m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zapraszam na spacer po Brodnicy, powiatowym miasteczku Ziemi Chełmińskiej. Brodnica to miasto królewskie lokowane w 1238 roku. Jeszcze dziś można tu znaleźć zabytki z czasów średniowiecza. Wieża Mazurska ( Bociania ) to zabytek z czasów zakonu krzyżackiego w Brodnicy, w Polsce. Początek budowy Wieży Mazurskiej datuje się na pierwszą połowę XIV wieku. Wzniesiono ją zapewne przy okazji budowy murów miejskich w latach 1310-40. Przez miasto przepływa Drwęca, prawobrzeżny dopływ Wisły. Rzeka ma długość 207 km. Rynek w mieście ma kształt wydłużonego trójkąta i całkiem sympatycznie prezentuje się po niedawnej renowacji. Brodnicki ratusz został wybudowany w końcu XIV wieku. W 1631 został zniszczony wskutek pożaru i ostatecznie rozebrano go w 1868 roku.
Do dnia dzisiejszego zachowała się ośmioboczna wieża i fragment ściany szczytowej. Kamieniczki Dużego Rynku po stronie wschodniej... ... i zachodniej. Dawniej był to plac targowy na szlaku handlowym przy przeprawie przez Drwęcę. Historyczna studnia na rynku... i pomnik Powstańca Listopadowego. Dawny kościół ewangelicki z ok. 1850 r., obecnie tzw. kościół szkolny.
Ulica Jatki z widokiem na wschód... ... i zachód. Na Małym Rynku kolejny zabytek z okresu średniowiecza - Brama Chełmińska ( Kamienna ) Jest to jedna z najokazalszych i najlepiej zachowanych w Polsce bram z czasów krzyżackich. Początek budowy Bramy Chełmińskiej w Brodnicy datuje się na pierwszą połowę XIV wieku. Wzniesiono ją zapewne przy okazji budowy murów miejskich w latach 1310-40, podobnie jak Wieżę Mazurską. Kościół Św. Katarzyny w Brodnicy (brodnicka fara) to najlepiej zachowany w mieście zabytek średniowieczny.
Budowa kościoła rozpoczęła się w 1285 roku. Spichlerz z XVII. Meandrująca ( także przez miasto ) Drwęca to doskonały... ... szlak kajakowy. Budowę ufortyfikowanego zamku krzyżackiego w Brodnicy rozpoczęto w I połowie XIV wieku. Pomiędzy 1335 a 1337 rokiem utworzono w Brodnicy komturię krzyżacką.  Po bitwie pod Grunwaldem zamek i miasto poddały się wojskom polskim, jednak w 1411 wróciły pod władzę zakonu. Komturzy sprawowali władzę na zamku w Brodnicy do 1454 r., czyli do zajęcia miasta i zamku przez oddziały Związku Pruskiego.
W 1456 r. bulla papieska nakazywała zwrot ziem pod władzę krzyżacką. Ziemie wróciły pod panowanie polskie po pokoju toruńskim w 1466 r. Po pierwszym rozbiorze Polski Brodnica dostała się pod panowanie pruskie. W 1785 Prusacy nakazali rozbiórkę zamku i murów obronnych miasta. Dewastacja została wstrzymana przez króla Fryderyka Wilhelma IV w 1842. Z zamku pozostała wieża i fundamenty oraz piwnice odkopane w 1940 r. Park Anny Wazówny. W latach 1485-1604 ziemie brodnickie znajdowały się w rękach rodu Działyńskich. Najpomyślniejszy okres dla miasta miał miejsce podczas pobytu na zamku Anny Wazówny, siostry Zygmunta III Wazy, która w 1604 r. otrzymała w posiadanie starostwa golubskie i brodnickie. Podczas jej życia nastąpił szybki rozwój tych regionów. Po jej śmierci (6 lutego 1625 na brodnickim zamku) rozpoczął się okres konfliktów zbrojnych niszczących gospodarkę. Anna Wazówna była najmłodszą córką Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. Matka wychowywała ją w wierze katolickiej, ale Anna około roku 1580 przeszła na luteranizm. Uzyskała staranne wykształcenie, interesowała się zwłaszcza zielarstwem i ziołolecznictwem.
Pałac Anny Wazówny został wzniesiony przed rokiem 1564 dla starosty brodnickiego z wykorzystaniem jednego z gotyckich budynków zamku. W latach 1605-1625 mieszkała tu księżniczka Anna. Anna Wazówna była osobą inteligentną i gruntownie wykształconą. Stworzyła w Brodnicy silny ośrodek intelektualny szczycący się tolerancją religijną. Na brodnickim dworze gościła uczonych i pisarzy, których była gorliwą i hojną protektorką. Anna Wazówna, mimo że była luteranką, spoczywa w Kościele NMP w Toruniu. Jeden z trzech parków Brodnicy nosi imię Fryderyka Chopina. W parku zachowały się dobrze mury miejskie. Wdrapuję się na zachowaną wieżę zamku krzyżackiego. We wnękach okien za szybami można było podziwiać jaja kawek.
Rodzice z niepokojem obserwują moje poczynania fotograficzne. Wreszcie po pokonaniu 216 schodków mogę spojrzeć na miasto z góry. Na zdj. Drwęca i za nią Park JPII. Pałac Anny Wazówny.
Kościół św. Franciszka, poświęcony 1 sierpnia 1762, wybudowany w stylu barokowym. Należy do Franciszkanów. Fragment obwodnicy zachodniej miasta. Fara brodnicka. Duży Rynek.
Dawny kościół ewangelicki. Całkiem sympatyczne miasteczko ta Brodnica.

najbliższe galerie:

 
BRODNICA - Jednodniowy wypad,  szybkie zwiedzanie.
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Brodnica
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Spacerkiem po Brodnicy
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Polska kajakiem - Drwęca
1pix użytkownik pedro1912 odległość 2 km 1pix
Kajakiem po Pojezierzu Brodnickim.
1pix użytkownik wmp57 odległość 8 km 1pix
W biało-zielonej tonacji.
1pix użytkownik wmp57 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2277) dodano 27.05.2018 14:51

U-optymisty, zgadza się, czasem korzystam z programu poprawiającego zakrzywienia na brzegach kadru, czasem warto.
Poprawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2277) dodano 27.05.2018 14:49

Paweł - dziękuję i pozdrawiam.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 25.05.2018 22:00

Piękne miasto - niestety jeszcze nie byłem - do nadrobienia. Tak mi się wydaje, że daje się zauważyć korektę pionu na 15 ale może się mylę - może dlatego sam nie za bardzo ingeruję w poprawianie perspektywy - pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 25.05.2018 09:11

Lubię klimaty takich miasteczek. Elegancko pokazane.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!