m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Jak przystało na każde szanujące się zawody grubo przed rozpoczęciem części oficjalnej atmosfera jest bardzo gorąca. Serwismeni mają ręce pełne roboty, trwają gorączkowe ostatnie przeglądy sprzętu. Klinki są ostre niczym krawędzie nart alpejczyków, numery startowe już przypięte. Jeszcze jest czas na rozgrzewkę i wysłuchanie uwag trenerów, omówienie zaplanowanej strategii walki o medale. Zbliża się chwila rozpoczęcia imprezy, zaraz zabrzmią oficjalne przemowy, prezentacja zawodników. Ostatni zawodnicy podążają by zająć odpowiednie miejsce w szyku.
Ruszyli…rozpoczęła się parada. Startują zarówno duże sanie gazdowskie jak i małe, zwinne kumoterki. Są zawody, więc jest rywalizacja, każdy chce wypaść jak najlepiej, zaś jury patrzy uważnie i ocenia: konie( ich ułożenie, utrzymanie, kondycję, rasę) wygląd uprzęży i sań lub kumoterki oraz prezencję powożących. Biorący udział we wszystkich konkurencjach mogą startować tylko w strojach góralskich. Brak stroju dyskwalifikuje zawodnika. Konkurencja jest spora gdyż we wszystkich dyscyplinach tego dnia startuje około 120 zawodników, oczywiście mam na myśli tych dwunożnych;) Przyznam się iż biała bogato haftowana cucha na postawnym zawodniku o wiele bardziej do mnie przemawia niż dopasowany kombinezon skoczka narciarskiego. Może pamiętacie Mattiego Hautamaeki (174 cm wzrostu, waga: 57 kg.)
Cuchę zapinana jest za pomocą metalowego łańcuszka, rzemyka albo czerwonej wstążeczki. Dość o strojach, gdyż to portal podróżniczy a nie Sposób na modę. Pora powitać najstarszą uczestniczkę, osiemdziesięcioletnią gaździnę, Ludwikę Rzadkosz-Pulka (z domu Trebunia-Tutka) obdarzającą publiczność życzliwym uśmiechem z wysokości małej kumoterki.  Skąd ta nazwa kumoterka? Ano nazwa wzięła się stąd że najczęściej saniami tymi ojciec chrzestny (kumoter) i matka chrzestna (kumoszka) wieźli dziecko do chrztu. Sanie były maleńkie dwuosobowe, ot dla kuma i kumoszki by w trzaskającym mrozie siedząc blisko siebie nie zmarzli.
Każdy z nas podczas meczu, zawodów…ma swojego faworyta, ja również. Jak myślicie kogo? Oczywiście że ich: Klaudię Krupa lat 4 i Mateusza Cachro, powożących koniem o wdzięcznej nazwie Arbuz. Pozostawiam Was samych na chwilę z uczestnikami parady.
Parada jest konkurencją pokazową, zatem po pewnym czasie zaczęło mi się mocno nudzić, gdyż co to za zawody gdy nie ma adrenaliny. Jak mawiają mówisz, masz i rozpoczęły się następne konkurencje w których kryterium rozstrzygającym o zwycięstwie jest czas przejazdu. Na trasie przejazdu(1,5 okrążenia) umieszczone są dwie bramki z elektronicznym pomiarem czasu, długość trasy liczy 900 m i kto szybszy ten lepszy :) Zaczęło się dziać,pierwsza konkurencja: kumoterki mkną z zawrotną prędkością, na zakrętach gubią się kumoszki, lecz nie ma czasu na oglądanie potłuczonych kolan, gdyż sekundy lecą…
Poziom adrenaliny uczestników zawodów i publiczności sięgnął zenitu,1,5 tys widzów zagrzewa juniorów do walki. zgromadzeni sprawozdawcy na żywo relacjonują wydarzenia w mediach(zdjęcie udostępniam za zgodą PAP) W skiringu (narciarz jadący za koniem)zawodnicy dokonują cudów trzymając pion i… lejce. W ski-skiringu (narciarz jadący za koniem, na którym siedzi jeździec) kobiety są górą. Kolejny zawodnik oczekuje na polu startowym na sygnał sędziego by wyrwać z kopyta. Start odbywa się z pełnego zatrzymania, gdy koń przednimi kopytami stoi za pierwszą linią startową.
Zatrzymanie nie może trwać dłużej niż 120 sek, niektórym zawodnikom trudno okiełznać konie rwące się do startu. Emocje są duże gdyż trzykrotne nieposłuszeństwo przy starcie powoduje dyskwalifikację w danej konkurencji. Mówią mały ale wariat, coś jest na rzeczy... Najbardziej emocjonującą konkurencją są przejazdy kumoterek, sanie na zakrętach niebezpiecznie się wychylają, konie również walczą o utrzymanie równowagi, zdarzają się ich upadki, lecz na szczęście wszystko szczęśliwie się kończy. Gdyż startują i zawodnicy, będący kolejnym pokoleniem kultywującym ponad stuletnią tradycję.
Co roku gdy rozpoczyna się karnawał, górale szykują sanie, przeglądają elementy paradnych uprzęży, ostrzą narty i przede wszystkim szykują konie. To góralskie ściganie nazywane było jeszcze niedawno Kumoterską Gońbą, obecnie Paradą Gazdowską. Areną zmagań w tym roku oprócz Bukowiny Tatrzańskiej jest Kościelisko i Zakopane.
Paradę Gazdowską oceia komisja, w której sędzią głównym jest dr Maciej Jackowski związany ze sportem od 1962r, działa on na terenie całej Europy, i ponad 15 lat związany z imprezami konnymi na Podhalu. W komisji również zasiada etnograf, hodowcy koni, lekarz weterynarii,przedstawiciel lokalnych władz. Podsumowanie imprezy i wręczenie nagród odbyło się 7 kwietnia 2018 r.
Ja zaś w Bukowinie byłam, wszystko to widziałam, ostro kibicowałam i na pewno powrócę tam jeszcze:)

