m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zacznę od tego pana na pomniku, który przypomniał mi nieco Ziutka-Słoneczko. Może ktoś pomoże go zidentyfikować? Jedna z koleżanek rozwiązała tę zagadkę. Jest to statua Viggo Hørupa (1841-1902) - polityka, dziennikarza i ministra transportu, członka duńskiego parlamentu. Przy wyjściu z Ogrodów Królewskich (Kogens Have) na skrzyżowaniu Gothersgade, Kronprinsessegade i Christian IX's gade. Gothersgade (widoczna na zdjęciu od prawej do lewej strony), której nazwa oznacza ulicę Gotów, pokrywa się z przebiegiem nieistniejących już wschodnich murów miejskich. Została wytyczona ok. 1647 roku i początkowo nosiła nazwę Ny Kongensgade (Nowej Ulicy Królewskiej). Po wyburzeniu starych murów i zniwelowaniu terenu w 1870 roku ulica została przedłużona, uzyskując obecny przebieg. Adelgade (ulica Szlachecka), odchodząca od Gothersgade. Została wytyczona w 1649 roku. W 1865 roku przy ulicy tej otwarto pierwszą publiczną łaźnię w Kopenhadze, ufundowaną przez mieszkającego w Londynie bankiera Carla Joachima Hambro. W końcu XIX wieku okolice ulicy były zamieszkiwane przez ubogą ludność, lumpenproletariat i wielu przestępców i w związku z tym zyskały złą reputację. Po II wojnie światowej ulicę zabudowano nowymi gmachami i charakter ulicy zmienił się. Nyhavn przez wielu uważany jest za ikonę Kopenhagi. Choć nazwa ta oznacza Nowy Port, to przeczy jej jego wygląd i długoletnia historia. Powstał on w latach 1671-1673 z inicjatywy Chrystiana V, który chciał przybliżyć ruch wodny i handel do centrum miasta. Pomysł ten udał się doskonale, statki zawijały do portu, aby sprzedać swój ładunek, marynarze zaś bawili się w wielu pubach i tawernach ulokowanych wzdłuż kanału, w towarzystwie pięknych pań uprawiających najstarszą profesję świata. Warto pamiętać, że sam kanał kopali szwedzcy jeńcy, wzięci do niewoli podczas wojny z lat 1658-1660. Ulica ma dwie strony rozdzielone kanałem - jedna (widoczna na zdjęciu) nazywana jest stroną słoneczną, druga - stroną cienia. Większość kamienic nad kanałem ma ponad 300 lat. Dzisiaj odnowione piękne stare domy i restauracje dominują nad starym portem. Nyhavn jest wypełniony ludźmi, którzy cieszą się swobodną atmosferą, muzyką jazzową, drinkami i świetnym jedzeniem.
Widoczny z lewej strony budynek przy Nyhavn 9 (o szaroniebieskiej elewacji) jest najstarszym domem Nyhavn. Został zbudowany w 1681 roku, prawdopodobnie dla zarządcy doku Christena Christensena. Mieszkał tu przez pewien czas pierwszy dyrektor Królewskiego Teatru Duńskiego, Hans Wilhelm von Warnstedt (1743-1817). Później mieściły się tu kolejno: wydawnictwo, pensjonat, tawerna, lokale rozrywkowe, bank i firma ubezpieczeniowa. Obecnie w piwnicach domu mieści się restauracja. W przeciwieństwie do wielu innych budynków wzdłuż kanału, nie został on podwyższony w XIX wieku. Budynki na słonecznej stronie Nyhavn. Widoczny na zdjęciu dom przy Nyhavn 17 mieści znaną restaurację, serwującą dania kuchni duńskiej i międzynarodowej. Kanał portowy Nyhavn jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc Kopenhagi. Stojące nad kanałem kolorowe kamieniczki skrywają w swych wnętrzach ogromną ilość restauracji, kawiarni i pubów, jednak w czasie gorącego, letniego dnia (i wieczoru), bardzo trudno tam znaleźć jakiś pusty stolik. Przycumowane wzdłuż kanału żaglówki, łajby i statki dodają temu miejscu uroku, i sprawiają, że siedzący przy stolikach spacerowicze mogą poczuć tęsknotę za morską wyprawą. Okazała kamienica na stronie cienia Nyhavn. Również pisarze nie stronili od Nyhavn. Niedaleko kanału, w trzech różnych domach mieszkał w różnych latach najsławniejszy duński bajkopisarz Hans Christian Andersen (1805-1875). Podobno gdzieniegdzie w Nyhavn można znaleźć jeszcze jakąś starą marynarska tawernę, jednakże większość z nich przekształciła się obecnie w eleganckie restauracje i sklepy z antykami, tłumnie odwiedzane przez turystów pomimo wysokich cen.
