m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Nurota po uzbecku Nurata, z akcentem na pierwsze a. Miasto we wschodnim Uzbekistanie na skraju pustyni Kyzył-Kum. Nad miastem ruiny twierdzy z czasów Aleksandra Wielkiego. Nurota została założona jako starożytne miasto Nur w 327 roku pne. Pozostałości twierdzy. Twierdza składała się z kilku części. Z Sahristanu czyli centrum grodu, który otaczał mur i wieże. Budowa fortecy w Nurota miała określony cel, ponieważ miasto zostało zlokalizowane w strategicznym miejscu na granicy terenów rolniczych i stepu. Obszar ten jest wymieniany w źródłach historycznych jako ważny obszar strategiczny dogodny do zgromadzenia armii przed atakami plemion koczowniczych.
Norota otoczona jest pasmem gór Nurota. Jest pora obiadu, a więc pora na przerwę. Tu przygotowano dla nas obiad. Toaleta na zewnątrz. Zajmuję miejsce na uzbeckim tapczanie. Typowe danie kuchni uzbeckiej płow, ale inna jego odmiana: ryż, żółta marchewka, wołowina.
..., A na deser inny uzbecki przysmak, kuli z suszonego jogurtu. Miasto jest również znane jako muzułmańskie miejsce pielgrzymkowe. W X wieku pielgrzymi z Buchary i innych miejsc przybywali do świętych grobów. Obecnie pielgrzymi nadal odwiedzają święte miejsce. Kompleks budowli sakralnych Chasma, czyli wiosna to kilka budowli.
Kompleks składa się z meczetu Djuma (meczet piątkowy), drugiego najstarszego meczetu, muzeum, łaźni, źródła, grobowców. Meczet Djuma - piątkowy. Meczet Piątkowy. Łaźnia Architektoniczne detale.
Może tak, może nie... Drugi meczet na trenie kompleksu i jednocześnie najstarszy. Architektoniczne detale. Grobowce islamskich mędrców. Oczywiście są i pielgrzymi. Święte grobowce.
Zdjęcie na pamiątkę. W kompleksie jest też Święte Źródło.Temperatur wody wynosi zawsze 19,5 stopnia Celcjusza,skład to 15 mikroelementów. W czasach Aleksandra Wielkiego powstała unikalna sieć kanałów, które miejscowi wykorzystują do dziś. Woda w kanałach jest tak czysta, że pływają w nich wspaniałe ryby - marinki. Ryby pochodzące ze źródlanej, świętej, wody też uważane są za święte i są chętnie spożywane przez miejscowych. W otoczeniu kompleksu - stragany dla pielgrzymów.
Tak się dzieje w całym Uzbekistanie. Stare ustępuje nowemu. ... ?....?
Stare domy były budowane z glinianej cegły. W miejscu wyburzanych domów powstanie park i centrum kultury dla turystów. A teraz przede mną pustynia Kyzył-Kum.

najbliższe galerie:

 
Uzbekistan Kyzył-kum
1pix użytkownik licja odległość 62 km 1pix
Uzbekistan Buchara część 2
1pix użytkownik licja odległość 139 km 1pix
Uzbekistan Buchara
1pix użytkownik licja odległość 140 km 1pix
Uzbekistan  - Samarakanda 1978
1pix użytkownik filmdil odległość 141 km 1pix
Uzbekistan, cz.II - od Chiwy po Kotlinę Fergańską
1pix użytkownik atropacz odległość 148 km 1pix
Uzbekistan – Buchara 1978
1pix użytkownik filmdil odległość 157 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 17.06.2018 12:29

achernar-51: Dzięki. Masz rację mało nas tam. Mało jest też materiałów o tym rejonie, trzeba dużo szperać. Miłego dnia :)))))

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 17.06.2018 12:27

iwonka55: bardzo dziękuję...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 16.06.2018 23:28

Super, pięknie i ciekawie. Zwłaszcza, że ten zakątek świata jest dość rzadko odwiedzany przez "Obieżyświatów". Pozdrawiam. :)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 16.06.2018 22:42

jak zwykle super i pięknie....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!