m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Na Grenladię można dostać się lecąc albo przez Kopenhagę, albo przez Reykjavik, gdyż tylko linie Air Greenland i Icelandair utrzymują połączenia z Wyspą. Niestety, ten duopol i brak konkurencji skutkuje dość wysokimi cenami biletów. Opcja lotu przez Kopenhagę jest nieco tańsza, choć i tak jest to spory wydatek rzędu 4000 PLN za lot w obie strony. Takim Airbusem-320 lecieliśmy do Kangerlussuaq, skąd po półtoragodzinnym oczekiwaniu odlecieliśmy do Ilulissat. Po trwającym ponad 4 godziny locie z Kopenhagi wylądowaliśmy w Kangerlussuaq. Miejscowość jest położona w pobliżu zachodniego wybrzeża Grenlandii, tuż za kołem polarnym. Zamieszkuje ją ok. 600 osób, lecz mieści się tu największe grenlandzkie lotnisko, które jest spadkiem po wojskowej obecności Amerykanów. Jest to jedyne lotnisko na Wyspie, które może przyjmować tak duże samoloty. Na płycie lotniska Kangerlussuaq (Søndre Strømfjord Lufthavn). Z lotu z Kopenhagi do Kangerlussuaq nie mam żadnych zdjęć, bo choć przelatywaliśmy nad Wyspami Owczymi i Islandią, to mieliśmy miejsca daleko od okien. Nasz samolot po dwugodzinnym postoju powracał do Kopenhagi. Budynek międzynarodowego portu lotniczego w Kangerlussuaq. Mieści restaurację, punkt informacji turystycznej, sklep z pamiątkami, a także sklep wolnocłowy dostępny dla podróżnych wylatujących z Grenlandii (która pomimo tego, że jest autonomicznym regionem Danii nie należy do UE). Mały taras widokowy w porcie lotniczym w Kangerlussuaq. Kangerlussuaq (którego nazwa oznacza Duży Fiord) zwany jest „wrotami Grenlandii” i leży na początku Søndre Stromefjord.
Samoloty na płycie lotniska w Kangerlussuaq. Miłym prezentem niebios była wspaniała pogoda, jaką przywitała nas Grenlandia. Błękitne niebo, niemal bezwietrznie, temperatura około + 4 stopni. Taka pogoda towarzyszyła nam prawie przez cały nasz pobyt na Wyspie. Tylko jednego dnia niebo zakryły chmury, z których poprószył śnieżek, ale nie trwało to długo. A pogoda potrafi na Grenlandii być nieprzewidywalna. Zdarza się, że czasami uniemożliwia ona loty i uziemia pasażerów czasami nawet na kilka dni. Dlatego Grenlandczycy nazywają swe linie lotnicze Immaqa Airlines. Słowo immaqa w języku Inuitów znaczy być może. Wszędzie daleko... Głównym przewoźnikiem lotniczym obsługującym wewnętrzne stałe i sezonowe połączenia na Grenlandii oraz rejsy do Kopenhagi i Reykjaviku są linie lotnicze Air Greenland, mające siedzibę w Nuuk. Głównym węzłem jest port lotniczy Kangerlussuaq. Linia posiada 16 samolotów i 19 helikopterów. Do Ilulissat polecieliśmy widocznym na zdjęciu samolotem Bombardier Dash-8 (wcześniej de Havilland Canada Dash 8 lub DHC-8) o napędzie turbośmigłowym, produkowanym przez firmę Bombardier Aerospace. Takie helikoptery Air Greenland zapewniają komunikację pomiędzy mniejszymi miejscowościami.
Lecimy z Kangerlussuaq do Ilulissat. Tym razem udało nam się zdobyć miejsce przy oknie, była więc okazja, by po raz pierwszy podziwiać grenlandzkie pejzaże. Większość obszaru Grenlandii zbudowana jest ze skał należących do prekambryjskiej tarczy grenlandzkiej. Są to granity, gnejsy, a także kwarcyty i łupki. W środkowej części wschodniego i zachodniego wybrzeża występują pochodzące z trzeciorzędu pokrywy bazaltowe. Na Grenlandii nie ma aktywności wulkanicznej i sejsmicznej. Wspaniałe wały moren, odsłaniające czasami swe lodowe jądra, kemy czy pinga nieodłącznie towarzyszą krawędzi lądolodu, będąc świadectwem dawnych jego postojów. Na stokach, ale nie tylko, dostrzec można formy poligonalne (spękania gruntu i ułożenie kamieni w postaci dość regularnych wieloboków).
Stromym stokom górskim często towarzyszą piarżyska. Warunki panujące na Grenlandii uniemożliwiają istnienie stałej sieci rzecznej i innych wód powierzchniowych jakimi są jeziora czy stawy. Jedynie w regionie występowania klimatu subpolarnego w okresie letnim, pojawia się w strefie wybrzeża sieć krótkich strumieni, spływających z topniejących lodowców. Pozostałe wody powierzchniowe jakimi są niewielkie jeziora, występują miejscami jedynie na południu Grenlandii. Krajobraz wyspy jest efektem działania lądolodu i czynników klimatycznych. Początek zlodowacenia Grenlandii szacuje się na około trzech milionów lat temu. Milion do dwóch milionów lat później ogromna czapa lodowa pokryła niemal całą powierzchnię wyspy. Patrząc na okoliczny krajobraz pod tym kątem łatwo jest zauważyć liczne polodowcowe pozostałości jak doliny U-kształtne, wspaniałe wygłady lodowcowe z olbrzymimi głazami narzutowymi „porozkładanymi” na ich powierzchni. Wybrzeże często ma charakter górzysty, co powoduje, że zasobne w wilgoć i ciepło powietrze jest tam skutecznie zatrzymywane i już kilkanaście kilometrów od morza warunki mogą różnić się dość znacznie.
... ... ... ... ... ...
Zbliżamy się do Ilulissat i w okolicznych wodach pojawiają się coraz liczniejsze kry i góry lodowe. Widać, że nazwa miasteczka jest w pełni uzasadniona, bowiem w języku grenlandzkim Ilulissat oznacza góry lodowe. Jest ich bardzo dużo, a rozmiary niektórych z nich są naprawdę imponujące. Przelatujemy nad fiordem Ilulissat (Ilulissat Kangerlua), zwanym też fiordem Kangia i wkrótce będziemy lądować. ... ...
... A tak wygląda Ilulissat z lotu ptaka. Jest to trzecie pod względem liczby ludności miasto Grenlandii, które liczy ok. 4.600 mieszkańców. Leży 250 km na północ od koła podbiegunowego, na szerokości 69º 14' N, czyli mniej więcej takiej jak norweskie Lofoty. Statek w pobliżu Ilulissat. Małe odgałęzienie fiordu tuż przed lotniskiem w Ilulissat. I już jesteśmy na ziemi. Lotnisko w Ilulissat jest znacznie mniejsze od tego w Kangerlussuaq. Zostało zbudowane w 1983 roku i zastąpiło istniejące w miasteczku lądowisko dla helikopterów. Rocznie obsługuje ok. 85 tys. pasażerów. Jest położone ok. 3 km na północ od miasta. Terminal portu lotniczego w Ilulissat. Nie ma żadnej kontroli paszportowej, natomiast pojawił się celnik, który pytał pasażerów o przywożony alkohol i papierosy (są one bardzo drogie na Grenlandii).
Jest 21 maja. Od dwóch dni panuje dzień polarny, a pogoda jest wprost wymarzona - przejrzyste, błękitne niebo, kryształowo czyste powietrze, niewielki wiatr i temperatura ok. + 4 stopni.

