m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
... ... ... ... ... ...
... ... Taki kamień pomalowany na żółto lub żółty znak namalowany na skale stanowi oznaczenie żółtego szlaku turystycznego. ... ... ...
... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... Wielkie góry lodowe, mające wysokość kilkudziesięciu metrów nad powierzchnią wody, dryfujące w Lodowym Fiordzie.
Szlak nad Lodowym Fiordem jest poprowadzony wysoko nad jego brzegiem ze względów bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że zejście na sam brzeg może okazać się niebezpieczne w razie przełamania się lub przewrócenia takiego lodowego kolosa, którego skutkiem jest wywołanie wysokiej fali, podobnej do tsunami. ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... Nad widoczną w dole zatoczką znajdują się pozostałości dawnej osady Sermermiut, opuszczonej przez mieszkańców w I połowie XIX wieku. Mieszkańcy ci przenieśli się do pobliskiego Jacobshavn - dzisiejszego Ilulissat. Prowadzone w latach 50. XX wieku  wykopaliska archeologiczne wykazały, że Sermermiut było zamieszkałe już przez paleoeskimoskie kultury Saqqaq, Dorset i Thule, a wykopaliska z 1983 roku datują powstanie osady na lata 600 - 200 p.n.e.
... ... Na szczycie wzniesienia, górującego nad okolicą. Przyznam się, że nie sądziłem, że o tej porze roku Grenlandia będzie tak kolorowa. Spodziewałem się ciemnych, czarnych skał, prawdopodobnie pokrytych ciemnym czarnym mchem i białymi czapami śniegu, ale tundra miejscami wypełniona była pięknymi kolorami pomarańczy, żółci, czerwieni i brązu.
Gdy po zakończonej wędrówce wracaliśmy do Ilulissat napotkaliśmy ponownie psy zaprzęgowe. Warto wiedzieć, że psie zaprzęgi znane były początkowo jedynie w północnej części wyspy, gdzie morze zamarza zimą. Tam właśnie były, a i nadal są, podstawowym środkiem transportu zimą. W okolicach Ilulissat są też używane do przewozu ładunków (głównie złowionych ryb) oraz do wożenia turystów. Dla odwiedzających Grenlandię zimą przejażdżka psim zaprzęgiem jest z reguły obowiązkowym punktem programu. Psie zaprzęgi odgrywały dawniej dużą rolę ze względu na znaczną odporność psów na surowe warunki klimatyczne oraz niezbyt wielkie ich wymagania, połączone ze zdyscyplinowaniem tych zwierząt. Zaprzęgi liczące 20 psów potrafiły podobno przebyć w ciągu 6 godzin odległość 120 km i ciągnąć ciężar o masie około 600 kg. Rasami psów wykorzystywanych w psich zaprzęgach są husky syberyjskie, malamuty i husky alaskańskie, psy grenlandzkie, samojedy, japońskie psy akita i kilka innych.

najbliższe galerie:

 
Grenlandia - wędrówka w okolicach Ilulissat (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Grenlandia - Ilulissat (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Grenlandzkie klimaty (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Grenlandia - nocny rejs po Lodowym Fiordzie (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Grenlandzkie klimaty (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Grenlandia - Ilulissat (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5540) dodano 14.06.2018 02:00

Popek Paweł - jak się pewnie domyślasz, ja też. Pozdrawiam. :)

Kordula157 - to prawda, te kolory są rzeczywiście nieco inne. Zwłaszcza kolory lodu. Będzie to nawet lepiej widać w innych galeriach/ Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 13.06.2018 12:11

Niezwykłe jet to połaczenie koloru lodu z kolorem ladu. To nie jest biel taka jaka znamy z naszych zim. Niezwykła wędrówka:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 13.06.2018 09:38

Lubię takie dzikie i surowe krajobrazy.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5540) dodano 12.06.2018 22:09

AK - dzięki. Pozdrawiam. :)cze pododa

Pisanka - tego dnia nie było aż tak zimno, a krajobrazy, przestrzenie, cisza, spokój i poczucie, że jest się na końcu świata są niezapomniane. Jedyną wadą tego kierunku są, niestety, wysokie koszty. Zarówno przelot, hotele, jak i ceny w barach, restauracjach i sklepach są drogie (a na jakieś promocje raczej nie można liczyć). I jeszcze pogoda, która jest jak loteria. Nam się udało, bo tylko jeden dzień był pochmurny, ale nie każdy z odwiedzających Grenlandię ma tyle szczęścia. Pozdrawiam. :)

Lucy56 - poniosło, to fakt. Ale nie żałuję. Pozdrawiam. :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3059) dodano 12.06.2018 18:56

Niezwykła wędrówka.Pięknie mimo zimna i surowości krajobrazów,a to Was poniosło😉.Super.Pozdrawiam.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 12.06.2018 16:09

Zamiast "porzadek" mialo byc "poraza"...dikszynery mi sie zagalopowalo...

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 12.06.2018 16:06

Piekne zdjecia. Miejsce porzadek surowoscia i zimnem az telefon zdaje sie przymarzac do dloni. Bardzo mi sie podoba Twoja galeria i przyznac musze ze 10 pkt. zdaje sie byc oczywiste.Grenlandia byla kiedys na moim celowniku (rejs) ale koszta okazaly sie zbyt wysokie jak na tamten czas. Plan jednak gdzies w glowie pozostal...Gratuluje ekscytujacej wyprawy i nieziemskich obrazow.Pozdro

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 12.06.2018 16:00

super ! :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!