m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
FUERTEVENTURA? A dlaczego by nie?...;) Trudno dziś w to uwierzyć, ale w przeszłości wyspa była podobno oazą zieleni, a jej starożytna nazwa to HERBANIA. Klęska ekologiczna dokonała się prawdopodobnie, jak podają niektóre źródła, po wytrzebieniu lasów na budulec okrętowy. Choć osobiście wątpię, by kiedykolwiek lasy tu w ogóle istniały... Jakaś roślinność pewnie tu jednak kiedyś była. Erozja, silne wiatry i kozy dokończyły dzieła zniszczenia. Dziś jałowa wyspa ma  krajobraz pustynny z licznymi starymi stożkami wulkanicznymi i polami lawy, zniszczonymi przez wielowiekową erozję... FUERTEVENTURA jest obecnie praktycznie pozbawiona naturalnej zieleni, a istniejąca, koncentruje się wyłącznie wokół siedzib ludzkich...  Ale uprawia się tu z powodzeniem warzywa, a zwłaszcza najlepsze w całej Hiszpanii pomidory, zaś niezbędną do uprawy wodę, czerpią z głębi ziemi wiatraki, napędzane stałymi, silnymi wiatrami... Można spotkać się z opinią, że FUERTEVENTURA jest nudna i monotonna, sucha i pozbawiona roślinności, że nie ma tu zupełnie nic, co byłoby warto zobaczyć...
Często też mówi się, że FUERTEVENTURA, to pływający w oceanie kawałek SAHARY, oderwany od kontynentu afrykańskiego... I rzeczywiście: trudno nie odnieść takiego wrażenia, znalazłszy się na przykład w północno-wschodniej części wyspy, w PARQUE NATURAL DUNAS de CORRALEJO... Podobny krajobraz dominuje także na przeciwległym, południowym krańcu Półwyspu JANDIA Cóż więc poza surowym i niemal pustynnym krajobrazem tak przyciąga tu turystów z całej Europy i z poza niej, a przecież przybywa ich co roku co najmniej 3 miliony? Przede wszystkim, to gwarancja dobrej pogody, słońca i ciepła, a jednak nie upału, mimo, że FUERTEVENTURA oddalona jest od saharyjskich wybrzeży Afryki zaledwie o jakieś około 100, może nieco więcej kilometrów... Nawet w styczniu dzienne temperatury zarówno powietrza jak i wody kształtują się tu często na poziomie około 20 i więcej stopni Celsjusza, o czym niekiedy wypoczywający w środku lipca nad Bałtykiem, mogą tylko zamarzyć...
I jeśli nawet nad wyspą przewalają się kłęby ciemnych i ponuro wyglądających chmur, jak tu - w okolicach położonego na zachodnim wybrzeżu osiedla LA PARED, to deszczu z nich i tak nie będzie... Można więc bez najmniejszych obaw o jakieś gwałtowne załamanie pogody, udać się do pobliskiej zatoczki wśród przybrzeżnych skał, na niewielką pobliską plażę - PLAYA del VIEJO REY... Jednak największą plażową atrakcją wyspy są wielkie i rozległe plaże zachodniego wybrzeża, utworzone z nawianego z SAHARY drobnego piasku, dość oblegane PLAYAS de CORRALEJO i na ogół spokojna i niemal pusta, zwłaszcza w środkowej części, ciągnąca się na długości prawie 30 kilometrów PLAYA de SOTAVENTO... To właśnie tu na PLAYA de SOTAVENTO, co dnia można być świadkiem wyraźnych i dalekich odpływów odsłaniających kilkaset metrów plaży, jak i przypływów, gdy plaża zamienia się w szeroką lagunę oddzieloną od oceanu wąską na kilkanaście metrów łachą piasku... PLAYA de SOTAVENTO podczas odpływu. Trzeba jednak pamiętać, że przypływ przychodzi dość nagle i woda bardzo szybko zalewa plażę. Dlatego ostrożnie z pozostawianiem swoich rzeczy na piasku, bo mogą nagle odpłynąć gdzieś na drugi koniec globu, wprawiając w zdziwienie jakiegoś znalazcę na zupełnie innym kontynencie...;) A tu, ta sama plaża PLAYA de SOTAVENTO podczas przypływu. Utworzona laguna ma głębokość około pół metra, czasem trochę więcej. W ciepłej wodzie można bezpiecznie brodzić godzinami, raj dla maluchów, choć powyżej pewnego wzrostu...;)
Playa de Sotavento, piasek, fale i stała bryza, to także raj dla wind- i kitesurfingowców. Co roku odbywają się tu mistrzostwa świata w tych dyscyplinach... A co, gdy znudzi się nam spacer po plaży i taplanie w ciepłej wodzie laguny? Wtedy możemy wrócić do naszego resortu i chwilę odpocząć, planując wycieczkę wgłąb wyspy... FUERTEVENTURA posiada na ogół doskonałe ośrodki i kompleksy hotelowe, świetnie wyposażone i z doskonałą kuchnią.  Apartamenty są obszerne, zazwyczaj z osobną sypialnią, niemal zawsze z własnym tarasem, balkonem lub ogródkiem... Niektórym wystarcza to na cały tygodniowy lub dłuższy pobyt i nawet nie wiedzą, co można zobaczyć poza jego terenem...:))) Nie dotyczy to jednak prawdziwych OBIEŻYŚWIATÓW: ci przylecieli przecież na wyspę po to, by zobaczyć coś więcej...;)
