m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Lądowanie w Madrycie mieliśmy dosyć późno, gdyż po godz. 23:00, więc podróż do Toledo - celu wyjazdu przełożyłam na kolejny dzień . Aby uatrakcyjnić trasę do Toledo, postanowiłam, że po drodze zwiedzimy  kilka miejsc, które przedstawił na Obieżyświecie Ak. Pierwszym celem było oddalone o około 50 km na południe od Madrytu Aranjuez, a dokładniej znajdujący się w w nim Pałac Królewski. Miasto wraz z pałacem jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Widok pałacu od ogrodu Jardín del Parterre nie robi zbyt wielkiego wrażenia, więc go nie przedstawiam od tej strony. Jednak już od dziedzińca widać jego skalę i piękno. Powstał on w XVI wieku jako letnia rezydencja rodziny królewskiej. Od tego czasu był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Ceglano - kamienna fasada w ciepłych promieniach słońca sprawiała wrażenie bardzo przyjaznej. Budowla powstała w stylu renesansowym, potem rozbudowano ją stylu w barokowym, więc można na niej znaleźć elementy z każdej epoki. Widok na dziedziniec, na który można wejść tylko po wykupieniu biletów na zwiedzanie wnętrz.
Kolejki po bilety nie było, a czytałam, iż takowe są. Pewnie tylko w sezonie, więc jak widać warto zwiedzać to miejsce tak jak my w zimowej porze. No cóż, pięknych wnętrz Wam nie pokażę, gdyż w pałacu obowiązuje zakaz fotografowania. Dla mnie jest on niezrozumiały. Od kilku pstryków nie ubyłoby im tego, co można podziwiać. To jest jedyny kadr z wnętrza. Przedstawia sklepienie klatki schodowej i przepiękny kryształowy żyrandol. W tym miejscu nie byłam w zasięgu czujnych oczu strażników i kamer. Niestety w innych pomieszczeniach stójkowi wręcz za nami chodzili, zwłaszcza, że byliśmy jednymi z nielicznych zwiedzających. Wszystkie sale są urządzone z przepychem. Ułożone w amfiladzie robią ogromne wrażenie bogactwem zdobień oraz dopracowaniem najmniejszych detali. Jedna z nich jest np. w stylu arabskim, wzorowana na sali z Alhambry w Granadzie, a inna np. w stylu wschodnim, wyłożona porcelanowymi płytkami. Nie da się tego opisać, to trzeba zobaczyć. Ogrody znajdujące się we francuskim parku krajobrazowym otaczającym pałac są równie wspaniałe jak on sam. Da się to zauważyć nawet w zimie, gdy drzewa są pozbawione liści, fontanny nie działają i tylko gdzieniegdzie widać kwieciste nasadzenia. W ogrodach także zadbano o najmniejsze szczegóły.
Nawet słupki ogrodzenia mają ciekawą formę. A to już fragment ogromnego Plaza de Parejas, z którym sąsiaduje pałac oraz zabudowania z malowniczymi krużgankami. Są one także bardzo  funkcjonalne, gdyż schroniliśmy się pod nimi w czasie przelotnych opadów deszczu. ... ... Drzwi. Wyobraźcie sobie, że na zewnętrznej ścianie pałacu, a wyglądają jak do ... ? Ktoś powiedział, że do więzienia. Pozdrawiam Ktosia ;) ...
Z terenem pałacu graniczy kolejny wielki plac z widocznym w oddali kościołem San Antonio de Padua i ... ... fontanną nazwaną: de la Mariblanca tak samo jak plac, na którym się mieści. Z Aranjuez udaliśmy się na południe do niedalekiej Ocany. Miasteczko jest malutkie, ale za to może się poszczycić ogromnym placem: Plaza de Mayor. Ma on wymiary  55 na 52,5 metra i jest otoczony zabudową z podcieniami. Na wprost widać dzwonnicę z dzwonem nazwanym Santa Maria. Dzwoni on nieprzerwanie od czterech wieków, choć na tej wieży dopiero od 1980 roku. Pochmurne niebo przegoniło prawie wszystkich, więc ...
... można było w spokoju penetrować zakamarki placu w poszukiwaniu ciekawych detali. Znalazłam np. takie wiekowe drzwi o pięknym odcieniu niebieskiego. Wielkość placu robi wrażenie. Można go podziwiać np. z restauracji - jednej z kilku ulokowanych pod podcieniami. Z czystym sumieniem rekomenduję Meson-Restaurante Muro de San Pedro. Mają wyborne dania. Po dobrym posiłku przyjemniej się zwiedza i człowiek ma siłę na walkę z wiatrakami - jak słynny błędny rycerz Don Kichot.
Na zdjęciu jeden z dwóch wiatraków wznoszących się na wzgórzu w Los Yebenes. Jednak przed udaniem się do tychże wiatraków polecam zajechać do Consuegra. Moim zdaniem jest to punkt obowiązkowy w czasie zwiedzania Kastylii-La Manchy. Główna atrakcja miasteczka to położony na wzgórzu arabski zamek i przede wszystkim wiatraki będące wizytówką całego regionu. Jest ich tutaj aż jedenaście (pierwotnie było trzynaście) i większość pochodzi z połowy XIX wieku. Każdy z nich ma oryginalną nazwę. Ten na pierwszym planie to Rucio nazwany jak osiołek Sancho Pansy giermka Don Kichota. Jest i duch Don Kichota ;)
Wiatraki są w doskonałym stanie. Zamek dopiero będzie, gdyż wciąż jest restaurowany. Bardzo ucierpiał w czasie wojen napoleońskich i zaczął stopniowo popadać w ruinę. Wracając do wiatraków napiszę, że można oglądać nie tylko ich zewnętrzną powłokę, ale także wnętrza z autentycznym oprzyrządowaniem z XVI wieku. Liczyłam na kadry z podświetlonymi olbrzymami, ale się przeliczyłam. Sztuczne oświetlenie jest włączane prawdopodobnie tylko w weekend. Całe szczęście w sukurs przyszło zachodzące słońce, którego promienie zadziałały może nawet lepiej niż reflektory. ... Nocny widok na wiatraki i położone w dole Consuegro. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Toledo
1pix użytkownik mereks odległość 3 km 1pix
Aranjuez
1pix użytkownik figielek odległość 13 km 1pix
Bodega czyli. . .  piwnica - Real Cortijo de San Isidro
1pix użytkownik ak odległość 13 km 1pix
Pałace - Aranjuez
1pix użytkownik ak odległość 13 km 1pix
Uliczkami Chinchon
1pix użytkownik ak odległość 22 km 1pix
Bodega czyli. . .  piwnica - w jaskiniach Chinchon
1pix użytkownik ak odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (25):

