m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Trasa wyprawy. 23 dni 5000 km Macedonia. Kanion Matka piękne miejsce, znane już wśród obieżyświatowców. Jezioro Treska, trochę zapuszczone socjalistyczne kąpielisko. W tle Kanion Matka. Skopje. Bardzo rzuca się w oczy wielka ilość rzeźb - pomników. Nazwanie Skopje miastem tysiąca pomników nie jest przesadzone. Skopje. Park of the woman freedom-fighter. Fragmenty pomnika. Skopje, Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty. 
Bardzo miłe spotkanie z Polką, dyrektorką tego muzeum.
Tetovo, meczet Šarena Džamija, czyli Malowany Meczet (Decorated Mosque).  Jego elewacja, a przede wszystkim wnętrze, jest niezwykle bogato pokryte malowidłami o bardzo intensywnych barwach i różnorodnych wzorach. Tetovo, Arabati Baba Teke -
 Monastyr Derwiszów i spotkanie z ostatnim zamieszkałym tam derwiszem. Teren ten powoli przejmują miejscowi muzułmanie. Jezioro Mavrovo Monastyr Sveti Jovan Bigorski Jezioro Debar Ohrid (Ochryda), promenada.
Ohrid, Twierdza Samuela. Ohrid, Plaošnik i widok na jezioro Ochrydzkie. Ohrid, 
Cerkiew św. Jana z Kaneo i ... przepiękny szmaragd wody jeziora Ochrydzkiego. Zatoka Kości -”Bay of the Bones rekonstrukcja osady z epoki brązu / wczesnej epoki żelaza. Osadnictwo trwało tu niemal nieprzerwanie w okresie 700-1500 p. n. e. 
Monastyr Świętego Nauma. Założony w 905 przez św. Nauma Ochrydzkiego (św. Nauma Ochrydzkiego Cudotwórcę, maced. Свети Наум Охридски Чудотворец) − ucznia Cyryla i Metodego, współtwórcę ochrydzkiej szkoły piśmienniczej, jednego z największych ośrodków literatury i kultury słowiańskiej tamtych czasów. W klasztorze tym w 910 św. Naum został pochowany. Jezioro Ochrydzkie
Park Narodowy Galichica. W drodze na Magaro 2255 m n.p.m. W tle jezioro Prespa, a za plecami jezioro Ochrydzkie. Zachód słońca nad jeziorem Prespa. Albania, Cerkiew św. Mikołaja (Kisha e Shën Kollit) w Voskopojë ( Moskopole) - widać zniszczone zabytkowe freski. Ze względu, na to, że budynek jest w remoncie to fresków z wnętrza kościoła, dzieł Dawida z Salenicy nie zobaczyliśmy. Grecja. Miasto Kastoria i jezioro Kastoria, które jest uważane za jedno z najpiękniejszych jezior nie tylko w Grecji, ale także na całym Półwyspie Bałkańskim i zostało wymienione jako pomnik przyrody przez greckie Ministerstwo Kultury. Natychmiast zauważysz bogatą awifaunę z łabędzi niemych, dzikich kaczek, czapli i pelikanów kędzierzawych, Wybierz się na spacer wzdłuż jeziora, szczególnie wczesnym popołudniem i cieszyć się pięknym krajobrazem ... 
Jezioro nad, którym jest pięknie położone miasto Kastoria niestety nie nadaje się do kąpieli, a i pelikanów nie zauważyłem, ale polecam. Kastoria. Jaskinia Smocza (The Dragon's Lair) . Bardzo ładna - przepiękna szata naciekowa. Wejście 6 €. 
Warto poświęcić 20 minut swojego czasu. 
Kastoria. The Monastery of Panagia Mavriotissa - klasztor z pięknymi freskami między innymi z freskiem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wąwóz na rzece Aliakmonas Potamos. Tuż obok odbywał się w tym czasie festiwal muzyczny - taki grecki Woodstock - River Party - Nestorio Kastorias. Na słynną River Party tysiące ludzi zbiera się tam co roku. 
Krystalicznie czysta woda, bogata w florę i faunę i częste alternacje krajobrazu zachwycą wszystkich gości spływających Aliakmonas. Jest to największa rzeka w Grecji, o łącznej długości 300 km, w całości na terytorium Grecji. Wąwóz Aoos. Kamienny most Konitsa. Rzeka Voidomatis, przeraźliwie zimna i krystalicznie czysta. Most Kleidonia na rzece Voidomatis. 