Tu trzeba wiedzieć, że chcąc sensownie spędzić czas na FUERTEVENTURZE, należy wypożyczyć samochód. Z wypożyczeniem auta na dowolny czas, nie ma żadnego problemu. Można to zrobić zawczasu, za pośrednictwem internetu lub wynająć na miejscu, najlepiej w jednej z bardzo licznych wypożyczalni zajmujących całą jedną halę lotniska w PUERTO del ROSARIO... Paliwo jest tu chyba najtańsze w całej Unii Europejskiej, a wyspę pokrywa sieć doskonałych dróg pozwalających dotrzeć niemal w każdy jej zakątek... Gotowi do drogi? To ruszamy w stronę BETANCURIA, starej stolicy wyspy, założonej w początkach XV wieku przez jej zdobywcę, pochodzącego z Normandii i w służbie hiszpańskiej - Jean de Béthencourt... Dziś trudno uwierzyć, że przez ponad 400 lat ta położona w centrum wyspy maleńka mieścina którą można obejść w kilkanaście minut, była stolicą całej wyspy... Ale skoro tu jesteśmy, na pewno warto odwiedzić najstarszą na wyspie katedrę i zespół przykatedralny, a będąc w jej wnętrzu zadrzeć głowę do góry i zobaczyć przepiękny drewniany sufit...
Później zaś, wstąpić do pobliskiej kawiarni na szklaneczkę doskonałego zimnego wina z lodem...;) Ruszamy dalej. Po drodze mijamy niewielki zbiornik retencyjny zbierający okresowo pojawiającą się wodę spływającą z pobliskich niewysokich gór. O tej porze roku jednak, jest on całkowicie suchy pokryty warstwą rdzawego mułu... Jadąc dalej w stronę  PÁJARA, w niewielkiej osadzie VEGA de RIO de PALMAS natkniemy się na piękny kościółek pod wezwaniem Patronki wyspy. Ale uwaga: prawdziwe cudo, kaplica pod wezwanie Nuestra Señora de la Peña znajduje się jakieś 1,5 kilometra dalej w górach. Podejście w skalnym wąwozie jest łatwe, musicie tam być! Następna miejscowość na trasie, to PÁJARA. Co tu robią? Kozy doją? - nie tylko...;) W PÁJARA byliśmy krótko, właściwie wyłącznie w celu zobaczenia miejscowego kościoła Iglesia de la Virgen de la Regla. Naprawdę warto. Do dziś nierozwiązaną zagadką jest pochodzenie kamiennego portalu wyrzeźbionego w azteckie wzory. Zagadką, bo kamień tego rodzaju w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich nie występuje...... Wnętrze Iglesia de la Virgen de la Regla w PÁJARA podczas naszego pobytu było w toku prac konserwatorskich. Ale coś zobaczyliśmy.Prawdziwe cudo!
Zawracamy na południe, jedziemy w kierunku PUNTA de JANDIA, najdalej na południowy zachód wysuniętego skrawka wyspy. Tam, w budynku latarni morskiej warto zwiedzić muzeum i obejrzeć pokaz obrazujący historię wyspy... A w pobliskiej osadzie CASERIO PUERTO de la CRUZ zajść do którejś z knajpek na grilowaną świeżą rybkę...;) Później zaś, na wolnym skrawku lądu zostawić ułożona z kamieni swoją wizytówkę w kształcie serduszka...;) A następnie przez kolejny kawałek przywianej tu SAHARY... Ruszyć wzdłuż starego pasa startowego prawdopodobnie tajnego poniemieckiego lotniska z czasów II Wojny światowej... W stronę najbardziej tajemniczego miejsca na wyspie...
To miejsce to położona na końcu świata, tuż przy przepięknej złocistej plaży, stara osada COFETE... Z miejscem tym w szczególny sposób związana jest zagadkowa postać FUERTEVENTURY, niejaki Gustav Winter i to co po nim tu pozostało - tajemnicza VILLA WINTER.
Gustav Winter był niemieckim inżynierem. Przybył na Fuerteventurę w latach 30-tych XX wieku. Osiedlił się w Morro Jable, wówczas maleńkiej osadzie rybackiej w odległej części Półwyspu Jandia na południowym krańcu wyspy. 
Gustav Winter był nie tylko inżynierem, który przyczynił się do budowy szkoły i kościoła w MORRO JABLE i zapoczątkował budowę drogi łączącej tę maleńką wówczas osadę rybaków z resztą wyspy i wybudował tam przystań portową. Był on człowiekiem niemieckiej Abwehry, a najprawdopodobniej, prawdziwym jego celem pobytu tutaj, była budowa za cichym przyzwoleniem ówczesnego dyktatora generała Francisco Franco, tajnego lotniska i bazy dla niemieckich U-bootów Piszę o tym szeroko w innej mojej galerii - FUERTEVENTURA - tajemnicza VILLA WINTER,. 

