m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Czy można pokochać mgłę, deszcz, mżawkę i wiatr? 
Z całą pewnością tak! 
W uproszczeniu - droga z północy na południe. Okolice Egilsstadir. Mokre, pochmurne, ale piękne. Podziwiając parujące fumarole nieopodal Hverarond, można odwrócić na chwilę wzrok, spojrzeć w górę i wypatrzeć drogę. Widok z Krafli - niezwykłego aktywnego wulkanicznego terenu niedaleko jeziora Mývatn. To prawda, że Islandia to wulkany, lawy, gejzery i lodowce. Widok w głąb krateru wulkanicznego Hverfjall. Trawa, lód i chmury. Spod chmur wylewa się złowieszczo jęzor lodowca Vatnajokull.
Wydaje się, że za tę niezwykłą gładkość krajobrazu odpowiada wiatr. I może deszcz, który czasem pada dosłownie we wszystkich kierunkach.
Widok przy drodze numer 1. Niedaleko miejscowości Osar, gdzie turyści przybywają zobaczyć skałę Hvitserkur, można też wypatrzeć kolonię fok i posłuchać szumu traw. Gdy wychodzi słońce, na horyzoncie dzieją się bajeczne rzeczy. Nic dziwnego, że to oaza fotografów i filmowców, nie wspominając botaników, biologów, geologów i ornitologów. Lodowcowa laguna to jeden z żelaznych punktów, których nie można pominąć. Nawet, jeśli przytrafi się deszcz, ale przecież w Islandii to standard. Fragment jeziora na wulkanicznym terenie Krafla, na którym znajduje się też spory obszar dymiącego pola lawowego Leirhnjúkur. Latem, owszem, świecie słońce, ale też pada. I może bardziej pada niż świeci. Lecz czy komuś to przeszkadza?
Daleki słoneczny i nie kończący się horyzont to idealne warunki, by poczuć się wyzwolonym. Gdyby nie było dróżek, śladów życia i turystów na obszar Krafla, można byłoby wyobrazić sobie pobyt na obcej planecie. Lodowcową lagunę fajnie zwiedza się z amfibii pływającej pomiędzy skrzącymi się, błękitnymi taflami lodu. Skondensowany islandzki krajobraz: woda, wzniesienia, chmury. Po drodze na południe krajobraz z gładkiego zmienia się w lekko wyboisty, pagórkowaty i dziwnie zarośnięty.  Porośnięta lawa wulkaniczna na terenie Krafla tworzy niesamowity patchwork zieleni.
Niedaleko lodowca Vatnajökull wiją się mało uczęszczane ścieżki, z których roztacza się obłędny widok na fragment Parku Narodowego Skaftafel. Chyba nie ma nikogo, kto powiedziałby, że Islandia jest monotonna. Wystarczy zjechać na południe, by dostrzec ogromną zmianę roślinności i ukształtowania terenu. Lodowcowa laguna to niekończący się ferment widoków. Trudno odkleić od nich wzrok. Kolejna malownicza zerodowana dziura wulkaniczna. Obłędnie lśniące w zachodzącym fragmenty lodu potrafią przybrać cudnie błękitny kolor świadczący o skupionym lodzie, poddanym największemu ciśnieniu. Gdyby zapytać o najbardziej o najbardziej znaną górę w Islandii, zostałaby wskazana właśnie ta - Kirkjufell - na zachodnim wybrzeżu, na półwyspie Snæfellsnes.
Kosmiczna Krafla skrywa nie tylko jeszce bardziej pole lawowe, ale też elektrownię geotermalną, w pobliżu której można wskoczyć do wód i się trochę pomoczyć. Rozpostarty po kres horyzont to coś, po czym przechodzą po mnie dreszcze euforii! Na terenie Krafla po drodze do pola lawy można spotkać bulgocące gejzerki. Plaża przy klifach Reynisdrangar załapała się kiedyś do czołówki jednych z najpiękniejszych plaż na świecie. Z plaży można podziwiać niezwykłych kształtów skały w morzu. Malowniczy jęzor lodowca Vatnajökull. Spod ciemnych powłok chmur i mgły wyłaniają się bajeczne kolory wzgórz. Widać lato!
O innej porze dnia lodowcowa laguna potrafi zmienić barwy, a w słońcu błękit może zamienić się nawet w kolący oczy turkus. W kierunku południowym formacje skalne przybierają w słońcu więcej kolorów. Całą ich feerię kryją wzniesienia w rezewacie Lónsöræfi. W rezewacie Lónsöræfi warto poczekać chwilę na słońce, by odkryło prawdziwe piękno kolorów w wąwozie Hvannagil.  Widok na bazaltowe nadbrzeże na półwyspie Snæfellsnes. Z daleka niczym piaski pustyni. Z bliska surowa ziemia skalna zamiatana silnym wiatrem.  W wąwozie Hvannagil można poczuć się zapomnianym przez świat i jednocześnie o świecie zapomnieć.
Groźne masywy skalne okalają jęzory lodowca lub zaśnieżone szczyty wzniesień. Czy to lato? Czy to jesień? Złapać trochę słońca po drodze... bezcenne. Chcąc zobaczyć fumarole niedaleko Hverarond, trzeba zachować czujność: bryzgające wyziewy magmy mogą poparzyć. Od lodowcowej laguny wręcz nie można oderwać oczu. Na południe w kierunku Reykjaviku krajobraz zmienia się diametralnie. Owszem, znowu nizina, za to ukształtowana kosmicznie. Islandia to taki kraj, którego drogi chciałoby się przebyć jeszcze raz, jeszcze raz i jeszcze raz...

