m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Siedziba Urzędu Miasta w Chełmnie. Pomnik doktora Ludwika Antoniego Rydygiera (1850-1920). Był wybitnym chirurgiem. Po ukończeniu studiów w Greifswaldzie pracował w Chełmnie. Habilitował się w Jenie. Kierował katedrą chirurgii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a potem na Uniwersytecie we Lwowie. Był jednym z najwybitniejszych ówczesnych polskich, a także światowych chirurgów. W 1880 roku przeprowadził pierwszy w Polsce (a drugi na świecie) zabieg wycięcia odźwiernika z powodu raka żołądka, a w 1881 pierwszy w świecie zabieg resekcji żołądka z powodu owrzodzenia. Grób Nieznanego Żołnierza. W 1925 roku podobną do warszawskiej inicjatywę uczczenia  nieznanych poległych żołnierzy podjęło 22 miast w Polsce, wśród nich także i Chełmno. Tzw. Stare Planty to najstarszy park chełmiński, założony w 1825 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta, Ludwika Halmhubera. Zajmuje powierzchnię 3,64 ha tuż za północnym fragmentem murów miejskich. Natomiast w 1835 roku utworzono tzw. Nowe Planty przed zachodnim odcinkiem murów. Jest to obszar urozmaicony krajobrazowo, rozciągnięty na różnych poziomach terasowych, ozdobiony dywanami kwiatowymi. Mury obronne są dumą Chełmna, bowiem zachowały się niemal w pełnym obwodzie (2,3 km). Wprawdzie zbudowano tutaj tylko pojedynczą linię murów, bez międzymurza i fosy, to jednak sama lokalizacja miasta na wzniesieniu podnosiła walor obronny. Ceglane mury zaczęto wznosić przed 1267 rokiem, podwyższając je w XIV wieku i następnie w 1563 roku, kiedy to zamurowano czytelne jeszcze do dziś blanki. W ciągu murów znajdowało się ok 25 baszt i wież obronnych oraz 7 bram. Do dziś zachowały się 23 baszty i 2 bramy (w tym Merseburska przekształcona i nie pełniąca swej funkcji). Jedna z kamieniczek przy ulicy Grudziądzkiej.
Jedna z kamieniczek przy ulicy Grudziądzkiej. Jedna z kamieniczek przy ulicy Grudziądzkiej. Ulica Wodna. Jeden z domów z przełomu XIX i XX wieku przy ulicy Wodnej. Jedna z kamienic przy ulicy Wodnej. Podwórze przy ulicy Wodnej.
Budynek przy ulicy Kościelnej ozdobiony muralem. Piękny, gotycki kościół p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła, zbudowany w XIII i XIV wieku. Kościół p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła. Kościół p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła - wnętrze. We wnętrzu kościoła p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła. We wnętrzu kościoła p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła.
We wnętrzu kościoła p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła. We wnętrzu kościoła p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła. Sklepienie kościoła p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła. Ołtarz główny i stalle w prezbiterium kościoła p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła. Fragmenty zachowanych polichromii w kościele p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła. Ambona w kościele p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła.
Fragment ambony w kościele p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła. Kościół p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła - XVII-wieczna tablica epitafijna podkomorzanki malborskiej Heleny Czapskiej. Fragmenty zachowanych polichromii w kościele p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła. Kamieniczki przy rynku. Kamieniczki przy rynku. Kamieniczki przy rynku.
Budynek przy ulicy Franciszkańskiej. Budynek przy ulicy 22 Stycznia w pobliżu kościoła farnego p.w. Wniebowzięcia NMP. Ulica Toruńska. Budynki na skrzyżowaniu ulic Toruńskiej i 22 Stycznia w centrum miasta. Kościół Garnizonowy p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej jest jedną z najmłodszych świątyń w Chełmnie. Zbudowany został w stylu neoromańskim w latach 1874-1875 i przeznaczony był dla garnizonu pruskiego. Po odzyskaniu niepodległości aż do dziś zachował związek z wojskowością. Widok miasta z murów obronnych w pobliżu kościoła p.w. Świętego Ducha.
Chełmno jest miastem zakochanych. Więc obecność bocianów jest tu jak najbardziej na miejscu. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
W Mieście Zakochanych (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Chełmno - Polskie Carcassonne,Miasto zakochanych.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Chełmno nad Wisłą
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 19.05.2018 19:33

(Y)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 15.05.2018 23:30

Kordula157 - ponieważ dr Rydygier w momencie śmierci mieszkał we Lwowie, to tam też został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Potem jego grób przeniesiono na Cmentarz Obrońców Lwowa. Pozdrawiam. :)

AK - warto wpaść nawet przejazdem, bo miasto jest naprawdę ciekawe i urokliwe. Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 15.05.2018 21:38

A czy wiesz gdzie jest grób doktora Rydygiera? Ostatnio odwidziłam cmentarz gdzie lezy.

ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 15.05.2018 21:26

Achernarze , włożyłeś w tę galerię moc pracy ... mimo wszystko jeśli bym tam był to tylko przejazdem :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 15.05.2018 16:01

W każdym razie, gdybyś kiedyś trafił w te okolice, to polecam zarówno Chełmno jak i położone naprzeciwko niego Świecie. Pozdrawiam. :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 15.05.2018 14:50

Obydwie części bardzo fajne. Chełmno zawsze mi się podobało na fotografiach ale nigdy nie było mi dane znaleźć się w okolicy.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!