m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ulica Landemærket w pobliżu Okrągłej Wieży. Biegnie ona wzdłuż północnej strony kompleksu do Gothersgade przy Ogrodach Królewskich (Kongens Have) zamku Rosenborg. Pan w tym ciekawym stroju oferował różne napitki, jako tradycyjny napój Wikingów. Były to jakieś nalewki lub wina. Choć stoisko wzbudzało spore zainteresowanie, to kupujących było jednak niewielu. Choć Uniwersytet Kopenhaski został założony w 1479 roku przez króla Chrystiana I (1426-1481), to w 1531 roku został on zamknięty, aby zapobiec szerzeniu się protestanckich nauk i został dopiero otwarty ponownie w 1537 roku, rok po zwycięstwie strony protestanckiej w tzw. wojnie hrabskiej (wojnie Hanzy z Danią, Szwecją i Prusami, toczonej w latach 1534-1536) i ustanowieniu Duńskiego Kościoła Luterańskiego przez króla Chrystiana III. Fakt przywrócenia uniwersytetu upamiętnia ta tablica na murach jednego ze staromiejskich budynków. Ulica Købmagergade w pobliżu placu Kultorvet. Plac Kultovet (Targ Węglowy). Wraz z Købmagergade i południową częścią Frederiksborggade tworzy strefę dla pieszych pomiędzy stacją Nørreport i Amagertorv na deptaku Strøget. Plac Kultorvet został utworzony po pożarze Kopenhagi w 1728 roku, który zniszczył dużą część miasta. Początkowo był on znany jako Ny Nørre Torv oven for Rundetårn (Nowy Północny Rynek za Okrągłą Wieżą). Dzisiejszą, łatwiejszą do wymówienia nazwę wziął on głównego towaru, którym tu handlowano. Pierwotny obszar placu Kultorv był znacznie mniejszy, ale jego powierzchnia stopniowo zwiększała się w związku z wyburzaniem starych i wznoszeniem nowych budynków. Plac został odnowiony w latach 2011-2013. Widoczne na zdjęciu budynki pochodzą z drugiej dekady XIX wieku i zostały zaprojektowane przez Christiana Frederika Hansena.
Na placu Kultorvet. Na placu Kultorvet warto zwrócić uwagę na jeden z najstarszych w Kopenhadze kiosków telefonicznych, zainstalowany tu w 1929 roku przez firmę 
A/S Københavns Telefonkiosker. Kilka takich zachowanych do dziś kiosków wykorzystywanych jest jako punkty serwujące kawę i inne napoje. Widok placu Kultorv z ulicy Sankt Gertruds Stræde (Świętej Gertrudy). Detal jednego z lokali przy Sankt Gertruds Stræde. Francuski kościół reformowany (Église réformée française) przy Gothersgade. Świątynię ufundowała dla francuskich i niemieckich protestantów wyznania reformowanego Karolina Amalia Heska (1650-1714), żona Chrystiana V (1646-1699). Świątynia rozpoczęła sprawowanie funkcji liturgicznych 10 listopada 1689 roku. Dziś skupia głównie wspólnotę francuskich hugenotów, lecz nabożeństwa są odprawiane także po niemiecku i koreańsku. Na Gothersgade w pobliżu Ogrodów Królewskich (Kongens Have) zamku Rosenborg trafiliśmy na uroczysty przemarsz orkiestry wojskowej w historycznych uniformach.
... ... Włoska knajpka Amarone przy Gothersgade, w której spożyliśmy smaczny obiad. Współczesny klub go-go, podszywający się pod tradycyjną nazwę. Dawne kluby gentlemanów to jeden z najciekawszych elementów świata dawnych mężczyzn z wyższych sfer. Te słynne miejsca, gdzie spotykali się wyłącznie członkowie klubu, by zagrać w karty, zapalić fajkę i wypić drinka, wciąż pobudzają naszą wyobraźnię. Były to przestrzenie pełne kultury i elegancji, nie mające nic wspólnego z dzisiejszymi lokalami oferującymi go-go i striptiz. Zabytkowy kiosk z 1913 roku na placu Kongens Nytorv. Podczas tego spaceru trafiliśmy znów do Nyhavn i postanowiliśmy popłynąć stateczkiem wycieczkowym po kopenhaskich kanałach.