 
harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 09.12.2018 17:13

Margo, miło czytać :)
Śnieżko, wielkie dzięki !:) Jedna w miesiącu ... niemożliwe. Za to teraz są dwie w jednym tygodniu ;)
Maniana, dziękuję za piękny komentarz.

Pozdrawiam Was serdecznie dziewczyny !:)

maniana użytkownik maniana(wpisów:282) dodano 01.03.2018 14:09

Jestem pod wrażeniem zdjęć. Oglądam któryś raz i uczę się kadrowania od Ciebie.
Zresztą w każdej galerii potwierdzasz, że znasz się na tym :)
Rzadko się zdarza, by deszczowy dzień tak sprzyjał zdjęciom, a tu - Voila :)
Każde światło jest Twoim sprzymierzeńcem. O zachodzie nawet nie wspomnę :)

Ślę pozdrowienia :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 23.02.2018 18:02

Znakomita galeria! Gratulacje :)
Super by było, gdybyś wrzucała tak chociaż z jedną w miesiącu:D

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 22.02.2018 17:15

Piękna jubileuszowa galeria. Obejrzałam z wielką przyjemnością...

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 21.02.2018 19:47

Pisanka, wielkie dzięki !:)

Podrozninka, mam nadzieję, że się już nie smucisz ;) Trzymam się zasady, że ważniejsza jest jakość a nie ilość ;)
Ostatnio byłam w miastach, które bardzo mi się spodobały i zechcę zachęcić Was do ich odwiedzenia. Jak widzisz, składam deklarację porzucenia stanu błogiego lenistwa ;)

Andred, „lubiłem” zabrzmiało, jakbyś już nie lubił ;)
Fakt, zeszły rok słabiutki pod względem wkładu w rozwój (czy jak to inaczej nazwać) portalu, ale rok 2017 był dla mnie bardzo pracowity i jak już miałam trochę wolnego, to oddawałam się innym przyjemnościom niż tworzenie czterdziestej pierwszej, czterdziestej drugiej, itd. prezentacji.