http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=23237 Jednak już czas opuścić przepiękną plażę, PLAYA COFETE...
Wracamy do naszego resortu. Tu, na balkonie naszego apartamentu z widokiem na ocean, naprawdę można wypocząć...:)) FUERTEVENTURA? Zapraszam!...;)

najbliższe galerie:

 
Fuerteventura
1pix użytkownik irolek odległość 2 km 1pix
Kanary - Fuerta i jej mieszkańcy
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Fuerteventura cz. 1
1pix użytkownik pipol odległość 5 km 1pix
Fuerteventura I
1pix użytkownik amaranth odległość 10 km 1pix
Fuerteventura
1pix użytkownik lgoska odległość 11 km 1pix
Fuerteventura - nie tylko trzy kolory
1pix użytkownik petromin odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (57):

 
przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 25.10.2018 11:59

Charlie,
na pewno warto, ale raczej na krótko. Za to bardzo polecam La Palmę - tam jest co robić i gdzie łazikować...;)
Serdecznie pozdrawiam!

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 24.10.2018 14:46

Jakoś tak ostatnio bywałam częściej oczami niż słowami, w przelocie między jedną czynnością a drugą.
Ale na szczęście powoli wychodzę na prostą i mam nadzieję, że uda mi się częściej bywać słownie ;-)

A co do Fuerty... póki co, jest wpisana na listę. Może za jakiś czas się uda tam dotrzeć :-)
Pozdr.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 23.10.2018 11:07

Powiem wprost: piaskowo rdzawo. Ale sprawdź sama...;)
Bardzo miło Cię gościć po tak długiej nieobecności, serdecznie pozdrawiam!

