m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na obrzeżach Ilulissat żegnały nas grenlandzkie psy, leżące bezczynnie na śniegu lub skałach i wygrzewające się w słońcu w oczekiwaniu na nadejście zimy, kiedy to będą mogły ciągnąć sanie. W osadach na północ od koła podbiegunowego wciąż mieszka więcej psów niż ludzi. Pieski oczywiście pracują w tradycyjnych zaprzęgach, ciągnąc wytrwale sanki z zaopatrzeniem, a czasem także z turystami. Są karmione głównie suszonymi rybami. A poza sezonem nudzą się, przywiązane wokół domostw lub do skałek na peryferiach inuickich osad. Początek trzech znakowanych szlaków pieszych. W części wiodą one drewnianymi drogami, poprowadzonymi przez tundrę, co ma na celu ochronę delikatnej  roślinności. Niestety, o tej porze roku kładki te w przeważającej części były skryte pod zalegającym jeszcze śniegiem i wędrując do Lodowego Fiordu musieliśmy zdać się na własną intuicję i dopiero na jego skraju trafiliśmy na oznakowanie szlaku na wystających spod śniegu skałach. Anteny przekaźnikowe na jednym ze wzgórz górujących nad Ilulissat, zapewniające łączność. Tuż obok znaków, wskazujących początek szlaków natrafiliśmy na niewielki cmentarz. Po około 30 minutach marszu ujrzeliśmy wyłaniający się zza skał Fiord Lodowy z dryfującymi wielkimi górami lodowymi.
Duża część drogi prowadziła przez podmokłą tundrę, która jest bezleśnym zbiorowiskiem roślinności, występującym zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty. Droga przez tundrę. Obok mchów i porostów w tundrze występują także niskie krzewinki. Latem podczas dnia polarnego wierzchnia warstwa gruntu - do około 1 metra - ulega rozmarznięciu (warstwa pod nią to tak zwana wieczna zmarzlina, której temperatura nigdy nie wzrasta ponad 0°C), wskutek czego grunt staje się często grząskim bagnem, w głąb którego nie może wsiąknąć nadmiar wody. Większość roślin w tundrze wyrasta zaledwie kilka centymetrów nad ziemię. Przy samej powierzchni rosną mchy i porosty (najbardziej znany to chrobotek reniferowy), nieco wyżej są trawy i niewielkie krzewinki (np. borówki). Występują tam także turzyce. Tundra na południu Grenlandii złożona jest z różnych gatunków traw, mchów, porostów i roślin zielnych, a w regionach położonych bardziej na północ - tylko z mchów i porostów. Na samym południu kraju występują także krzewy i karłowate gatunki drzew, m.in. brzozy (osiągające 10 m wysokości), olchy, wierzby (sięgające 4 m), jarzębiny i jałowce. W okolicach Ilulissat drzewa już nie występują. Natomiast północne wybrzeże Grenlandii (powyżej 80° szerokości geograficznej) jest praktycznie pozbawione roślinności. Wędrówka po skałach na grzbietach wzniesień była wygodna, gorzej było, gdy trzeba było przetrawersować widoczne na zdjęciu pola śnieżne. Parę razy zdarzyło mi się zapaść w śnieg niemal po pas.
Wraz z nadejściem lata roślinność tundry budzi się do życia. Rośliny starają się jak najlepiej wykorzystać niewielką ilość docierającej do nich energii słonecznej. Szybko rozwijają liście, kwitną i wydają nasiona. Niektóre zioła mają kolorowe kwiaty. W wielu rejonach położonych na południu zbiera się jagody: borówki i maliny, a także jeżyny. Gdy dotarliśmy do wylotu doliny, którą wędrowaliśmy i wspięliśmy się na jedno ze wzgórz oczom naszym ukazała się ładna panorama Ilulissat. Widok Ilulissat i Lodowego Fiordu ze wzgórz w pobliżu miasteczka. Jeszcze jedno spojrzenie na Ilulissat. Pierwsze co rzuca się w oczy to wspaniale komponujące się z malowniczym krajobrazem kolorowe domki. Skręcamy w lewo i oddalamy się od Ilulissat kierując się ku skalnej krawędzi nad brzegiem Lodowego Fiordu. W miarę zbliżania się do tej krawędzi znad skał wyłaniają się wierzchołki spływających fiordem gór lodowych.
... ... ... ... ... ...
Poza sąsiedztwem osad, samodzielne wyprawy w teren na Grenlandii to raczej nie rozrywka dla niedzielnych turystów. Nie można liczyć na znakowane trasy i wydeptane ścieżki (z wyjątkiem najbliższych okolic miejscowości). Planując dalszą wędrówkę warto zabezpieczyć sobie przynajmniej dzień zapasu na wypadek nieprzewidzianych trudności, jak choćby załamanie pogody. Właściwy sezon turystyczny trwa tu dwa miesiące, więc w lipcu i sierpniu Ilulissat zapełnia się turystami z całego świata, spragnionymi arktycznej przygody. Miejscowe biura turystyczne wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom - góry lodowe można oglądać ze statków, z okien helikoptera lub awionetki, a także z wytyczonych szlaków prowadzących tuż przy fiordzie, a położenie 250 kilometrów za kręgiem polarnym gwarantuje idealnie czyste niebo i słońce przez całą lub niemal całą dobę. W pobliżu Lodowego Fiordu. Większe i mniejsze bryły lodu, odrywające się od lodowca Sermeq Kujalleq są popychane dalej przez oddzielające się kolejne fragmenty w stronę otwartej wody, gdzie, uwolnione, dryfują przez długi czas, wypełniając wody zatoki po horyzont. Badania lodowca Sermeq Kujalleq, prowadzone przez ponad 250 lat, pomogły zdobyć wiele wiedzy na temat zmian klimatu i glacjologii pokrywy lodowej Grenlandii. Przemieszczanie się lodu we fiordzie jest zbyt wolne, by można je było dostrzec w krótkim czasie, ale trzaski pracujących mas lodu przerywane łoskotem odłamujących się fragmentów nie pozwalają zapomnieć o potędze tamtejszej przyrody.
... Na Grenlandii powszechnie występują piarżyska, od drobnokamienistych, łatwo osypujących się, aż po gigantyczne głazowiska, przez które trudno jest przejść. ... … … …
Gdy góry lodowe wydostaną się z fiordu płyną one najpierw na północ, zanim trafią na Prąd Labradorski, który uniesie je na Atlantyk na południe. Niektóre z nich, zanim stopnieją dopływają na południe poniżej szerokości Nowego Jorku. Uważa się, że góra lodowa, która zatopiła Titanica najprawdopodobniej urodziła się właśnie tutaj. Fragment tundry. Flora Grenlandii jest uboga. Na jej terenie spotkać można ok. 500 gatunków roślin wyższych oraz 3000 gatunków mchów, porostów i glonów. Roślinność występuje tylko w miejscach, które choć przez krótki czas w ciągu roku są wolne od pokrywy lodowej. Na szlaku nad Fiordem Lodowym. … Po drodze napotkaliśmy współczesną replikę zimowego domu Inuitów. Zimą mieszkali oni w domach z kamieni, torfu i darni, częściowo wkopanych w grunt. W takich ziemiankach, z reguły bez drzwi, do których wchodziło się przez rodzaj tunelu, mieszkało nieraz kilka wielopokoleniowych rodzin. Osiedla składały się z maksymalnie kilkunastu takich domów. Na wiosnę mieszkańcy zdejmowali dachy, by deszcze i wiatry oczyściły wnętrze przed następnym sezonem. Latem, na wspornikach z kości lub kawałków drewna dryftowego stawiali Grenlandczycy skórzane namioty. Połączenie ogromnej pokrywy lodowej i szybko poruszającego się strumienia lodowego, który dociera do fiordu pokrytego górami lodowymi, jest zjawiskiem obserwowanym jedynie na Grenlandii i Antarktydzie.
... ... ... ... ... ...
... ...

