m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Naszą wycieczkę zaczynamy od miejsca gdzie Wisła dzieli się na Wisłę Gdańską i mniejszą odnogę tzw Wisłę Elbląską zwaną Szkarpawą. Na początku XVII wieku powstała tu twierdza której celem była obrona miasta przed wojskami atakującymi od tej strony. Jednak ponieważ nie spełniła oczekiwań w czasie wojny polsko - szwedzkiej (zdobyta przez Szwedów skutecznie kontrolowała tą drogę zaopatrzenia miasta), już pod koniec XVII wieku zdecydowano się ją rozebrać. W 1895 roku zbudowano obecną śluzę na Szkarpawie. Dojeżdżamy do wsi Żuławki. Lokowana w 1352 roku. W centrum stoi kościół z 1840 roku. Został zbudowany na miejscu wcześniejszej, gotyckiej świątyni i przejął część jej wyposażenia. Kościół otacza cmentarz na którym zachowało się kilka starych nagrobków.
W sąsiedztwie budynek murowanej plebanii. Znajdziemy tu także kilka starych drewnianych budynków... ...w tym piękny dom podcieniowy. Dom powstał pod koniec XVIII wieku i jest charakterystycznym przykładem architektury Żuław. Charakterystyczną wystawkę podtrzymuje sześć drewnianych toskańskich kolumn. Budynek jest pełen pięknych detali.
Stanowi przykład kunsztu zamieszkujących te ziemie Mennonitów. Kolejny dom podcieniowy w Żuławkach. To pięknie utrzymany budynek. Niestety odgrodzony płotem od ulicy. Kolejna wieś to Drewnica. W jej sąsiedztwie była twierdza Gdańska Głowa.
Stoi tu jedyny na Żuławach wiatrak typu koźlak. Zbudowano go w 1718 roku. Kolejna wieś to lokowana w 1342 roku Niedźwiedzica. Tutejszy kościół zbudowano w 1348 roku. Jest jedną z najstarszych świątyń na Żuławach. Znajdziemy tu zachowane średniowieczne freski. Kościół był kilkakrotnie remontowany. W XIX wieku rozebrano będącą w złym stanie wieżę. Żegnamy kościół...
W sąsiedniej Niedźwiedziówce znajdują się pozostałości mennonickiego cmentarza.
Możemy podziwiać tu typowy żuławski krajobraz. Kolejna wieś to założona w 1352 roku Nowa Kościelnica. Stoi tu kolejny dom podcieniowy. Zbudowany w 1840 roku. Zachwyca pięknem wykończenia.
We wsi znajdziemy też drugi dom podcieniowy. Zbudowano go w XVIII wieku. Kolejna wieś to lokowane w 1333 roku Ostaszewo. Tutejszy neogotycki kościół jest dawną świątynią ewangelicką. Wnętrze ma charakterystyczne dla niektórych protestanckich kościołów balkony.
W Ostaszewie znajdziemy też ruiny XIV wiecznego kościoła katolickiego. Kościół został zniszczony w 1945 roku. Wokół kościoła cmentarz. Gdzieś tu jest podobno grób nieznanego niemieckiego żołnierza. Miał on zadanie podpalić kościół, ale został rozstrzelany, bo nie chciał wykonać tego rozkazu.
Obecnie ruiny zostały zabezpieczone, ale wejść do środka nie można. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Odkrywamy Żuławy - Żuławki i Drewnica
1pix użytkownik barbara_31 odległość 1 km 1pix
Mikoszewo - prom przez Wisłę
1pix użytkownik robson odległość 6 km 1pix
Mierzeja Wiślana
1pix użytkownik zibid odległość 8 km 1pix
Mikoszewo - ujście Wisły
1pix użytkownik robson odległość 9 km 1pix
UJŚCIE WISŁY - REZERWAT MEWIA ŁACHA
1pix użytkownik zielonadesign odległość 9 km 1pix
Wyspa Sobieszewska
1pix użytkownik robertno1 odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 19.05.2018 19:21

Zawsze z przyjemnością oglądam piękne polskie tereny, których nie znam. Chociaż do tych, które znam też chętnie powracam. Pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1107) dodano 18.05.2018 21:32

Ak - na Żuławach jest więcej perełek - zapraszamy.

ak użytkownik ak(wpisów:6259) dodano 18.05.2018 19:33

Nigdy nie byłem , z miłą chęcią obejrzałem :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1107) dodano 18.05.2018 11:44

Panowie dziękuję za odwiedziny. Jak to mówią najbardziej lubimy to co znamy, czyli zapraszam znowu na Żuławy...
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3181) dodano 17.05.2018 20:33

Wszystkie miejsca są mi znane. Też lubię zapodać sobie na Żuławy rowerkiem ;-) Cmentarz w Niedźwiedziówce było moich hitem - odkryciem w ostatnich latach.

Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3651) dodano 17.05.2018 10:31

Te domy na Żuławach z podcieniami są rewelacyjne. Oczu nie można od nich oderwać.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5562) dodano 16.05.2018 19:38

Z przyjemnością obejrzałem tę galerię. Na Żuławach bywam 2-3 razy w roku i część z prezentowanych miejsc jest mi znana, a pozostałe spróbuję odwiedzić przy najbliższej okazji. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!