m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Mgłą zasnuta Kata Tjuta. Ale na widnokręgu wschodzi słońce ukazując w oddali korpus Uluru. Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu. Śród fali łąk szumiących. Słyszę, kędy się motyl kołysa na trawie. Kędy wąż śliską piersią dotyka się zioła. Ruszamy z buta na Kata Tjuta. Przychodzą mi do głowy idiotyczne rymy w stylu reklam lokalnych atrakcji turystycznych. Tak jak było w Litchfield. Pamiętacie? Im coś głupszego tym lepiej. Wytrzyj gluta kiedy ujrzysz Kata Tjuta.
Gdy jesteś dobrze obuta, możesz śmigać na Kata Tjuta. Zocha na dwie nogi kuta, poszła też na Kata Tjuta. Kiedy Polska mrozem skuta, lato jest na Kata Tjuta. Umyj f.…gdy idziesz na Kata Tjuta. Nie udawaj koguta bo nie byłeś na Kata… Zrobiliśmy skróta jadąc na…. I to żadna jest poruta od…ć się przy Kata Tjuta! Jak widać owa Kata Tjuta do grupa dość sporych formacji skalnych.
Składa się na nią 36 kopuł rozmieszczonych na obszarze ponad 20 kilometrów kwadratowych.

W samym sercu australijskiego Czerwonego Centrum. Razem z oddalonym stąd o 30 kilometrów Uluru te gigantyczne kamienne formacje tworzą dwa główne punkty orientacyjne w Parku Narodowym Uluru - Kata Tjuta. I obowiązkowa w nim marszruta to właśnie pójście na …..  Może wystarczy. Park narodowy został utworzony w roku 1958, a w 1987 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez UNESCO uznawany jest za obszar światowego dziedzictwa zarówno pod względem walorów przyrodniczych, jak i kulturowych.
Strony i przewodniki po Parku polecają zacząć spacer od odwiedzenia centrum kulturowego Uluru - Kata Tjuta bo „można tam głębiej zrozumieć istotę i ducha tego szczególnego terenu”.  To takie miejsce gdzie ponadto można, jak wszędzie tutaj, kupić lokalne dzieła sztuki, pamiątki, przekąski i napoje ze sklepów zarządzanych przez autochtońską ludność. I wystartować na lot helikopterem ponad Katą. Tjutą. W każdym bardziej spektakularnym miejscu, które odwiedziliśmy na Terytorium Północnym taka oferta była proponowana żądnym wrażeń turystom. I jak na miejscowe warunki, ceny nie były znów aż tak niebotyczne. Zespół rozciąga się na dość rozległym obszarze, a niektóre jego części są niedostępne bo albo trudno tam podejść albo są święte, więc lot jest najlepszym sposobem na zobaczenie całej formacji. Loty rozpoczynają się od wschodu i trwają do zachodu słońca. Barwne kształty Kata Tjuta tworzą intrygujące i hipnotyzujące widoki. Od żółcieni i brązów po jaskrawe pomarańcze i czerwienie. Faktycznie świeża skała, która tworzy Olgas i Uluru, ma kolor od średniego do ciemnoszarego z zielonymi lub różowymi odcieniami w niektórych miejscach.
Jaskrawo-pomarańczowo-czerwony odcień, który widzimy oglądając kopuły w słoneczny dzień, wynika z patyny na drobno podzielonym skaleniu pokrytym tlenkiem żelaza. Oczywiście, kolor skał zależy od intensywności odbijającego się od nich światła słonecznego. O wschodzie i zachodzie słońca formacje budzą największy respekt; kopuły świecą i zmieniają swoją barwę na głęboki odcień czerwieni. Wygląda to wszystko nader intrygująco. Niektórzy odwiedzający uważają, że Kata Tjuta jest miejscem bardziej urzekającym niż słynne Uluru. Chyba z tym poglądem wypada się zgodzić. Można wybierać spośród wielu  tras spacerowych. Od łatwych przejść po dłuższe, trudniejsze szlaki.
