m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ponieważ następnego dnia musieliśmy być na lotnisku już o 7.00 rano, mieszkaliśmy w hotelu blisko lotniska. Jednakże, dojazd do centrum miasta był bardzo prosty. Po kilkunastu minutach podróży metrem dotarliśmy do widocznego na zdjęciu placu Kongens Nytorv - największego placu w mieście. Nazwa placu oznacza Królewski Nowy Targ. Kongens Nytorv powstał w II połowie XVII wieku za panowania Chrystiana V (1646-1699), na miejscu dawnego wysypiska i miejsca przeładunku towarów z niedalekiego portu Nyhavn. Plac otwarto w 1688 roku, łącznie z usytuowanym na środku pozłacanym pomnikiem króla Chrystiana V, zaprojektowanym przez francuskiego rzeźbiarza Alberta L' Amoureux - pierwszym pomnikiem konnym w Skandynawii. Plac przebudowano w 1749 roku na polecenie Fryderyka V (1723-1766) i wtedy też ostatecznie ukształtowano go w formie, która przetrwała do dziś. Na zdjęciu widoczny jest Hotel d'Angleterre, otwarty w 1755 roku. Pomnik Ludviga Holberga (1684-1752), czołowego dramaturga skandynawskiego swoich czasów i być może najlepszego komediopisarza XVIII wieku obok Carlo Goldoniego (1707-1793) i Pierre'a de Marivaux (1688-1763). Jest on uważany za ojca teatru duńskiego. Pisał utwory wszelkiego rodzaju i jak przystało a pisarza oświeceniowego pisał także powieści filozoficzne. Pomnik stoi przed gmachem Teatru Królewskiego (Det Kongelige Teater) przy placu Kongens Nytorv. Fragment neorenesansowego gmachu Teatru Królewskiego przy placu Kongens Nytorv. Teatr na tym miejscu mieści się od 1748 roku. Jego pierwszy budynek zaprojektował Nicolai Eigtved (1701-1754), lecz kilka dziesięcioleci później konieczna była przebudowa, którą ukończył w 1774 roku architekt Caspar Frederik Harsdorff (1735-1799). Dzięki dokonanej przebudowie teatr mógł pomieścić więcej widzów. Również i ten budynek został zastąpiony nowym, zbudowanym wg projektu Jensa Vilhelma Dahlerupa (1836-1907) i Ove Petersena (1830-1892) i oddanym do użytku w 1874 roku. Przy wylocie placu Kongens Nytorv w stronę kanału portowego Nyhavn. Na pierwszym planie widoczna jest tzw. Mindenakeret (kotwica Pamięci) - ustawiona tu w roku 1951. Pochodzi ona  z fregaty Fyn (Fionia) i przypomina o 1,7 tys. duńskich marynarzy, którzy zginęli w walce z państwami Osi, służąc w siłach alianckich podczas II wojny światowej. Za Mindeankeret otwiera się kanał, stanowiący oś Nyhavn. W jego zachodniej części - położonej bliżej Kongens Nytorv - przy południowym brzegu zacumowanych jest sześć statków należących do Muzeum Narodowego. Jednostki te pochodzą z lat 1895-1924. Dom u zbiegu Kongens Nytorv, Bredgade i Store Standstraede.
Bredgade (ulica Szeroka) jest jedną z najbardziej znanych ulic w Kopenhadze. W  średniowieczu była to trasa wykorzystywana do przepędzania bydła, lecz pod koniec XVI wieku przekształciła się ona w najszerszą drogę poza wschodnią bramą miejską. Po włączeniu wschodnich murów w granice miasta, nazwę ulicy zmieniono na Norgegade (ulicę Norweską), lecz nazwa ta nie przyjęła się i w roku 1877 powrócono ostatecznie do nazwy Bredgade. Pomnik Chrystiana X (1870-1947) u zbiegu Bredgade i Sankt Annæ plads. Był on niezwykle popularnym monarchą, jednoczącym Duńczyków podczas II wojny światowej. Pomnik ten przypomina jego codzienne samotne przejażdżki po ulicach Kopenhagi w latach okupacji hitlerowskiej. Podobno, gdy pewien niemiecki żołnierz zapytał jednego z mieszkańców miasta, czy król nie obawia się jeździć tak bez ochrony, uzyskał odpowiedź, że wszyscy Duńczycy stanowią jego ochronę. Autorem wzniesionego w 1954 roku pomnika jest rzeźbiarz Axle Einar Utzon-Frank (1888-1955). Odd Fellow Palæet przy Bredgade to rokokowy pałacyk, nazwany tak od nazwy Niezależnego Bractwa Odd Fellows (Niezwykłych Facetów), które nabyło budynek w 1900 roku. Pałac został zaprojektowany przez Johanna Gottfrieda Rosenberga (1709-1776) dla bogatego kupca i polityka, Christiana Augusta von Berckentina (1694-1758). Po jego śmierci rezydencję przejął jego zięć, Christian Sigfred von Plessen (1696-1777), zaś w roku 1762 kupił ją niemiecki kupiec i bankier Heinrich Carl von Schimmelmann (1724-1782). Dlatego też wcześniej pałacyk znany był jako dwór Berckentina i dwór Schimmelmanna. Kościół Fryderyka (Frederiks Kirke), znany też jako Kościół Marmurowy (Marmorkirken) to barokowo-eklektyczna świątynia w dzielnicy Frederiksstaden, położona u zbiegu Bredgade i Frederiksgade. Wokół niego znajduje się 14 posągów prominentnych postaci Duńskiego Ewangelickiego Kościoła Luterańskiego  - wśród nich pastora, poety i filozofa Nikolaia Frederika Severina Grundtviga (1783-1872), filozofa i teologa Sørena Aabye Kierkegaarda (1813-1855) oraz poety i powieściopisarza Bernharda Severina Ingemanna (1789-1862). Kościół Marmurowy widziany z ulicy Frederiksgade od strony pałacu Amalienborg. Świątynia została zaprojektowana przez Nicolaia Eigtveda w 1740 roku. Jej powstanie, jak i powstanie całej dzielnicy Frederiksstaden wiąże się z jubileuszem 300-lecia panowania dynastii Oldenburgów. Początkowo Kościół Marmurowy wznoszono z marmuru norweskiego, ale z uwagi na wysokie koszty tego materiału, w 1770 roku pomysł ten zarzucono. Wkrótce z powodu braku środków prace w ogóle przerwano. Niedokończony kościół stał przez ponad sto lat. Budowę wznowiono dopiero w 1876 roku dzięki wsparciu finansowemu przemysłowca Carla Frederika Tietgena (1829-1901). Ukończony według projektu Ferdynanda Meldahla (1827-1908), został otwarty 19 sierpnia 1894 roku.
Kamień węgielny pod budowę świątyni został wmurowany przez Fryderyka V w 1749 roku. Po śmierci Eigtveda w 1754 roku pracami kierował francuski architekt Nicolas-Henri Jardin (1720-1799). Kościół Marmurowy posiada największą, wspierającą się na 12 kolumnach, kopułę w Skandynawii, której przęsła wznoszą się na wysokość 31 m. Jest ona wzorowana na kopule watykańskiej bazyliki św. Piotra. Kopuła i latarnia pokryte są blachą miedziąną z pozłacanymi detalami. Na balustradzie wokół kopuły umieszczono rzeźby 18 postaci biblijnych, jak również ojca reformacji Marcina Lutra (1483-1546). I jeszcze jeden widok Kościoła Marmurowego z zewnątrz. Nad głównym wejściem widnieje napis Herrens ord bliver evindelig, co oznacza: Słowo Pana trwa na wieki. Kopuła Kościoła Marmurowego jest podzielona na 12 części, z których każda ozdobiona jest wewnątrz postaciami aniołów i podobizną jednego z 12 apostołów. Wnętrze Kościoła Marmurowego - organy. Wnętrze Kościoła Marmurowego - ołtarz. Cerkiew p.w. św. Aleksandra Newskiego przy Bredgade jest jedyną świątynią Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Kopenhadze. Została zbudowana przez rząd rosyjski w latach 1881-1883, pod wpływem córki Chrystiana IX (1818-1906), księżniczki Marii Zofii Fryderyki Dagmary Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg (1847-1928), która w roku 1866 poślubiła Aleksandra Aleksandrowicza Romanowa (1845-1994), przyszłego cara Aleksandra III i jest znana jako caryca Maria Fiodorowna.
Cerkiew p.w. św. Aleksandra Newskiego została zaprojektowana przez rosyjskiego architekta Dawida Iwanowicza Grimma (1823-1898), profesora Cesarskiej Akademii Sztuk w Sankt Petersburgu. Praktyczne wykonanie budowy powierzono duńskiemu architektowi Albertowi Nielsenowi, pracującemu pod nadzorem Ferdynanda Meldahla. Projekt jest inspirowany XVII-wieczną architekturą moskiewską. Na fasadzie świątyni, w niszy nad dzwonami umieszczona jest figura patrona cerkwi. Niestety, we wnętrzu nie można robić zdjęć. Amalienborg to oficjalna rezydencja duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej od 1794 roku. Określana jest również jako zimowy pałac królewski, ponieważ zwykle jest wykorzystywana przez duńskich monarchów w miesiącach zimowych. Nazwa pałacu pochodzi od królowej Zofii Amelii Brunszwickiej (1628-1885), która w latach 1667-1673 kazała na tym miejscu zbudować pałacyk letni z ogrodem. Spłonął on całkowicie w 1689 roku w czasie pożaru, który wybuchł w przylegającym do pałacyku drewnianym budynku opery. W przepełnionym budynku opery zginęło wtedy ponad 200 osób. W roku 1750 Fryderyk V przekazał działki leżące na miejscu obecnej rezydencji czterem duńskim arystokratom, zobowiązując ich do budowy w tym miejscu swoich rezydencji według planów architekta królewskiego. W 1749 roku architekt królewski Nicolai Eigtved został mianowany wykonawcą projektu. Po pożarze zamku królewskiego Christiansborg, w nocy z 26 na 27 lutego 1794 roku, Amalienborg został w przeciągu kilku dni zakupiony przez króla Danii, który wraz z rodziną przeniósł tam swoją kopenhaską siedzibę. Zespół pałacowy Amalienborga składa się z czterech identycznych rokokowych pałaców zbudowanych wokół ośmiokątnego placu, na którego środku znajduje się konny pomnik Fryderyka V, inicjatora budowy kompleksu pałacowego i jego otoczenia. Te cztery pałace to: Pałac Moltkego (zwany też Pałacem Chrystiana VII), Pałac Levetzaua (zwany też Pałacem Chrystiana VIII), Pałac Brockdorffa (zwany też Pałacem Fryderyka VIII) oraz Pałac Schacka (zwany też Pałacem Chrystiana IX). Amalienborg jest jedną z największych atrakcji turystycznych Kopenhagi, przyciągającą szczególnie turystów zagranicznych. Samo Muzeum Pałacowe jest odwiedzane rocznie przez ponad 77 tys. turystów, a przez dziedziniec zamkowy przewija się ich nieporównywalnie więcej, szczególnie podczas ceremonii zmiany warty. Dziedziniec Pałacu Amalienborg jest dostępny zarówno dla pieszych, jak i ruchu kołowego, co podkreśla otwartość współczesnej monarchii duńskiej wobec społeczeństwa. Konny pomnik króla Fryderyka V, odzianego w szaty cesarza rzymskiego z wieńcem laurowym na głowie, jest dziełem francuskiego artysty Jacques'a François-Josepha Saly (1717-1776), który pracował nad nim przez około 20 lat i ukończył go w 1771 roku. Został on ufundowany przez duńską Kompanię Azjatycką.
