m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dawniej na miejscu Plant ciągnęły się mury miejskie wraz z fosą, lecz - nie remontowane - popadały w ruinę. Na początku XIX wieku resztki obwarowań stały się niebezpieczną okolicą, pełną żebraków, przestępców oraz wylęgarnią szczurów i wszelkich chorób. W 1820 r. Senat Wolnego Miasta Krakowa postanowił zrealizować nowoczesną na owe czasy koncepcje miasta otwartego, zburzyć pozostałości średniowiecznych murów, zasypać fosę i osuszyć bagna. Do pracy przystąpiono dwa lata później. Planty obsadzano drzewami, wśród których dominują kasztanowce. Trawniki otoczono niskimi ogrodzeniami, pomalowanymi na biało i niebiesko (oficjalne barwy Krakowa). Zamontowano kamienne ławy. W lecie na ukwieconych klombach ustawiano pochodzące z ciepłych krajów rośliny.

 Od początku istnienia nowego miejskiego ogrodu planowano stawianie tam pomników wielkich postaci Polski i Krakowa. Na zdj. Pomnik ku czci poety Bogdana Zaleskiego, opiewającego Ukrainę autora dumek, pisarza chętnie sięgającego do ukraińskiego folkloru. Pomnik ten, zwany Grupą Bojana, stanął na Plantach w roku śmierci poety, tj. w 1886 r.
Pierwszy został w ten sposób wyróżniony założyciel Plant - Florian Straszewski, członek krakowskiego Senatu. Na zdj. Został wzniesiony staraniem fundacji Konstantego Wołodkowicza, a jego autorem był znakomity rzeźbiarz Pius Weloński. Umieszczona na wielobocznym, kamiennym cokole brązowa grupa przedstawia ukraińskiego niewidomego wieszcza Bojana grającego na gęślach oraz zasłuchanego w jego opowieść chłopca. Każda rocznica patriotyczna była okazją do odsłonięcia nowego postumentu. I tak, idąc od Dworca Głównego w kierunku Wawelu, miniemy m.in. pomniki: Michała Bałuckiego, lirnika Bojana, Jadwigi i Jagiełły, Lilii Wenedy, Artura Grottgera, Mikołaja Kopernika, Grażyny i Litawora, Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Na zdj. Pomnik przedstawiający królową Jadwigę i króla Władysława Jagiełłę. Nadesłany został z Rzymu przez twórcę Oskara Sosnowskiego i ustawiony w 1886 roku dla uczczenia pięćsetnej rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej. W czasie II wojny światowej Planty zostały zdewastowane. Przywracanie im świetności rozpoczęto dopiero w 1989 r. i prace te nadal trwają. Kłopoty sprawiają kawki i gawrony, które wśród starych drzew zakładają gniazda. Ptaki trudno przepłoszyć.
 Kamienica z Atlantami powstała pod koniec XIX wieku. Jest to jeden z trzech krakowskich budynków, w których zastosowano motyw rosłych mężczyzn dźwigających elementy architektury. Do XVIII wieku w miejscu tym znajdowały się budynki przemysłowe. Gmach z secesyjną ornamentyką. W latach późniejszych gmach był również siedzibą Rady Powiatowej, a obecnie jednego z komercyjnych banków. Pomnik  poświęcony Juliuszowi Słowackiemu, przedstawia postać Lilli Wenedy. Ufundowany przez doktora Henryka Jordana, stanął w lipcu 1884 r. Pomnik Artura Grottegera Pomnik malarza wykonany został przez Wacława Szymanowskiego w 1903 roku.
Po przekroczeniu ulicy Świętej Anny znajduje się bryła barokowego kościoła- Kolegiaty Świętej Anny Samotrzeciej, świątyni, która od początków istnienia jest kościołem uniwersyteckim oraz budynek dawnego Gimnazjum Świętej Anny, zwany Collegium Nowodworskiego. Gmach ten, nawiązujący swą obecną formą do gotyckich szczytów budowli uniwersyteckich, wzniesiony został według projektu Jana Laitnera, w latach1638-1643. Wewnątrz posiada piękny arkadowy dziedziniec oraz przestronną aulę reprezentacyjną. Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przed budynkiem znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika wykonany przez Cypriana Godebskiego w 1988 roku. Początkowo rzeźba ustawiona była na dziedzińcu Collegium Maius, gdzie znajdowała się w latach 1909- 1953. Sam Kopernik został przedstawiony w stroju krakowskiego żaka trzymającego astrolabium. U wylotu ulicy jagiellońskiej znajduje się figura Matki Boskiej Łaskawej pochodząca z 1771 roku. Na tym miejscu została ustawiona w 1941 r. po przeniesieniu z ulicy Kapucyńskiej.
Jeden z pierwszych pomników, jakie zaczęto ustawiać na Plantach pod koniec XIX wieku. Jest to monument dłuta Alfreda Dauna, przedstawiający Grażynę i Litawora, bohaterów utworu Adama Mickiewicza. Został ufundowany przez Henryka Jordana w 1886 roku Warto też zwrócić uwagę na tablicę pamiątkową umieszczoną na murze zespołu Św. Michała od strony ul. Poselskiej 3. Upamiętnia ona działające w tym rejonie grupy zbrojne AK Tablica pamiątkowa.
W Ogrodzie Wawel znajduje się brązowe, ustawione na granitowej podstawie popiersie Tadeusza Boya Żeleńskiego z 1980 roku , wykonane przez Edwarda Krzaka. Popiersie Tadeusza Boya Żeleńskiego. Po lewej stronie znajduje się gmach Wyższego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej. 23 maja 1601 na synodzie diecezjalnym wydano dekret o założeniu seminarium. Ławeczka profesorska ul. Kanonicza
Kościół św. Idziego Wawel Kościół franciszkański oo.Bernadynów ul.Grodzka Klasztor i kościół oo.Bernadynów
Klasztor i bazylika oo.Dominikanów Tablica poświęcona żołnierzowi z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. Koszary straży Pożarnej w latach 1877- 1879 przy ówczesnej ulicy kolejowej (Westerplatte) architekt Maciej Moraczewski wzniósł imponująca strażnicę z koszarami. Pomnik Michała Bałuckiego obok Teatr Stary i J.Słowackiego
Mury starego miasta Krakowa i Brama Floriańska. Ten odcinek Plant należy do najstarszych. Stoi tu pomnik Floriana Straszewskiego, a otoczenie pomnika Zasłużonego dla Plant nadal jest starannie komponowane. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Kraków - migawki
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik may310 odległość 0 km 1pix
Kraków - 2013 cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Kraków 2011
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik camel17 odległość 0 km 1pix
Nocny spacer po Krakowie
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 29.04.2018 12:46