Wąwóz Walpa Walk o długości 2,6 km to jedna z krótszych i łatwiejszych tras wokół Kata Tjuta. Najdłuższą jest Dolina Wiatrów o długości 7,4 km. Jest tam strome podejście, ale szlak jest wart wysiłku. Krajobraz zmienia się z minuty na minutę, z każdym przejściem kilkudziesięciu kroków Idzie się między kopułami, przez koryta potoku i do punktów widokowych Karu i Karingany. Przejście całej pętli trwa około czterech godzin. Najlepiej zacząć wędrówkę w godzinach porannych, zanim nadejdą duże tłumy i kiedy przyroda będzie bardziej aktywna. Szlak jest zamknięty, gdy temperatura osiąga 36 ° C, co jest bardzo częste latem (od grudnia do lutego).
Najwyższym punktem jest Góra Olga (Olgas), wznosząca się na wysokość 1096 m n.p.m., (546 m nad poziom pustyni) i nazwana tak przez odkrywcę Ernesta Gilesa na cześć królowej Olgi z Wirtembergii. Od nazwy tego szczytu pochodzi zresztą alternatywna anglojęzyczna nazwa całej formacji: The Olgas. [Dajemy w gaz na The Olgas]. Uważa się, że kopuły Kata Tjuta mają około 600 milionów lat. Zbudowane są z prekambryjskich, bardzo zwietrzałych skał. Głównie z bazaltu, porfiru, granitu, gnejsu i fragmentów skał wulkanicznych z matrycą złożoną z kątowego kwarcu. Niektóre skały są skupione blisko siebie i dzielą je tylko wąskie szczeliny. Inne, zaokrąglone i wypolerowane przez wiatr, są bardziej oddalone od siebie. Kata Tjuta, podobnie jak ich najbliższy sąsiad Uluru, były święte dla Aborygenów od niepamiętnych czasów i zajmują ważne miejsce w ich legendach o śniącym czasie stworzenia. Aborygeńska  mitologia składa się z różnych historii i postaci, które pojawiają się w różnych grupach w całej Australii. Sieć łącząca wszystkie te elementy razem to Dreamtime: miejsce poza czasem, Kraina Śnienia, w  której rezydują wszystkie pierwotne postaci Aborygenów - bohaterowie i nadprzyrodzone istoty.
Sen jest domeną wszystkich początków; miejscem w którym, jak wierzą Aborygeni, zaczęło się tworzenie. Jedna z legend przedstawia Kata Tjuta jako siedzibę gigantycznego węża o nazwie Wanambi - postać odpowiedzialną za tworzenie wąwozów, rzek i wodopojów. Według legend, w porze deszczowej Wanambi pozostaje zwinięty na najwyższym szczycie i czołga się w dół do wąwozu w porze suchej. Uważa się, że ciemne linie po bokach skał to jego broda, jego oddech to podmuchy wiatru w wąwozie, a ogromne huragany szaleją wtedy, kiedy Wanambi jest zły. Kopuły po wschodniej stronie są identyfikowane jako myszy; dwie duże skały na końcu  szczytu są podobno pokarmem, który mają zjeść. Filar po wschodniej stronie znany jest jako człowiek-kangur Malu, umierający w ramionach swojej siostry Mulumara. Uważa się, że niektórymi kopułami są ludzie Pungalunga - olbrzymy karmione Aborygenami. Każda część Kata Tjuta wypełniona jest takimi opowieściami, które pokazują bogatą australijską kulturę aborygeńską, z wrodzoną skłonnością ludzi do tworzenia i opowiadania legend. Bardziej rozbudowane wersje tych mitologii nie są ujawniane osobom z zewnątrz. Sen jest początkiem, sen jest końcem.