najbliższe galerie:

 
Grenlandia z lotu ptaka (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 242 km 1pix
Grenlandzkie klimaty (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 247 km 1pix
Grenlandia - nocny rejs po Lodowym Fiordzie (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 247 km 1pix
Grenlandzkie klimaty (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 247 km 1pix
Grenlandia - wędrówka w okolicach Ilulissat (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 247 km 1pix
Grenlandia - Ilulissat (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 247 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 27.08.2018 02:14

Niestety, Grenlandia to bardzo drogi kierunek, ale przynajmniej raz w życiu można to znieść dla pięknej przyrody, którą trudno znaleźć w innych rejonach (może oprócz Antarktydy- ale wyprawa tam jest jeszcze droższa), Alaski, czy Szpicbergenu... Pozdrawiam. :)

artcze użytkownik artcze(wpisów:275) dodano 26.08.2018 12:38

ale egzotyka - tak wyspa jak i nawet malowanie samolotów - nie pomyślałbym, że lot na Grenlandię może być droższy niż lot z Europy do Ameryki Płd.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 12.06.2018 23:11

Dokładnie tak. I właśnie takie dane podają w swoich atlasach geograficznych i statystykach.
Gratuluje wyprawy i serdecznie pozdrawiam!

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 12.06.2018 22:15

Iwonka55 - dziękuję i zapraszam na kolejne odsłony Grenlandii. Pozdrawiam. :)

Przemysław - miło mi, że się podobało. A o Australijczykach nie pomyślałem, że może wolą żyć na największej wyspie, a nie na najmniejszym kontynencie... Pozdrawiam. :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 12.06.2018 10:38

Po prostu świetnie!
Ale Australijczyków nie wkurzałbym twierdząc, że Grenlandia to największa wyspa świata...;)
Serdecznie pozdrawiam!

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 11.06.2018 10:04

super wycieczka.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 11.06.2018 09:43

Mocar - do prawdziwego "czubka" świata stamtąd jest jeszcze ponad 2.000 km, ale jego bliskość da się odczuć. Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 11.06.2018 08:03

No to wyprowadziłeś nas dzisiaj na sam czubek świata :)
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 10.06.2018 22:46

AK - dzięki. Niestety takich "foczek" jak w Twojej zeszłorocznej galerii nie udało mi się upolować. Pozdrawiam. :)

Ogi, Pipol. Olazim, Lucy56 - dziękuję i zapraszam na kolejne grenlandzkie galerie, które stopniowo będę zamieszczać. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 10.06.2018 22:30

super ! Moim marzeniem było by spędzić tam noc w igloo, a potem zapolować na foczki :))

ogi użytkownik ogi(wpisów:134) dodano 10.06.2018 22:18

Fantastyczne widoki

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 10.06.2018 18:40

normalnie wypas :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 10.06.2018 18:14

No,no piękna wyprawa,super widoki-czekam na więcej-pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 10.06.2018 17:40

Witaj grenlandzka przygodo😊.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!