m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Budynek stojący przy jednej z reprezentacyjnych ulic miasta - prospekcie Giedymina robi monumentalne wrażenie. Na ścianie budynku tablica pamiątkowa informująca o tym, że w tym miejscu byli więzieni, torturowani i ginęli ludzie których sowiecki reżim uznał za wrogów. Ale cała fasada budynku jest jedną tablicą pamięci. Każdy blok z którego jest zbudowany budynek jest opatrzony nazwiskiem jednej z zamordowanych tu osób. Czasem możemy wyłowić te same nazwiska - świadczące o tym , że ginęli tu członkowie jednej rodziny. Czasem znajdziemy i nazwiska które choć zapisane po litewsku to należały do Polaków. Przed wejściem do muzeum wystawy z pracami dzieci.
Zapewne jest to miejsce w którym młodzież poznaje historię kraju. Pierwszą część muzeum stanowi ekspozycja która zapoznaje odwiedzających z okresem kiedy Litwa była częścią ZSRR. Możemy tu zobaczyć, że nie wszyscy mieszkańcy pogodzili się z przyłączeniem tych ziem do Wielkiego Brata. Litewscy Żołnierze Wyklęci tworzyli partyzantkę walczącą z Armią Czerwoną. Potem byli mordowani, ale represje dotykały też i pomagającą im ludność cywilną. Ostatni litewski partyzant Adolfas Ramanauskas został zamordowany w 1957 roku. Cały okres stalinowski cechował się prześladowaniami ludzi którzy próbowali myśleć niezależnie i dla których znaczenie miała wolność. Tych których nie zabił komunistyczny reżim czekała zsyłka. Mapa przedstawiająca miejsca gdzie wywożono więźniów.
W muzeum zobaczymy wiele zdjęć które pokazują los zesłańców. Ich cierpienia... ...próby zachowania człowieczeństwa... ...a to wszystko na tle migawek z dawnego życia... ...które kontrastuje... ...z cierpieniem na nieludzkiej ziemi.
Miejsca zsyłek... ...w których ludzie próbowali żyć i przeżyć... ...ale które często były ostatnimi miejscami ich spoczynku. Są tu także zdjęcia czasów komunistycznych już po Stalinie. Czasów walki z Kościołem. Szawle Góra Krzyży. W 1961 roku zlikwidowano wszystkie stojące tu krzyże. Niedługo pojawiły się jednak nowe. W 1990 roku Litwa ogłosiła niepodległość. Spotkało się to ze stanowczym sprzeciwem Rosji.
Na początku 1991 roku na ulicach miasta pojawiły się radzieckie czołgi. Mieszkańcy zaczęli wznosić barykady. Kordonem obrońców otoczono budynek parlamentu... ...i wieżę telewizyjną do której zdobycia skierowano min. oddziały specnazu. W walkach zostało rannych kilkaset osób... ...a wiele zostało zabitych. Ale Litwa wywalczyła swoją niepodległość. Drugą część muzeum to piwnice gdzie przetrzymywano więźniów.
Pokoje przesłuchań. Jedna z cel poświęcona martyrologii Żydów. Inna pokazuje eksterminację innej grupy ludzi o której może mniej głośno... ...to zagłada Romów. Mamy tu także historie prześladowanych księży i zakonników. Jedna z cel z kaftanem bezpieczeństwa i ścinami wyłożonymi miękką okładziną - aby więzień nie próbował zakończyć sam swojego życia, zanim o tym nie zdecydują oprawcy.
Cela którą można było napełniać wodą, tak aby osadzony musiał w niej cały czas stać. Czasem w jednej niewielkiej celi było stłoczonych po kilkunastu więźniów. Były także karcer - pomieszczenia bez światła, tak ciasne, że skazaniec nie mógł się nawet zbytnio ruszyć. Był tu także spacerniak... ...korytarz do niego prowadzący... ... jego niewielkie wnętrze. Zdjęcie fotografii przedstawiającej spacerniak z góry.
Na koniec pomieszczenie gdzie zamordowano ponad tysiąc osób. Na ścianie ślady po kulach, pod nogami piasek i zdjęcia ekshumowanych szczątków. A dodatkowo na ekranie stojącego z boku monitora scena z filmu Katyń Andrzeja Wajdy przedstawiająca jak rozstrzeliwano polskich oficerów. Największe wrażenie na mnie wywarły chyba jednak schody prowadzące do podziemia z celami. Jak im się przyjrzymy i zobaczymy jak mocno jest wytarty kamień tworzący stopnie to możemy sobie uzmysłowić ile tysięcy ludzi schodziło tu i doświadczało lęku, poczucia beznadziejności, obaw o bliskich i świadomości, że teraz czeka ich cierpienie być może zakończone śmiercią. Przed wejściem mały kopiec poświęcony wszystkim ofiarom. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Litwa - Wilno
1pix użytkownik muczacza odległość 0 km 1pix
Litwa - Wilno
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Wilno
1pix użytkownik imod odległość 0 km 1pix
Wilno - od Zwierzyńca do katedry
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Majowa noc w Wilnie
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
WILNO  cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:932) dodano 21.02.2018 08:41

Dziękuję za odwiedziny.
Pozdrawiam.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 20.02.2018 13:31

Bardzo ciekawa i pouczająca relacja. :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3617) dodano 20.02.2018 12:07

Smutna ta galeria. Ludzie to jednak bestie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5286) dodano 19.02.2018 23:54

Podobne muzeum jest też w Rydze na Łotwie... Przedstawione tragiczne losy ludzi pokazują jakim systemem był komunizm, za którym niektórzy potrafią tęsknić do dziś. Ciekawa galeria. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!