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 23.10.2018 11:00

Ile galerii z Fuerteventury bym nie oglądała, nijak nie mogę się zdecydować z którym kolorem mi się kojarzy ta wyspa.
Raz jest czarno, a raz rdzawo.
Chyba trzeba samemu się w końcu ruszyć i obadać temat ;-)
Galeria super. Jak to zawsze u Ciebie :-)
Pozdr.

piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:164) dodano 08.03.2018 22:41

Dzięki,
Przemku, ładnie piszesz o tej bajkowej krainie. Szkoda, że w całym naszym długim roku jest tak mało prawdziwie ciepłych dni.
Ps.
Paniom w płaszczach nie spodobałyby się nasze ujemne temperatury.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 26.02.2018 13:32

Piernicyna,
nie wiem jak wygląda tam zmiana pór roku i czy w ogóle byłaby dla nas odczuwalna. Choć dla tambylców pewnie tak. Na Fuerte roślinności praktycznie brak. Ale nawet na pustyni coś kiedyś kwitnie, więc i piasek pewnie się zazielenia, a skały też. Na innych wyspach w pobliżu - Madera lub Azory, też zmiana pór roku może być trudna do zauważenia: w marcu jak oszalałe kwitną rododendrony i frezje, w kwietniu ostrokrzewy, w maju żarnowce, a strelicje cały czas. Zresztą nierealnie wręcz zielono i kwieciście jest tam cały rok. No i bajkowo ciepło. Chociaż w widziałem w maju na Maderze kobiety zakutane w zimowe płaszcze bo było im zimno. A dla nas był w tym czasie upał. Ciekawe, co by mówiły dzisiaj u nas?...:)))
Pozdrawiam!

piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:164) dodano 26.02.2018 10:50

Miło mi.
22 Celsjusze to jest dobra temperatura. Fajnie by było przenieść się tam na chwilę. Ciekawa jestem, jak wygląda na wyspie następowanie po sobie kolejnych pór roku. Lubię żyć rytmem naszej przyrody. Wczoraj i dzisiaj o świcie było u nas -14C. Nie narzekam na zimę, lecz wolę, gdy mróz idzie w parze ze śniegiem - co wcale nie znaczy, że nie czekam na wiosnę.
Pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 25.02.2018 10:38

Piernicyna,
dziękuję. Jubilat na pewno też się cieszy.
Uwierzysz, że w tej chwili, "current temperature" na Fuerte jest 22 Celsjusze. Dodam, że "w plusie"?...;)
U mnie - 9C...
Serdecznie pozdrawiam!

piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:164) dodano 24.02.2018 21:46

Tętni tu życie jak w szarej ziemi źródło. 37. ostre, 18. miękkie, a 4. w sam raz. Wszystkie piękne :) Gratuluję galerii i życzę Jubilatowi i Autorowi Wszelkiej Pomyślności na każdy dzień!

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 18.02.2018 21:38

Gratuluję:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 15.02.2018 11:54

Karol,
minusy jakoś nie chcą ustąpić, "globalne ocieplenie" trwa.
Ale zazdrościć nie warto: lepiej tam po prostu polecieć. Właśnie są tanie czartery z Poznania - sprawdź!
Dziękuję i pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 15.02.2018 11:52

Mariusz,
dziękuję! Też pobyt tam wspominam bardzo miło, tak miło, że za niedługo wybieram się na sąsiednie wyspy...;)
Pozdrawiam Ekipę R...;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 15.02.2018 11:48

Lucy,
czyżbyś tam właśnie była...;)
Serdecznie pozdrawiam!

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 14.02.2018 19:47

przy tych minusach u nas , Kanary to bajka .... tylko pozazdrościć lub jechac tam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4813) dodano 14.02.2018 17:15

Również miło wspominam czas spędzony na wyspie,ale czy chciałbym ponownie na nią wrócić ?
Niekoniecznie.
Pozdrawiam i gratuluję GT !

