m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Opuszczam Nurotę. Udaję się w kierunku północno - wschodnim. Dookoła pasące się stada owiec rasy karakuł. Droga mocno wyboista. Kierowca niekiedy jedzie slalomem, na drodze widać dziwne kamienie. Sprawdzamy co utrudnia jazdę? Gdzie te kamienie?
Skąd na tym pustkowiu kamienie? Tu jest tylko skąpa roślinność. Ach jest! I jeszcze jeden, i jeszcze jeden. Z racji małego ruchu żółwie swobodnie przebiegają przez drogę. Tylko kierowcy muszą uważać. Ach te karakuły! Czy to fata-morgana? Nie to prawdziwe jezioro Ajdarkul. Będę nad tym jeziorem. Skręcamy z głównej drogi.
Tu będzie miejsce naszego noclegu: JURTA CAMP. To już za tą wydmą... Przecież jestem na pustyni Kyzył-kum, której nazwa oznacza czerwony piasek. Jurta Camp na pustyni w Uzbekistanie. A co jest za kolejną wydmą? Jak to na campingu - budynek z toaletami. Całkiem, całkiem....
Są nawet prysznice. Jadąc tu kompletnie nie wiedziałam czego mogę się spodziewać? Okazało się, że nie jest tak źle... Na pustyni noce, po upalnym dniu, potrafią być chłodne, dlatego są ocieplone wielbłądzim wojłokiem. Tak jest w środku.
Wyposażenie bywa różne. Tym razem są to wygodne łóżka. Są też dodatkowe kołdry. Etniczne wyposażenie. W jurcie jest też oświetlenie, ale dopiero po zachodzie słońca. Ale nie przyjechałam tu przesiadywać w jurcie. Co można robić na pustyni?
Można podziwiać skąpą roślinność. Rosnące tu i tam krzewy tamaryszku. Krzewy tamaryszku to pożywienie wielbłądów. Wielbłąd baktrian, jest niższy od dromadera, ale potrafi być tak samo kapryśny, jak to wielbłąd. Mój przewodnik już podąża z okrętem pustyni. Spacer na grzbiecie baktriana nie trwa długo.
Baktriany mają różne kolory, jak to wielbłądy. Już po pracy... ... można odpocząć. A turyści zwiedzają okolicę. Ajdar-kul jezioro na granicy wilejatu nawojskiego i dżyzackiego., niedaleko Nuroty. Powstało w słonym zapadlisku na skutek katastroficznej powodzi Syr-Darii latem 1969 roku. Obecnie jezioro ma powierzchnię 3000 km kwadratowych.
Długość jeziora to 250 km, a szerokość od 8 do 15 km. Ajdarkul - cud w środku pustyni. Pora na kolację. Sałatki do wyboru. Jedzenie koczowników: gotowane ziemniaki i mięso. Po kolacji pieśni uzbeckich,kazachskich i innych koczowników. Rano, po śniadaniu, dalej w drogę. Żegnają nas mieszkańcy pustyni - ten tylko gliniany, szkoda.
Ale ten całkiem żywy. Pora na dalsze przygody...

najbliższe galerie:

 
Uzbekistan Nurota
1pix użytkownik licja odległość 62 km 1pix
Uzbekistan  - Samarakanda 1978
1pix użytkownik filmdil odległość 103 km 1pix
Uzbekistan, cz.II - od Chiwy po Kotlinę Fergańską
1pix użytkownik atropacz odległość 124 km 1pix
Uzbekistan Buchara część 2
1pix użytkownik licja odległość 197 km 1pix
Uzbekistan Buchara
1pix użytkownik licja odległość 198 km 1pix
Uzbekistan – Buchara 1978
1pix użytkownik filmdil odległość 218 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 21.07.2018 19:56

satan: Cieszy, że się podoba XDDDD

satan użytkownik satan(wpisów:3308) dodano 27.06.2018 12:14

MegaPrzygoda. Obejrzałem z tchem...zapartym ;-)

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 26.06.2018 19:20

katii: Witaj! Zdjęcia i tak nie oddają rzeczywistości. Pozdrawiam :))))

katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 26.06.2018 06:59

Pustynia kosmicznie wygląda :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!