m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Główną dzielnicą miasta, z administracyjnego punktu widzenia jest Nowy Bytom. To tutaj znajduje się siedziba władz miasta. Znajduje się on przy placu JP II, przez mieszkańców zwanym Fryną. Nad placem góruje majestatyczny kościół p.w. św. Pawła. Budynek B Urzędu Miasta. Tuż za centrum znajduje się ulica Parkowa.
Wzdłuż całej ulicy ciągną się familoki. A na jej końcu znajduje się jeszcze funkcjonująca Huta Pokój. Niezainteresowany szlakiem architektury industrialnej może wybrać którąś z atrakcji na lewo. Los huty jest przesądzony. Na szczęście istnieją plany ratowania wielkiego pieca. Dom Słoneczny jest jedną z ładniejszych budowli dzielnicy. Zabytkowe osiedle Kaufhaus zbudowane zostało w 1840 roku dla pracowników Huty Pokój.
Budynki osiedla to typowe familoki. Gdy pierwszy raz wjechałem wgłąb osiedla, napotkałem niezbyt przyjazne spojrzenia młodych człowieków w dresach. Wolałem się wycofać i wpaść w niedzielne przedpołudnie. Jak zwykle było pusto i bezpiecznie. Patent sprawdził się po raz kolejny. Zjeżdżamy w dół i już jesteśmy w Kochłowicach. To typowo górnicza dzielnica miasta choć wita na zamknięta kopania Nowy Wirek.
Wstęp na teren byłej kopalni wzbroniony, a całości pilnuje ochrona. Ochrona jednak musi wychodzić na obchód dużego tereny, a Popek wykorzystuje okazję aby tam wleźć. Brak ludzi działa trochę dołująco. Kiedyś to miejsce musiało tętnić życiem. Nie wiem czy to schron kopalniany czy też może pochodzi z wojennych czasów. Piękna kochłowicka świątynia z piaskowca.
Kościół Trójcy Przenajświętszej został wybudowany w 1902 roku. Ul. Tunkla. Orzegów jest dzielnicą, w której w większości królują blokowiska. Jednak jej mała, stara część jest bardzo sympatyczna. Tutaj również króluje cegła.
I jak wszędzie, także tutaj trafimy na ślady zamkniętych zakładów. Bielszowice są, moim zdaniem, najbrzydszą dzielnicą miasta. Tutaj w dalszym ciągu działa kopalnia Bielszowice. Sama dzielnica jednak nie urzeka. Raz jeszcze widok na kopalnię. Pędzimy do Wirka. Tę dzielnicę również bardzo polubiłem.
Znajduje się tutaj zabytkowe, bardzo nietypowe i zrewitalizowane osiedle robotnicze. Kolonia robotnicza Ficinus wybudowana została w latach 1860-1867 dla pracowników kopalni Błogosławieństwo Boże. Założenie składa się z szesnastu identycznych, czterorodzinnych domów, ustawionych kalenicowo wzdłuż ulicy Kubiny.  Domy mieszkalne są dwukondygnacyjne, a ich ściany wykonano z naturalnego piaskowca. Obecnie, po przeprowadzonej pod koniec lat 90. rewitalizacji, osiedle pełni funkcję mieszkalno-usługową. Kolonia jest od 1978 roku wpisana do rejestru zabytków.
Na początku ulicy znajdziemy ewangelicki kościół z 1902 roku. W Wirku na dwóch blokach znajdziemy jedne z najładniejszych murali, znajdujących się na terenie Rudy Śląskiej. Murale mają dopiero roczek. I zostały wykonane przez wrocławskiego artystę. Niedaleko znajduje się zabytkowy szyb Andrzej. I typowa dla Wirka zabudowa.
Nie żegnamy się z Wirkiem, bo bardzo polubiłem tę dzielnicę i myślę, że jest jeszcze coś do pokazania. C.d.n.

najbliższe galerie:

 
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
1pix użytkownik baron odległość 2 km 1pix
Ruda Śląska 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Świętochłowice
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Kopalnia GUIDO w Zabrzu
1pix użytkownik hellboy odległość 5 km 1pix
Chorzów
1pix użytkownik popekpawel odległość 6 km 1pix
Górnośląska Kolej Wąskotorowa
1pix użytkownik wojtusch odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.07.2018 08:24

Lucy, Optymisto. Dziękuję za wizytę :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 05.07.2018 19:15

Potwierdza się, że wiele ciekawostek znajduje się tam gdzie się ich nie spodziewamy. Pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 02.07.2018 13:21

A mnie się podoba Twoje spojrzenie na śląskie miasta.Wprawdzie przez Rudę tylko przejeżdżałam (nawet nie tak dawno),ale dostrzegam zmiany.W innych zatrzymuję się czasem na dłużej,bo mam u kogo😊.Nie focę za dużo i nie robię galerii ponieważ z fotografią nie jestem za pan brat i to nie moja bajka.Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 02.07.2018 11:58

Paweł to zmienia postać rzeczy :)
Zawsze miło poznać sympatycznych ludzi i mieć fajne wspomnienia jak takich, którzy tylko sympatię ćwiczą na pokaz :DD

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 02.07.2018 09:44

Ak. Nie przesadziłem :))) Może dlatego, że oprócz architektury, poznałem ciekawych ludzi i to wszystko złożyło się na odbiór :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 30.06.2018 20:24

z tym sercem to chyba przesadziłeś :DD
ogólnie spoko miastko :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 28.06.2018 09:50

Cześć Achernarze. Tak dużo to nie będzie :)
Pipol. Podobno :)
Pisanko. Przez Bobrek kilka razy przejechałem, a dwa razy nawet się zatrzymałem. Faktem jest, że dzielnica nie zaprasza do spacerów, co stwierdziłem po uważnej obserwacji otoczenia.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 27.06.2018 19:11

Popekpawel, bytomski Bobrek i Kolonia Zgorzelec to miejsca ktore moge polecic. Na bobrku lepiej uwazaj na swoj apart bo mozesz go potem znalesc w lombardzie. Pozdr

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 27.06.2018 14:01

Podobno ruda czyni cuda ;)))

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 27.06.2018 13:34

Fajnie, że będzie ciąg dalszy, bo ciekawie pokazujesz te miasta śląskie.Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!