Jedźmy, nikt nie woła.

najbliższe galerie:

 
Australia cz.IV - Kata Tjuta
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Nowa Zelandia + Australia 31.Uluru.
1pix użytkownik jotwu odległość 22 km 1pix
Nowa Zelandia + Australia 30.Kata Tjuta.
1pix użytkownik jotwu odległość 22 km 1pix
Nowa Zelandia + Australia 29.Sydney, Ayers Rock.
1pix użytkownik jotwu odległość 24 km 1pix
PZ-AUSTRALIA.-Katja Tjuta
1pix użytkownik irolek odległość 24 km 1pix
Nowa Zelandia + Australia 34.Uluru.
1pix użytkownik jotwu odległość 26 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
doracz użytkownik doracz(wpisów:1227) dodano 31.07.2018 00:07

aerodynamix, informację poprawiłem w treści galerii wierząc podanym przez ciebie źródłom, spróbowałem również zmniejszyć kontrasty i nasycenie barw, zwłaszcza nieba. Nie wiem czy na pewno jest lepiej, ale jest inaczej. W galerii fotek już nie podmienię, ale w swoich zbiorach mam obie wersje :) pozdrawiam

aerodynamix użytkownik aerodynamix(wpisów:4) dodano 23.07.2018 17:20

Pewnie nie uwierzysz, ale źródłem jest między innymi również Wikipedia, jakkolwiek z uwagi na sposób jej redagowania nie wiem, czy może ona uchodzić za tekst źródłowy. https://en.wikipedia.org/wiki/Kata_Tjuta https://parksaustralia.gov.au/uluru/people-place/amazing-facts.html https://www.australianexplorer.com/kata_tjuta.htm http://uluru-australia.com/destinations/the-olgas/
Pozostałe strony chyba mogą być w tym wypadku traktowane jako źródłowe?
Gdy pisałem o ciemnym niebie miałem na myśli wartość względną, a nie bezwzględną. Chodziło o to, że jest strasznie przesadzone w stosunku do jasności skał. Tego żadna połówka nie osiągnie.
W ogóle na wielu zdjęciach zdecydowanie za bardzo rozjaśniłeś te skały.
Na zdjęciu 26 raczej trudno dopatrzyć się koloru pomarańczowego. Każdy z nas, no może niemal każdy lubi pobawić się barwą i z doświadczenia wiem, że te eksperymenty po pewnym czasie wymykają się spod kontroli aż do momentu, gdy ktoś z widzów powie "basta" i "prrrr".
Kadrowanie - pisałem, że nie mogę doradzić w szerszym, pomimo, że znam to miejsce. Przecież niemożliwe jest, abym pamiętał dokładnie widoki z każdego punktu. Natomiast mogę Ci doradzić zacieśnienie niektórych kadrów. Sam poeksperymentuj i pobaw się z szukaniem najbardziej optymalnych przy każdym zdjęciu. Na początku zwracaj uwagę na mocne punkty, ale później patrz również, czy aby nie ma jeszcze lepszych rozwiązań. To pomoże Ci w przyszłości wyszukiwać najlepszych opcji w ułamku sekundy, kiedy naciskasz migawkę.
Dla przykładu w kadrze 1 i 10 mógłbyś odciąć nieco lewej, gdyż te części kadru są balastem dla reszty. Będziesz miał problem jeśli chcesz zachować proporcje 2/3, ale dlaczego nie 4/3 tak przecież teraz popularne?

doracz użytkownik doracz(wpisów:1227) dodano 23.07.2018 16:27

Cześć, aerodynamix. Dziękuję za uwagi i czynię bez fałszywej kurtuazji. Rzeczowe. Pochylę się nad kwestiami kontrastu barwowego i zbyt ciemnym niebem (chociaż w zasadzie dla efektu ciemniejszego nieba i zbicia kontrastu wożę w torbie szary połówkowy - no tutaj zastosować go nie mogłem). Zgadzam się ze stwierdzeniem, że linie selekcji na krawędzi skał nie powinny się pojawić i to jest błąd którego usprawiedliwić nie można. Natomiast nasycenia barwy skał nie chcę zmniejszać i pozostawić go do bólu jaskrawo pomarańczowym, tak jak wcześniej o tym wspomniałem. Natomiast proszę o rozwinięcie kwestii kadrowania. Nie do końca zrozumiałem. Czy chodzi zbyt wąski kąt widzenia? Przy takich fotkach jak 4 czy 17 z tego co pamiętam cykałem ogniskową 24 przy pełnej klatce, więc szerzej już nie mogłem z miejsca w którym byłem, a co oddalaenia od obiektów też miałem ograniczone pole manewru. Proszę o wyjaśnienie.
Co do wysokości względnej - dane przytoczyłem za wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kata_Tjuta. Tam stoi tyle co napisałem, czyli: ok. 450 m. Może to niezbyt dobre źródło. A Twoje dane skąd pochodzą?
Pozdrawiam