Nyhavn długo stanowił typową dzielnicę portową Kopenhagi, a jej codzienny żywot obracał się wokół handlu, wyszynku i prostytucji. W miarę przejmowania transportu wodnego przez większe jednostki, niż statki zdolne wpłynąć do kanału, oraz rozbudowy lądowej sieci transportu, znaczenie gospodarcze tej okolicy stopniowo upadło. Dziś Nyhavn jest jednym z najpopularniejszych miejsc Kopenhagi dzięki licznym działającym tu barom i restauracjom. Ta portowa uliczka bywa nawet wręcz określana najdłuższym barem Skandynawii. Nawet w zimniejszych okresach roku tutejsze urokliwe knajpki pełne są klientów, z których najwytrwalsi obsiadają nawet ogródki, racząc się grzanym winem, otuleni zapewnianymi przez restauratorów pledami. Na słonecznej stronie Nyhavn. W latach 70. XX wieku mieszkanie w tej okolicy stało się modne. Nabrzeże przekształcono w deptak, a przy brzegach kanału zacumowano wiele starych drewnianych żaglowców, próbując przywrócić Nyhavn atmosferę sprzed lat, kiedy port stanowił centrum morskiego handlu Kopenhagi. Na słonecznej stronie Nyhavn - na wprost widoczny jest 71 Nyhavn Hotel mieszczący się w zrewitalizowanym zabytkowym budynku magazynu portowego z początku XIX wieku. Inderhavnsbroen - most dla ruchu pieszego i rowerowego, otwarty w 2016 roku i łączący Nyhavn z dzielnicą Christianshavn. Skuespilhuset to budynek na nabrzeżu portowym, wzniesiony dla Królewskiego Teatru Duńskiego. Powstał jako scena, uzupełniająca obiekt z 1874 roku znajdujący się na Kongens Nytorv. Został zaprojektowany przez firmę Lundgaard & Tranberg i otrzymał Europejską Nagrodę RIBA w 2008 roku za swoją architekturę. Jest zbudowany z długiej, cienkiej, ciemnobrązowej cegły, która została specjalnie opracowana dla realizacji tego projektu. Przeszklone foyer, skierowane w stronę wody, umieszczone jest na całej długości budynku. Zapewnia panoramiczne widoki na port i zawiera restaurację i kawiarnię.
Ofelia Plads to przestrzeń na pirsie Kvæsthus obok nowego gmachu Królewskiego Teatru Duńskiego. Została zaprojektowana przez firmę Lundgaard & Tranberg i ukończona w 2016 roku. Pod placem znajduje się duży podziemny parking. Sam pirs wziął swą nazwę od szpitala marynarki wojennej, znajdującego się w tym miejscu od 1686 roku. Później został on przeniesiony do Christianshavn, a pirs był wykorzystywany przez cumujące do niego statki i promy. Obecnie Ofelia Plads pełni rolę przestrzeni rekreacyjnej. Plac też jest wykorzystywany do urządzania imprez plenerowych i koncertów. Budynek Opery Królewskiej w Holmen (Operaen på Holmen). Jego całkowita powierzchnia wynosi 41.000 m². W budynku jest ponad 1000 pomieszczeń, w tym wiele sal prób dla śpiewaków i tancerzy oraz duża sala prób dla orkiestry. Sufit w sali głównej ozdobiono 150.000 listków z 24-karatowego złota, co odpowiada 1,5 kg tego kruszcu. W sali mieszczącej scenę główną znajduje się widownia na około 1400 osób, natomiast w Takkelloftet, gdzie mieści się scena eksperymentalna, może zasiąść 275 osób. Neo-futurystyczny gmach, zbudowany w latach 2001-2004, zaprojektował Henning Larsen (1925-2013). Hotel Admiral przy Toldbodgade (ulicy Urzędu Celnego) na nabrzeżu portowym istnieje od 1787 roku, a jego budynek został odrestaurowany w roku 2009. Ulica bierze swą nazwę od urzędu celnego, wzniesionego tu w 1630 roku. Nazwa pierwotnie odnosiła się tylko do południowego odcinka, podczas gdy odcinek na północny był jedynie nasypem, biegnącym przez bagniste tereny wzdłuż wybrzeża. W początkach XVIII wieku teren został zabudowany, a w roku 1719 ulica została wybrukowana i stała się znana jako Ny Toldbodgade. Nazwa ta była w użyciu do 1940 roku. Widok z nabrzeża na fontannę w parku Amaliehavn z 1983 roku oraz na pałace kompleksu Amalienborg i Kościół Marmurowy. Na nabrzeżu portowym. Na nabrzeżu portowym.