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 13.02.2018 08:09

Gratuluję i pozdrawiam z wietrznej wyspy 😊.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 12.02.2018 08:48

Raptorek,
miejsce na spokojne i leniwe wakacje doskonałe, ale czy chciałbym mieszkać na stałe, to trochę wątpię.
No, chyba że tak jak Ty: pomieszkać i wrócić. A długo mieszkałeś na Furte? I gdzie? Bo chyba nie w Cofete?...:)))
Pozdrawiam!

raptorek użytkownik raptorek(wpisów:355) dodano 12.02.2018 00:16

Miło powrócić wspomnieniami do tego skrawka lądu, ale też miło wrócić jeśli się tam mieszkało. Koniec z wynoszeniem z domu wiaderek piasku :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 11.02.2018 22:54

Andred,
tak, dobrze pamiętasz. A ja gubię się w moim bałaganie i nie bardzo już pamiętam, co pokazywałem kilka lat temu. A będzie jeszcze gorzej...;)
Ale niedługo będą "z rejonu" zdjęcia nowe. Nawet bardzo nowe. Zrobię je w maju...;)
Serdecznie pozdrawiam!

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 11.02.2018 19:59

Oj Przemysław, coś mi się wydaje, że niektóre zdjęcia zapożyczyłeś ze swojej poprzedniej galerii z Fuerty ;-)
Toż to normalnie plagiat......tylko czy można zrobić plagiat własnego dzieła? Tego nie wiem :-)))))
Nie zmienia to faktu, że Fuerta fajną wyspą jest, warto ją odwiedzić i dobrze to pokazałeś.
Pozdrawiam,
andred

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 08.02.2018 20:40

Woja,
to w końcu, po prostu to zrób. A nie pożałujesz...;)
Serdecznie pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 08.02.2018 20:39

Pisanka,
jakby co - śmiało pytaj. Mnie też wiele Obieżyświatek i Obieżyświatów w różnych sprawach dużo pomogło

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 08.02.2018 20:38

Leszek,
koniak z lodem?? No, tego jakoś sobie nie mogę wyobrazić, a wręcz trąci mi jakąś profanacją. A moje piwo nie uległo rozcieńczeniu: ono tylko zamarzło...:)))
Pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 08.02.2018 20:36

Wasaga,
tak, bardzo skutecznie. Tak bardzo, ze dodałem jeszcze kilka jezior w okolicy, a nawet znalazłem chyba sensowną cenowo miejscówkę...:)
Pozdrawiam!

woja użytkownik woja(wpisów:566) dodano 08.02.2018 19:44

Fuerta pojawia się w moich planach, a potem plany się zmieniają, a potem znowu się pojawia, itd:-)
W każdym razie jeszcze nie dotarłem:-)
Pozwolę sobie przez Twoją galerię złożyć serdeczne życzenia dla Jubilata Jacka!
Pozdrawiam

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 08.02.2018 19:44

Przemyslawie, dzieki za pomocna dlon. Poki co moje wakacyjne plany sie pokomplikowaly, wiec nie wiem jeszcze kiedy i gdzie zawitam w tym roku. Jakbym sie wybieral w tamte rejony , to chetnie skorzystam z Twojego doswiadczenia. Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5608) dodano 08.02.2018 12:16

Przemku,

Przypomniałem sobie, że Tajwańczycy dodawali czasami lód do... koniaku. A na Miradouro Santa Luzia w Lizbonie oczywiście byłem, w pobliżu dwukrotnie jedliśmy kolację w restauracyjce z fado na żywo, ale piłem tam białe wino dobrze schłodzone, lecz bez lodu. A tego filipińskiego piwa z lodem zdecydowanie nie polecam, gdyż w miarę sączenia, napój staje się coraz bardziej rozcieńczony i pod koniec szklanki masz wrażenie, że pijesz piwo bezalkoholowe. Pozdrawiam. :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:725) dodano 08.02.2018 12:16

To się cieszę, że Cię tak skutecznie zainspirowałam. Pozdr. :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 08.02.2018 10:07

Lucy,
to powodzenia. Na szczęście Twoja wyspa wcale nie jest zimna, może co najwyżej czasem zbyt wilgotna. Np. w Dorset wiosną, w marcu, chciałbym być...:))
Serdecznie pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 08.02.2018 10:04

Wasaga,
coś jest "na linii", bo z wzajemnością: za Twoją przyczyną Grossglockner już mam rozpisany w drodze do Bułgarii latem. To po drodze...;)
Pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 08.02.2018 10:02

Nola,
tłumy na Cofete są obłędne, więc jak Ty lubisz spokój na plaży, to zdecydowanie nie ten kierunek!...;)
Pozdrawiam!

