m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Pierwsze noclegi na Krecie miałyśmy koło miejscowości Almyrida. Rano przy śniadaniu na tarasie mogłyśmy podziwiać taki piękny widok. To półwysep Akrotiri. Od niego też postanowiłyśmy zacząć zwiedzanie tej największej greckiej wyspy. Zwiedzanie półwyspu Akrotiri zaczynamy od monastyru Agia Triada czyli Świętej Trójcy. Uchodzi on za jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie. Mimo, że przed klasztorem jest już zaparkowanych kilka samochodów, to okazuje się, że w środku jesteśmy zupełnie same.
No może prawie same. Bo już na schodach spotykamy kota. A w środku w każdym kącie widać było wylegujące się różnej maści koty i kotki, które niespecjalnie zwracały na nas uwagę. Po wejściu po schodach i opłacaniu symbolicznego biletu ( 2 euro) wkraczamy na dziedziniec. Tuż na wprost wejścia pośrodku stoi imponujących rozmiarów bizantyjski kościół z kamienną fasadą i trzema charakterystycznymi kopułami.
Monastyr jest przepięknie położony wśród winnic i gajów oliwnych, w których nadal rosną drzewa o wieku sięgającym nawet 500 lat.
To przede wszystkim oaza spokoju. Monastyr Agia Triada powstał w 1634 roku na miejscu dawnego niewielkiego klasztoru.
Burzliwe były losy klasztoru podczas okupacji tureckiej. Gdy wybuchło w Grecji powstanie przeciwko Turkom, mnisi zdołali zbiec, jednak jednak historyczne relikwie i manuskrypty pozostały i niestety zostały zniszczone przez Turków, a sam klasztor został spalony. Po odzyskaniu niepodległości przez Grecję zostały przeprowadzone niezbędne prace budowlane, usunięto wszelkie zniszczenia powstałe w czasie tureckiej okupacji. Klasztor zaczął się rozwijać,  znacznie pomnażać swój majątek oraz rozszerzyć swoją działalność.
Klasztor dosłownie tonie w zieleni, która pięknie kontrastuje z pomarańczowym kolorem zabudowań.
Z oliwek rosnących w przyklasztornych gajach mnisi produkują rocznie 20 ton organicznej oliwy z pierwszego tłoczenia. Jakość tej oliwy tłoczonej w tradycyjny sposób na klasztornych prasach poświadczają przyznawane międzynarodowe nagrody.
Kiedyś oliwa była przechowywana w takich naczyniach. Oliwa z Agia Triada uchodzi za najlepszą na Krecie. Najwięcej kotów kręci się w pobliżu zabudowań mieszczących cele mnichów, niektóre próbują się dopasować kolorem do otoczenia Opuszczamy klasztor Agia Triada i udajemy się do oddalonego o ok 5 km klasztoru Gouverneto.
Klasztor Gouverneto został zbudowany na niewielkim płaskowyżu położonym wśród niewielkich wzniesień. Otoczony jest zielenią. Zewnętrzne surowe zabudowania klasztorne przypominają raczej szczelny mur. Aby dostać się do jego wnętrza trzeba mieć dużo szczęścia, bowiem klasztor ten mocno chroni swoją prywatność. My niestety pocałowałyśmy klamkę. 
Tak więc nie pozostało nam nic innego, jak ruszyć do kolejnego klasztoru. Do Moni Katholiko można dojść tylko pieszo gdyż droga przejezdna dla samochodów kończy się na parkingu znajdującym się przy klasztorze Gouverneto.
Idziemy brukowaną ścieżką, która prowadzi aż na dno uchodzącego do morza wąwozu Avlaki. Po około 20 minutach wędrówki natrafiamy na Jaskinię Niedźwiedzia. Nazwa jaskini pochodzi od potężnego stalagmitu stojacego wewnątrz, a przypominającego swoim kształtem zwierzaka.
Przy wejściu do jaskini wbudowana jest mała kapliczka. Po kilkuminutowym ochłodzeniu się w cieniu jaskini ruszamy dalej w dół. Po kolejnej półgodzinnej wędrówce docieramy do ruin klasztoru. Klasztor leży w pobliżu wyjścia z wąwozu Avlaki, który zaczyna się w dole na plaży.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie.
Klasztor zawieszony jest na skale nad malowniczą przepaścią.
Ambitni i wytrwali mogą powędrować ścieżką w dół, gdzie czeka ich nagroda - mała skalista plaża nad krystaliczną wodą. My jednak tym razem zarządzamy odwrót.
... i mozolnie wspinamy się w upale ścieżką do góry.