Replika rzeźby Michała Anioła przedstawiającej Dawida, stojąca przed galerią sztuki Den Kongelige Afstøbningssamling, mieszczącą się na nabrzeżu przy Toldbodgade. Tzw. Pawilony Królewskie to dwa małe pawilony na nabrzeżu przed budynkiem Zarządu Portu, zbudowane w 1905 roku. Nie jest jasne, kto je zaprojektował, ale autorstwo przypisuje się powszechnie Osvaldowi Viggo Rosendahlowi Langballe (1859-1930). Są używane do dziś, gdy rodzina królewska przyjeżdża do portu, by wsiąść do na pokład królewskiego jachtu HDMY Dannebrog, który cumuje po drugiej stronie kanału portowego w pobliskim Holmen. Korona, zwieńczająca dach jednego z Pawilonów Królewskich. No i wreszcie doszliśmy do Małej syrenki. Jest to posąg, przedstawiający postać z baśni Hansa Christiana Andersena, znajdujący się przy nabrzeżu portowym. Pomnik ma 1,25 m wysokości i waży około 175 kg. Posąg Małej syrenki jest darem, ofiarowanym miastu przez Carla Christiana Hillmana Jacobsena (1842-1914), właściciela Browaru Carlsberg. Jacobsen zamówił ją w 1909 roku u znanego rzeźbiarza Edvarda Eriksena (1876-1959), któremu podczas przygotowywania dzieła pozowała jego przyszła żona, tancerka Eline Price (1881-1963). Anioł wieńczący kolumnę Ivara Huitfeldta, upamiętniającą śmierć dowódcy okrętu Dannebrog, norweskiego admirała Ivara Huitfeldta (1665-1710) i jego załogi w bitwie z flotą szwedzką w zatoce Køge podczas wojny północnej. W wyniku pożaru okrętu i wybuchu beczek z prochem zginęła cała załoga, licząca 497 osób. Autorem projektu pomnika, wzniesionego w 1886 roku, jest Jens Vilhelm Dahlerup (1836-1907), z którym współpracowali Ferdinand Edvard Ring (1829-1886) i Carl Harald Brummer (1864-1953), a budowę wspomógł finansowo właściciel browaru Carlsberg, Carl Christian Hillman Jacobsen.
Największa w Kopenhadze Fontanna Gefiony (Gefionspringvandet), usytuowana przy parku Churchilla, niedaleko cytadeli. Ufundowana została przez Browar Carlsberga, a odsłonięta w 1908 roku. Przedstawia nordycką boginię, która popędza byki, spod których kopyt tryska woda. Rzeźba związana jest z legendą, według której, Gefiona mogła objąć w posiadanie tyle ziemi szwedzkiego króla Gylfe, ile tylko zdoła zaorać w ciągu jednego dnia i nocy. Bogini przemieniła swych synów w byki i w wyznaczonym czasie zaorała terytorium dzisiejszej Zelandii. Fontannę zaprojektował Anders Bundgaard (1864-1937). Obok fontanny Gefiony wznosi się anglikański Kościół p.w. św. Albana, zbudowany z piaskowca z miejscowości Faxe, łupanego krzemienia z Stevns i kamienia z Wysp Alandzkich. Zastosowanie krzemienia jako materiału budowlanego, niezwykłego w Danii, to typowa cecha z Anglii, gdzie jest on powszechnie spotykany w budynkach kościelnych na południu kraju, szczególnie w Anglii Wschodniej. Także dach kościoła pokryty jest płytkami z Broseley w angielskim hrabstwie Shropshire. Kościół św. Albana, nazywany po prostu Kościołem Angielskim, został zbudowany w latach 1885-1887 dla rozwijającej się angielskiej kongregacji w mieście. Zaprojektowany przez angielskiego architekta, sir Arthura Williama Blomfielda (1829-1899) jako tradycyjny angielski kościół parafialny w stylu neogotyckim, znajduje się w spokojnym parku na końcu Amaliegade w północnej części centrum miasta, obok cytadeli Kastellet i Fontanny Gefiony. Jeszcze jedno spojrzenie na starą siedzibę Królewskiego Teatru Duńskiego na placu Kongens Nytorv. Jedna z kamienic w pobliżu placu Kongens Nytorv. Dom towarowy Magasin du Nord przy palacu Kongens Nytorv.
