m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Nad Wilnem góruje Wzgórze Giedymina z Basztą Giedymina. Według legendy tutaj założono miasto. Widok z Baszty Giedymina na rzekę Wilię. Tuż pod wzgórzem wpada do niej niewielka rzeczka Wilenka. Pod wzgórzem Giedymina stoi Katedra pw. Trójcy Świętej, św. Stanisława Biskupa i św. Władysława Męczennika. Przed nią odbudowywany jest Zamek Dolny, który spalił się w XVII w. Na placu Katedralnym stoi współczesny pomnik założyciela miasta księcia Giedymina. Brąz na odlew był darem litewskich celników (pochodził ze skonfiskowanego przemytu), cokół z granitu podarowała Ukraina, a odlew wykonano w Estonii. Katedralna dzwonnica, niegdyś będąca zamkową basztą. Pomiędzy dzwonnicą a wejściem do katedry znajduje się „magiczne miejsce” - kostka brukowa z napisem „cud” spełniająca życzenia. Wystarczy stanąć na niej i wykonać pełny obrót wokół siebie. Wileńska katedra, wybitny przykład klasycyzmu, stoi na miejscu pierwszej katolickiej świątyni na Litwie, postawionej przez Mendoga w XIII w.
Wnętrze kościoła pw. św. św. Bernarda i Franciszka w klasztorze Bernardynów. Wejście do kościoła Bernardynów znajduje się pomiędzy murami kościoła św. Anny a dzwonnicą. Najpiękniejszy kościół gotycki w Wilnie, wybudowany w stylu tzw. gotyku płomienistego, kościół św. Anny. Podobno nawet Napoleon chciał go przenieść do Paryża. Przed kościołem św. Anny stoi współczesny pomnik Adama Mickiewicza (czy jak wolą Litwini Adomas Mickevičius) otoczony przez tablice z cytatami z „Dziadów”. Na tym placu w 1987 odbyły się pierwsze manifestacje niepodległościowe w sowieckiej Litwie. Widok z Zarzecza na gruzińską cerkiew Przeczystej Bogurodzicy, zwaną Spasską, ufundowaną przez matkę Władysława Jagiełły. Zarzecze, odpowiednik paryskiego Montmartre, to dzielnica bohemy artystycznej. Proklamowano tu autonomiczną „Republikę Zarzecza”, której hucznie obchodzone Święto Niepodległości przypada 1 kwietnia. Przed jednym z obchodów tego święta na głównym placu Zarzecza postawiono słup, a na nim jajo. W Prima Aprilis na cokole pojawił się posąg anioła dmącego w róg.
Dzielnica Zarzecze oddzielona jest od starówki rzeczką Wilenką, którą można przebyć Mostkiem Zarzecznym. Tuż obok mieści się kultowa knajpka Zarzecze, w której odbywają się happeningi i spotkania artystów oraz obraduje zarzeczański rząd. Uniwersytecki kościół św. Jana przy ul. Zamkowej - głównym deptaku biegnacym od katedry do Ostrej Bramy. Za kościołem rozciągają się tereny Uniwersytetu Wileńskiego. Prawosławna cerkiew św. Mikołaja na początku placu Ratuszowego, zwanego kiedyś Rynkiem. Kościół Matki Boskiej Pocieszenia i klasztor Augustianów. Jeden z wielu barkowych kościołów Wilnie, które zostały zniszczone za czasów Związku Radzieckiego i do dzisiaj znajdują się w opłakanym stanie. Kościół św. Kazimierza i klasztor Jezuitów z charakterystyczną kopułą, jeden z najpiękniejszych kościołów barkowych Wilna, stylizowany na rzymskie Il Gesu. Za czasów sowieckich mieściło się tu Muzeum Ateizmu - punkt obowiązkowy wszystkich wycieczek szkolnych. Od imienia św. Kazimierza, patrona Wilna, pochodzi nazwa słynnego wileńskiego jarmarku odpustowego - Kaziuków.
Brama unickiego klasztoru Bazylianów, który pod rosyjskim zaborem służył za więzienie. Jego najsłynniejszym więźniem był Adam Mickiewicz, którego przetrzymywano w tzw. celi Konrada. Właśnie tu Konrad, bohater „Dziadów”, wygłasza płomienną „Wielką improwizację”. Widoczna z daleka charakterystyczna kopuła kościoła św. Kazimierza swoim wyglądem przypomina mitrę książęcą. Kościół św. Teresy i klasztor Karmelitów Bosych z Ostrą Bramą (w głębi) tworzą najważniejsze miejsce kultu religijnego na Litwie. Rokokowy ikonostas w prawosławnej cerkwi św. Ducha. Przez otwarte okno Kaplicy Ostrobramskiej widać cudowny obraz oraz 8 tys. srebrnych i złotych darów wotywnych, które pokrywają ściany kaplicy. Obraz Matki Boskiej Miłosierdzia w Koronie Królowej Polski jest uznawany za cudowny i otoczony kultem od XVII w. Zaraz po Matce Boskiej Częstochowskiej to najsłynniejszy wizerunek Maryi w Polsce.
Z okna Kaplicy Ostrobramskiej widać kościół i klasztor św. Teresy. Latem okna kaplicy pozostają cały czas otwarte. Ostra Brama (na zdjęciu widok od drugiej strony) jest jedyną zachowaną spośród 9 bram miejskich. Jej nazwa pochodzi od ostrego klina, jaki tworzyły w tym miejscu mury miejskie. Na szczycie znajduję się Pogoń - herb Litwy. Zaniedbana uliczka biegnąca po zewnętrznej stronie murów obronnych. Niegdyś elegancki, a dziś zrujnowany kościół księży Misjonarzy pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Kościół Serca Jezusowego i klasztor Wizytek znajdują się dzisiaj na terenie więzienia, o którego istnieniu świadczą zwoje drutu kolczastego na murze. Grobowiec Marii z Billewiczów Piłsudzkiej, matki marszałka Piłsudzkiego, przy bramie cmentarza na Rossie. W grobowcu spoczywa też srebrna urna z sercem marszałka.
Cmentarz na Rossie położony jest na malowniczych wzgórzach na obrzeżach centrum Wilna. Spoczywa tu wielu zasłużonych osobistości różnej narodowości: Polaków, Litwinów i Białorusinów. Neogotycka kaplica cmentarna mieszcząca katakumby z trumnami. Pomnik Izy Salmonowiczówny - najpięknieszy na Rossie. Cmentarz składa się z dwóch części przedzielonych ulicą - Starej Rossy i Nowej Rossy. Wysoka trawa kryje wiele pięknych i zabytkowych nagrobków. Anonimowy pomnik śpiącego Putta. Kościół pw. Wszystkich Świętych i klasztor Karmelitów.
Kościół pw. św. Katarzyny i klasztor Benedyktynów. Kościół św. Ducha i klasztor Dominikanów. Tu skupia się życie Polaków mieszkających w Wilnie, a nabożeństwa odprawiane się wyłącznie po polsku. Wieża uniwersyteckiego kościoła św. Jana. Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła na Antokolu leży nieco na uboczu. I choć Wilno roi się od barkowych kościołów, to właśnie ten uznawany jest za najcenniejszy zabytek wileńskiego baroku.

