m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Troki zachwycają swym położeniem na przesmyku między jeziorami. Miasto powstało w wyniku spalenia przez Krzyżaków niedalekiej osady i zamku w tak zwanych Starych Trokach. Z czasem znaczenie zyskały sąsiednie Nowe Troki. Miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim na przełomie XIV i XV wieku. Ze względu na swe położenie między jeziorami ówczesna sieć ulic nie zmieniła się do dnia dzisiejszego. Jako pierwsza zwraca naszą uwagę prawosławna cerkiew. Zbudowano ją w 1863 roku. Cerkiew nosi wezwanie Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Wewnątrz ikonostas z 1938 roku. Dużo ciekawszy jest kościół Nawiedzenia NMP. Ta gotycka świątynia została ufundowana w 1409 roku przez księcia Witolda. Świątynia przez wieki była wielokrotnie niszczona ale zawsze udawało się ją odbudować.
Miejsce to jest ośrodkiem kultu Matki Bożej. Według legendy obraz został namalowany w 1123 roku w Konstantynopolu. Już tam cieszył się sławą - wstawiennictwu Matki Bożej mieszkańcy Bizancjum zawdzięczali ponoć pokonanie Persów i Hunów. Potem cesarz Paleolog miał go podarować księciu Witoldowi. Po zbudowaniu kościoła obraz miał zostać przekazany przez Witolda do świątyni. Jednak wg naukowców obraz pochodzi z połowy XVI wieku. Troki stały się celem licznych pielgrzymek a cudowny obraz został w 1718 roku koronowany sprowadzonymi z Rzymu koronami. Była to pierwsza na Litwie koronacja obrazu Maryi i druga w Rzeczypospolitej. (pierwsza była Matka Boska na Jasnej Górze). Przed obrazem modlili się hetman  Stefan Czarniecki, król Jan Kazimierz i król Jan III Sobieski. Opuszczamy świątynię. Na zewnątrz ozdobny krzyż i rzeźbione figury świętych.
I jeszcze raz kościół... ...i zaułek za świątynią. Wiele tu starych drewnianych domków. W miejscu gdzie kiedyś był plac targowy... ...stoi kaplica św. Jana Nepomucena. Powstała w XVII wieku ale w 1961 roku została usunięta przez władze radzieckie. Dopiero w 1990 roku, w wolnej Litwie mogła wrócić na swoje miejsce.
Charakterystyczny dworek, zbudowany przez dominikanów był siedzibą poczty. Pełnił on tę rolę do 1960 roku ( z kilkuletnią przerwą po Powstaniu Styczniowym gdy ulokowano tu carską policje). Zaraz za nim znajduje się zamek zwany lądowym. To jak mógł wyglądać w przeszłości możemy zobaczyć na jednej z grafik. Zamek jeszcze drewniany został tu zbudowany w drugiej połowie XIV wieku przez księcia Kiejstuta. Jego syn Witold rozbudował ten zamek już jako murowany. Z biegiem wieków zamek podupadł. W 1668 roku w zrujnowanej warowni znaleźli swą siedzibę dominikanie.
Pełnili tu swą posługę do czasu kasaty zakonu po Powstaniu Styczniowym w 1864 roku. W budynkach klasztornych w okresie międzywojennym była siedziba Korpusu Ochrony Pogranicza a po wojnie znajdowała się tu placówka KGB i więzienie. Obecnie mieści się tu muzeum. Ale w Troki swój urok zawdzięczają też drewnianej architekturze.
W centrum wsi karaimska świątynia - kienesa, z przełomu XIX i XX wieku. To druga obok wileńskiej, ale niestety i tu nie udało się nam zobaczyć wnętrza. W sąsiedztwie miniaturowe muzeum poświęcone Karaimom (założone w 1938 roku). Religia którą wyznają Karaimi wyłoniła się z judaizmu w VIII w n.e. Opiera się na Torze - Starym Testamencie. Wg tradycji w 1397 r. książę Witold przywiózł z wyprawy na Krym 383 rodziny karaimskie (oraz tatarskie). Zostali osiedleni na granicy księstwa litewskiego w celu obrony przed Krzyżakami. Troki zawsze były głównym skupiskiem tego ciekawego ludu.
Tradycyjnie Karaimi budują swoje domy szczytem do drogi... ...a w szczycie muszą być trzy okna... ...jedno dla Boga, drugie dla księcia Witolda a trzecie dla gospodarza.
Ozdoby na jednym z domów w którym można kupić pamiątki. Widok na zamek na wyspie, ale o nim w drugiej części. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Troki - Ulica Karaimska.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
TROKI
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Troki
1pix użytkownik maca odległość 0 km 1pix
Troki -Zamek - perełka w koronie Litwy
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Litwa - Troki
1pix użytkownik valt69 odległość 0 km 1pix
Troki - Zamek.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:980) dodano 14.03.2018 08:40

Popek, dzięki za odwiedziny. Troki są super a możemy się tylko domyślać ile innych miasteczek i wsi nie tak rozreklamowanych kryją ziemie Litwy Białorusi i Ukrainy.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 13.03.2018 07:38

Troki są super. To taki żywy skansen.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:980) dodano 12.03.2018 14:51

Achernar, Pisanka dziękuję za odwiedziny.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:508) dodano 12.03.2018 10:42

Ciekawe i fajnie opisane . Mysle ze to przedsmak drugiej czesci , ktora zapewne zaciekawi mnie jeszcze bardziej :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5353) dodano 12.03.2018 00:24

Troki miałem okazję odwiedzić kilka lat temu. To bardzo urokliwe miejsce, które ładnie pokazałeś w swojej galerii. A karaimska kienesa również w czasie mojego pobytu w Trokach była zamknięta... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!