aerodynamix użytkownik aerodynamix(wpisów:4) dodano 23.07.2018 13:44

Świetnie że foty robisz w RAW. To pozwala na zwiększenie dynamiki tonalnej. Jednak postprodukcja sporo napsuła. Na wielu zdjęciach na krawędziach skał linie selekcji drażnią. Niebo ściemniłeś w stopniu karykaturalnym. Kolory nasycone są zdecydowanie za mocno, daleko poza tym, co pokazuje natura. Do tego jeszcze wybrałeś funkcję zwiększającą kontrast barwowy, a zmniejszyłeś kontrast światła poprzez niezwykle silne wyciąganie cieni i gaszenie przejaśnień. Rezultatem są rażące sztucznością quasi hdr-y. Quasi hdr to bardzo dobra technika, ale jak wszystko użyta z przesadą daje obraz który drażni. Zawsze lepiej suwaczków za mało, niż za wiele. Jeśli porównasz z oryginalnymi rawami, to zobaczysz, że tak silne zabiegi odebrały skałom perspektywy powietrznej, przez co zdjęcia stały się płaskie.
Mam jeszcze jedna uwagę. Spójrz na kompozycję zdjęć. Ja nie mogę ich "rozszerzyć"i nie wiem jak wyglądałyby szersze. Natomiast w wielu wypadkach ciaśniejsze kadry z większą uwaga na "mocne" punkty ożywiłoby fotografie. Postprodukcja i kadrowanie to najsłabsze ich strony. Mam nadzieję, że moje uwagi zaowocują w przyszłości przyjemniejszymi dla oka fotkami.
W tekście zauważyłem coś, co jest chyba błędem. Mt Olga wznosi się ponad otaczającą pustynię 546m , a nie jak piszesz 450m. Pozdrawiam!

doracz użytkownik doracz(wpisów:1227) dodano 23.07.2018 08:57

Elu, Marcin, Marek - dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam Was serdecznie :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 22.07.2018 17:55

Na początku opisów Twoje galeri widać było,że upał Ci dokuczał:):):),udar słoneczny był widoczny:)
Zgadzam się,że K T jest ciekawsza od U. ,ale najbardziej to Wielki Kanion mi się podobał.
Zwiedziłeś bardzo ciekawy zakątek świata a kolorki takie tam są,wiem co mówię:):)
Serdecznie pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 22.07.2018 17:00

Zachwycające.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7325) dodano 21.07.2018 15:03

Rozwaliłeś mnie Darku tą galeryją :))). powalające widoki, tajemnicze opowieści , a obok nich te teksty o glutach, tudzież innych... :D.
Strasznie mi się podobało. a jakie mieliście tam temperatury?
pozdrówki :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1227) dodano 20.07.2018 18:08

Achernar, ak, przemysław, pisanka - bardzo Wam dziękuję i łączę pozdrowienia dla Was :)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 20.07.2018 17:35

Miejsce Mocy. Piekne. Chyba jedno z tych ktore najbardziej chcialbym "poczuc" z prezentowanych na tym portalu. Tylko pozazdroscic i pogratulowac. pozdro

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6321) dodano 20.07.2018 14:59

Mnie też się podoba. To jak kto widzi, a jak jest "obiektywnie" to dwie różne sprawy i zależy od bardzo wielu czynników. Czasem wystarczy... zdjąć okulary przeciwsłoneczne, by zobaczyć, że ten sam świat jest zupełnie inny...;)
Serdecznie pozdrawiam!

