m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zwierzyniec to jedna z dzielnic Wilna. Leży ona w zakolu Wilii. Tereny te od XVI do XIX wieku należały do Radziwiłłów. Obszar ten porastały lasy w których było dużo dzikiej zwierzyny i stąd nazwa tych ziem. Pod koniec XIX wieku rozparcelowano te tereny na działki budowlane na których powstało wiele pięknych drewnianych domów. Niestety większości przydałby się pilny remont. W latach 1911-1922 zbudowano kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Świątynia została zbudowana w stylu neoromańskim. Wewnątrz ciekawe ale jednocześnie proste wnętrze. Tu ołtarz główny. Jak w całym Wilnie tak i tu znajdziemy wizerunki MB Ostrobramskiej, ale i MB Częstochowskiej.
Jedna z głównych ulic Zwierzyńca nosi imię naszego wieszcza. Na terenie Zwierzyńca stoi druga na terenie Litwy kienesa karaimska. Zbudowana na początku XX wieku w stylu mauretańskim. W czasach sowieckich została zamknięta. Obecnie zwrócono ją Karaimom. Na przełomie XIX i XX wieku powstała cerkiew Zwiastowania Przeświętej Bogurodzicy Dziewicy Marii zwana też Znamieńską. Zbudowano ją w stylu bizantyjskim głównie ze składek bogatych Rosjan. Zbudowano ją na przedłużeniu Prospektu Giedymina jako przeciwwagę dla leżącej po przeciwnej stronie katedry.
W sąsiedztwie cerkwi ponad Wilią most żelazny z1906 roku, odbudowany po zniszczeniu w 1944 roku. A po drugiej stronie mostu budynek litewskiego parlamentu. Przy budynku parlamentu fragment zachowanej barykady z okresu kiedy Litwa ogłosiła niepodległość co wywołało sprzeciw Moskwy. Niewielka wystawa przypomina ten czas... ...tłumy ludzi którzy zgromadzili się wokół parlamentu w styczniu 1991 roku... ...młodych ludzi którzy chcieli walczyć o swoją wolność...
...i godziny próby... Podążamy dalej Prospektem Giedymina. Ta aleja została wytyczona już w 1836 roku. Od końca XIX wieku zabudowano ją wieloma pięknymi kamienicami. Obecnie jest jedną z reprezentacyjnych arterii miasta. Niedaleko parlamentu budynek Biblioteki Narodowej. Przed nim rzeźba która ma przypominać odzyskanie przez Litwę niepodległości. Warto zboczyć troszkę w bok aby zobaczyć kościół świętych Jakuba i Filipa.
Kościół należał do dominikanów, którzy na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni zbudowali w latach 1690-1737 obecny budynek. Fragment fasady frontowej. Wnętrze świątyni... ...i fragment jej sklepienia. We wnętrzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej zwany Matką Boską Łukiską. Jedna z kilku tablic na ścianie zewnętrznej kościoła. Samą świątynię sowieci chcieli wyburzyć ponieważ na niedalekim skwerze stał pomnik Lenina a takie sąsiedztwo dla wodza rewolucji było nie do przyjęcia. Szczęśliwie nie udało się zrealizować tych barbarzyńskich planów.
Niedaleko kolejnego tzw Zielonego Mostu, już po drugiej stronie Wili przyciąga oko pałac Raduszkiewiczów. Jego budowę zakończono w 1900 roku. Niestety w latach sześćdziesiątych XX w. przy okazji poszerzania sąsiedniej ulicy część budynku wyburzono. Obok kościół i klasztor jezuitów p.w. Św. Rafała Archanioła. Zbudowany w latach 1713-1730. I tu znajdziemy ślady polskiej historii. Z okolic świątyni widok na kościół Św. Jakuba i Filipa po drugiej stronie Wili, przy którym byliśmy przed chwilą. Widzimy stąd też wzgórze zamkowe. A nawet słynną wieżę telewizyjną.
Wracamy na drugą stronę Wili. Tu parę kroków od głównych ulic możemy się poczuć jak na przedmieściach... ...lub w małym miasteczku. A jesteśmy kilka kroków od centrum. Tu też znajdziemy wileńskiego anioła.
Polecam spacer po ulicy Mostowej (Tilto g.) Znajdziemy tu piękny pałacyk... ...lub sielską niską zabudowę. Ostatni rzut oka wstecz...
...a przed nami już widać dzwonnicę katedry... ...i oto sama katedra. 
To była ostatnia galeria z Wilna. Gratuluję tym którzy wytrwali ze mną w spacerach po tym niesamowitym mieście. Na pewno jeszcze niejedno miejsce w Wilnie warte jest aby mu poświęcić uwagę. Zachęcam do tego i dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Litwa - Wilno
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Litwa - Wilno
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Litwa.
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Wilno
1pix użytkownik imod odległość 0 km 1pix
Wilno - Muzeum Ofiar Ludobójstwa
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Wilno
1pix użytkownik zielonadesign odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:932) dodano 07.03.2018 17:31

Kordula Dziękuję za odwiedziny. Wilno ma ogromny potencjał. Głównie dlatego, że większość starówki przetrwała wojnę i możemy teraz poczuć klimat dawnych wieków. Oczywiście gdyby były możliwości i pieniądze to wszystko byłoby piękniejsze i bardziej wymuskane, ale przecież czasami najwięcej uroku i tzw duszę ma dla nas turystów to co niekoniecznie jest doskonałe.
Na pogodę nie narzekam bo zwykle padało wieczorami i w nocy, a że zdjęcia nie są doskonałe cóż miasto czeka na nas obieżyświatów . Zachęcam do odwiedzenia Wilna.
Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 07.03.2018 11:40

Choc to stolica, ma sie czasem ochote powiedziec, że duzo w nim małomiasteczkowosci. Piekna stara drewniana zabudowa mogłaby błyszczeć przeciez.
Pogoda Cie nie rozpieszczała. W słońcu z pewnoscią nawet te zapuszczone zakątki wygladałyby lepiej.
Dzięki za spacer. Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:932) dodano 04.03.2018 15:03

Dziękuję za wszystkie wizyty i komentarze pod tą galerią i pod pozostałymi z tej serii. Cieszę się, że Was zainteresowało Wilno.
Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2886) dodano 03.03.2018 21:43

A całość zasługuje na 10😊.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2886) dodano 03.03.2018 21:42

Obejrzałam Twój serial o Wilnie, bo nigdy tam nie byłam.Ciekawy.Pozdrawiam.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:455) dodano 03.03.2018 15:28

Podwojnie szkoda :
- szkoda , ze to juz koniec ciekawej wycieczki , pokazujacej miejsca bedace piekne i zarazem nam bliskie
-szkoda , ze pogoda byla slaba , zdjecia zyskalyby uroku przy slonecznym swietle
Pozdr

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5285) dodano 02.03.2018 21:16

Szkoda, że to już koniec, bo bardzo przyjemnie spacerowało się z Tobą po Wilnie. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!