m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Galerię zaczynamy w Wojkowej. Znajdziemy tu kilka starych budynków. Sama wieś została złożona w 1595 roku. W czasie wojen światowych wieś nie ucierpiała, a nawet powstała tu niemiecka strażnica graniczna. Po wojnie mieszkających tu Łemków wysiedlono. Najciekawszym zabytkiem jest stojąca w centrum wsi greckokatolicka cerkiew. Niestety otaczają ją drzewa co utrudnia fotografowanie. Cerkiew zbudowano w 1790 lub 1792 roku na miejscu wcześniejszej świątyni. W sąsiedztwie cerkwi wolnostojąca dzwonnica.
Po wojnie cerkiew przejęli katolicy. A takich tabliczek nie lubimy... Jak wygląda wnętrze możemy sobie wyobrazić na podstawie fotografii na tablicy informacyjnej. Barokowy ikonostas pochodzi z końca XVIII wieku. Polichromie powstały na początku XX wieku. W sąsiedztwie cerkwi na niewielkim wzniesieniu pozostałości cmentarza.
Z terenu cmentarza ładny widok na cerkiew... ...i wieś. Jednak udało nam się rzucić okiem na wnętrze świątyni. W środku trwały prace renowacyjne.
Kapliczka na terenie Wojkowej... ...zawierająca ciekawą figurkę Matki Bożej (?). I ruszamy w kierunku Powroźnika. Przed II wojną światową na tych terenach żyło więcej ludzi niż obecnie.
Niestety mieszkających tu Łemków wysiedlono. Pozostały po nich cerkwie, zarastające cmentarze i gdzieniegdzie przydrożne krzyże. Ale przed nami Powroźnik. Kierujemy się ku kępie drzew. Kryje się tu greckokatolicka cerkiew pod wezwaniem św. Jakuba. Cerkiew powstała w 1604 , a niektórzy twierdzą, że nawet 1600 roku. Jest to najstarsza cerkiew łemkowska i w ogóle najstarsza cerkiew na terenie polskich Karpat.
W 2013 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dawniej cerkiew stała bliżej rzeki, ale ze względu na powtarzające się powodzie w 1813 roku przeniesiono ją na obecne miejsce. Wielkie wrażenie robi też wnętrze świątyni.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na wnętrze zakrystii. Przed rozbudową świątyni to było prezbiterium. Polichromie pochodzące z ok. 1607 roku w obrazkowy sposób przedstawiają historię zbawienia. Wnętrze obecnego prezbiterium też zasługuje na uwagę.
XVIII wieczny ikonostas został nieco przebudowany. Ale i tu znajdziemy wiele ciekawych ikon. Np. Sąd Ostateczny z 1637 roku. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Szlakiem beskidzkich cerkwi III
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Krynica Zdrój
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 3 km 1pix
Cerkwie i kościoły - okolice Krynicy
1pix użytkownik marok odległość 3 km 1pix
KRYNICA dnia nastepnego
1pix użytkownik watcher odległość 4 km 1pix
Muszyna
1pix użytkownik szumeister odległość 4 km 1pix
Krynica Zdrój (Jaworzyna)
1pix użytkownik pipol odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 28.04.2018 22:19

Fajnie się spacerowało i oglądało te perełki :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:932) dodano 25.04.2018 08:55

Charlie zachęcam do odwiedzin w realu. Jak do widoku tych fresków dodasz zapach starego drewna, atmosferę świętości i minionych lat to dopiero poczujesz radość, że możesz być w takim miejscu.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2204) dodano 23.04.2018 23:43

Fantastyczne te malunki na ścianach zakrystii cerkwi w Powroźniku.
Jak do tej pory, chyba nie udało mi się jeszcze czegoś takiego zobaczyć 'na żywo', w takiej skali.
A zobaczyć zdecydowanie warto, bo przepiękne są. 37 robi wrażenie.
Pozdr.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:932) dodano 22.04.2018 16:46

Marcin jeszcze raz dziękuję za wizytę.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 22.04.2018 16:08

Kolejne ciekawe miejsce.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 21.04.2018 21:21

To prawda. Paweł jest jednym z młodszych przewodników :) https://www.facebook.com/pawel.james.29

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:932) dodano 21.04.2018 20:26

Popku, w Wojkowej proboszcza nie spotkaliśmy, a do środka udało się wejść wraz z ekipą remontową, która akurat wróciła chyba po przerwie obiadowej. Panowie pozwolili rzucić okiem na wnętrze i nie krzyczeli gdy pstryknąłem kilka fotek. Rzeczywiście u nas raczej z robieniem zdjęć nie ma problemu (choć zwykle bez lampy). Uważam, że uczciwym rozwiązaniem jest stojąca skarbonka "co łaska" na utrzymanie świątyni. Z kolei w chyba wszystkich ukraińskich drewnianych cerkwiach które widziałem, jeśli było otwarte to był też zakaz focenia. W Powroźniku, pewnie dzięki wpisaniu na listę UNESCO, było mnóstwo ludzi. Oprowadzał nas miły młody pan, ale imienia nie znam. Problemu ze zdjęciami nie było.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 21.04.2018 09:57

Proboszcz Wojkowej przegina już od dawna. Zabrania robienia zdjęć, a w zamian proponuje książeczki ze zdjęciami wnętrza świątyni. Byle tylko się wzbogacić na zabytkowym budynku, do którego żadnych praw nie ma. Mam przynajmniej nadzieję, że mój znajomy, Paweł, oprowadził Cię po cerkwii w Powroźniku? Tam nie ma problemu z robieniem fotek.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!