m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
 Pałac Sanguszków udostępniony jest do zwiedzania turystom w środku podczas pracy uczelni. Jest to miejsce warte odwiedzenia przy którym nie trzeba ponosić żadnych kosztów co w dzisiejszych czasach jest dość ważną informacją. Również można poznać doskonały obraz budowlany XVII wieku oraz zobaczyć przepiękną posiadłość kiedyś zamieszkiwaną przez Sanguszków. Chcąc poznać trochę historii Tarnowa powinno się udać na Gumniska i poznać tą niesamowicie piękną i zadbaną posiadłość. Jednocześnie można jeszcze dziś poczuć ten klimat tamtego folwarku co daje niesamowite wspomnienia oraz doświadczenie historykom, architektom, budowlańcom jak i zwykłym ludziom, którzy chcą zobaczyć coś ciekawego w Tarnowie. 
Tuż obok pałacu stoi XVIII-wieczna oficyna w formie dworku. Jest to budynek murowany, parterowy, na planie prostokąta, podpiwniczony, dwutraktowy z dwukolumnowym portykiem od frontu, z dachem czterospadowym.
Park pałacowy od strony północnej. Dekoracje kamienne. Pod koniec XIX wieku pałac został rozbudowany według projektu Feliksa Księżarskiego.Na zdj. Po południowej stronie jest dwupoziomowy ogród z fontanną i kamiennymi schodami. Wejście do pałacu mieści się od północy, które poprzedza kolumnowy portyk. Od południa budowla posiada skrzydła boczne pomiędzy którymi stoi posąg Merkurego z brązu, a w wejściu do wschodniego skrzydła mamy neorenesansowy kamienny portal. Posąg Merkurego
W wejściu do wschodniego skrzydła mamy neorenesansowy kamienny portal. Neorenesansowy kamienny portal. Sam budynek pałacowy jest klasycystyczny z elementami eklektycznymi, murowany, dwupiętrowy, dwutraktowy, zbudowany na planie litery C. Po południowej stronie jest dwupoziomowy ogród z fontanną i kamiennymi schodami. W zachodniej części pałacu znajduje się sala balowa z kolumnami i dekoracją stiukową.
Na parterze jest kilka pokoi ze żaglastym sklepieniem. Natomiast w hallu głównym na parterze znajduje się neorenesansowy kominek z połowy XIX wieku. Od strony zachodniej do budowano w XIX wieku neogotycką kaplicę. XIX wieczna  neogotycka kaplica. Od północnej strony pałacu znajduje się park typu angielskiego (krajobrazowy) z licznym starodrzewem. Pałac Sanguszków w Gumniskach cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród zwiedzających miasto i okolice.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
 Drewniana architektura sakralna Tarnowa
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Tarnów
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
 Tarnow - żywa szopka betlejemska
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Tarnów cz. II 2013 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Tarnów
1pix użytkownik j-with140 odległość 2 km 1pix
Tarnów
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 02.09.2018 22:07

Cieszy fakt, jak zabytkowe miejsca są zadbane - pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 26.08.2018 10:30

Achernar-5...
Przemyslaw - Dziękuje za wizytę i pozostawiony ślad. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!