m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Czas na kolejne ruiny starożytnego miasta… Tym miastem jest Perge, założone jeszcze 1000lat przed Chrystusem przez Greków. Potem Greków „położyli” Persowie, tych z kolei Macedończyk w 333r przed naszą erą, który z Perge uczynił swoją kwaterę główną na Pamfilię. Tutaj całkiem dobrze zachowany stadion. Ok 150 roku przed Chrystusem miasto zdobywają Rzymianie. W roku 48 przebywał tu św. Paweł, który próbował indoktrynować nową religię, ale ponoć kult Artemidy był silniejszy… Resztki bazyliki, mniej więcej z V wieku.
Oczywiście w takim miejscu nie może zabraknąć teatru. W wielu miejscach można się jeszcze doszukać czasów greckich. Teatr w Perge pierwotnie budowany przez Greków, potem przebudowany przez Rzymian wg ichnich planów. Teatr w Perge mógł pomieścić ok 14tys widzów. Kolejnego dnia znów ruszamy na podbój okolicznych „szlaków”. Na początek Aspendos, gdzie pierwszy Grecy mieli dotrzeć już w XIw p.n.e.
Potem już klasycznie, Persowie, Macedończyk i wreszcie Imperium Rzymskie. Aspendos słynne jest ze swojego teatru. Jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów z czasów rzymskich. Na pewno znaczenie miało staranne restaurowanie teatru przez Seldżuków, którzy bardzo długo wykorzystywali go jako...karawanseraj.
Jest to w dodatku jeden z największych tego typu obiektów, może pomieścić ok 20tys widzów. Teatr powstał w 155r, architektem był Grek Zenon - urodzony właśnie w Aspendos. Całość położona jest bardzo malowniczo. Na okolicznych wzgórzach romantycznie prezentują się pozostałe resztki starożytnego Aspendos. W najbliższej okolicy zachowały się też pozostałości wspaniałego akweduktu. Typowa wioseczka turecka widziana ze wzgórz starego miasta.
Pozostałości Domu Namiestnika Pozostałości Bazyliki Po zwiedzeniu Aspendos udajemy się w dość długą podróż, jedziemy do...starożytnej Licji. Zanim jednak tam dotrzemy nie sposób na chwile zatrzymać się w Demre, gdzie żył i walczył z kultami pogańskimi św. Mikołaj. Urodzony około 270r, później został biskupem, pomagał ubogim, krzewił wiarę w Boga...Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Ostateczny jego kult mamy dnia 24 grudnia, gdy pod choinką szukamy podarków i prezentów. Nas jednak interesowała starożytna Licja, kraina leżąca w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej. Pierwsze wzmianki o obywatelach Licji znajdują się w pismach egipskich i hetyckich z XV w. przed naszą erą. Według Homera Licyjczycy pierwsi pojawili się jako sprzymierzeńcy Troi w wojnach trojańskich. Stolicą Licji było miasto Ksantos, my jednak postanowiliśmy odwiedzić inne miasto starożytnej Licji - Myrę.
Przyjechaliśmy tu dla słynnych grobowców wykutych w skałach. Podczas wojen greko-perskich, wojennej wyprawy Kserksesa I, króla Persów Licyjczycy przysłali Persom około 50 statków bojowych. To spowodowało, iż po udanych podbojach Persów w Licji panował względy spokój. Poza obowiązkiem daniny zachowali dotychczasowy status, łącznie z władcami, którzy nadal decydowali o losach Licji. Wówczas nastąpił też rozkwit Licji. Wówczas [2500 lat wstecz] też powstały słynne i charakterystyczne grobowce wykute w skale. Największe ich skupisko jest obecnie w Myrze. Licja to też kolebka demokracji, stworzono tu tzw Federację Lycyjską. Na początku była to wspólnota miast z regionu, a później, w okresie hellenistycznym, osiągnęła ostateczną formę. Wówczas Unia składała się z 23 miast, które wchodziły w skład rady. Ksantos, Patara, Pinara, Tlos, Myra i Olympos - sześć największych miast Licji - miały po 3 głosy w radzie. Mniejsze miasta miały po dwa albo jeden głos.
Licyjczycy wierzyli, że po śmierci ich dusza jest przenoszona do świata pozaziemskiego przez demona w postaci ptaka, dlatego swoje groby umieszczali często na szczytach góry czy klifów. Jak starożytne miasto, to nie może zabraknąć? Teatru! Ten w Myrze był rzeczywiście stary, ale około roku 141 naszej ery został zniszczony przez trzęsienie ziemi, wkrótce potem został odbudowany, a to co zostało cieszy oko do dziś. Głównym bóstwem Licji była Leto, mityczna bogini, matka Apollina i Artemidy. Wierzono, że Leto była kochanką Zeusa i gdy dowiedziała się o tym zazdrosna Hera, zaczęła prześladować patronkę Licji. Wówczas Leto udała się do licyjskiego miasta, Patary, i tam zrodziła dwójkę swych dzieci - Apolla i Artemidę. Tak wyglądają te grobowce sprzed 2500 lat z perspektywy.
Czas wracać do...hotelu. Przed nami około 350km po ciekawych tureckich drogach… Wstępujemy jeszcze na bazar w pobliski Manavgacie, ale niestety wszystko pod turystę. Turcy mówiący po niemiecku, a ceny podane w euro. Tym niemniej, przyprawy, oliwa, miody, baklawy, chałwa po owocnych targach zakupione! Na koniec klimaty z hotelowego basenu, łącznie z charakterystycznymi muzułmańskimi strojami kąpielowymi w wersji madame:
Dziękuję wszystkim, którzy dotrwali do końca. Jednak była to wycieczka w stylu all inclusive, ale staraliśmy mimo wszystko się coś tam wyłuskać aby zachować pozory backpackersów...
Turcja wymyśliła anglojęzyczny slogan na swój temat, myślę, że bardzo trafiony: Türkiye - the world's largest museum.

najbliższe galerie:

 
U MIKOŁAJA ŚWIĘTEGO
1pix użytkownik bartekplk odległość 6 km 1pix
NA TURECKIEJ GULECIE
1pix użytkownik bartekplk odległość 7 km 1pix
LICJA - LYMYRA I MYRA
1pix użytkownik bartekplk odległość 8 km 1pix
Turcja 2009 - samochodem przez Licję
1pix użytkownik marucha odległość 30 km 1pix
Kekova
1pix użytkownik amaranth odległość 35 km 1pix
Aspendons, Side, Kursunlu
1pix użytkownik baracuda77 odległość 41 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 14.09.2018 15:36

To prawda, kraj wielki i pełen możliwości. Warto oddalić się trochę od kurortów i poznać te miejsca.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 02.08.2018 19:23

Jak zobaczyłam zdjęcie z targu to zachciało mi się takiego dobrego arbuza.
A z takich spraw mniej przyziemnych, to piękną mają kulturę te Turki. Było co oglądać.
Pozdrowienia!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!