m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Po wygaśnięciu rodu Żółkiewskich miasto przeszło w posiadanie Daniłowiczów, a następnie Sobieskich (za pośrednictwem matki Jana III Sobieskiego). Po zaborach w 1772 roku miasto dostało się pod panowanie Austrii, pod którym pozostawało aż do 1919 roku kiedy to powróciło do Polski i w okresie międzywojennym współtworzyło województwo lwowskie. Po II wojnie światowej Żółkiew wraz z całym regionem znalazła się w granicach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (obecnie Ukraina).
W latach 1951-1991 w latach komunizmu nazwa miasta została zmieniona na Niestierow (Нестеров), na cześć rosyjskiego lotnika i pioniera akrobacji lotniczej Piotra Niestierowa. W 1992 r. miasto odzyskało swoją dawną nazwę. Przy rynku  zachowały się siedemnastowieczne kamieniczki z podcieniami.
Początkowo służyły do przechadzek, szybko jednak dostosowano je do potrzeb handlowych. Do najważniejszych pamiątek związanych z Janem III należą żółkiewskie świątynie. Usytuowana w pobliżu zamku, przy zachodnim boku rynku kolegiata p.w. św. Wawrzyńca (1606-1618), jest mauzoleum rodu Żółkiewskich, Daniłowiczów i Sobieskich. Cerkiew Narodzenia Chrystusa i Monastyr Serca Chrystusa Ojców Bazylianów
Zespół dominikański, w skład którego wchodzą klasztor - zwany z racji opiekunów klasztorem królewskim oraz kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1655 roku, obecnie cerkiew greckokatolicka.
We wnętrzu świątyni zachowały się późnobarokowe nagrobki (bardzo uszkodzone po wojnie) fundatorki Teofili Sobieskiej oraz jej syna Marka, brata króla Jana III, ściętego przez Kozaków po bitwie pod Batohem. Pochodzący stąd obraz Matki Boskiej znalazł się po 1945 w kościele przy ul. Dominikańskiej w Warszawie  W 1994 r. Żółkiew otrzymała status Państwowego Rezerwatu Historyczno-Architektonicznego. Znajduje się w nim 55 zabytków o znaczeniu światowym, narodowym i regionalnym. Od czasu założenia miasta zamieszkiwali go przedstawiciele różnych narodowości. Najliczniejszą grupę stanowili Polacy, Żydzi oraz Rusini, później zamieszkali w nim również Tatarzy i Ormianie. Na zakończenie - cerkiew św. Trójcy na dawnym Lwowskim przedmieściu, zbudowana w 1720 r., w miejscu cerkwi, która spłonęła w 1717 roku.

najbliższe galerie:

 
Żółkiew - miasto wielkiego hetmana.
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Burza w Żółkwi
1pix użytkownik walizka odległość 0 km 1pix
Krzemieniec - Lwów.
1pix użytkownik jotwu odległość 8 km 1pix
Krechów - sanktuarium bazylianów
1pix użytkownik kabaczek odległość 11 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik krosfot odległość 16 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik maciek odległość 18 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
maniana użytkownik maniana(wpisów:294) dodano 09.07.2018 14:03

Kabaczku, oglądałam Twoją galerię z Żółkwi z wielkim żalem, że mnie nie udało się wszystkiego zobaczyć.
Na Ukrainie byłam przy okazji koncertów w katedrze lwowskiej i jedno popołudnie udało nam się wygospodarować na Żółkiew.
W związku z tym więcej nie będzie - przynajmniej z Ukrainy. No może jeszcze Kijów, który zobaczyłam przy innej okazji.

Pisanka - na Ukrainie klimat sprzyjający amnezji i wielu to docenia :)
Wo - dzięki za odwiedziny - starałam się :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1318) dodano 08.07.2018 18:30

Z przyjemnością sobie przypomniałem to piękne miasteczko.
Czekam na więcej...
Pozdrawiam.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 07.07.2018 13:02

Fajne. Nie wiem czy bylem bo na Ukrainie zawsze jakas amnezja mnie dopada ... Klimat oddany , zdjecia tez niczego sobie. Pozdr

wo użytkownik wo(wpisów:382) dodano 06.07.2018 18:07

w Żółkwi bywałem. ciekawe migawki...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!