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 08.02.2018 09:02

Jak zawsze ciekawie,pięknie i i ciepło.A ja jutro lecę na "swoją"chłodniejszą wyspę.Pozdrawiam serdecznie😊.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:725) dodano 07.02.2018 23:50

Narobiłeś mi smaku na wyprawę do jakichś ciepłych krajów. Fajnie się z Tobą zwiedzało Fuertę. Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 07.02.2018 22:08

Jak zawsze u Ciebie Przemek ciekawie:) Fajnie tam by było się teraz znaleźć:) Piękne plaże i no i dzikie tłumy;) pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 07.02.2018 20:33

Pisanka,
bliższe i bardzo szczegółowe dane, jeśli będziesz zainteresowany, podam Ci później na priv jak przekopię się przez korespondencję: właśnie mam zarezerwowane auta na dwóch innych wyspach i sam nie wierzę, że tak tanio. Bardzo tanio było również w ub.roku na portugalskiej Maderze za Nissana Juke i 3 lata temu na Azorach - ok. 12 euro za Nissana Micre

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 07.02.2018 20:28

Leszek,
tak, wino z lodem. Zresztą wino z lodem o bardzo specyficznym smaku piliśmy też w którejś z winiarni w Dolinie La Geria na sąsiedniej Lanzarote. No i w Lizbonie w miejscu doskonale Ci znanym na Miradouro de Santa Luzia w Lizbonie. Ale z piwem z lodem chyba nie spotkałem się. Aż do wczoraj, jak wystawiłem do ogrodu wieczorne piwko i mi letko przymarzło...;)
Dziękuje za odwiedziny i miłe słowa - zwłaszcza te kierowane do naszego Jubilata!

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 07.02.2018 20:09

Dzieki za info Przemyslawie . Nie spodziewalem sie ze bedzie tak tanio , mila niespodzianka :) pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5608) dodano 07.02.2018 19:27

Również i ja przyłączam się do najlepszych życzeń dla naszego jubilata. Oby dopisywało mu zdrowie, pogoda ducha i nie zabrakło sił na wspaniałe podróże. Pozdrawiam serdecznie. :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5608) dodano 07.02.2018 19:24

Jak zwykle, ciekawa i solidnie opracowana galeria. Z fotki 31 dowiedziałem się, że serwują tam wino z lodem. Ciekawe... Z czymś podobnym spotkałem się na Filipinach, tyle że tam serwowali z lodem piwo... Pozdrawiam. :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 07.02.2018 11:02

Jacku,
to może właśnie... Fuerteventura?...;)
I oby jak najszybciej na szlaku!
Najszczersze życzenia 80+, serdecznie pozdrawiam!

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 07.02.2018 09:34

Przemku
Zrobiłeś mi miłą niespodziankę dedykując piękną galerię z ciepłym morzem i jego otoczeniem.Dziękuję. Podróżninko, anek11, patryk 80, paniwu - dziekuje za życzenia i do zobaczenia na szlaku, albo na galerii.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.02.2018 22:31

Podróżninka,
bez obaw: ja w towarzystwie na ogół zamieniam się w słuch, więc każdy ma szanse, a Ty to już na pewno dałbyś radę. No, przynajmniej na początku, póki się nie rozkręcę...;)
Dzięki za uznanie, a co do pozdrowień dla naszego znamienitego Kolegi - na pewno przeczyta je sam. I jestem pewien, ze będzie Mu bardzo milo...:))
Dziękuję za te słowa i serdecznie pozdrawiam!

podrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:159) dodano 06.02.2018 22:16

Ja to z Tobą bym chyba pod jednym dachem za długo nie wytrzymał. Jak już zaczniesz, to gadasz i gadasz i gadasz i gadasz... Miałbym pewnie szansę coś powiedzieć, gdybyś wyszedł z psem na spacer, albo wyrzucić śmieci ... :))
Na szczęście, .... bardzo fajnie się Ciebie słucha (czyta).
Galeria milutka dla oka i ucha. 1O/1O
Miłego wieczoru.
PS. Pomyślności dużo i zdrowia jeszcze więcej proszę przekazać Panu Profesorowi.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.02.2018 21:16