najbliższe galerie:

 
Wyprawa Podlasiaka do Zakopanego w Boże Ciało
1pix użytkownik gimper odległość 0 km 1pix
Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Karnawał góralski.
1pix użytkownik zbik odległość 1 km 1pix
Idziemy na Starorobociański Wierch
1pix użytkownik marcowadziewczyna odległość 1 km 1pix
Bukowina Tatrzańska - dwa kościoły.
1pix użytkownik zbik odległość 1 km 1pix
Tatrzańskie lody dla ochłody
1pix użytkownik anek11 odległość 2 km 1pix
Małe Ciche
1pix użytkownik tama odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 29.04.2018 20:43

Cieszę się że Wam się relacja podobała. Pozdrawiam wszystkich z Tatr. Piszę z telefonu zatem grupowo pozdrawiam;)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 29.04.2018 12:57

Górale potrafią się bawić - świetna impreza, reportaż i zdjęcia - pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7519) dodano 28.04.2018 20:37

Relacja na żywo z takich zawodów jest najważniejsza ... emocje musiały być tam niesamowite, świetna impreza:)
Pozdrawiam:)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2344) dodano 27.04.2018 21:55

Super.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7326) dodano 27.04.2018 21:13

Miło powspominać :))) choć wszystkiego nie widziałam,bo mi szkitki zmarzły oraz inne członki po oblaniu się wrzącą herbatą...
się obcykałaś w temacie, no no ;))
ściski :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 27.04.2018 17:17

Fajna impreza. Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 27.04.2018 08:40

Przefajny reportaz, fajnie opisany:)
Miło było Cie widzieć i to w nie byle jakim towarzystwie;)) Pozdrawiam wszyskich:))

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 26.04.2018 22:29

Jestem pełna podziwu dla Twojej wiedzy:)))
Nie wiem jak my chciałyśmy wystartować nie mając odpowiedniego stroju...:)))
Też się wzruszyłam...i tak wzruszona mogę iść spać:))
Do zobaczenia:)))

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 26.04.2018 22:15

Robisz się sentymentalny:DD

pipol użytkownik pipol(wpisów:9075) dodano 26.04.2018 22:12

:DDDD
wzruszyłem się :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!