Mimo sporej ilości chętnych, sprzedaż biletów przebiegała bardzo szybko i sprawnie... ... więc po chwili mogliśmy zająć miejsca w takiej płaskodennej łodzi, a właściwie niewielkim stateczku. Odpływamy od nabrzeża... ... i po chwili z poziomu wody możemy podziwiać kolorowe kamieniczki słonecznej strony Nyhavn, a także cumujące przy nabrzeżu repliki starych statków. Dopływamy do Inderhavnsbroen - mostu dla pieszych i rowerzystów, łączącego Nyhavn z dzielnicą Christianshavn. Mijamy położone nad wodą domy i zaparkowane w kanałach łódki. Ta część Kopenhagi przypomina nieco zrewitalizowane londyńskie Doki (Docklands).
Na wodzie często spotyka się też amatorów paddleboardingu. A tu już użytkownicy wód, reprezentujący cięższy kaliber - okręty wojenne cumujące w na jednej z wysepek w dzielnicy Holmen. Kongelige Danske Marine (Królewska Duńska Marynarka Wojenna), zwana też Søværnet, z racji położenia Danii oraz konieczności patrolowania jej wybrzeży oraz północnego Atlantyku w rejonie Wysp Owczych i Grenlandii, wykorzystuje duże, nowoczesne okręty o zwiększonej autonomiczności. Jeden ze statków, zakotwiczonych w pobliżu dzielnicy Holmen. Koszary na wysepce Nyholm w dzielnicy Holmen. Duże jednostki promowe, cumujące przy nabrzeżu po zachodniej stronie kanału portowego. Dopłynęliśmy też do Małej syrenki i tym razem mogliśmy zrobić jej zdjęcie od nietypowej strony.
Budynek galerii sztuki Den Kongelige Afstøbningssamling. Widok Amalienborga i Kościoła Marmurowego od strony kanału portowego. Płyniemy do dzielnicy Christianshavn. Nowoczesne osiedla mieszkaniowe w dzielnicy Christianshavn. Jest to dzielnica Kopenhagi zbudowana w XVI wieku przez Chrystiana IV (1577-1648) jako twierdza morska. Położona jest na kilku sztucznych wyspach pomiędzy wyspami Zelandia i Amager. Obecnie jest jedną z najdroższych dzielnic miasta. Most Cirkelbroen (Okrągły Most) dla pieszych spinający brzegi kanału Christianshavn, zaprojektowany przez duńskiego artystę pochodzenia islandzkiego, Olafura Eliassona i otwarty w 2015 roku. 40-metrowa kładka składa się z pi połączonych ze sobą okrągłych platform o różnych rozmiarach, z których każda ma własny maszt, nawiązujący do wyglądu łodzi pływających po kopenhaskich drogach wodnych. Jedna sekcja mostu funkcjonuje jak most obrotowy, aby umożliwić przepuszczanie większych jednostek. Mniejsze łodzie mogą przepływać pod mostem. Lapidarium Królów (Kongernes Lapidarium) zajmuje powierzchnię 4000 metrów kwadratowych w budynku Browaru Chrystiana IV, który został wybudowany jako część umocnień wojskowych , a później funkcjonował jako browar, którego nazwę  nosi.do dziś. Można obejrzeć tu ponad 300 posągów i rzeźb z królewskich ogrodów, pałaców i innych budynków.