Gregy, dzięki, dzięki, gdzieś tam siedziałam cichutko w kącie ;)
Zdjęcia sufitów, sklepień robię wyginając śmiało ciało ;) Z boku musi to zabawnie wyglądać, ale jeszcze zabawniej by było, gdybym kładła się na plecach :)

Magdaleno, bardzo dziękuję i postanawiam poprawę. Po słabym zeszłym roku, pod względem ilości galerii, ten musi być już tylko lepszy :)
Nic nie chcę mówić, ale Ty też się trochę rozleniwiłaś ;) a szkoda.

Charli, pięknie dziękuję za miłe słowa. Jeśli czas i chęci pozwolą, to będę bywać i się udzielać.
Korzystam z zasobów portalu przy planowaniu wyjazdów, więc z chęcią podzielę się kolejnymi miejscami, które zobaczyłam. Może zainspirują kogoś do podróży.

Marcin, dziękuję. Miejsca bardzo fotogeniczne, zwłaszcza wiatraki.

Doracz, bardzo dziękuję. Miejsca piękne, więc łatwiej o dobre kadry :)

Jasko, bardzo dziękuję :) Oj, tutaj może wiele zdziwić ;)

Serdecznie Was pozdrawiam i życzę miłego wieczoru !:)

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 20.02.2018 17:37

GT ... nie dziwi mnie to ... gratulacje !!!

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 18.02.2018 23:32

Przepiękne miejsce i perfekcyjne ujęcia. Pozdrawiam serdecznie :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 18.02.2018 12:08

Piękne kadry. Super miejsce do fotografowania.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 18.02.2018 08:54

Takie galerie jak Twoja, ogląda się z zauroczeniem, żalem i nadzieją.
Zauroczeniem, bo wiadomo - fantastyczne kadry i piękne miejsca. A gdy na dodatek ogląda się galerię dwukrotnie, tam i z powrotem, to wiadomo że jest wyjątkowa.
Żalem - że samemu się w te miejsca jeszcze nie dotarło.
Nadzieją - że może kiedyś się uda :-)
Przepiękna prezentacja.
Bywaj częściej na OS i nie żałuj nam swoich perełek.
Pozdr.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 16.02.2018 09:23

Oglądanie Twoich wysmakowanych kadrów, to zawsze ogromna przyjemność!
Gratuluję jubileuszu i proszę: racz nas częściej swoimi prezentacjami.
Pozdrawiam:-)

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 14.02.2018 22:34

Heja eja, gdzie byłaś, jak Cię nie było. Galeria jak zwykle fajna. Zdjęcie sufitu na 9-tce wyszło extra. Wiem jak to trudno zrobić. Położyłaś aparat na ziemi...? Gratuluję jubileuszu, sam muszę policzyć swoje :-).

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 13.02.2018 22:56

Zawsze bardzo lubiłem Twoje galerie ale tylko jedna nowa galeria w 2017 r to.......można powiedzieć skandal. Tak jak Podrozninka napisał...z takim potencjałem fotograficznym szkoda, że tak mało. Mam nadzieję, że rok 2018 będzie bogatszy w Twoje galerie. Mamy dopiero lutym i już pierwszą fajną galerię.....zapowiada się dobrze ale......nie chwalmy dnia przed zachodem słońca.
A teraz z okazji Twojego jubileuszu gratuluję i życzę Ci większej aktywności na OS ;-)
Pozdr,
andred

podrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:158) dodano 13.02.2018 19:56

Hej.
Bardzo mi smutno i czuję wielki zawód, że jest to dopiero czterdziesta galeria a nie przynajmniej osiemdziesiąta. Z takim potencjałem fotograficznym jaki posiadasz, zdecydowanie nie powinnaś się aż tak lenić... :))
1O/1O
Wyśrubowałaś swoje prezentacje do bardzo wysokiego poziomu. "Harmony" - to już portalowa marka najwyższej jakości, a nie jakiś tam badziew z bazaru...
Miłego wieczoru!

