m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Chorzowska rzeźnia mogła być jednym z piękniejszych zabytków miasta. Uruchomiona w 1901 roku była największym i najnowocześniejszym zakładem na Górnym Śląsku. Miał być hotel, potem centrum biesiadne za ponad 70 mln zł. A był pożar, protesty i sprawa w prokuraturze. Dziś cały teren ogrodzony jest murem z informacją o zakazie wstępu. Popek wprawdzie Wałęsą nie jest ale cierpliwość i wytrwałość są jego wadami więc i tym razem znalazł sposób aby wleźć do środka. Wprawdzie chorzowscy społecznicy dalej walczą o ten teren ale już nawet oni zdają sobie sprawę, że sprawa jest przegrana. Do 2015 roku można było mieć nadzieję, że jakieś rozwiązanie się znajdzie. Jednak tajemniczy pożar wszystko zniweczył, a na właścicielu terenu niewiele udało się wyegzekwować.
Władze miasta wysyłały przeróżne kontrole nakazujące właścicielowi wzmocnienie i konserwacje terenu. Konserwator zabytków również załamywał ręce. A właściciel terenu gówno sobie robił z nakazów, bo wiedział, że jest bezkarny. Los rzeźni jest przesądzony, a że leży ona w ścisłym centrum miasta, myślę, że w najbliższej dziesięciolatce będziemy w tym miejscu podziwiać jakieś wielkie centrum handlowe lub nowe, piękne osiedle. Dobrze, że chociaż drugie miejsce jest zadbane i raczej nie grozi mu degradacja. Chorzowski skansen posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej.
Obszar skansenu wynosi 22 ha. Zgromadzone zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Pierwszy pomysł powstania muzeum etnograficznego pojawił się w 1938 roku. Wybuch wojny uniemożliwił jednak jego realizację. W 1952 roku, podczas Walnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Katowicach zaproponowano, by na terenie powstającego WPKiW stworzyć skansen. W 1963 roku Krakowskie Biuro Projektowe opracowało jego ostateczną koncepcję, a rok później projekt zatwierdzono i rozpoczęto jego realizację. Zakładał on m. in. uformowanie wzniesienia w celu wiarygodnego przedstawienia podregionu podgórskiego. Oficjalne otwarcie nastąpiło w maju 1975 roku.
I tylko jedna rzecz Popkowi nie przypadła do gustu. We wszystkich skansenach, które odwiedził do tej pory łaziło się po udeptanych z gliny lub żwirowych ścieżkach, co nadaje tamtym miejscom szczególnego charakteru. Wylanie asfaltu Popek uważa za duże faux pas. Pomimo tego faktu, chorzowski skansen jest miejscem bardzo sympatycznym i wartym odwiedzin Jeśli ktoś lubi takie klimaty, to zaprawszam do obejrzenia kilku fotek z tego miejsca.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Górnoślaski Park Etnograficzny w Chorzowie
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny.
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix
Chorzów     cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Śląski Ogród Zoologiczny
1pix użytkownik wojtusch odległość 2 km 1pix
Chorzów
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 02.05.2018 07:15

Witaj Mocar. Jak sam widzisz, obiekt znajduje się w stanie ruiny.
Coś w tym jest Optymisto. Świeże zabytki średnio ludzi interesują.
Cześć Kabaczku. Święta prawda.
To prawda Wmp. Dla mnie to walka przegrana :)
Dokładnie tak Pisanko. Industrialna architektura nie jest traktowana poważnie. Tak przez decydentów jak i sporą ilość ludzi.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 01.05.2018 20:07

Koszy mialo byc...

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 01.05.2018 20:07

Smutny jest los industrialnej architektury.Dlatego tym bardziej trzeba ja pokazywac. Skansen jest atrakcja GPKiW jak dla mnie no.1. Moja kolezanka robi tam czasem pokazy :wyplatanie koszulka wiklinowych , ceramika itp. Duzo atrakcji dla dzieci. Warto odwiedzic samemu jak i familijnie. Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2344) dodano 30.04.2018 13:03

Klasycznie, pierwsza wiadomość ta zła, druga ta dobra.
Skanseny fajnie się foci, tylko te cienie pod dachami, trudno z nimi walczyć w pełnym słońcu.
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1185) dodano 29.04.2018 19:39

Rzeczywiście w każdym z miast znajdziemy przykłady niszczenia lub takiej rewitalizacji starych budynków które powodują całkowitą utratę "magii" tych miejsc.
Pozdrawiam.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 29.04.2018 13:14

Może już tak mamy, że bardziej szanujemy daleką przeszłość a ta nie tak bardzo odległa drażni nas ? Dlaczego??? Takie miejsca trzeba uwieczniać i przekazywać potomnym. Tylko co będzie jak zabraknie internetu ? Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 29.04.2018 11:56

Za młodych moich lat wielokrotnie przechodziłem obok Chorzowskiej rzeźni, bo nie opodal miałem szkołę, zapachy rozchodziły się tam nie samowite. Nie miałem do tej pory pojęcia w jakim to stanie się obecnie znajduje. Dzięki za galerię. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!