Jeden z przykładów nowoczesnej architektury Kopenhagi. Rufa starego statku zacumowanego w kanale Frederiksholms. Mijamy Szkołę Sztuk Wizualnych (Billedkunstskolerne), należącą do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (Det Kongelige Danske Kunstakademi). Uczelnia powstała w roku 1754 jako Królewska Duńska Akademia Portretu, Rzeźby i Architektury. W roku 1771 zmieniła nazwę na Królewską Duńską Akademię Malarstwa, Rzeźby i Architektury, zaś od roku 1814 nosi obecną nazwę Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Płyniemy dalej kanałem Frederiksholms i dopływamy do Marmurowego Mostu (Marmorbroen), prowadzącego na teren zamku Christiansborg. Wojsko ma jednak swój urok ... Marmurowy Most. który miałem już okazję przedstawić w jednej z poprzednich galerii.
Dziewczęta celebrujące uroczystość, będącą odpowiednikiem naszego wieczoru panieńskiego. Płyniemy wzdłuż ulicy Nybrogade, biegnącej po lewej stronie kanału... ... oraz ulicy Vindebrogade, biegnącej po jego prawej stronie. Dopływamy do gmachu Muzeum Thorvaldsena, a za nim widzimy wysoką wieżę dawnego kościoła p.w. św. Mikołaja. Mijamy kościół Holmen (Holmens Kirke). Budowla wzniesiona pierwotnie w 1563 roku jako kuźnia produkująca kotwice, została przekształcona w kościół dla marynarzy przez Chrystiana IV. W kościele tym w roku 1967 odbył się ślub obecnej królowej Małgorzaty II z księciem Henrykiem - Henri Marie Jeanem André de Laborde de Monpezat (1934-2018). Kościół jest miejscem pochówku znanych osób, m.in. admirała Nielsa Juela (1629-1697), wiceadmirała Petera Jansena Wessela Tordenskiolda (1690-1720), czy kompozytora Nielsa Wilhelma Gade (1817-1890). Nordatlantens Brygge to centrum promujące kulturę, sztukę i relacje biznesowe z krajami i terytoriami położonymi w północnej części Atlantyku - Islandią, Wyspami Owczymi i Grenlandią. Mieści się ono w zaadaptowanym na jego potrzeby gmachu XVI-wiecznego magazynu portowego, w którym urządzono m.in. cztery sale ekspozycyjne. W centrum mieści się też kawiarnia i wyróżniona gwiazdkami Michelina restauracja, serwująca dania z regionów Północnego Atlantyku. Obok centrum znajdują również przedstawicielstwa Wysp Owczych i Grenlandii, ambasada islandzka i krajowe biura turystyczne tych krajów. Dotarliśmy z powrotem do kanału Nyhavn. Za chwilę skręcimy w lewo za widoczną łodzią.
Wpływamy do kanału Nyhavn. Mijamy tzw. Nom Nawigatorów (Navigatørernes Hus ). Ciekawostką jest kopuła zwieńczająca budynek, której nadano kształt hełmu nurka. I to był już ostatni oglądany obiekt. Zaczęło padać, ale za chwilę będziemy na przystani, gdzie zakończy się rejs.

najbliższe galerie:

 
Arhus
1pix użytkownik muzelea odległość 47 km 1pix
Nad Małym i Dużym Bełtem 2012
1pix użytkownik pedro1912 odległość 49 km 1pix
Dania - Arhus
1pix użytkownik stewal odległość 49 km 1pix
Ringkobing - czyli spokojne niebo nad fiordem
1pix użytkownik muzelea odległość 80 km 1pix
Ribe-najstarsze miasto Danii
1pix użytkownik skuza odległość 85 km 1pix
Dunskie wspomnienia-Jutlandia Zachodnia
1pix użytkownik skuza odległość 85 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5422) dodano 10.06.2018 22:49

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i miłe słowa. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6210) dodano 10.06.2018 22:34

super kolorowo no i rejs ma się rozumieć ! :))

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3001) dodano 10.06.2018 17:31

Nie znam więc obejrzałam wszystkie galerie. Za solidne "zwiedzanie" Kopenhagi zostawiam 10😊i serdecznie pozdrawiam.

mirek52 użytkownik mirek52(wpisów:22) dodano 09.06.2018 23:20

Ciekawa galeria.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!