m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Główną ulicą miasta jest ul. Wolności, przez mieszkańców zwana Wolką. Chyba nikt w Chorzowie nie nazwie ją ul. Wolności. Gdzie jak nie na Wolce znajdziemy oficjalny sklep, będącego chlubą mieszkańców, klubu miasta. Szkoda, że sporo młodych kibiców tej chluby miastu nie przynosi. Przy Wolce znajduje się zabytkowy kościół p.w. św. Jadwigi oddany do użytku w 1874 r. Wolka jest podzielona na dwie części. W tym miejscu kończy się część przeznaczona dla ruchu kołowego. A zaczyna się deptak.
Deptak bardzo specyficzny, bo przez środek zapieprzają tramwaje. Kilka kamienic jest pięknie wyremontowach. Zdecydowana większość czeka jednak na lepsze czasy. Kiedyś Wolka była prawdziwą wizytówką miasta i ulubionym miejscem spotkań i spacerów jego miaszkańców. Na całęj długości królowały kwiaty i kawiarniane ogródki. Dziś królują banki, telefonie komórkowe i sklepy oferujące tanie badziewia. Na końcu ulicy znajduje się jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków miasta.
Budynek Poczty Polskiej urzeka swym pięknem i zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych. Przy ul. 3 Maja - błagającej o remont nawierzchni - znajduje się zabytkowy kościół p.w. św. Barbary wybudowany w 1852 r. Jednak prawdziwą perełką jest znajdujący się na górze Redena drewniany kościółek p.w. św. Wawrzyńca, wybudowany w XVI w. w Knurowie, a przeniesiony do Chorzowa w latach 1935-38. Schodzimy z powrotem do centrum, aby podziwiać pojedyncze, piękne kamienice. Szkoda, że są to tylko perełki, sąsiadujące z zaniedbanymi budynkami. Murale są dziś nieodłącznym elementem śląskich miast.
Kolejnym reprezentacyjnym budynkiem jest budynek Teatru Rozrywki. W tym zabytkowym budynku przed wojną mieścił się najekskluzywniejszy chorzowski Hotel Graf Reden. Są w Chorzowie miejsca po których miło się spaceruje. Prawie wszystkie szkoły są dziś pięknie wyremontowane. Reszta miasta musi cierpliwie czekać na swą kolej. Na cwajce znajdziemy zabytkowy kościół p.w. św. Józefa.
Cwajka przez długi okres czasu była uważana za najbardziej niebezpieczną dzielnicę miasta. Dziś też lepiej nie zapuszczać się tam wieczorami. Chorzowianie kochają piłkę nożną, a Gerard Cieślik chyba już na zawsze pozostanie przedmiotem uwielbienia mieszkańców miasta. Sporą część miasta zajmują nieciekawe osiedla przez które tylko się przejeżdża. To już ostatnie budynki miasta na granicy ze Świętochłowicami.
Chorzów posiada w swych granicach sporo poprzemysłowych terenów. Po takich najchętniej lubiłem się włóczyć. Czasy kopalninej świetności miasta odeszły w zapomnienie. Dziś w Chorzowie nie uświadczymy ani jednej działającej kopalni. Pozostały po nich szyby i rekultywowane tereny.
Z największą troską władze miasta podeszły do terenów kopani, znajdującej się w centrum miasta. Teren został przebudowany na miesjce wypoczynku, a zabytkowy szyb Prezydent stał się wieżą widokową. Widok na Chorzów Stary. Stadion Chorzowski i osiedle Tauzen w Katowicach. I widok na centrum miasta choć Wolki nie wypatrzymy.
W sąsiedztwie szybu Prezydent typowo śląskie zbudowania. W zabytkowym i wyremontowanym budynku szybu Elżbieta otwarto restaurację. A takich malowniczych domków już niewiele się ostało. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Chorzów     cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny.
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix
Górnoślaski Park Etnograficzny w Chorzowie
1pix użytkownik anikm odległość 2 km 1pix
Chorzów - dwa zabytki.  Powód do wstydu i dumy.
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Chorzów     cz. II
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Świętochłowice
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 28.04.2018 22:25

I kolejny raz w Chorzowie - dziękuję i pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 24.04.2018 23:21

Śnieżko. To fakt. W poprzednich latach to był obowiązkowy punkt szkolnych wycieczek :)
Pisanko. Uczciwie napisałem, że to tylko mały wycinek miasta i to ten ładniejszy :) A że właśnie takim chce Chorzów pamiętać to już insza inszość :)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 24.04.2018 10:33

W Twojej galerii miasto prezentuje sie pieknie. Co prawda rzeczywistosc jest troszke mniej kolorowa ... ale trzeba promowac te rejony i odklamac ciazace nad nimi stereotypy. Musze pogratulowac zmyslu do odnajdywania pieknych miejsc , jest ich tam wiele choc nielatwo je odszukac .Pozdro

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3420) dodano 23.04.2018 22:43

Miałam chyba z 10 -12 lat, gdy tam byłam na wycieczce. Pamiętam stadion i kolejkę krzesełkową, którą się jechało nad parkiem w okolicach stadionu.
Niczego więcej nie pamiętam. Fajnie powspominać i zobaczyć miasto.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 22.04.2018 08:15

Cześć Kabaczku. Tak jak napisałem. Chcę to miasto właśnie tak pamiętać, bo mam, związane z nim dobre wspomnienia :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1184) dodano 21.04.2018 21:35

O Chorzowie nie wiem nic, ale Twoja prezentacja pokazuje pogodną stronę tego miasta i tak je będę pamiętał.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 21.04.2018 21:13

Witaj Mocar. Czy pięknej to nie wiem ale wiem, że trochę przekłamanej :) Cóż. Każdy pokazuje dane miejsca jak chce :)
Achernarze. Większość ludzi kojarzy Chorzów z Parkiem i stadionem. Taka rzeczywistość :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5607) dodano 21.04.2018 16:58

Takiego Chorzowa nie znałem. Bo z czasów dzieciństwa moja znajomość z tym miastem ograniczała się do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku i jego atrakcji - głównie Planetarium Śląskiego, do którego bardzo lubiłem jeździć, przy okazji pobytu u dziadków, mieszkających w niedalekim Sosnowcu. Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2793) dodano 21.04.2018 16:04

No to Chorzów doczekał się kolejnej pięknej galerii, dodam na marginesie że tu spędziłem najpiękniejsze młode lata - Chorzów 3 i azoty, a na ,,Wolce" działała słynna Magnolia:)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!