m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Wracamy na chwilkę do zabytkowego osiedla Ficinus w Wirku. W jesiennej szacie osiedle jest jeszcze piękniejsze. Nigdzie indziej nie spotkałem robotniczych domów, wykonanych z piaskowca. Główną świątynią Wirka jest kościół św. Wawrzyńca i Antoniego wybudowany w latach 1907-1909. Powyżek kościoła znajduje się ogromne, zalesione wzgórze. Nie jest to jednak twór naturalny. Znajdujemy się na wielkiej, zrekultywowanej hałdzie.
W oddali KWK Bielszowice. Mała i najciekawsza część hałdy nie poddała się rekultywacji. I właśnie to miejsce jest najciekawsze, bo pomaga wyobrazić sobie jak niegdyś wyglądał śląski krajobraz. Lepiej uważać bo jest stromo i niebezpiecznie. KWK Pokój jest kolejną czynną kopalnią Rudy Śląskiej. A to chyba najbardziej patriotyczny mural Rudy :)
Czerwień z żółcią ładnie się komponuje. Czasy świetności tej kopalni należą do przeszłości. Przejeżdżamy przez Godulę.... ...i docieramy do mej ulubionej dzielnicy. Ruda jest najstarszą dzielnicą Rudy Śląskiej. Sanktuarium p.w. św. Józefa
W zdecydowanej większości dzielnicy prym wiedzie cegła. Stare familoki można spotkać na każdym kroku. A najważniejsze, że po Rudzie można bezpiecznie spacerować. Były Dom Kultury KWK Wawel. Obecnie hotel. Przy zbiegu ul. Wolności i Kościelnej znajduje się zabytkowy zespół osiedla robotniczego. Osiedle robotnicze w dzielnicy Ruda powstało ok. 1900 roku.
W jego skład weszły zarówno zabudowanie mieszkalne, jak i budynki użyteczności publicznej. Budynki mieszkalne zlokalizowano przy następujących ulicach: Wieniawskiego, Wolności, Staszica i Kościelnej. Dziś całe zabytkowe osiedle jest odnowione i cieszy oczy odwiedzających to miejsce.
Przy ul. Mickiewicza znajduje się dawne gimnazjum im. Staszica (obecnie liceum ogólnokształcące) Miłośnik zabytkowej cegły zachwyci się tą dzielnicą miasta. Na koniec zmierzamy do Rudy Południowej. Tu znajduje się pięknie odnowiona kolonia robotnicza „Carl Emanuel, tzw. Karmańskie” (od nazwy szybu Karl Emanuel). Budowę kolonii rozpoczęto pod koniec XIX wieku z inicjatywy Ballestremów, którzy na południe od osady Ruda posiadali dużą kopalnię „Brandenburg” (później „Wawel”) oraz koksownię. Do dziś zachowały się efektowne budynki mieszkalne dla robotników i nadzoru, stojące przy ulicach Wolności i Raciborskiej.
Wiem, że dla większości ta obie części tej galerii będą nudne ale ja w Rudzie Śląskiej odnalazłem piękno i ducha śląskości, a tego poszukiwałem. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Ruda Śląska 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
1pix użytkownik baron odległość 3 km 1pix
Górnośląska Kolej Wąskotorowa
1pix użytkownik wojtusch odległość 5 km 1pix
Świętochłowice
1pix użytkownik popekpawel odległość 5 km 1pix
Kopalnia GUIDO w Zabrzu
1pix użytkownik hellboy odległość 5 km 1pix
Bytom - miasto z duszą
1pix użytkownik jesko odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.07.2018 08:36

Pisanko. Właściwie to pokazałem, bo czasu było mało na dokładne zwiedzenie wszystkich śląskich miast :)
Pozdrawiam Optymisto.
Rozmusiaku. Nie ma mnie tam już ponad pół roku. Nie będę jednak ukrywał, że czas tam spędzony wykorzystałem bardzo owocnie :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4939) dodano 12.07.2018 21:15

Widzę,ze się tak nawet zadomowiłeś na Śląsku :)
Tereny dobrze mi znane,lecz niekoniecznie lubiane.
No i fotograficznie trudny temat.
Pozdrawiam !

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 12.07.2018 19:04

Miło się ogląda miejsca, do których kiedyś miałem stosunkowo blisko ale jakoś nie składało się wtedy. Dużo słońca oraz zieleni. Pozdrawiam

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 11.07.2018 14:25

A tak wogole to bardzo fajnie ze pokazujesz piekno tego regionu naszego kraju. Miejsca te nie sa zbyt znane masowej turystyce ( moze to i dobrze) aczkolwiek ze wszechmiar warte by je poznac. Industrialna architektura przy odrobinie dobrej woli broni sie sama , wystarczy o nia troche zadbac. Nasi sasiedzi od dawna o tym wiedza (np.Bottrop) i fajnie ze i u nas wszystko powoli idzie w tym kierunku. Czekam na kolejne hanysowskie miasta w Twoim obiektywie. Pozdr

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 11.07.2018 08:32

To prawda Pisanko. Pozdrawiam.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 07.07.2018 09:59

Az milo popatrzec na te odnowione familoki :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.07.2018 22:53

Pozdrawiam Achernarze. Fajnie, że Cię zainteresowałem zwykłym, śląskim miastem :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 06.07.2018 10:29

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że galeria ta może być nudna. Ja obejrzałem obie części z zainteresowaniem i prawdziwą przyjemnością. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!