m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Panoramę Nairobi będziemy podziwiać ze szczytu Kenyatta International Conference Center. Na dole spotykamy dziewczyny z chóru, wymieniając do siebie uśmiechy. Nairobi to stolica i największe miasto Kenii założone w 1899 roku przez Brytyjczyków. Obecnie Nairobi liczy sobie ponad trzy miliony mieszkańców, dlatego trudno wyobrazić sobie, że jeszcze ponad 100 lat temu na tych terenach rozpościerały się bagna i busz. Nazwa miasta pochodzi od masajskiego określenia Enkere Nyrobi, które oznacza zimną wodę. W 1907 roku Nairobi zostało stolicą brytyjskiego protektoratu.
Wtedy przybyli tu nie tylko europejscy kolonizatorzy, ale również Hindusi, Arabowie i Azjaci. Dzięki temu miasto nabrało kosmopolitycznego charakteru i zachowało go do dzisiaj. Od roku 1963 Nairobi jest stolicą niepodległej Kenii. Miasto jest jedną z czterech głównych siedzib ONZ na świecie obok Nowego Jorku, Genewy i Wiednia.
Nieopodal Nairobi znajdujemy Muzeum Karen Blixen, autorki Pożegnania z Afryką. Mieści się ono we wspaniale odrestaurowanym kolonialnym domu pisarki otoczonym przez piękny ogród.
Karen Blixen urodziła się 17 kwietnia 1885 roku w Rungsted niedaleko Kopenhagi. Pochodziła z zamożnej mieszczańskiej rodziny o szlacheckich koligacjach. Pisała i rysowała od dziecka, ukończyła kopenhaską Akademię Sztuk Pięknych. Nasza przewodniczka po muzeum. Pod pseudonimem Isak Dinesen zadebiutowała drukowanymi w prasie w latach 1907-1909 opowiadaniami, potem jednak zamilkła jako pisarka na ponad 20 lat. W 1914 roku, w wieku 28 lat, Karen wyjechała do Kenii. Tam wzięła ślub z Brorem von Blixen, mimo że kochała się w jego bracie bliźniaku.
Bror był nieodpowiedzialnym kobieciarzem, ona - kobietą wykształconą, wrażliwą i romantyczną. To niedobrane małżeństwo przypominało raczej pakt, w którym on dał jej tytuł, a ona - majątek swojej rodziny, za który kupili farmę kawy w Kenii, u stóp góry Ngong. Rozeszli się w 1921 r. i przez następne lata Karen prowadziła farmę samodzielnie. Mąż odszedł, zostawił jej jednak syfilis.ień Miłością jej życia był Denys Finch Hatton, brytyjski arystokrata, który jako 23- latek wyjechał z Anglii i zajmował się organizowaniem safari dla bogatych klientów. Oboje interesowali się literaturą, kochali Afrykę, razem polowali, podróżowali, latali pilotowanym przez Denysa samolotem.
Burzliwy związek z Denysem - pokrewną jej duszą - był najszczęśliwszym okresem w jej życiu. Karen Blixen. Bror von Blixen. Denys Finch Hatton. Na motywach Pożegnania z Afryką powstał film noszący ten sam tytuł w którym rolę pisarki zagrała Meryl Streep,  Denysa Finch-Hattona - Robert Redford, a Brora von Blixen - Klaus Maria Brandauer. Rekwizyty filmowe.
Dwa portrety namalowane przez Karen Blixen. Pod koniec lat 20. stan jej zdrowia jeszcze się pogorszył, ciężko przeszła poronienie dziecka, którego bardzo pragnęła. Nad plantacją zawisła groźba bankructwa, Denys Finch Hatton zginął w katastrofie samolotowej. Przytłoczona nieszczęściami, w 1931 roku Blixen postanowiła wrócić do Danii. Miała wówczas 46 lat i czuła się przegrana. Opuszczając Afrykę pisała w liście do matki: Mam wrażenie, że gdziekolwiek przyjdzie mi się znaleźć w przyszłości, zawsze będę się zastanawiała, czy w Ngong pada deszcz. W ostatnich latach życia Blixen uważano ją za największą współczesną duńską pisarkę, wymieniano ją też jako kandydatkę do Nagrody Nobla. Ernest Hemingway, odbierając Nobla w 1954 roku, powiedział, że przyznałby ją raczej pięknemu pisarzowi Isakowi Dinesenowi. Karen Blixen umarła 7 września 1962 roku w swojej rodowej posiadłości w Rungsted koło Kopenhagi.

najbliższe galerie:

 
Kibera-slumsy Nairobi
1pix użytkownik muztaghata odległość 1 km 1pix
Nairobi.
1pix użytkownik jotwu odległość 5 km 1pix
Nairobi
1pix użytkownik docenci odległość 5 km 1pix
Nairobi National Park.
1pix użytkownik jotwu odległość 7 km 1pix
Bomas. Wielki Rów.
1pix użytkownik jotwu odległość 8 km 1pix
Kenia - Giraffe Centre.
1pix użytkownik wmp57 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 15.09.2019 21:34

Paweł pojedziemy na safari pogapić się na zwierzaki ale wiadomości nie będzie dużo, niestety nie mam daru ani cierpliwości Magdaleny.
Mimo to zapraszam na kolejne odsłony.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 15.09.2019 15:36

Wiesiek ..., czy po Dzikim Zachodzie będziemy zdobywać Dziką Afrykę?:))) Tutaj wiedzy raczej żadnej nie mam, ale chętnie czegoś się dowiem, tak jak teraz o Karen Blixen.
Pozdrawiam:)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 15.09.2019 10:43

Paniwu, dzięki za odwiedziny.
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 11.09.2019 11:26

Galeria piękna i ciekawa, zwłaszcza zdjęcia i opowiadanie o Karen Blixen. Super zdjęcia Nairobi z górnej perspektywy. Podobało się. Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!