Konny pomnik Fryderyka V na  placu, wokół którego stoją pałace kompleksu Amalienborg. Przed każdym z czterech pałaców Amalienborga stoją na straży gwardziści królewscy w czarno-niebieskich historycznych mundurach i charakterystycznych czapkach z futra niedźwiedziego. Uroczysta zmiana warty ma miejsce codziennie w południe, a w niedzielę podczas obecności królowej w pałacu, południowa zmiana warty ma szczególnie uroczystą oprawę z udziałem wojskowej orkiestry i gwardii ubranej w czerwono-niebieskie galowe mundury. Obecność królowej Małgorzaty II znamionuje duński sztandar królewski podnoszony ponad Pałacem Chrystiana IX (Pałacem Schacka), a obecność następcy tronu powiewający sztandar następcy tronu nad Pałacem Chrystiana VIII (Pałacem Levetzaua). Corocznie w dniu urodzin królowej (16 kwietnia) można zobaczyć Małgorzatę II i jej rodzinę na balkonie Pałacu Chrystiana IX (Pałacu Schacka), z którego dziękuje ona zgromadzonym tłumom za życzenia. Budynki przy ulicy Borgergade.
Olsen & Co... Czyżby to był słynny Gang Olsena? W Ogrodach Królewskich (Kongens Have) koło zamku Rosenborg. Jest to najstarszy i najczęściej odwiedzany park w centrum Kopenhagi. Został założony w 1606 roku jako prywatne ogrody króla Chrystiana IV.  Ogrody służyły rodzinie królewskiej jako miejsce relaksu i odpoczynku, lecz dostarczały także owoców i warzyw na potrzeby dworu królewskiego. Na zdjęciu widoczna jest rzeźba, przedstawiająca grupę jeleni, której autorem jest francuski artysta Arthur Jacques le Duc (1848-1918). Na terenie parku Kongens Have, oprócz zamku Rosenborg, znajduje się także kilka innych historycznych budynków, w tym Koszary Rosenborg, będące siedzibą gwardii królewskiej. Jest tu także duża liczba rzeźb i pomników. W parku odbywają się również tymczasowe wystawy sztuki i inne imprezy, takie jak koncerty w okresie letnim. Na zdjęciu widoczna jest rzeźba dziewczynki z 1898 roku, której autorem jest Theobald Stein (1829-1901). Park Kongens Have zajmuje powierzchnię 12 ha i rocznie odwiedza go ok. 2,5 mln osób. Park przecina siatka alejek, z których największymi są - wysadzane lipami i przebiegające równolegle do siebie w pobliżu jego środka - Ścieżka Rycerzy (Kavalergangen) i Ścieżka Dam (Damegangen). Swój barokowy charakter park zawdzięcza Johanowi Corneliusowi Kriegerowi (1683-1755), który w 1721 roku został mianowany głównym ogrodnikiem królewskim i dokonał zmian w pierwotnej konfiguracji parku. XVII-wieczny zamek Rosenborg, który służył za podmiejską rezydencję królewską mieści obecnie ciekawe muzeum, gromadzące wiele eksponatów związanych z dynastią oldenburską. Więcej informacji o historii zamku i jego zbiorach podam w następnej kopenhaskiej galerii. XVII-wieczny zamek Rosenborg.
XVII-wieczny zamek Rosenborg. XVII-wieczny zamek Rosenborg. Żołnierz stojący na warcie przy zamku Rosenborg. Na terenie parku Kongens Have. XVII-wieczny zamek Rosenborg. XVII-wieczny zamek Rosenborg.
Rzeźba w antycznym stylu na murach zamku Rosenborg. Budynki sąsiadujące z zamkiem Rosenborg, mieszczące biura, kasę biletową, przechowalnię bagażu, toalety i sklep z pamiątkami. Przed XVII-wiecznym zamkiem Rosenborg. W parku Ogrodów Królewskich (Kongens Have), otaczającym XVII-wieczny zamek Rosenborg. Budynki przy ulicy Kronprinsessegade widziane z parku Kongens Have. Nazwa ulicy upamiętnia żonę następcy tronu i późniejszego króla Fryderyka VI, księżniczkę Marię Zofię Fryderykę Hesse-Kassel (1767-1852). Po pożarze w 1795 roku, który zniszczył duże części miasta, istniało duże zapotrzebowanie na nowe mieszkania. Zainspirowany przez swoją małżonkę książę Fryderyk wydzielił wzdłuż południowej granicy Ogrodu Zamkowego Rosenborg pas terenu do założenia nowej ulicy, której nadano powyższą nazwę. W pogodne i ciepłe dni park Ogrodów Królewskich (Kongens Have) jest miejscem relaksu wielu mieszkańców Kopenhagi. Przypomina on wówczas - toutes proportions gardées - nowojorski Central Park.
Plażowicze w parku Ogrodów Królewskich (Kongens Have). Pomnik przy wyjściu z parku Ogrodów Królewskich (Kongens Have). Niestety, nie zapamiętałem kogo przedstawia. Choć pan na cokole przypomina nieco Stalina, wątpię, aby był to Józef Wissarionowicz... Może ktoś z Was wie, kogo przedstawia ten monument? Jedna z koleżanek rozwiązała tę zagadkę. Jest to statua Viggo Hørupa - duńskiego polityka, dziennikarza i ministra transportu, członka duńskiego parlamentu. Żył w latach 1841-1902.

