m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Szybkie zapoznanie się z tutejszym rozkładem jazdy wskazywało, że pierwszy dzień naszego urlopu spędzimy na festynie w Osowcu. Tu, na terenie siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego i Twierdzy Osowiec odbywały się Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej. W sam raz na początek, by wgryźć się choć trochę w otoczenie, poznać tutejsze obyczaje, folklor, sztukę ludową, no i kulinarną też. Artyści ludowi i mniej ludowi prezentowali swoją twórczość. Chętnie i bardzo ciekawie opowiadali o swoich pracach. Byłam zaskoczona różnorodnością prezentowanych prac. Zauważyłam, że tematem przewodnim była nadbiebrzańska fauna i tutejsza tradycja.
Były drewniane bociany: czarne i białe, żółte wili, śpiące sowy a także rzeźbione żaby, łosie i groźne wilki szczerzące zęby na oglądających. Były drewniane grzechotki i kołatki, gliniane okaryny, brzęczące dzwonki i inne cudeńka, które ku uciesze dzieciarni robiły niesamowity jazgot. Dorośli cieszyli oko obrazami zbłąkanych kotów otoczonych opieką aniołów. Jeleni na rykowisku też nie zabrakło. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Naturalna biżuteria - proszę bardzo... No i oczywiście baloniki na druciku... Bez nich żaden jarmark nie może się obyć. Pora zadbać o podniebienie. Czy pamiętacie z czasów PRL-u ryżowe szyszki - kryzysowe łakocie? Oto one :)
Nie ma to jak chleb ze smalcem i ogórkiem :) 
My jednak skupiłyśmy się na potrawach, których u nas nie uświadczysz. Zachwycałyśmy się potrawami kuchni tatarskiej. Listkowiec to warstwowe ciasto drożdżowe. Podawany jest na ciepło, a nadziewany na różne sposoby. Spróbowałam też tatarskiej chałwy. W smaku, wyglądzie i konsystencji przypomina bardziej krówkę niż tradycyjną chałwę. Robi się ją z miodu, mąki i masła. Kibiny to pieczone pierogi z mięsem, kapustą i cebulą. Jeczpoczmaki - podobnie, jednak do farszu, oprócz mięsa dodaje się farsz z ziemniaków, marchewki, pietruszki i cebuli. Próbujemy dalej, choć miejsca w żołądku coraz mniej. Dajemy się skusić na pieremiacze - tatarskie smażone i pieczone pierogi z farszem z cebuli i mięsa.
Na koniec piwo kozicowe. Napój z Kurpi, powszechny też na Podlasiu, wytwarzany z jagód jałowca.  Na panujący tego dnia upał - doskonałe.  Biebrzańskie Targi Wytwórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy”  to impreza cykliczna odbywająca się co roku w długi weekend majowy i w końcu sierpnia. Na Targi do Osowca-Twierdzy przybywają przede wszystkim twórcy z Podlasia, ale też z Kurpi, Mazowsza, Warmii i Mazur. Targi służą prezentacji ciekawych wyrobów, wymianie doświadczeń, są miejscem spotkań twórców z mieszkańcami okolicznych miejscowości i przyjezdnych gości. Targom towarzyszą  warsztaty kowalstwa, malowania pisanek, rzeźbienia, garncarstwa, wypieku sękacza, pokazy wyrobów artystycznych i użytkowych. Całość  imprezy urozmaicają występy artystyczne lokalnych grup śpiewaczych, tanecznych i muzycznych.
Oprócz artystów lokalnych, na scenie prezentowali się też wykonawcy z Litwy. Jest bardzo gorąco - słońce smaży jak na patelni. Pić się chce. Baśka niesie kwas chlebowy. Cudnie - przeżyjemy. Dziewczyny z Litwy nie mogą poradzić sobie z kapslem. Brak doświadczenia ;) Mój podziw i uwagę zwróciła pewna grupa śpiewacza, posługująca się pięknym, białym głosem. Zespół rodzinny z Rakowicz, Długołęki i Lipska. Pomimo, że nie mieszkają w jednej miejscowości, to głosy ich są zgrane.
A ćwiczą podczas spotkań i uroczystości rodzinnych. Są jeszcze takie rodziny! Gospodarz imprezy dba, by widzowie, uczestnicy festynu byli doinformowani o porządku ceremonii. A to nasz pierwszy, napotkany łoś :) Za zasłoną lasu, oddzieleni drzewami od tłumów jarmarcznych gości, spokojne życie wiodło jakieś plemię. Ryba pieczona w ognisku musiała smakować w takich okolicznościach przyrody wyśmienicie. A na scenie głównej tymczasem pięknie grała na harmonii pedałowej i śpiewała Pani Małgorzata Makowska.
Harmonia pedałowa to ludowy instrument muzyczny najbardziej powszechny na Kurpiach Zielonych, ale spotykany też w regionie świętokrzyskim i radomskim. Zbudowany jest z dwóch miechów-pedałów z których powietrze dmuchane jest przez rurkę do instrumentu właściwego. Muzyka jak widać była porywająca :) Festyn dobiegał końca, dlatego postanowiłyśmy spenetrować okolicę Twierdzy. Twierdza Osowiec, to teren bardzo rozległy. Być może doczeka się osobnej galerii. Dzień dobiegł końca - to był wyjątkowy dzień, jeden z niewielu, kiedy to podczas naszego pobytu nad Biebrzą nie leżałyśmy w błocie, rozglądając się za ptakami :)