Popularny jest tu spływ pontonami, rafting. Ioannina (Janina). Meczet-muzeum Aslan Aga z 1619r.
Ioannina. Muzeum srebra Silversmithing Museum jest warte zobaczenia, szczególnie ciekawe są tu pokazane różne techniki wytwarzania i zdobienia srebrnych przedmiotów - talerzy, sztućców, biżuterii.
Zagori. Kamienny most Koguta Bridge of Kokkori or Noutsos. Zagori. Wąwóz Vikos z punktu widokowego Beloi. Wąwóz Vikos ma długość 20 km, ściany o wysokości od 120 do 490 m i jest szeroki od 400 m do zaledwie kilku metrów w najwęższym miejscu. Jest wymieniony przez Księgę Rekordów Guinessa jako najgłębszy kanion świata proporcjonalnie do jego szerokości, chociaż niektórzy kwestionują to twierdzenie, ale mimo to trzeba przyznać, że robi wrażenie. Góry Pindos. Wieże Papingo w zachodzącym słońcu. Skalne baseny Papingo Papingo Rock Pools. Niestety w sierpniu było, jak się okazało, jak zwykle mało wody i nie udało nam się w nich wykąpać. Szmaragdowa woda w jeziorze Ziros - czysta, nie zagloniona i ciepła - idealna do kąpieli dla ciepłolubów. Jezioro ma około 1000 m długości i 500 m szerokości i ma kształt elipsy. Głębokość ponad 25 m, a niektórzy podają nawet 70m. Warto zobaczyć unikalny biotop jeziora Ziros.
Lefkada, Zatoka Vlicho. Lefkada. Zatoka niedaleko Nidri i Nydri marine. Lefkada. Plaża Egremni. Wg. mnie najpiękniejsza plaża na Lefkadzie. Niestety plaża została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,1 Richtera, które nawiedziło wyspę w listopadzie 2015r. Wstrząsy spowodowały, że osuwiska skalne spadające ze 150-metrowego klifu zasypały plażę i odcięły dojście od lądu. Trzęsienie ziemi na Morzu Jońskim, które zabiło 2 osoby, przesunęło Lefkadę o 36 cm na południe.
Lefkada. Plaża Porto Katsiki. Palża, której wizerunek jest na okładkach wielu folderów z Grecji.
Niestety po ww trzęsieniu ziemi charakterystyczne widoczne na zdjęciu przejście chodnikiem na obustronnym stromym skalnym klifie zostało zamknięte ze względów bezpieczeństwa i możliwość zrobienia okładkowego zdjęcia została odłożona w czasie. Lefkada. Przylądek Lefkatas (Cape Ducato). Tu podobno poetka Safona z Lesbos miała rzucić się do morza z powodu nieszczęśliwej miłości. Lefkada początkowo nie była wyspą - stała się nią dopiero gdy w VII w. p.n.e. koloniści korynccy przekopali kanał oddzielający ją od Grecji kontynentalnej. Itaka plaża Spiagge.
Rejs Siedem wysp. W tle wyspa Skorpios. Na tej wyspie osiedlił się sam Aristotelis Onassis (teraz wyspe kupił rosyjski oligarcha finansowy Rybolow). Kanion i Wodospady Ronies (Wodospady Nidri). Jak zwykle w sierpniu jest mało wody. :-((
Ammoudia, port na rzece Acheron.
Necromanteion Acheron, podziemny tunel. Świątynia Nekromanteion była to w przeszłości starożytna świątynia nekromancji. Miejsce to było poświęcone Persefonie oraz Hadesowi. Nekromanteion jest obecnie otwarty dla zwiedzających, jednak po pierwotnej konstrukcji pozostały jedynie jej ruiny. Zobaczyć można tam duży podziemny tunel, centralny pokój sanktuarium oraz labirynt z częściowymi korytarzami - wszystkie te elementy stanowiły kiedyś jedną z największych świątyń w tym obszarze. Nazwa świątyni oznacza dosłownie wyrocznia śmierci, a ludzie przychodzili tu, aby rozmawiać ze zmarłymi. 
Alonaki plaża. Piękna plaża ze szmaragdową wodą. Parga.
Macedonia. Jezioro Ochrydzkie. Park Narodowy Galichica. Jezioro Prespa.