najbliższe galerie:

 
Królewska Kopenhaga (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Królewska Kopenhaga (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Królewska Kopenhaga (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Kopenhaga - okolice ratusza
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Kopenhaga - karnawał
1pix użytkownik shell odległość 1 km 1pix
Kopenhaga (1)
1pix użytkownik muzelea odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 08.07.2018 22:03

Piękne miasto, o czym przekonałem się jesienią ubiegłego roku podczas służbowego wyjazdu. Może kiedyś znajdę czas to zrobię galerię. Tymczasem trochę sobie odświeżyłem i zobaczyłem miejsca, do których mnie nie dane było dotrzeć. Najlepiej Kopenhagę zwiedza się na rowerze

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1984) dodano 09.06.2018 11:51

Dzięki za pokazanie Kopenhagi i zachęcenie zdjęciami do odwiedzenia jej.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5460) dodano 08.06.2018 01:37

Jedna z koleżanek rozwiązała tę zagadkę. Jest to statua Viggo Hørup-duńskiego polityka, dziennikarza i ministra transportu, członka duńskiego parlamentu. Żył w latach 1841-1902.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 07.06.2018 17:46

50 -tez myslalem ze to Stalin (!)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5460) dodano 06.06.2018 22:34

AK - nie ma obowiązku czytania opisu. W końcu główna rolę i tak odgrywają zdjęcia... Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6239) dodano 06.06.2018 22:32

Opisu nie przebrnąłem :DDD
Ale foty oglądnąłem z przyjemnością :)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:624) dodano 06.06.2018 15:48

mam czas, zaczekam .... niecierpliwie oczywiście....

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5460) dodano 05.06.2018 23:45

Iwonko, będzie jeszcze troszkę Kopenhagi,dopiero po niej Grenlandia... Pozdrawiam. :)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:624) dodano 05.06.2018 19:25

Kopenhaga mi się podobała ale czekam na Grenlandię....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!