m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Z drogi do Turczańskich Teplic roztacza się ładny widok na Blatnicę i strome,lesiste stoki Wielkiej Fatry. Wjazd do Blatnicy od strony Martina i Pribovców. Centrum wioski z Urzędem Gminy,pocztą,sklepem Jednoty,przystankiem autobusowym, no i barem U Mira. Barokowy kasztel z połowy XVIII wieku, w którym siedzibę ma Muzeum Karola Plicki,z niepowtarzalnymi fotografiami starej Słowacji.Od 2015 r. nieczynne.
(Muzeum Karola Plicku je z technickych pričin zatvorene)
Ewangelicki kościół z 1785 r.
W Blatnicy mieszkańcy wyznania rzymskokatolickiego stanowią mniejszość (32%). Nieco wiejskich klimatów...
Ciekawy przykład niekonwencjonalnego wykorzystania zwykłych rzeczy. Charakterystyczna dla Blatnicy łukowata brama,prowadząca na wewnętrzne podwórze.
Spotkałem ładniejszą,z datą (1817),dużym daszkiem i zdobieniami,ale była częściowo zasłonięta przez parkujący samochód. Starannie umocnione koryto płynącego przez wieś Blatnickiego potoku.
Stara dzwonnica,która przez lata wieściła pożar i klęski żywiołowe,ogłaszała ważne dla społeczeństwa wydarzenia. Intrygująca drewniana rzeźba przed blatnickim cmentarzem. Niedaleko Blatnicy,na grzbiecie górskim oddzielającym kotlinę Turczańską od doliny Gaderskiej,znajdują się ruiny zamku Blatnickiego (Blatnicky hrad), ,którego geneza sięga 1252 roku.Składał się on z wąskiej,wydłużonej budowli mieszkalnej,usytuowanej na osi W-E i zaopatrzonej na końcach w baszty. Wraz z utratą strategicznego położenia,zamek zaczął stopniowo popadać w ruinę.Do czasów obecnych,z tej niegdyś imponującej warowni,oprócz murów zachowane zostały tylko resztki sklepienia i otwory strzelnicze.
Kotlina Turczańska ze wzgórza zamkowego. Tlsta i Ostra to dwa wybitne i popularne turystycznie szczyty w rejonie tzw. Skalnej (Bralnej) Fatry w słowackiej Wielkiej Fatrze.Każdy z nich może stanowić samoistny cel całodniowej wycieczki,chociaż możliwe jest zdobycie obydwu szczytów jednego dnia. Spod pomnika Słowackiego Powstania Narodowego znajdującego się na końcu wsi,u zbiegu dolin,skręcam w prawo,w Dolinę Blatnicką.
Dolina - na początku szeroka i łąkowa - stopniowo się zwęża.Idziemy wygodnie drogą o utwardzonej nawierzchni,która łagodnie wznosi się w górę. Po godzinie marszu dochodzimy do ujścia Juriaszowej Doliny (657 m) - gdzie jest początek żółtego szlaku prowadzącego w masyw Ostrej.Podejście zaczyna się łagodnie,dalej trzeba zmagać się ze stromymi,zygzakowatymi trawersami. Błotnista ścieżka oraz mokre i śliskie korzenie drzew sprawiają,że nie można sobie pozwolić na chwilę nieuwagi. Przełęcz Misa (1132 m) - na szczęście przestaje padać,zaczynają się rozpościerać wspaniałe i dalekie widoki. Kolejny etap trasy to Zadnia Ostra (1254 m) ;przejście zajmuje ok. pół godziny.Idzie się ładną,lekko eksponowaną ścieżką,z licznymi skałkami po drodze. Warto wspomnieć,że Ostra posiada dwa wierzchołki - zachodni,mający formę skalistej piramidy,najeżonej skalnymi ściankami i turniami.Wierzchołek wschodni (Zadnia Ostra) jest dość płaski,lecz również otoczony skalnymi formacjami.
Ostra,zachodni wierzchołek. Przejście z Zadniej Ostrej do przełęczy pod Ostrą. Samo wejście na wierzchołek Ostrej (1247 m) jest strome i niebezpieczne,mimo czegoś w rodzaju schodów i łańcucha.
Widok na szeroką i rozłożystą Tlstą. Powrót ze szczytu do Blatnicy wiedzie początkowo szlakiem żółtym,który schodzi do początku doliny zwanej Konsky Dol. Doliną,miejscami głęboką i przybierającą postać kanionu,dochodzimy po półtoragodzinnym marszu do doliny Gaderskiej,niedaleko ośrodka Chatova Osada Gader (z niezłą restauracją).

Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Veľká Fatra,  lipiec 2005r
1pix użytkownik satan odległość 11 km 1pix
Wielka Fatra - Kriźna(1574m n. p. m. )  - lipiec 2013
1pix użytkownik mondzus odległość 12 km 1pix
Bańska Bystrzyca
1pix użytkownik grzechu odległość 22 km 1pix
RAJECKÁ LESNÁ-szopka
1pix użytkownik lala odległość 25 km 1pix
Dwa zamki nad Wagiem
1pix użytkownik surykatka odległość 27 km 1pix
Hrad Stećno
1pix użytkownik ravkom odległość 27 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 10.09.2018 21:50

Bardzo ładna mieścina. Drewniane chałupy urokliwe wielce. Pozdrawiam ciepło.

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 06.09.2018 23:49

lucy56,irena2005n - dziękuję za odwiedzenie galerii i pozostawienie swych komentarzy.
Pobyt na Słowacji uważam za udany,zwłaszcza po 20 latach od ostatniej wizyty.
Co do dalszych podróży - pod koniec listopada wybieram się do Am.Środkowej,mam nadzieję,że podróż,choć w części,będzie niekonwencjonalna.
Pozdrawiam serdecznie

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 06.09.2018 08:17

Też lubię te okolice.... szczególnie kolor miejscowej zieleni...fajnie się z Tobą wędrowało .... pozdrawiam serdecznie

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3075) dodano 06.09.2018 07:04

Jak miło widzieć miłośnika południowoamerykańskich,niekonwencjonalnych podróży😉.
Bliższa podróż też całkiem przyjemna,a góry mają niesamowitą moc przyciągania!Przystrojone rowery i u nas coraz częściej można spotkać,ostatnio widziałam w Wysowej.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!