najbliższe galerie:

 
Macedonia - Crni Drim, żródło rzeki
1pix użytkownik valt69 odległość 3 km 1pix
Macedonia-Św. Naum i Czarny Drim
1pix użytkownik tereza odległość 3 km 1pix
Macedonia - Klasztor św. Nauma
1pix użytkownik valt69 odległość 3 km 1pix
Macedonia Północna . U źródeł rzeki Czarny Drim .
1pix użytkownik warusek odległość 3 km 1pix
Macedonia Północna . Zatoka Kości i Monastyr św. Nauma .
1pix użytkownik warusek odległość 3 km 1pix
Bałkany cz. 11 - Cerkiew św. Nauma.
1pix użytkownik wmp57 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6846) dodano 01.02.2018 12:06

Eljot jak się zdecydujemy na Grecję, to na pewno się odezwę bo wczoraj oglądałam też Twoje galerie z innej wyprawy do Grecji na półwysep Chalkidiki i tamten rejon mnie też interesuje, zwłaszcza, że Grecję kontynentalną to ja odwiedzałam z 20 lat temu, później tylko wyspy;) Do Macedonii też bym chciała wpaść choć na chwilę w drodze powrotnej, bo w Ochrydzie mi się strasznie podobało:) Te plaże na wyspie Lefkada są prześliczne:) pozdrawiam:)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 01.02.2018 10:22

Witaj Anetko, miło mi gościć Cię w moich skromnych progach. :)
Uważam, że Grecja jest the best i zawsze warto jest tam wrócić, bo ciekawych miejsc jest dużo.
Jeśli chciałabyś coś dopytać, na temat trasy lub nawet na temat tych miejsc, których nie zdążyliśmy zobaczyć to służę pomocą.
Ciekawą informacją jest np. to, że od granicy Albańskiej do Kastorii jechaliśmy bezpośrednio autostradą, a jej do tej pory nie ma na google maps.
Pozdrawiam serdecznie. :-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6846) dodano 31.01.2018 23:39

Bardzo fajna wyprawa wakacyjna:) Też myślę o Grecji w tym roku, bo już pare lat tam nie byłam;) pozdrawiam:)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 31.01.2018 11:27

Witaj, Surykatko
Specjalnie umieściłem harmonogram tych miejsc które widziałem, po to własnie, by "zmałpować", "odgapić","brać do zgapienia", "zaznaczyć na mapie 'do zobaczenia koniecznie'" czyli po prostu skopiować w swoich wyjazdach lub zrealizować swój wyjazd na "mojej licencji".
niestety nie wszystkie z wymienionych w harmonogramie miejsc załapały się na zdjęcie w galerii - ograniczenie do 50 oraz np. w pięknej jaskini Perama czy w muzeum Vrellis był zakaz fotografowania, a zdjęcia z biodra nie wyszły :-(.
Pozdrawiam
:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 30.01.2018 21:02

Wspaniała wyprawa. piękne miejsca odwiedziłeś. sporo do zmałpowania :)
pozdrawiam :)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 29.01.2018 13:43

Przemysławie, dziękuję.
I serdecznie pozdrawiam!
:-)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 29.01.2018 13:41

Podrozninka_ dziękuję za odwiedziny i miło mi, że się podobało.
Miejsca są warte zobaczenia, polecam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 29.01.2018 11:37

Gratuluję i pozdrawiam!
:)

podrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:167) dodano 28.01.2018 21:07

Hej.
W sumie, to wszystko mi się tu podoba.
I zdjęcia, i miejsca odwiedzone, i opis...
Lubię takie galerie.
1O/1O
Miłego wieczoru!

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 27.01.2018 13:58

Terezo, dziękuję za wizytę, miło mi, że wyjazd się podobał, planuję je przez połączenie wybranych interesujących miejsc znalezionych przeważnie w necie i tworzę szczegółowy plan wyprawy. Korzystam też w wielu Twoich galerii i galerii innych obieżyświatowców.
Pozdrawiam.