Dworzec Główny w Kopenhadze (Københavns Hovedbanegård) jest największą stacją kolejową w Danii. Został zbudowany wg projektu duńskiego architekta Heinricha Emila Charlesa Wencka (1851-1936) i otwarty w 1911 roku. Kopenhaski Dworzec Główny. Ulica Vesterbrogade w pobliżu Ogrodów Tivoli. Jest to główna ulica dzielnicy Vesterbro, przy której mieści się wiele sklepów i galerii handlowych. Wytyczona została już w średniowieczu, jako droga wiodąca do zachodniej bramy miejskiej. Fragment ulicy Vesterbrogade wychodzący na Plac Ratuszowy (Rådhuspladsen). Wejście do Ogrodów Tivoli. Powstały one w 1857 roku i od początku funkcjonowania zawierały wiele atrakcji. Na ich terenie mieści się, między innymi, 40 restauracji, 26 atrakcji parku rozrywki, 400 tys. kwiatów i 110 tys. lamp. Odbywają się tutaj również imprezy cykliczne i koncerty. Wybierając się do Tivoli lepiej zarezerwować więcej czasu by napawać się klimatem miejsca, chociażby oglądać kolekcje tulipanów, o których dobry wygląd w sezonie dba 11 ogrodników. Każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego. Niestety, brak czasu nie pozwolił nam zwiedzenie tej kopenhaskiej atrakcji. Przy wejściu do Ogrodów Tivoli.
Kolumna Dmiących w Lury (Lurblæserne) stojąca obok ratusza i przedstawiająca dwóch wikingów, dmiącymi w lury - rodzaj trombity, używanej przez pasterzy skandynawskich. Pomnik jest darem Fundacji Carlsberga dla miasta z okazji 100 rocznicy urodzin założyciela browaru Carlsberg, Jacoba Christiana Jacobsena (1811-1887). Kolumna jest wykonana z cegły i ma wysokość około 20 m. Jej autorem jest Anton Rosen, który zaprojektował również znajdujący się za nią Scandic Palace Hotel. Powiadają, że postaci umieszczone na kolumnie powinny dąć w lury, gdy obok niej przechodzi dziewica... Na Placu Ratuszowym przy Scandic Palace Hotel. Główna siedziba kopenhaskiej straży pożarnej (Københavns Hovedbrandstation) na rogu ulic Bag Rådhuset (Za Ratuszem) i Vester Voldgade (Wałów Zachodnich). Vester Voldgade była początkowo wąską uliczką, biegnącą wewnątrz zachodnich obwarowań miejskich. Obecną postać uzyskała po wyburzeniu umocnień w połowie XIX wieku i budowie nowego ratusza. Widoczna na zdjęciu siedziba straży pożarnej została zaprojektowana przez Ludviga Petera Fengera (1833-1905) i oddana do użytku w 1892 roku. Architektura budynku jest wzorowana na średniowiecznych zamkach z północnych Włoch. Ulica Favergade w centrum miasta. Barokowy Pałac Holsteinów (Holsteins Palæ) przy ulicy Stormgade. Chociaż historia budynku sięga XVII wieku - został on zbudowany dla marszałka dworu Henrika Ulrika Lützowa w 1687 roku - to swą nazwę zyskał on w połowie wieku XVIII, gdy był własnością rodziny Holsteinów i został rozbudowany przez Jacoba Fortlinga (1711-1761). W roku 1827 pałacyk został zakupiony przez króla, a w latach późniejszych został zaadaptowany na Królewskie Muzeum Historii Naturalnej. Po przeniesieniu muzeum w inne miejsce został sprzedany firmie ubezpieczeniowej. Obecnie pełni funkcje mieszkalne. Czyżby znów Gang Olsena? ...
Na ulicy Vester Voldgade przy Stormgade (ulicy Burzowej). Gdy skręcimy w lewo w Stormgade dojdziemy do Muzeum Narodowego, ale póki co ... ... zrobimy sobie małą przerwę na piwko. Strasznie drogie (ok. 25 PLN), ale co tam - żyje się raz.

najbliższe galerie:

 
Królewska Kopenhaga (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Królewska Kopenhaga (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Kopenhaga - okolice ratusza
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Królewska Kopenhaga (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Kopenhaga w obiektywie
1pix użytkownik skuza odległość 1 km 1pix
Kopenhaga  i  Sztokholm
1pix użytkownik stewal odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5618) dodano 10.06.2018 23:03

Pisanka - ja byłem pierwszy raz i też mi się bardzo podobało. Pozdrawiam. :)

Marcin1980 - nie zaprzeczę. Pozdrawiam. :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 10.06.2018 15:50

Piękne miasto.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 07.06.2018 17:37

Swego czasu bylem zafascynowany urokiem Kopenhagi .Nawet nie wiem ile razy tam mnie ponioslo , niestety fotek nie mam. Szkoda, bo sa tam miejsca warte pokazania. Fajnie opisana galeria, duzo ciekawych informacji. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!