m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Tzw. Ławeczka Zakochanych na Nowych Plantach. Chełmno od pewnego czasu promuje się jako Miasto Zakochanych”, korzystając z faktu posiadania relikwii św. Walentego w jednym z ołtarzy miejscowej fary. Jeden z chełmińskich murali. Miasto położone jest na wysokiej skarpie na prawym brzegu Wisły, niemal na wprost Świecia, leżącego na przeciwległym brzegu rzeki. Jedna z kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku stojących przy rynku. Ulica Grudziądzka, którą zamyka widoczna Brama Grudziądzka (zwana potocznie Bramką), zbudowana jeszcze w XIII wieku - jedyna z 7 bram miejskich, która dotrwała do naszych czasów. Obecny wygląd brama zawdzięcza XVII-wiecznej przebudowie. Na chełmińskim rynku. Średniowieczna zabudowa placu nie zachowała się, a jego pierzeje stanowią kamieniczki zbudowane w XIX i XX wieku.
Na chełmińskim rynku. Jedną z architektonicznych perełek Chełmna jest renesansowy ratusz, przebudowany w II połowie XVI wieku z XIII-wiecznego budynku. Chełmiński ratusz jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiego renesansu. Wieża renesansowego ratusza, mieszczącego dziś Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Tzw. pręt chełmiński (Culmer Ruthe) był wzorcową miarą długości dla całego państwa krzyżackiego. Liczył 4,325 m i dzielił się na 7,5 łokcia po 58 cm i 15 stóp po 29 cm. Zastosowano go po raz pierwszy przy lokowaniu Chełmna - stąd jego nazwa. Pręt chełmiński zazwyczaj umieszczany był na ścianie ratusza i służył też jako miara przy zawieraniu transakcji handlowych. Stara pompa na rynku przed ratuszem.
Kamieniczki przy chełmińskim rynku. Jedna z kamieniczek przy chełmińskim rynku. Jedna z kamieniczek przy ulicy Grudziądzkiej. Budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Gimnazjum przy ulicy Dominikańskiej. Neogotycki zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia - dawny klasztor cysterek, następnie benedyktynek. Choć neogotycka forma została nadana budynkom w XIX wieku, to w zabudowaniach zespołu zachował się gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela oraz dawna brama miejska - Brama Merseburska, która już w XV wieku została przebudowana na basztę. Neogotycki zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia. Istniejący tu wcześniej klasztor cysterek został założony ok. 1266 roku z nadania Bertolda z Czystego i jego żony Krystyny. Ostatni dokument mówiący o cysterkach pochodzi z 1429 roku, pierwszy określający zakonnice jako benedyktynki - z 1483 roku. W XVI wieku pod wpływem reformacji konwent przechodził głęboki kryzys, zażegnany poprzez wstąpienie do zakonu w 1579 roku Magdaleny Mortęskiej (1554-1631). Dzięki niej klasztor stał się centrum tzw. reformy chełmińskiej, promieniującej na konwenty w całej Polsce.
Fragment zespołu klasztornego Sióstr Miłosierdzia. Klasztor benedyktynek został skasowany przez Prusaków w 1821 roku. Budynki otrzymało zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, związane z Chełmnem od 1694 roku. Siostry prowadziły tu szkołę (do czasów Kulturkampfu w 1875 roku) i szpital, w 1863 roku znalazła się tu siedziba prowincji zakonnej i nowicjatu. Również obecnie siostry prowadzą dom opieki. Pofranciszkański kościół p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja zbudowany w XIV i XV wieku. Pofranciszkański kościół p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Wieża kościoła p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Wieża kościoła p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Gotycki kościół p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja.
Gotycki kościół p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Wnętrze kościoła p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Witraż we wnętrzu kościoła p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Witraż we wnętrzu kościoła p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Sklepienie we wnętrzu kościoła p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Ambona we wnętrzu kościoła p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja.
Kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP z przełomu XIII i XIV wieku. Kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP z przełomu XIII i XIV wieku. Wnętrze kościoła farnego p.w. Wniebowzięcia NMP. Wnętrze kościoła farnego p.w. Wniebowzięcia NMP. Wnętrze kościoła farnego p.w. Wniebowzięcia NMP. Wnętrze kościoła farnego p.w. Wniebowzięcia NMP. Ołtarz główny z 1710 roku.
W pobliżu głównego portalu kościoła farnego zawieszona jest meluzyna, świecznik w kształcie głowy jelenia. Jego ciekawą cechą jest to, że zawieszony na konopnej linie reaguje na wilgotność powietrza, przez co wykorzystywany jest, jako barometr - zwracając się ku ołtarzowi wskazuje dobrą pogodę, odwracając łeb w kierunku portalu zapowiada deszcze. Kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP z przełomu XIII i XIV wieku. Kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP z przełomu XIII i XIV wieku. Kościół p.w. św. Marcina to mały kościół gotycki z I poł. XIV wieku, po raz pierwszy wzmiankowany w 1421 roku. Jednonawowy, salowy. Mimo niewielkiej skali reprezentuje dobry przykład proporcjonalnej i starannie opracowanej gotyckiej architektury sakralnej. Wnętrze zostało przekształcone w XVII i XIX wieku. Od XIX wieku nie jest używany do celów kultowych. Poszpitalny kościół p.w. Świętego Ducha został zbudowany w końcu XIII i na początku XIV wieku przez Krzyżaków, podobnie jak szpital, który stanowił rodzaj przytułku. Kościół p.w. Świętego Ducha i fragment murów miejskich.
Kościół p.w. Świętego Ducha i fragment murów miejskich. W 1694 roku kościół został przejęty przez sprowadzone do Chełmna Siostry Miłosierdzia, które zaadaptowały dawny szpital na klasztor. Budynek szpitala, znajdujący się od południowej strony kościoła rozebrano. Kościół od 1806 roku nie jest użytkowany do celów kultowych. Kościół p.w. Świętego Ducha. Jest to świątynia salowa, bogato zdobiona blendami. Wewnątrz znajduje się drewniane sklepienie beczkowe, a na ścianie malowidła ścienne ze scenami Zwiastowania, Nawiedzenia i Ostatniej Wieczerzy pochodzące z XVI wieku. Widok z murów miejskich.

najbliższe galerie:

 
W Mieście Zakochanych (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Chełmno - Polskie Carcassonne,Miasto zakochanych.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Chełmno nad Wisłą
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 20.05.2018 12:45

Jak widać po relacji warto wpaść i zobaczyć.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 14.05.2018 18:05

Jak mi się przydarzy to na pewno nie ominę - pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!