Po dotarciu do samochodu jedziemy na koniec półwyspu Akrotiri do miejscowości Stavros. Stavros znane jest wszystkim miłośnikom filmu Grek Zorba, ponieważ właśnie tu został nakręcony. Po drodze mijamy gaje oliwne. Niektóre drzewa oliwne wyglądają na bardzo wiekowe. Co niektóre drzewa dożywają nawet do 2500 lat. Drzewa oliwne późno zaczynają rodzić owoce. Pierwsze kilkanaście lat to okres kiedy drzewa wymagają intensywnej pięlęgnacji, ale owoców jeszcze nie wydają. W tradycji greckiej jest tak, że dziadkowie zakładają plantacje dla swoich jeszcze nienarodzonych wnuków, którzy oprócz gajów oliwnych dziedziczą także imiona dziadków. Stavros dawniej było małą i nieznaną rybacką wioską kreteńską. Ludzie żyli tu głównie z połowu owoców morza. Osada stała się sławna dopiero na początku lat 60-tych.
Mimo że minęło już ponad pół wieku od czasu kiedy kręcono tu film Grek Zorba, to starsi mieszkańcy Stavros do dziś pamiętają i wspominaną ekipę filmową. My Greka Zorby nie spotkałyśmy. Nie trafiłyśmy też do tawerny, w której podobno urzędowali filmowcy i gdzie można oglądać pamiątki i zdjęcia z tamtego czasu ... może jeszcze bła zamknięta. Napiłyśmy się natomiast frapówki w knajpce przy plazy na której Anthony Quinn tańczył swój sławny taniec sirtaki. Spojrzałyśmy na górę, na której budował wyciąg. Plaże jeszcze zupełnie puste, powoli przygotowują się do sezonu. Ale wszędzie ludzi jeszcze bardzo mało. Maj to idealny okres dla tych którzy przyjeżdżają na Kretę bardziej pozwiedzać, niż leżeć nad plaży.

najbliższe galerie:

 
KRETA - Półwysep Akrotiri
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 3 km 1pix
Fiacikiem przez Kretę - Akrotiri
1pix użytkownik czupur odległość 3 km 1pix
Czarowne Akrotiri
1pix użytkownik yetina odległość 5 km 1pix
Kreta - klasztory na Półwyspie Akrotiri
1pix użytkownik ru_da odległość 6 km 1pix
KRETA CHANIA
1pix użytkownik zbigniew odległość 13 km 1pix
 Kreta 2016 - lato w kwietniu
1pix użytkownik eljot odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 03.08.2018 15:42

Pisanko to fakt niezaprzeczalny. Ciągle jeszcze są tam miejsca niezadeptane, które można odkryć dla siebie. Pozdrawiam

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 03.08.2018 13:50

Kreta jest piekna i pelna ciekawych miejsc. Niestety nie wiedzialem o tym klasztorze... szkoda. Bardzo fajna galeria .pozdr.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 03.08.2018 13:09

Śnieżko Kreta jest bardzo malownicza. Na każdym kroku można spotkać piękne i urokliwe miejsca, tylko trzeba się trochę oddalić od basenu hotelowego ;) Pozdrawiam

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 02.08.2018 19:16

Super miejsca, zwłaszcza ten klasztor pięknie położony.
Pozdrawiam:)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 02.08.2018 11:23

Nie lubię tłumów na wyjazdach więc często zbaczam z utartych szlaków, a tam często kryją się różne mniej znane, ale niemniej atrakcyjne miejsca. Dzięki za odwiedziny i pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 01.08.2018 17:09

Ty zawsze jakiejś fajne, nieznane miejsca wyczaisz:)
pozdrawiam :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 29.07.2018 12:47

Achernar, Wo - to faktycznie bardzo piękna część Krety, ale tam przecież wszędzie ładnie. Wiosną jeszcze bez tłumów turystów. Pozdrawiam i dziękuję za wizytę.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 29.07.2018 12:44

Irena dzięki za odwiedziny. Dawno Cię tu nie było. Pozdrawiam

wo użytkownik wo(wpisów:366) dodano 29.07.2018 06:15

pięknie tu. pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 28.07.2018 23:46

Zgadzam się. Miejsce jest przepiękne, jak zresztą cała Grecja. Bardzo mila i podobająca się galeria. Pozdrawiam. :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 28.07.2018 22:04

Do pięknego miejsca dotarłaś...fajny morza brzeg i stare malownicze mury też to lubię... pozdrawiam serdecznie...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!