m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Tarnów poszczycić się może wielowiekową historią sięgającą początków czasów piastowskich. W IX wieku na Górze św. Marcina powstał gród słowiański otoczony wysokimi wałami, który funkcjonował do początku XI wieku.Na zdj. zarys starówki i wieża katedralna Tarnowa. Później powstał tu duży murowany zamek stanowiący rodową rezydencję tarnowskich dóbr Leliwitów. Tarnów przez wieki był miastem prywatnym, będąc własnością rodów: Tarnowskich, Ostrogskich, Zasławskich i Sanguszków. Średniowieczny układ urbanistyczny - Tarnów zachował dawny układ przestrzenny z Rynkiem w miejscu centralnym Bryłę budynku wieńczy ceglana, nieotynkowana attyka z charakterystycznymi blendami. Grzebień attyki zdobią kamienne sterczyny i 14 maszkaronów. Ratusz robi niemałe wrażenie. We wnętrzach mieści się oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Kamienice XIX-wieczne - wspaniały Rynek i sąsiednie uliczki kryją śliczne kamienice z kolorowymi ładnie utrzymanymi fasadami Rynek - rensansowy Ratusz to perła wśród polskich obiektów tego typu. Początki tarnowskiego ratusza sięgają połowy XV wieku, kiedy była to najpewniej budowla drewniana, jak cała zabudowa miasta.
Strawił ją pożar w 1494 roku. Istnienie obecnego, murowanego Ratusza potwierdza dokument z 1526 roku. Ulice i załuki starówki Ul.Piekarska Wychodząca w stronę wschodnią ulica Żydowska wraz z równoległą do niej ulicą Wekslarską tworzą najstarszą część dzielnicy zamieszkałej niegdyś przez Żydów.
Zachowane do dnia dzisiejszego kamienice pochodzą z XVII i XVIII w. i prezentują najbardziej charakterystyczny dla Żydów zwarty charakter zabudowy z ciasnymi przesmykami pomiędzy kamienicami, wąskimi sieniami oraz maluteńkimi podwórkami. To tutaj, począwszy od połowy XVI stulecia, poczęli w Tarnowie osiedlać się Żydzi. Bima - pozostałość po najstarszej tarnowskiej synagodze .Tarnowska Stara Synagoga wzniesiona została ok. 1630 r. lub 1660 r. Była to barokowa, murowana budowla górująca nad otaczającą ją piętrową zabudową mieszkalną. Na początku niemieckiej okupacji, w listopadzie 1939 r., stara synagoga została przez Niemców spalona, a trzy lata później zburzona. Pozostała z niej jedynie bima. Plac Rybny
Katedra Narodzenia NMP w Tarnowie, ul. Kapitulna 2 - monumentalny kościół parafialny górujący ponad Starówką Budowla powstała w XIV wieku w stylu gotyckim, a obecny wygląd neogotycki zyskała po gruntownej renowacji i przebudowie w latach 1889-1900. Boczne wejście do katedry Świątynia w Tarnowskie słynie w świecie z pięknych, renesansowych nagrobków rodu Tarnowskich, które uchodzą za jedne z najwybitniejszych polskich dzieł sztuki. Ich twórcami są: Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano czy Jan Pfister. Co ciekawe, pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej uznawany jest za najpiękniejszą renesansową rzeźbę kobiety w całej Europie! Wnętrze katedry
Ul.Narutowicza Kościół X.Misjonarzy ul. Krakowska Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, ul. Krakowska Tzw. Koci Zamek, neogotycki (1893), o nieregularnej bryle. Budynek ten został wzniesiony według projektu Szczęsnego Zaremby. Należał do powstańca styczniowego Karola Kotwicz-Smolika. Ozdobiony jest reliefem wyobrażającym dwa łby końskie.
XV-wieczny Drewniany Kościół na Burku Zbudowany przed 1458 r., nad potokiem Wątok. Jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Małopolsce. Kościół Najświętszej Panny Marii zwany „na Burku” (wezwanie kościółka: Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej; wezwanie parafii: Matki Bożej Szkaplerznej i bardzo czczony tu przez okoliczny lud obraz MB. Dwór klasycystyczny - Ma też bardzo ciekawą historię, silnie związaną z dziejami miasta. Zbudowano go we wsi Zabłocie (taką nazwę nosi obecnie dzielnica, gdzie znajduje się dworek), która rozciągała się po obu stronach potoku Wątok. Wiadomo, że na początku XIX wieku część tego terenu była zakupiona przez Sanguszków, jednak dokładna historia z tamtego okresu nie jest znana.W połowie lat 70. XX wieku odsprzedano go skarbowi państwa i obecnie pełni funkcję siedziby WUOZ.

