m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (27):

 
- A może tak pojedziemy do Elbląga? 
- A czemu do Elbląga? 
- A byłaś w Elblągu?
- Nie, ale znam kogoś kto był...
- No widzisz, ja też znam ale nie byłem....

No i tak wpadliśmy na pomysł żeby pojechać do miasta, które leży w miejscu, które dla nas jest w ogóle nie po drodze. Nasza trasa biegła z Poznania prosto do Elbląga. Celem było tamtejsze muzeum archeologiczne, o którym słyszeliśmy same dobre rzeczy. Jako że towarzyszyło nam dwóch jeszcze kolegów, którzy jak się okazało nigdy nie byli nie tylko w Elblągu ale też nie zwiedzali zamku w Malborku, zaszliśmy na zamek. Na początek zwiedzania trafiliśmy na korowód.
Potem wnętrza Od ostatniej wizyty na zamku wiele się zmieniło. Poprzednio każde z nas było tu za dzieciaka, więc nie wszystko jeszcze było w takim stanie jak obecnie. Przykładowo kościół zamkowy, który jeszcze parę lat temu był w trakcie remontu. Gdzieś tam z tyłu głowy wiedzieliśmy, że zamków krzyżackich jest na północy o wiele więcej, ale tym razem nie planowaliśmy ich zwiedzać. Życie pokazało co innego. Pomniki trzech mistrzów krzyżackich na dziedzińcu.
Zamek w Malborku jaki jest każdy widzi. Korzenie prawie jak w Angkor Dotarliśmy w końcu do celu podróży! Elbąg! Po zameldowaniu w hotelu o cudnej nazwie Galeona ruszyliśmy na miasto.
Stara część Elbląga jest naprawdę super odremontowana. Co prawda starówka nie jest zbyt wielka, ale za to posiada swój klimacik. Można powiedzieć że to taki trochę mniejszy Kołobrzeg, choć pewnie nie jeden mieszkaniec Elbląga by się nie zgodził. I najbardziej klimatyczne miejsce na całej starówce, czyli wąskie przejście. Starówka w całej okazałości. Oczywiście zaliczyliśmy tez wizytę w muzeum archeologicznym, które było celem naszej wyprawy
Muzeum szczerze polecamy! Zdjęć z wystawy jednak nie wrzucamy zachowując nieco tajemnicy. Na koniec dnia usiedliśmy w knajpce zlokalizowanej w starej kościelnej piwnicy i uraczylismy się lokalnym piwem. Na koniec jeszcze brama wiodąca na starówkę. Następnego dnia mieliśmy wracać prosto do domu, jednak okazało się że odwiedziliśmy jeszcze parę miejsc.

najbliższe galerie:

 
Malbork.  Zamek
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
zamek w Malborku
1pix użytkownik travis odległość 1 km 1pix
Malbork 2018
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Zamek w Malborku vol.  2
1pix użytkownik patryk odległość 1 km 1pix
ZAGADKI POLSKA 3
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Malbork - Zamek krzyżacki cz. III.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 09.06.2019 23:46

Z przyjemnością obejrzałem dobrze znane mi miejsca, jako że w Elblągu bywam dość często, w Malborku nieco rzadziej, ale zdarza mi się tam być przynajmniej raz w roku. Dwie drobne uwagi. Na fotce 12 są pomniki nie trzech, ale czterech wielkich mistrzów Zakonu NMP: Siegfrieda von Feuchtwangena (1273-1311), Hermanna von Salza (1165-1239), Winricha von Kniprode (1310-1382) oraz Albrechta von Brandenburg-Ansbach Hohenzollerna (1490-1568). Klimatyczny zakątek na fotce 22 to unikalna w skali kraju tzw. Ścieżka Kościelna. Jest to wąskie przejście, łączące ulice Świętego Ducha i Mostową. Dawniej było dłuższe i biegło ze Starego Miasta do kościoła dominikanów p.w. NMP. Zachowany odcinek i dalszy prowadzący do ulicy Studziennej nazywano też kiedyś Ścieżką Kościelną (Kirchensteig). Odcinek od ulicy Studziennej do kościoła p.w. NMP nazywano zaś Małą Szewską (Kleine Schuhmachergasse). Uliczka była też ostatnią drogą dla mieszkańców, prowadziła bowiem na cmentarz - czy to przy kościele p.w. NMP, czy też przy kościele p.w. św. Jakuba, już poza murami Starego Miasta. Całe przejście rozpiera 10 gotyckich łęków. Ocalały fragment Ścieżki Kościelnej stanowi jeden z nielicznych, oryginalnych elementów średniowiecznych, zachowanych na elbląskim Starym Mieście po II wojnie światowej. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!