m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Zanim dojedziemy do wioski Czernichów w okolicy mijamy wiele lasów pól i łąk a o tej porze malowniczo ukwieconych. Zawilec opanował prawie cały las. Aby dostać się do wioski od strony Brzeźnicy koniecznie trzeba pokonać rzekę Wisłę Wisła Prom rzeczny którym przeprawiamy się na drugi brzeg rzeki. Jak by co to najbliższy most dopiero w Krakowie.
Wjeżdżamy do centrum Czernichowa Z nie wielkiego rynku droga prowadzi do centrum wsi i kościoła parafialnego. Przed fasada świątyni stoi pomnik Franciszka Stefczyka założyciela  najstarszej szkoły rolniczej w Polsce. Kościół Parafialny
Nieco starej zabudowy Stary pod krakowski styl, prawie na wymarciu - dziś już relikty.
Uroczyste otwarcie Szkoły Praktycznej Gospodarstwa Wiejskiego jako czteroletniej szkoły męskiej nastąpiło 20 czerwca 1860 r., ale pomysł jej utworzenia pojawił się dużo wcześniej, bo już w roku 1846 r., kiedy to Krakowskie Towarzystwo Gospodarczo-Rolnicze podjęło uchwałę o potrzebie założenia szkoły rolniczej na ziemiach krakowskich. W 1880 r. właścicielem Szkoły stał się Krajowy Sejm Galicyjski we Lwowie, który przekształcił ją w Trzyletnią Męską Krajową Średnią Szkołę Rolniczą, przyjmując za cel kształcenie rządców i administratorów folwarków. Od 1884 r. w nauczał tu Franciszek Stefczyk. Czterdziestu uczniów wzięło udział w walkach I wojny światowej. W 1922 r. Szkoła przeszła pod zarząd Ministerstwa Wyznań religijnych i Oświecenia Publicznego i pozostawała pod nadzorem Kuratorium Szkolnego Lwowskiego. W 1923 r. znów zmieniła nazwę. Tym razem na Państwową Średnią Szkołę Rolniczą kształcącą samodzielnych teoretycznie i praktycznie rolników.
 Absolwenci byli cenionymi kierownikami majątków ziemskich, nauczycielami szkół rolniczych, instruktorami rolnymi czy badaczami. Nie może być mowy o Szkole w Czernichowie bez gospodarstwa, jakim ta dysponuje. Posiada 220 ha użytków rolnych, w tym 164 ha gruntów ornych, na których uprawia się różne zboża. Głównym kierunkiem działalności jest produkcja mleka. W gospodarstwie funkcjonuje stajnia Kopytko oferująca naukę jazdy konnej. I jeszcze raz rzeka Wisła Z Czernichowa już nie daleko lotnisko Kraków Balice tylko 14 km.  Więc odlatujemy na rodzinne Podlasie . Dziękuje :)

najbliższe galerie:

 
Okolice Krakowa
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Pałac w Paszkówce
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Podkrakowskie klimaty
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Paszkówka - Sosnowice
1pix użytkownik koniurek odległość 6 km 1pix
Tyniec
1pix użytkownik maryush odległość 9 km 1pix
Opactwo Benedyktyńskie -TYNIEC
1pix użytkownik mocar odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 18.04.2018 19:49

Zawsze twierdziłem i twierdzę, że małe jest też piękne. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2699) dodano 14.04.2018 11:32

Przemyslaw - Słuszne z kojarzenie, mocar przerzucił się tym razem w małopolskie gdzie również zawilców nie brakuje :)
Pozdrawiam !

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 14.04.2018 08:50

Ach, te zawilce! Prawie jak w Puszczy Białowieskiej! W pierwszej chwili w ogóle miałem wrażenie, że to Podlasie!
Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!