 

 Ul.Wałowa Przy ulicy Wałowej, na niewielkim placyku (od 28.06.2018r. plac Węgierski) stoi ocieniony połączonymi wierzbami pomnik gen. Józefa Bema wzniesiony w 1983 r. według projektu artystów rzeźbiarzy Bohdany Drwalowej i Stefana Niedorezo. jw.
Pomnik Nie Znanego Żołnierza oraz wieża katedralna. X.Filipini WSD. Pałacyk USC Urząd Miasta Pomnik Adama Mickiewicza.W setną rocznice urodzin i 45 rocznicę śmierci wieszcza mieszkańcy Tarnowa ufundowali brązowe popiersie poety.
Jedyny tramwaj w Tarnowie który pozostał po II wojnie św. Dziś jako kawiarenka. Linia tramwajowa w Tarnowie biegła od ulicy Burtniczej, Lwowską, Wałową, Krakowską do dworca kolejowego Tarnów. Długość linii wynosiła 2580 m. W 1942 r. niemieckie władze okupacyjne zlikwidowały system komunikacji tramwajowej w Tarnowie a po wojnie nie przywrócono już tramwajów. Dom kultury z salą lustrzaną   Król Władysław Łokietek w dniu 7 marca 1330 roku wydał Spycymirowi Leliwicie, wojewodzie krakowskiemu dokument lokacyjny dla Tarnowa.
Klasztor oo.Bernardynów i Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - zabytkowy, barokowy kościół oo. bernardynów, znajdujący się w Tarnowie przy ul. Bernardyńskiej 13. Klasztor oo.Bernardynów -Został zbudowany w latach 1752 - 1776, poza obrębem murów miejskich, z fundacji Barbary i Pawła Sanguszków na miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni. Pomnik Ofiar Wojny i Faszyzmu - przed Starym Cmentarzem Obok znajduje się kolejny jako druga część tegoż Pomnika Ofiar Wojny i Faszyzmu Podczas zwiedzania Tarnowa można zobaczyć przepiękny pałacyk znajdujący się na terenie Parku Strzeleckiego. Jest to kiedyś Pałacyk Towarzystwa Strzeleckiego Tarnowa. Z czasem była to siedziba nawet Związku Harcerstwa Polskiego w Tarnowie, a dziś cieszy zwiedzających wystawami i samym sobą. W 2013 roku zakończył się gruntowny remont Pałacyku i od tamtej pory jest to miejsce siedziby Biura Wystaw Artystycznych i galeria sztuki współczesnej. Nie sposób ukazać całość Tarnowa, tu są tylko niektóre według mnie wybrane godne uwagi miejsca.
Dziękuje i Pozdrawiam:)

najbliższe galerie:

 
 Tarnow - żywa szopka betlejemska
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
 Drewniana architektura sakralna Tarnowa
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Tarnów starówka
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Tarnów
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Park Strzelecki w Tarnowie
1pix użytkownik mirak odległość 0 km 1pix
Tarnów 2013 r cz. I
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 22.07.2018 16:57

Dzięki za przybliżenie i pokazanie interesującego miejsca.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 21.07.2018 18:30

Też tam jeszcze nie byłem chociaż dużo oglądałem zdjęć. W tym roku będę w tamtych okolicach ale niestety Tarnów nie jest w planach wycieczki :( Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 16.07.2018 21:03

Achernar-51 Tak niewątpliwie mi też wpadł do oka i zatrzymałem się tu na dłużej. Oszem pewne obiekty przypominają mi też Sandomierz.
Pozdrawiam i dziękuje za docenienie:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 16.07.2018 20:58

Rozmusiaki - Oczywiście, jestem tu króciutko ale zwiedzam go co dzień inny kierunek,wart odwiedzenia specyficzna atmosfera tu panuje.
Pozdrawiam również:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 16.07.2018 18:56

Jednym słowem - Tarnów polecasz ?
Nadrobię,obiecuję :)
Pozdrawiam .

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5568) dodano 16.07.2018 15:51

Nigdy nie byłem w Tarnowie, więc z dużą przyjemnością obejrzałem obrazki z tego niewątpliwie ładnego i ciekawego miasta. Niektóre zakątki trochę przypominają mi Sandomierz... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!