m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na pierwszy dzień, na rozruszanie wybieramy trasę nad jezioro Sorapiss. Prowadzi do niego kilka trudnych, męczących podejść z ferratami, wymagających doświadczenia i dobrej kondycji, ale można tu także dojść atrakcyjnym i łatwo dostępnym dla turystów szlakiem. Zaczynamy z przełęczy Tre Croci. Wędrujemy szlakiem 215. Szlak rozpoczyna się na przełęczy i kończy się pod schroniskiem Vandell. Pokonanie go zajmuje niewiele ponad 2 godziny.
Po drodze mijamy strumyki, które niekiedy tworzą małe wodospady. W bardziej eksponowanych miejscach trasa jest ubezpieczona liną oraz stalowymi schodami. Po wyjściu z lasu już całą drogę towarzyszą nam takie widoki. Cały czas idziemy wygodną, poziomą ścieżką. Docieramy do miejsca opisywanego w przewodnikach jako ferrata.  Teraz lina przymocowana do skały wydaje się zbędna. Ale w innych porach roku, gdy jest bardziej ślisko na pewno jest przydatna.
Powyżej regla górnego obok znanej z naszych gór kosodrzewiny masowo rośną różowo kwitnące azalie. Na trasie bardzo dużo było turystów z psami. W Alpach wszędzie można wędrować z psami. 
Polska jest chyba jedynym krajem w Europie gdzie istnieją w górach zakazy wstępu dla psów ( poza Sudetami).
Chociaż takie schody były sporym wyzwaniem dla psich łapek. Trasy w Dolomitach są znakowane na biało czerwono i każda trasa ma swój numer. Jeszcze jedna morena I w końcu ukazuje nam się cel naszej wycieczki - jeziorko Sorapiss. Od razu rzuca się w oczy dumnie stercząca Punta Sorapiss (3205 m) czyli najwyższy szczyt masywu. Jeziorko powala swoją barwą ...
... popatrzcie sami. Ze wszystkich stron sterczą poszarpane wapienne i dolomitowe iglice. Dzięki magicznej barwie wody i monumentalnym masywie gór, jezioro Sorapiss jest jednym z najpiękniejszych jezior w Dolomitach. Ponieważ to środek lata, to wszędzie kwitną piękne kolorowe kwiaty. ... można tu spotkać nawet dziką różę.
Sorapiss i jego masyw górski są niewielkie powierzchniowo, ale mają bardzo charakterystyczny kształt. Wyglądają jak amfiteatr. Należą do jednych z najwyższych w Dolomitach. Na grupę składają się trzy szczyty: Punta Sorapiss (3205 m), Croda Marcora (3154 m) i Tre Sorelle (3005 m), Jezioro znajduje się w gnieździe Grupy Sorapiss. Można obejść je dookoła. Niestety część szlaku była w remoncie i trzeba było zawrócić. Po nasyceniu wzroku ruszamy dalej, mijając po drodze lądowisko dla helikopterów.
Docieramy do schroniska Al Sorapiss Alfonso Vandelli leżącego na wysokości 1926 m npm. Kogut kontrolujący siłę wiatru zaczyna się coraz bardziej niepokoić, bo niebo zaczęło się niebezpiecznie ściemniać. Czas więc ruszać w drogę. Na szczęście skończyło się na postraszeniu. Jedynie lekko pokropiło. Deszcz przeszedł gdzieś bokiem i zaświeciło słońce, a na nas czekała taka nagroda.
Pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie. Za chwilę przewiało deszczowe chmury. A my znów cieszyliśmy się pięknymi widokami białych skał połyskujących na tle błękitnego nieba. Na mokrych skałach zrobiło się jednak dość ślisko i trzeba było trochę uważać w miejscach bardziej eksponowanych. Teraz liny ubezpieczające okazały się przydatne. Powoli zbliżamy się do przełęczy Tre Croci.
Na przełęczy ponownie czekały na nas rozleniwione krowy. Ostatni rzut oka na poszarpane szczyty i czas wracać.

najbliższe galerie:

 
Dolomity
1pix użytkownik plan_podrozy odległość 4 km 1pix
Dolomity I
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 6 km 1pix
Dolomity
1pix użytkownik dispar odległość 7 km 1pix
Dolomity pod śniegiem : )
1pix użytkownik pipol odległość 7 km 1pix
Włochy - Dolomity, tropem Harmony
1pix użytkownik woja odległość 7 km 1pix
WŁOCHY-POLOWANIE NA ŚWISTAKI
1pix użytkownik olaf43 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 24.09.2018 19:17

Super...i czekam na ciąg dalszy

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 18.09.2018 12:45

Dzięki dziewczyny za odwiedziny. Fajnie, że powędrowałyście ze mną i miło mi, że Wam się podoba. To takie piękne miejsca, że trudno się powstrzymać przed zachwytami. Pozdrawiam i wkrótce zapraszam na ciąg dalszy. :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1933) dodano 18.09.2018 10:38

Piękna galeria...jezioro powalające z nóg swoją pięknością , kwitnące kwiaty również...otoczenie jeziora zachwyca jak również widoki na Dolomity są zawsze cudowne...
pozdrawiam:)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 18.09.2018 06:30

Do pięknego miejsca się wybrałaś i fajnie się z Tobą wędrowało po górach. Zdjęcia super. Pozdrawiam serdecznie.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 17.09.2018 21:49

Jesień w górach jest piękna. Chociaż ja osobiście wolę ją w niższych górach, tak gdzie dominują lasy liściaste. Można nacieszyć się wtedy jesiennymi barwami. Ale Dolomity na pewno też będą się świetnie prezentowały. Z przyjemnością obejrzę Dolomity w jesiennej odsłonie. Trzymam więc kciuki, aby Twój wyjazd doszedł do skutku. Pozdrawiam :)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 17.09.2018 17:36

Piekne widoczki . Może na jesien się tam wybiorę w końcu góry sa o każdej porze roku warte odwiedzin. pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 17.09.2018 16:08

Surykatko polecam bardzo tę trasę, szczególnie na początek. Nie jest bardzo wymagająca i nie jest zbyt długa, tak w sam raz, a zapewnia piękne widoki. Jedyny mankament, że wraca się tą samą drogą. Ale co tam, widoki wszystko rekompensują. Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7300) dodano 16.09.2018 13:50

Świetna trasa z pięknymi widokami. Jeziorko faktycznie urodziwie. Zapamiętam sobie :)
pozdrawiam :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 16.09.2018 12:37

Achernar wycieczka faktycznie dostarczyła nam wiele pięknych wrażeń wzrokowych :)

Lucy, nie przejmuj kolejkami też można dotrzeć w cudne miejsca, skąd można robić łatwe spacery i sycić wzrok pięknymi widokami. :)

Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3079) dodano 16.09.2018 10:48

Dolomity wabią i są cudowne.Niestety dla mnie wspinaczki i wypady w góry są już prawie nieosiągalne.Pozostały kolejki górskie i niziny😉.Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5585) dodano 15.09.2018 21:40

Za tak piękną wycieczkę musi być "dycha"... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!