m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dunaj będzie nam towarzyszył podczas większej części naszej wycieczki. Tutaj przystanek na Słowacji, gdzie w jednej z dzielnic Bratysławy znajdują się ogromne ruiny średniowiecznego zamku Zamek DEVIN stoi na wielkim skalnym kopcu w dorzeczu Dunaju i Moravy Historia zamku i jego zasiedlanie są bardzo stare : epoka kamienia, Celtowie, Rzymianie. W 1809 roku zamek zniszczony został przez wojska Napoleona, które go wysadziły w powietrze.

Jesteśmy już w Austrii, ok 1 godz. drogi za Wiedniem. Alpy Wiedeńskie witają nas piękną pogodą Nasza miejscówka to gospodarstwo agroturystyczne Almbauer Morgenbesser, z bardzo gościnnymi gospodarzami. Smaku domowo wypiekanego chleba nigdy nie zapomnimy!
Okolice gospodarstwa i krówki właścicieli. Na łące pod szczytem Grosser Otter 1358 m npm Dla dzieci takie wysokości sa w sam raz. Na razie nie atakujemy dwutysięczników :) Spojrzenie ze szczytu. W oddali gdzieś majaczy narciarska mekka Stuhleck. Widok z przełęczy, gdzie zostawiliśmy samochód i posilaliśmy się w knajpce z widokiem na zaśnieżony jeszcze Schneeberg. Był plan zdobycia góry kolejką, ale pogoda pokrzyżowała plany. Szkoda :( MELK . Pierwsze miasto na trasie wzdłuż doliny Wachau. Cudowne, piękne i naprawdę warte odwiedzenia!
Pierwsze kroki kierujemy do największego w Europie Opactwa Benedyktynów , które słynie z barokowego przepychu(obiekt na liście UNESCO).W XV wieku opactwo było głównym ośrodkiem średniowiecznych reform w chrześcijaństwie i utrzymywało ścisłe kontakty z myślicielami z uniwersytetu w Wiedniu. Opactwo powstało w średniowieczu, na miejscu wcześniejszej fortyfikacji. Niewielką część tych budowli obronnych wkomponowano w zespół klasztorny. W XV w. tutejsi zakonnicy zainicjowali reformy w obrębie zakonu benedyktyńskiego, głosząc powrót do pierwotnej doktryny św. Benedykta. Wrócili na ścieżki ascetyzmu, cnoty i nauki, czego wyrazem było m.in. uznanie organizacji wspólnoty w Melku za wzorcową przez papieża Urbana VIII. W XVIII z inicjatywy opata Berhotda Dietmayera klasztor i kościół pw. św. Piotra i św. Pawła poddano gruntownej przebudowie na styl barokowy. W konsekwencji powstał jeden z największych barokowych zespołów sakralnych w Europie, uznawany za najpiękniejszy przykład baroku w Austrii. Trzeba przyznać, że opactwo prezentuje się wspaniale. Pięknie rozłożone na wysokiej skarpie jest widoczne prawie z każdego miejsca w Melku. Całość zabudowań klasztornych ma długość 320 m. Wchodząc na teren opactwa przez bramę główną mijamy dwa posągi - św. Kolomana i św. Leopolda, patrona Austrii. Po wejściu zakonu przechodzimy przez wiele ciekawych pomieszczeń. Najciekawszym jest biblioteka ze zbiorami pochodzącymi nawet ze średniowiecza Szczególnie cenna jest księga ze spisanymi przez św. Benedykta reformami życia zakonnego.
Morelowa fasada pięknie lśni w słońcu. W dolinie Wachau można zakupić wiele morelowych specjałów- nalewki, dżemy Duży plac nosi nazwę Dziedzińca Prałatów. W budynkach otaczających pałac znajdują się najlepsze w Austrii szkoły prowadzone przez Benedyktynów. Ostatnie spojrzenie z tarasu opactwa na miasteczko, które mamy coraz większą ochotę zwiedzić Melk nas zachwycił. Uwielbiamy małe miasteczka i to zdobyło nasze serca tak jak Telcz w Czechach, Trenczyn na Słowacji czy Lüneburg w Niemczech Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od samego serca miasta, które tętni na starym mieście. Przepiękne kamienice, urokliwe fasady i ładnie udekorowane balkony to krajobraz miejski charakterystyczny dla Melku.
Kościół farny na Starówce Melk po raz pierwszy został wymieniony w źródłach w roku 831 jako Medilica. Pod nazwą Medelike wzmiankowany jest też w Pieśni o Nibelungach. Pięknie...klimatycznie. Dolina Wachau ze skał otaczających ruiny zamku AGGSTEIN. Ze względu na swoje unikalne walory widokowe, architektoniczne i kulturowe Wachau została wpisana w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ruiny zamku Aggstein Po drodze do Krems zatrzymujemy się przy monumentalnej sylwetce średnioweicznego zamku Schönbühel, którego początki sięgają XI wieku
Zamek usytuowany jest na sklanym cyplu, który obmywają wody Dunaju W Schönbühel samochód zaparkowaliśmy przy takim uroczym domku. Jak z pocztówki... Docieramy do KREMS . Kolejne malownicze miasto z wieloma zabytkami Krems jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Austrii. Pierwsza pisemna wzmianka o tym mieście nad Dunajem
pochodzi z 995 roku. Urocze kamieniczki i gotycki kościół Pijarów Stacja Drogi Krzyżowej przy kościele Pijarów
Pomnik Neptuna Widok na starówkę Krems Położone na lewym brzegu Dunaju średniowieczne Dürnstein nazywane jest „perłą Wachau”. Nad miasteczkiem góruje zamek Dürnstein, z którym związana jest historia króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce, który sprofanował flagę Babenbergów.Powracający z trzeciej wyprawy krzyżowej przez Austrię Ryszard Lwie Serce został pojmany i uwięziony na zamku 1192 roku do 1194 r. Po zapłaceniu okupu król został uwolniony, a pieniądze pozwoliły na sfinansowanie wielkich projektów budowlanych, m.in. w Wiedniu. Zamek został prawie doszczętnie zniszczony podczas najazdu wojsk szwedzkich w XVII wieku. Przybywamy nad Jezioro Halsztackie /Hallstätter See Jezioro o długości ponad ośmiu kilometrów otaczają strome zbocza Alp, w dolnych częściach porośnięte lasami, w górnych zaś skaliste, z zalegającymi często przez cały rok czapami śniegu. 