Dzięki za piękny spacer. Kilkakrotnie byłem w Krakowie ale jakoś po Plantach się nie przydarzyło :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2686) dodano 27.04.2018 14:40

Tym razem przeszedłem do o koła plant, na to miast w przyszłości odwiedzę ogród botaniczny.
Dziękuje Wszystkim za odwiedziny i oceny. Pozdrawiam:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2735) dodano 27.04.2018 12:15

Fajne zielone miejsce, w ogrodzie botanicznym tez byłeś? Ciekawi mnie

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:455) dodano 26.04.2018 11:04

Wlasnie, tak mi sie zielono zrobilo po tej galerii , ze zapomnialem pogratulowac pieknych fotek :)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:455) dodano 26.04.2018 11:02

Mi sie ten cytat Boya podoba, powiem nawet ze nie stracil wiele z aktualnosci mimo uplywu prawie stu lat. Osobiscie mam kolege ksiedza i jest on uosobieniem cnot wszelakich , ale takich ze swieca szukac. Wiekszosc tych , co pazerni nie sa i nie przynosza dochodow kurii wysyla sie na misje do dalekich krajow. Tak tez bylo w tym przypadku. Pozdr

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:931) dodano 25.04.2018 14:24

Wmp Sądzę, że Twoje uwagi są nieco przesadzone. Boy Żeleński mógł pisać co chciał i doczekał się sławy ciętego międzywojennego publicysty. Czasem publicyści, kiedyś i obecnie, chcąc silniej zaakcentować swoje przekonania używają przesadnych porównań. Stąd pewnie tytuł cytowanego fragmentu. Jednak historia w smutny sposób zweryfikowała te twierdzenia. Boy Żeleński najpierw ukorzył się wobec Sowietów (czy mógł wówczas pisać to co chciał i co myślał? ) A potem drugi okupant, Niemcy zamordowali go wraz z innymi lwowskimi profesorami, tak, że nie ma dziś swojego grobu.
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 25.04.2018 12:48

"...każdy rząd w Polsce, chce czy nie chce, będzie się uginał pod naciskiem kleru, dopóki ciemnota i bierność ogółu będzie czyniła ten kler realną lub fikcyjną potęgą. Dopóki w Polsce będzie można wykrzykiwać wzniośle: "Bóg i religia", tam gdzie w gruncie chodzi o władzę i pieniądze, dopóty kasta wyodrębnionych z życia dzikusów będzie regulatorem najdonioślejszych spraw społeczeństwa, z jego największą szkodą. Są bakterie, które zabija się światłem."
Tadeusz Boy-Żeleński – Nasi okupanci. 1931 r.
Czy jego popiersie nadal ma szansę pozostać na Krakowskich Plantach?
Czy coś się zmieniło przez te lata?

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:931) dodano 25.04.2018 08:46

Miły spacer. Widzę, że wielu z tych pomników nie widziałem. Przy okazji wizyty w pięknym Krakowie będzie co nadrabiać.
Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1864) dodano 25.04.2018 08:00

Piękna galeria...ciekawy spacer ...
pozdrawiam)

youngatheartme59 użytkownik youngatheartme59(wpisów:68) dodano 25.04.2018 06:17

Świetny pomysł ! Leci człowiek tymi plantami i nie porozgląda się - teraz już wiem ,że musi :)) Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 25.04.2018 01:20

Miło było znów pospacerować wiosennymi Plantami (szkoda, że tylko wirtualnie). Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!