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 26.01.2018 19:35

Doracz, dziękuję za odwiedziny i ciepłe słowa.
Pozdrawiam

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 26.01.2018 11:07

Ula, Macedonię preferowaliśmy w tym wyjeździe nie dlatego, że Ohrid jest miastem nieprzerwanie najdłużej istniejącym osiedlem ludzkim na świecie !!!, nie tylko dlatego, że Jezioro Ochrydzkie ma cztery miliony lat i dzięki obfitemu dopływowi wody i odpowiedniej cyrkulacji nigdy nie zarosło, a w jego niespotykanie czystej toni przetrwało ponad 200 endemicznych gatunków!, ale głównie dlatego, ze jest położone na 750 m n.p.m. i temperatura powietrza była przyjazna ok 30°C, zamiast ponad 40°C w Grecji w tym czasie. Poza tym Macedonia jest o połowę tańsza od Grecji.
Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 26.01.2018 11:02

Super wyprawa.Pozdrawiam:)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 25.01.2018 16:25

Wielkopolanko, dziękuje za miłe słowa. Cieszę się, że się podobało.
Pozdrawiam.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 25.01.2018 14:25

Piękna wyprawa i piękna galeria. Pozdrawiam:)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 25.01.2018 14:18

Satan, dzięki za miłe słowa i proponuję dołączyć do Twoich górskich eskapad góry Pindos np. takie "zakątki południa" jak szczyt Gamila i przejście wąwozem Vikos - trasy, które miałem w pierwszym planie zrealizować na tej wyprawie, ale ze względu na wysoką temperaturę odłożyłem na następny czas.
Pozdrawiam.

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 25.01.2018 11:45

Śnieżko, dziękuję za odwiedziny. Jeśli zechcesz wykorzystać kilka pomysłów z mojej trasy to śmiało nie zastrzegłem praw autorskich. ;-)
Nazbierało się sporo zdjęć i być może zamieszczę coś wcześniej niż za rok. :-)
Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 25.01.2018 10:54

Taki sposób podrózowania jest najlepszy.
Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem;
Macedonia to piękny rejon Europy. Ja najlepsze cevapcici jadłam własnie w Skopje. Super wakacyjna wyprawa:) Pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 25.01.2018 09:57

Fajnie się z Tobą podrózuje...piękne miejsca pokazujesz i piękne zdjęcia równiwż...podobająca się galeria..
pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 25.01.2018 07:52

Baaaardzo fajna eskapada :-) Trasa bardzo "mnie" się podoba. Fajnie pojeźdźiliście, po bardzo ciekawych zakątkach południa ;-)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 24.01.2018 22:45

Gotowa wycieczka. Nic, tylko od Ciebie odgapić:)
Wpadaj tu częściej! Pozdrawiam:)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 24.01.2018 22:28

Dziękuję za odwiedziny, wysokie oceny i miły komentarz.
Pokazane miejsca za wyjątkiem Ohridu i Skopje nie są jeszcze tak obfotografowane przez Obieżyświatowców jak na to zasługują, a są naprawdę piękne. Niestety nie starczyło czasu, i nie wszystko co zamierzałem udało mi się zobaczyć, a jest tam jeszcze dużo do zobaczenia, choćby Smocze jeziorka, kanion "Acheron Springs" czy wyspa Golem Grad.
Może za kilka lat wrócę w te rejony.
Taki styl podróży preferuję od 2010 roku i wolę to niż objazdówki z biurem.
Pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4951) dodano 24.01.2018 19:06

No nieźle :)
Biorę do zgapienia :)
Fajnie podróżujesz - tak jak lubię :)
I fajne foty :)
Pozdrawiam !

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:731) dodano 24.01.2018 14:18

Super wyprawa. Bardzo ciekawa trasa i piękne krajobrazy. Część grecką prawie w całości miałam okazję przejechać 2 lata temu. Ja byłam na początku maja - dużo więcej wody i zdecydowanie mniej ludzi. Część macedońska ciągle jeszcze przede mną, a z Twoich zdjęć wygląda bardzo kusząco. Z dużą przyjemnością obejrzałam galerię i kilka miejsc zaznaczam na swojej mapie "do zobaczenia koniecznie". Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!