najbliższe galerie:

 
Migawki z Islandii
1pix użytkownik wieszczu odległość 19 km 1pix
Islandia marcowa
1pix użytkownik maripo odległość 32 km 1pix
Islandia
1pix użytkownik krosfot odległość 38 km 1pix
Islandia
1pix użytkownik qwertaxy1 odległość 39 km 1pix
Islandia - wodospady
1pix użytkownik darelka odległość 44 km 1pix
Islandia wszerz i wzdłuż
1pix użytkownik bulec odległość 48 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 24.04.2018 19:15

@podrozninka_ ciary przeszły!
Muzycznie Islandia kojarzy mi się nieodzownie z Sigur Rós. A to dlatego, że ponad 12 lat temu oglądałam o nich dokument, w którym m.in opowiadali, że na wakacje wracają do siebie i dają koncerty na łonie natury. Wiedząc, jak Sigur Rós potrafi dawać koncerty, wiem, że coś takiego w plenerze musi być po prostu nieziemskie....
Ten dokument jeszcze bardziej wzbudził we mnie zaciekawienie Islandią i jej niezwykłą przyrodą.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 22.04.2018 09:05

Piękne krajobrazy.

podrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:167) dodano 22.04.2018 00:08

1. https://www.youtube.com/watch?v=PVzljDmoPVs z tym obejrzyj swoją galerię, to Cię ciarki przejdą......albo z utworami zespołu Hedningarna....
2. Wolałbym - szczerze mówiąc - zdjęcia większe. Ale ostatnio mój wpływ na cokolwiek jest tak niewielki, że zadowolę się nawet takimi dla Japończyków .. ;)
3. Miroslawsson bym się u nich nazywał. Całkiem śmiesznie :)))
Najlepszego!

katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 20.04.2018 22:31

@anek 11: "uroków" tego klimatu po prostu trzeba doświadczyć :-)
Islandia narzeka na zalew turystów, więc lepiej się pospieszyć, nim wymyślą utrudnienia :-)

dziad_ek użytkownik dziad_ek(wpisów:387) dodano 20.04.2018 18:55

Fajne miejsce. Góra z foto 24 wygląda jakby lewitowała się nad tą wodą :P Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 19.04.2018 23:23

Piękna galeria.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 19.04.2018 21:37

Islandia kusi mnie od paru ładnych lat, krajobrazowo jest niesamowita, tak bardzo zróżnicowana,piękna mimo pozorów martwej, bezludnej ziemi. Troszkę mnie ciągle odstręcza klimat tam panujący i ceny. Zdjęcie wnętrza krateru i foty lodowcowej laguny wymiatają

katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 18.04.2018 21:31

@iwonka55 - absolutna racja!

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 18.04.2018 20:27

Islandia jest piękna i magiczna, zawsze będzie się tęsknic aby tam wrócić...

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 17.04.2018 22:13

Fajnych wyborów dokonałaś, gratuluję:)

katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 17.04.2018 19:30

Bardzo dziękuję Wam wszystkim :-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6850) dodano 17.04.2018 18:25

Piękna galleria:) Islandia marzy mi się od dawna, cudowne przestrzenie i krajobrazy:) pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 17.04.2018 08:39

fotogeniczne miejsce :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 17.04.2018 08:31

Nie ma innej mozliwości jak zachwycic sie tymi krajobrazami:) Piekna wyspa:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 17.04.2018 01:42

Nie dziwię się, że do tych przestrzeni i krajobrazów chce się wracać. Pozdrawiam. :)

mabro użytkownik mabro(wpisów:178) dodano 16.04.2018 23:21

Piękna galeria pokazująca fantastyczne i nieco tajemnicze krajobrazy.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!