najbliższe galerie:

 
Grenlandia - nocny rejs po Lodowym Fiordzie (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Grenlandzkie klimaty (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Grenlandia - Ilulissat (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Grenlandia - nocny rejs po Lodowym Fiordzie (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Grenlandia - Ilulissat (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Grenlandia - wędrówka w okolicach Ilulissat (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 27.08.2018 02:17

Artcze - na pewno Grenlandia Cię nie zawiedzie, choć trudno ją będzie Ci zwiedzać w typowy dla Ciebie sposób, czyli na rowerze. W każdym razie do podróży w tamte strony zachęcam... Pozdrawiam. :)

artcze użytkownik artcze(wpisów:285) dodano 26.08.2018 12:45

swietne te ujęcia miasta Ilulissat , gór lodowych oczywiście też. Dopiero drugą grenlandzką galerie oglądam a już całkowicie czuję się zachęcony do odwiedzenia tych terenów.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 31.07.2018 00:12

Licja - w hotelu "Arctic" w Illulisat (masz go w moich galeriach z tej miejscowości). Nie jest tani, ale w momencie robienia rezerwacji był jedyną dostępną opcją w Ilulissat. Pozdrawiam. :)

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 30.07.2018 17:27

Witaj! Surowo tam, ale ładnie. Gdzie nocowałeś? Pozdrawiam XDDD

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 14.06.2018 02:01

Kordula157 - dzięki. Cieszę się, że się podobało. Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 13.06.2018 12:04

Ale dołozyłes do pieca tą Grenlandią achernarze:)) Super wyprawa:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 12.06.2018 22:11

Surykatka, Iwonka55 - dziękuję i cieszę się, że się podobało. Pozdrawiam. :)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 11.06.2018 22:29

piękna wycieczka i zdjęcia...

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 11.06.2018 20:09

Mega wyprawa. gratuluję. pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!