Podziwiam tu jeden z najbardziej znanych alpejskich widoków. Jezioro Halsztackie leżące w regionie Salzkammergut, którego krajobraz przyrodniczo-kulturowy wpisany został na Listę UNESCO to wizytówka Austrii.
Hallstatt to niewielka miejscowość położona w Górnej Austrii, w regionie Salzkammergut słynącym niegdyś z wydobycia soli kamiennej. Okolica pełna jest zarówno zapierających dech w piersiach górskich widoków (Alpy Salzburskie) jak i zabytków z bogatej przeszłości tych ziem. Kamienice w rynku są pięknie odnowione z iście austriacką starannością i dbałością, zresztą inne budynki poza rynkiem także. Miasteczko cieszy się dużą popularnością również wśród chińskich turystów, którzy tu chętnie przyjeżdżają (sporo ich też było podczas naszego pobytu). I nie było by w tym nic złego gdyby nie fakt, że Chińczycy pozazdrościli miasteczku tej popularności i… skopiowali Hallstatt u siebie w miejscowości Huizhou w prowincji Guangdong (budowa trwała rok i kosztowała około 940 milionów dolarów). Pełno tu kwiatów na balkonach - to wszystko powoduje, że Hallstatt jest naprawdę urocze i klimatyczne Żegnamy Alpy, Austrię. Moze znowu kiedyś tu zawitamy. Jest co oglądać :)
W drodze powrotnej zatrzymamy się jeszcze w jednym ciekawym miejscu na Słowacji, gdzie zwiedzimy zamek Červený Kameň -jeden z najlepiej zachowanych zamków słowackich. W XVI wieku został on przebudowany na potężną twierdzę z systemem fortyfikacyjnym, który należał w tych czasach do szczytowych osiągnięć strategii wojenno-obronnej. Chodząc po licznych komnatach, przenieśliśmy się w czasy kiedy zamek zamieszkiwały bogate rody magnackie. Ród Fuggerów wybudował go w pierwszej połowie XVI wieku, na miejscu pierwotnego zamku królewskiego z XIII wieku,ale  jego historia od 1583 roku do drugiej wojny światowej wiąże się z rodem Pálffy. Ten znamienity starowęgierski ród przebudował go na reprezentacyjną siedzibę z wnętrzami bogato zdobionymi ozdobami stiukowymi i freskami.

najbliższe galerie:

 
Zaćmienie słońca
1pix użytkownik andred odległość 38 km 1pix
Lodowiec Pasterze
1pix użytkownik plan_podrozy odległość 44 km 1pix
Mariazell
1pix użytkownik scipio55 odległość 47 km 1pix
Wienerwald.
1pix użytkownik halszka odległość 49 km 1pix
Sopron - Węgry
1pix użytkownik deemi odległość 52 km 1pix
SOPRON
1pix użytkownik watcher odległość 53 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1984) dodano 20.05.2018 12:55

Ciekawa wycieczka.

ak użytkownik ak(wpisów:6239) dodano 18.05.2018 19:34

Podoba mi się , ale mi nie po drodze , dobrze, że jest taka galeria :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5460) dodano 16.05.2018 19:45

Bardzo fajne miasteczka i przepiękne okolice. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!