m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nasz spacer zaczynamy w Worochcie - osiedlu typu miejskiego (taki chyba poradziecki słowotwór ). Worochta leży w dolinie Prutu. Huculski mural na filarze jednego z tutejszych wiaduktów. Wieś powstała tutaj w XVI wieku. Jej rozwój zapewniło poprowadzenie w 1894 roku linii kolejowej ze Stryja do Sygietu Marmaroskiego. Obecnie nieużywany wiadukt w trakcie budowy był najdłuższym w Europie i stał się wzorem dla projektantów z innych krajów. Najdłuższe  przęsło biegnące nad rzeką ma 65 metrów. Wkrótce wieś stała się popularnym ośrodkiem wypoczynkowym, narciarskim i uzdrowiskowym. Ślady tego rozkwitu z okresu początku XX wieku i okresu międzywojennego możemy odnaleźć i dzisiaj. Pierwsze schronisko staraniem Czarnohorskiego Oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego powstało tu już w 1895 roku. Tutejsza skocznia (zachowana do dzisiaj) powstała trzy lata przed Wlk. Krokwią w Zakopanem. Tu były organizowane pierwsze Mistrzostwa Polski w skokach. Najcenniejszym zabytkiem Worochty jest pochodząca z 1780 roku cerkiew p.w. Narodzenia Bogarodzicy. Stanowi ona przykład starszego typu świątyń huculskich - zbudowana na planie krzyża greckiego, z pojedynczą kopułą.
Obecnie świątynia jest obiektem muzealnym, choć nie wiem czy jest udostępniona do zwiedzania. W sąsiedztwie cerkiew p.w. śś Piotra i Pawła. Została zbudowana w latach 1928-30. Na sąsiednim cmentarzu znajdziemy kilka starych nagrobków... ...podobno jest tu także zbiorowa mogiła 72 polskich mieszkańców zamordowanych przez UPA w sylwestrową noc 1944 roku. Współczesna figura Matki Bożej.
Opuszczamy Worochtę. Mijają nas pojazdy sprawdzające się na tutejszych drogach... ...ale my idziemy w górę... ...mijamy gospodarstwa... ...opuszczone stacje narciarskie... ...wiele domów to stare tradycyjne budynki.
Widać, że konie są tu ciągle ważne i potrzebne. Nasza droga biegnie grzbietem wzgórz... ...dając możliwość podziwiania pięknych widoków. Choć cały czas straszyły nas chmury... ... to nas jednak nie zmoczyło.
Przed nami Przełęcz Jabłonicka.... ...i leżąca tu wieś Jabłonica. Podobno słynie z łagodnego klimatu. Tutejsza cerkiew... ...i kilka nagrobków z leżącego obok cmentarzyka.
Powoli znowu wchodzimy do góry. To końcowe pasma Czarnohory. Zaraz obok widać pokryty gołoborzem szczyt Chomiaka 1541 m n.pm. A to już Gorgany. Przed nami Gorgany.
Kapliczka... ...i jej wnętrze. Wycieczkę kończymy w Polanicy.
Tutejsza cerkiew p.w. Wprowadzenia Marii do Świątyni (Wwiedienska) powstała w 1912 r. Niedaleko, w Bukowelu powstał słynny ośrodek narciarski. A taki miałem widoczek z okna. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Tam szum Prutu,  Czeremoszu. . .   Huculszczyzna cz. 2
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Gorgany Chomiak
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Czarnohora- poraz wtóry
1pix użytkownik mereks odległość 8 km 1pix
Świdowiec i okolice, sierpień 2008r - cz.I
1pix użytkownik satan odległość 8 km 1pix
Dawno temu w Czarnohorze.
1pix użytkownik yetina odległość 9 km 1pix
Spacer do Worochty.
1pix użytkownik kabaczek odległość 14 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1257) dodano 10.06.2018 17:14

Marcin, dziękuję za odwiedziny.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 09.06.2018 11:42

Bardzo ciekawe miejsca.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1257) dodano 03.06.2018 17:04

Artcze Zawsze lubię będąc za granicą szukać polskich śladów. Czasem te granice były zmieniane ponad głowami mieszkańców.
Warto pamiętać o tych co za granicami zostali i materialnych śladach polskości które często niszczeją i znikają z krajobrazu ale i naszej pamięci.
Pozdrawiam.

artcze użytkownik artcze(wpisów:259) dodano 02.06.2018 02:09

Smutne, że stare polskie ziemie tułają się po obcych krajach - do Ukraińców nic nie mam, nie oni ustalali granice. Smutne też, że dla Polaków nieznane. Pięknie sfotografowane i opowiedziane. Co najmniej 2 x 10. Pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1257) dodano 01.06.2018 14:24

U-optymisty, nieznane ale na pewno warte poznanie.
Pozdrawiam.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 31.05.2018 22:47

Nieznane mi tereny z przyjemnością pooglądałem :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!