najbliższe galerie:

 
Wilno - ulica Zamkowa i Wielka
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Lietuva wielkanocna w 2 dni :)
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Wilno - Góra Zamkowa i katedra
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
WILNO   cz.II
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Wilno - Stare Miasto część zachodnia
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Wilno - Cmentarz na Rossie.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
felix użytkownik felix(wpisów:87) dodano 27.11.2008 09:38

Dobre zdjęcia najważniejszych rzeczy, precyzyjne opisy, niezła selekcja - prawdziwy wirtualny przewodnik. Daję max ocenę i gratuluję!

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 05.10.2007 10:57

Bardzo dobra galeria, Wilno ma swój niepowtarzalny klimat, ciasne uliczki, liczne kościoły. Ostatnio jak tam byłem, to niektóre z tych kościołów, które są u Ciebie "zaniedbane" były odnowione.

boasik użytkownik boasik(wpisów:12) dodano 15.12.2006 20:01

Wilno to faktycznie miasto kościołów, ma swój klimat. Ładnie pokazałeś najładniejsze miejsca.

przemo użytkownik przemo(wpisów:33) dodano 04.12.2006 21:01

Rzeczywiście trafiliśmy na piękną pogodę, chociaż jeszcze poprzedniego dnia pogoda była beznadziejna. Zdjęcia robię Canonem G3 i choć nie jest to już najnowszy model to bardzo sobie go chwalę.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 04.12.2006 20:40

Bardzo ładne zdjęcia, zwłaszcza te z kościołów dobrze Ci wyszły, a wiem z doświadczenia, że właśnie w kościołach z powodu słabego światła cięzko zrobić dobrą fotkę. Pewnie masz dobry aparat? (i oczywiście umiejętność posługiwania się nim) Możesz zdradzić jaki? :-) Trafiła Ci się dobra pogoda i świetne niebo. Piękne te wileńskie kościoły.

przemo użytkownik przemo(wpisów:33) dodano 04.12.2006 20:39

Wilno nie jest może miastem tysiąca kościołów, choć jest ich rzeczywiście sporo. Nam udało się zobaczyć także wiele innych atrakcji, np. cmentarz na Rossie, wzgórze Giedymina i Zarzecze. Mam nadzieję, że ze zdjęć nie wynika, że Wilno to tylko kościoły:)

jan użytkownik jan(wpisów:24) dodano 04.12.2006 18:20

Znam Twój przewodnikowy zapał i idealnie pasujesz na takiego poganiacza. Popraw mnie, jeżeli się mylę. Poniekąd to słusznie; sam chciałbym to wszystko zobaczyć, ale chyba nie tylko kościołami Wilno żyje...

przemo użytkownik przemo(wpisów:33) dodano 04.12.2006 10:04

Godzinną przerwę pomiędzy zdjęciem 26 a 27 spędziliśmy właśnie na obiedzie. Kuchnia litewska oferuje wiele charakterystycznych potraw: bliny, kołduny, cepeliny i wiele innych. A skąd wiedziałeś, że to ja przepędziłem wycieczkę?

jan użytkownik jan(wpisów:24) dodano 04.12.2006 08:48

Wilno, miasto tysiąca kościołów... Widzę że nieźle przepędziłeś całą wycieczkę, chyba wszystkie ważniejsze odwiedzieliście. Nie-nie-niesamowite! Pytanie, czy starczyło Wam czasu na coś jeszcze (obiad, piwo itp)?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!