Gregy,
z tym wiatrem, to sam wiesz: trochę przesadzone, bo wieje ale na przełęczy. A że na Cofete tłok jak cholera... to przecież każdy widzi...;)
Dzięki za odwiedziny, pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.02.2018 21:13

Aniu,
bardzo dziękuję...:))

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 06.02.2018 17:18

Pięknie pięknie. Wspaniale sobie przypomnieć Fuertę. Cofete dalej takie samo, czyli wietrzne i "zatłoczone" jak to wspomniał Pipol.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 06.02.2018 17:09

Również ja przyłączam się do życzeń dla Jubilata i życzę wszystkiego najlepszego, piękne widoki do życzeń dołączyłeś, zatem oby zdrowie dopisało Panu Profesorowi i niech dzieli się z nami kolejnymi wrażeniami z podróży.
Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.02.2018 15:19

Wielkopolanko,
miejsca tak super na spokojne wakacje, ale z możliwością zobaczenia paru fajnych rzeczy, że już za 3 m-ce wybieramy się ponownie. Z tym, że trochę "dalej w ocean"...;)
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.02.2018 15:15

Patryk,
piękny wpis! Jubilat pewnie się ucieszy...;)
Dziękuje i serdecznie pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.02.2018 15:13

Pisanka,
wypożyczenie samochodu na którejkolwiek z wysp jest śmiesznie tanie - zależnie od typu auta i w jakiej opcji, już od nawet poniżej 10 euro. Zdecydowanie polecam, miejscowe firmy Goldcar, Cicar, Cabrera Medina. Paliwo też chyba najtańsze w UE. Formalności bardzo proste, ale może być wymagana karta kredytowa!
Pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.02.2018 14:56

P_pol,
fakt: tłumy takie, że kawałka piasku trudno znaleźć, co by spokojnie sobie lec...;)
Ale Cofete wciąż tak ma - i bardzo dobrze!
Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.02.2018 14:55

Paniwu,
myślę, że już odkrył...;)
Szczerze polecam jako miejsce na spokojny wakacyjny wypoczynek w komfortowych warunkach: albo Fuerteventura albo sąsiednia Lanzarote.
A obserwując aktywność Jacka i domyślając się, że długo spokojnie nie usiedzi, to... obie wyspy na raz...;)
Serdecznie pozdrawiam!

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 06.02.2018 14:21

Piękna galeria...na pewno zachęcająca do odwidzenia tej wyspy...piękne piaszczyste plaże z nutką Sahary........
pozdrawiam serdecznie:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 06.02.2018 12:35

Jak zwykle porządnie opowiedziane i zilustrowane. Nadto jakże miły gest na zacny jubileusz naszego Kolegi Pana Profesora, który przecież także niejedno miejsce pięknie nam na OŚ zaprezentował. Przyłączam się do życzeń: zdrowia i siły na kolejne podróże, choćby nawet takie wspomnieniowe, jakie każdy z nas odbywa, tworząc kolejne galerie i dzieląc się na OŚ swoimi wspomnieniami. Wszystkiego dobrego dla naszego Jubilata

pipol użytkownik pipol(wpisów:9075) dodano 06.02.2018 12:33

widzę,że na playa Cofete jak zwykle tłumy plażowiczów :)))))
pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:657) dodano 06.02.2018 09:42

Z tego co śledzę okiem detektywa, to Jacek jeszcze nie odkrył tej, jakże miłej i wzruszającej niespodzianki i życzeń z okazji 80+ urodzin. Ale gwarantuję, że radość jego będzie ogromna, kiedy otworzy swoje okienko na świat. Galeria jak zwykle piękna, zarówno widokowo, jak i narracja bardzo bogata i ciekawa. Muszę kończyć. Podobalo sie bardzo.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 06.02.2018 09:35

Nie ma nic lepszego po powrocie z zimnego i wietrznego dworu jak usiasc przy kominku z kubkiem goracej kawy i obejrzec sloneczne miejsca;) Tak z ciekawosci , jak sie cenia wypozyczalnie pojazdow ? Bardzo przyjemna galeria. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!