m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na cmentarz wchodzimy przez zabytkową klasycystyczną bramę. Widok od strony cmentarza. Brama pochodzi sprzed 1820 roku. W jej sąsiedztwie dawny domek dozorcy i grabarza. Tablica która wmurowana została w okolicy wejścia na cmentarz. Cmentarz założono w 1810 roku, ponieważ dotychczasowy cmentarz bernardyński przy kościele św. Anny został wówczas zamknięty ze względu na rozwój miasta. Przez lata nekropolia stała się miejscem wiecznego odpoczynku wileńskiej inteligencji. Pochowano tu wielu artystów, profesorów uniwersyteckich, działaczy społecznych ale i zwykłych mieszkańców Wilna. Jeden z piękniejszych nagrobków, choć niestety z uszkodzoną figurą anioła.
Sądziłem, że to pamiątka po sowieckich czasach. Niestety to niedawno jacyś wandale ją zniszczyli. W internecie znajdziemy wiele współczesnych zdjęć na których można podziwiać piękno i majestat tej rzeźby. Może kiedyś doczeka renowacji. Uważa się, że Cmentarz Bernardyński na Zarzeczu nie ustępuje urodą najbardziej znanej wileńskiej nekropolii - cmentarzowi na Rossie. Ale tutaj rzadko docierają turyści. Łatwiej tu o chwilę spokojnej zadumy.
Często zobaczymy tu wizerunki Ostrobramskiej Matki. Bliska wszystkim Wilniukom daje nadzieję, że modlitwy za Jej wstawiennictwem wznoszone wyproszą łaskę zbawienia. Zwraca uwagę mur cmentarza. Wzdłuż jego przebiegu wkrótce po utworzeniu cmentarza urządzono kolumbaria. We wnękach tworzących trzy kondygnacje chowano zmarłych.
Otwory zamurowywano i wieńczono tablicą z nagrobną inskrypcją. Były to jedne z najstarszych pochówków na terenie cmentarza. Choć częściowo zniszczone to obecnie  jedyne kolumbaria jakie się zachowały w Wilnie. Kaplica przedpogrzebowa wybudowana w latach 1825-1827. Na jej ścianie tablice być może pochodzące z kolumbarii.
Znajdziemy tu także bardziej współczesne nagrobki. Są one jednak rzadkością i nie kłócą się z atmosferą tego miejsca. W latach 90-tych cmentarz zamknięto dla nowych pochówków. Uznano go za chroniony prawem zabytek i rozpoczęto prace restauracyjne przy znacznym udziale polskich środków. Niestety w wielu miejscach znajdziemy jednak ślady bezmyślnej dewastacji.
Cmentarz jest usytuowany na zalesionych wzgórzach skąd często ukazuje się nam widok na miasto. Dawniej ze względu na swą malowniczość był częstym miejscem spacerów.
Wydaje mi się, że będąc na Zarzeczu trzeba odwiedzić tę nekropolię. Sądzę, że nikt nie będzie tego żałował. 
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
WILNO  cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Wilno - Miłosierdzia Bożego
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Wilno
1pix użytkownik przemo odległość 1 km 1pix
WILNO
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix
Wilno - Góra Zamkowa i katedra
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Litwa - z wycieczką do Wilna
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5573) dodano 02.02.2018 20:11

Faktycznie, równie ciekawy cmentarz jak ten na Rossie. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!