najbliższe galerie:

 
Twierdza Osowiec
1pix użytkownik maca odległość 1 km 1pix
Twierdza Osowiec - fort II Zarzeczny
1pix użytkownik alquere odległość 3 km 1pix
Polska - Biebrzański Park Narodowy
1pix użytkownik herika odległość 4 km 1pix
Wśród  mokradeł  Biebrzańskiego  P. N
1pix użytkownik agra60 odległość 6 km 1pix
Biebrza - przedwiośnie
1pix użytkownik alex odległość 6 km 1pix
Biały Grąd
1pix użytkownik jotwu odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
maniana użytkownik maniana(wpisów:294) dodano 19.11.2019 10:20

Mocar, mam nadzieję na powrót w Twoje strony. Nie wiem kiedy, ale to jest miejsce do którego się wraca.
Dzięki za miłe słowa.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 24.08.2019 15:57

Pięknie to pokazaliście, moje rodzinne tereny i kultura - Dziękuje .
Pozdrawiam :)

maniana użytkownik maniana(wpisów:294) dodano 18.06.2018 11:43

Lucy56 - miło mi, że trąciłam Twoją strunę :) Co do części ornitologicznej - nie wiem, zastanawiam się - to trochę nudne tematy dla większości.

maniana użytkownik maniana(wpisów:294) dodano 18.06.2018 09:17

Licja- to też moje klimaty. Im jestem starsza, tym bardziej doceniam tradycję i kulturę ludową. Doceniam dotknięte ręką ludowego artysty świątki i diabły, niećwiczone, naturalne, białe tony kobiet i mężczyzn. Wsłuchuję się w ich tęskniące za młodymi latami głosy i nie raz łza mi się w oku zakręci.

maniana użytkownik maniana(wpisów:294) dodano 18.06.2018 07:54

Pisanka, próbowałyśmy wszystkiego co dla nas nieznane. A było tego sporo. My z zachodniej Polski tego u siebie nie mamy, choć podobne imprezy nie są rzadkością.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 17.06.2018 20:37

Fajna imprezka, fajnie opowiedziana:)) Pozdrawiam:))

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 17.06.2018 19:08

Na pierwsze skojarzenie to Osowiec w woj. opolskim. Ale niezmiennie na wszystkich podobnych imprezach w całej Polsce króluje chleb ze smalcem i ogórkiem :D Cała pozostała piękne foto relacja na niektórych zdjęciach prawie słychać muzykę i śpiew. (Y) Pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 16.06.2018 20:03

Kiedyś prze 4 lata,kilka razy w roku przejeżdżałam przez Osowiec a tu taka niespodzianka😊.Znajome klimaty.Barwnie i wesoło.Zapewne niebawem podzielisz się ornitologiczną częścią eskapady...Pozdrawiam.

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 16.06.2018 18:58

Kocham takie klimaty! Dzięki za relację. Miłego dnia :))))

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 16.06.2018 18:20

Kuchnia tatarska! Wygladaja niczego sobie te specjaly

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!