ale nie upalnie i łatwiej zwiedzać miasto.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 24.01.2018 23:08

wielkopolanka
Dziękuję wielkopolanko, starałam się opisać w miarę rzetelnie, na podstawie przewodnika.
Pozdrawiam serdecznie.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 24.01.2018 17:53

Z ciekawością obejrzałam obie części. Mam taką myśl, żeby Lizbonę w tym roku odwiedzić. Jeszcze nie wiem co z tego wyjdzie, ale myśl jest, i to dość męcząca, więc może się uda. Jaka była temperatura we wrześniu? Kiedy tam jechać, żeby było ciepło, ale nie upalnie?

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1864) dodano 24.01.2018 12:10

Lizbona zalicza się do miast do których chciałabym wrócić...zwiedzałam w biegu w Święto Św.Anoniego patrona Lizbony...Asiu Twoje relacje sa solidne i dzięki Ci za to...
pozdrawiam serdecznie:)

ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 24.01.2018 09:13

20 do 23 my w PL też mamy naszego ! :))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 24.01.2018 00:39

achernar-51
Masz rację. Tak podają przewodniki. Ja bardziej bym powiedziała, że jest to wyraz wdzięczności za uratowanie części miasta po trzęsieniu ziemii. Ale skoro tak uznali, to ich wybór.
Dziękuję za odwiedziny.
Serdecznie pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5288) dodano 24.01.2018 00:29

Ładnie przedstawione miejsca w Lizbonie, zwłaszcza dzielnica Belem. Trochę dziwna wydaje mi się intencja budowy posągu Cristo Rei jako "wyraz wdzięczności Portugalii za uniknięcie poważniejszych zniszczeń w czasie II Wojny Światowej", bo niby skąd miałyby wziąć się jakiekolwiek (a nie tylko poważniejsze) zniszczenia, skoro Portugalia przez całą wojnę pozostawała neutralna i nie brała w niej udziału... Pozdrawiam. :))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!