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 13.02.2018 10:37

Piekna prezentacja. Gratulacje z okazji jubileuszu :) pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 13.02.2018 08:51

Gabi, Ty jak już coś napiszesz, to zawsze jest to pięknie ubrane w słowa. Dzięki wielkie!
Też mnie cieszy, iż mamy z Wrocławia coraz więcej połączeń, choć z chęcią wróciłabym w okolice Madrytu i do samego Madrytu. Piękne tereny pełne zabytków. Tobie też by się spodobało.

Jasko, :))) dziękuję !

Ak, dziękuję za "naj" i za Twoje prezentacje z okolic Madrytu. Bardzo mi pomogły w zaplanowaniu wyjazdu w okolice stolicy Hiszpanii.

Nola, przynajmniej tutaj mogę jeszcze obchodzić czterdziestkę;) Dzięki :)

Achernar, następnym razem, o ile będzie, polecam wysiąść z pociągu w Aranjuez ;)
Dziękuję za link do utworu. Znalazłam go jeszcze w wykonaniu Paco de Lucía - chyba najbardziej znanego nam Polakom hiszpańskiego gitarzysty.

Paweller, dziękuję :) Troszkę się napracowałam na tym portalu ;), ale mam nadzieję, że nie na marne.
Wiatraki są hipnotyzujące. Mocno się ograniczałam, aby nie wrzucić ich tutaj zbyt dużo, a i tak mam wrażenie, że dominują w galerii :)

Lucy, dziękuję :) Może dociągnę do kolejnej czterdziestki, ale chyba na dwudziestą rocznicę bytności na oś ;)

Wielkopolanko, bardzo dziękuję :) Widzę, że wiatraki górą ;) na wszystkich robią wrażenie. Na żywo było jeszcze lepiej :)

Serdecznie Was pozdrawiam :)
Także tych, którzy tylko ocenili galerię!

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 13.02.2018 08:13

Piękna galeria...jak zawsze u Ciebie ciekawie....dziękuję za te 40 wspaniałych galerii ..
sesja wiatrakowa po prostu odlotowa...
pozdrawiam serdecznie:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 13.02.2018 08:12

Pięknie i czekam na kolejną"czterdziestkę",bo jest na czym oko zatrzymać😊.Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 12.02.2018 23:39

Czterdzieści bardzo dobrych galerii zapodałaś, zawsze fajnie się je ogląda ..., a tutaj podobnie jak Gabi i Nola wspomniały, wiatraki super i to światło ..., rewelka:)))
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 12.02.2018 21:33

Niestety, przez Aranjuez tylko przejeżdżałem, jadąc pociągiem do Toledo... A tak, nawiasem mówiąc, miasto kojarzy mi się ze słynnym koncertem aranjueskim Joaquina Rodrigo (Concierto de Aranjuez) : https://www.youtube.com/watch?v=rTst74LXpMs). Fajna prezentacja. Dzięki. Pozdrawiam.:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 12.02.2018 19:02

Bardzo fajne te wiatraki:) Gratuluję tej 40:) pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 12.02.2018 12:45

wszystkiego naj !

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 12.02.2018 11:45

majstersztyk !!!

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 12.02.2018 11:41

Piękne fotografie bardzo eleganckich a jednocześnie klimatycznych miejsc. Wiatraki super. Moj ulubiony to 35.
Dzięki Renata za pozdrowienia, ale te drzwi kojarzą mi się bardziej z garnizonem niż z pałacem. Tak czy inaczej rusze kiedyś Twoim śladem.
Jest to super sprawa, ze możemy teraz z Wrocławia tak relatywnie niskim nakładem czasowo finansowym dotrzeć tu i tam.
Dziękuję Ci za 4 lata przepięknych galerii, nie da sie ukryć, ze zawiozłaś mnie do wielu nieznanych miejsc, zarówno tych bliższych jak i dalszych i pokazałaś je w sposób właściwy tylko Tobie,
pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 12.02.2018 11:35

dziękuję!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 12.02.2018 08:42

Pomyślności, Jubilatko!...;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!