ak użytkownik ak(wpisów:6355) dodano 20.07.2018 14:37

nie wiem bo nigdy tam nie byłem i prawdopodobnie nie będę lecz porównałem z innymi galeriami blisko prezentowanych tu miejsc i... są równie kolorowe !
Widać taki tam klimat i jeśli fotografujący coś tam sobie podkręci to jego wola, tak to odbiera i tak chce przekazać. Jeśli komuś się nie podoba, to niech jedzie tam i foci po swojemu :)
Mi się ta galeria i jej klimat podoba.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5601) dodano 20.07.2018 12:14

Chociaż nie jest ze mnie guru, powiem "lepsze od Uluru"... Pozdrawiam. :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1227) dodano 20.07.2018 09:13

Tereza, pipol, rozmusiaki, wielkopolanka, popekpaweł - dziękuję Wam za odwiedziny i komentarze i poazdrawiam Was serdecznie :).
P.S. Pipol, wiem że z hasłem reklamowym z 9 przegiąłem :), wyrzucę ten opis chyba...

doracz użytkownik doracz(wpisów:1227) dodano 20.07.2018 09:08

Soraya nie gniewam się :) i z pokorą przyjmuję uwagę. A może widzieliśmy zupełnie inne Kata Tjuta? :-) Dużo elementów w pewnym sensie różnie przekazuje obraz. Może go nawet wypacza ale robi to z założenia i świadomie: foty w sepii, B&W, robienie fotografii z funkcją HDR... do tego dochodzą aberracje obiektywu itd itd. Przecież to nie do końca jest tym co widzi oko.To kwestia preferencji. Ja preferuję większy kontrast i żywe kolory przekazu i takie mam ustawy przy wywoływaniu zdjęć z RAW (robię tylko w RAW od 1,5 roku i jpg porzuciłem już na dobre). Zdjęcia zbyt blade eliminuję.

W mojej pamięci skały Kata Tjuta w rzeczywistości były jaskrawe aż oczy bolały. Takimi je zapamiętałem, takimi je widzę i takimi chcę je widzieć :) Pozdrawiam serdecznie

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 20.07.2018 00:11

Pięknie.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 19.07.2018 17:55

Niesamowite formacje...widoki bajeczne...
pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4811) dodano 19.07.2018 17:41

Czy formacje te powstały same,czy jest w tym reka człowieka ?
Robia wrażenie ,no i mam nadzieję,ze najwyższy punkt zaliczyliście ?
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9074) dodano 19.07.2018 15:38

Soraya, to może pokaż wszystkim jak powinno się robić zdjęcia !!!!!!! CZEKAMY !

pipol użytkownik pipol(wpisów:9074) dodano 19.07.2018 15:37

Soraya, to może pokarz wszystkim jak powinno się robić zdjęcia !!!!!!! CZEKAMY !

pipol użytkownik pipol(wpisów:9074) dodano 19.07.2018 15:36

Tak, hasło z foto nr. 9 przemówiło do mnie .....mimo,ze nie idę na kata Tjuta :D

soraya użytkownik soraya(wpisów:5) dodano 19.07.2018 14:45

Doracz,też tam byłam i wiem ,jak to wygląda.Nie gniewaj się,ale suwaczkami ostrożnie manipuluj.Pozdrawiam...:-)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 19.07.2018 14:18

Piękne miejsce.Gratuluję i pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1227) dodano 19.07.2018 13:31

Lucy, soraya, maripo - bardzo dziękuję za odwiedziny. Soraya dziękuję również za uwagę. Pozdrawiam serdecznie :)

maripo użytkownik maripo(wpisów:105) dodano 19.07.2018 13:19

Cudo, jest coś hipnotyzującego w tych skałach. Marzenie, jedno z tych trudniejszych do realizacji:)

soraya użytkownik soraya(wpisów:5) dodano 19.07.2018 11:26

Masakrycznie wyciągnięte kolory,oczy bolą.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 19.07.2018 08:51

Pięknie pokazałeś i mam wrażenie, że w rzeczywistości też by mi się bardziej podobało.Zachwycające miejsce.Wierzę,że zdążę jeszcze podreptać po tych terenach😊.Od x czasu czytam,oglądam filmy i tesknię za tymi przestrzeniami.No i mam tam do kogo pojechać,do Uluru - muszę tylko troszkę poczekać...Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!