m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wycieczkę zaczynamy od Milano Centrale - największego dworca Mediolanu i jednego z większych w Europie. Przedsionek dworca. Budynek został oddany w 1931 roku. Fasada ma 200 metrów szerokości i 72 m wysokości. Miał on symbolizować potęgę Włoch pod rządami Mussoliniego. Podobno dziennie obsługuje 330 tysięcy pasażerów. Ruszamy na podbój Mediolanu. Postanowiliśmy odwiedzić Pawilon Sztuki Współczesnej.
W pięknych wnętrzach zgromadzono zbiory głównie z XX wieku. Jednak w porównaniu z innymi europejskimi galeriami ta nas nie oszołomiła. Głównie gromadzi dzieła włoskich artystów. Choć oczywiście znajdziemy tu prace innych twórców o światowej sławie. Mediolan jest miastem o wielowiekowej historii, dlatego znajdziemy tu zabytki z różnych epok. Przed nami Archi di Porta Nova. Jedna z dwóch zachowanych średniowiecznych bram miejskich. Pochodzi z ok 1171 roku. Wśród współczesnej zabudowy stoi piękna świątynia.
To kościół San Babila. Świątynia powstała w 1095 roku.
Wielokrotnie przebudowywana, na początku XX wieku przywrócono jej neoromański charakter. Świątynia należy do najważniejszych kościołów Mediolanu. Idziemy dalej mijając wiele pięknych kamienic.
Dochodzimy do Rotonda di Via Besana. Tutaj od 1695 roku przez blisko sto lat chowano zmarłych z niedalekiego szpitala. W centralnej części stoi zbudowany na planie krzyża greckiego, obecnie nieczynny kościół. Potem cmentarz zamknięto. Między innymi ze względu na piękne położenie i ozdobną kolumnadę w okresie napoleońskim planowano stworzyć tu Panteon Królestwa Włoch. Planów tych nie udało się zrealizować a obecnie jest to miejsce gdzie czasami są pokazywane wystawy i odbywają się różne kulturalne wydarzenia. Kościół Santa Maria della Pasione. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, jest to druga po katedrze największa świątynia Mediolanu. Pierwszy kościół zbudowano tu w 1485 roku.
W drugiej połowie XVI wieku nastąpiła jego zasadnicza rozbudowa. Wrażenie robi ogromna kopuła. Mijając wiele kościołów nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że czasami odprawiane są w nich nabożeństwa w innym niż katolicki obrządku. Np. San Vito in Pasquirolo...
...to obecnie cerkiew prawosławna. A np. kościół Św. Marka przy Via Senato ... to świątynia obrządku koptyjskiego. Czasem laikowi ciężko się zorientować, czy dany budynek to zabytek czy też nówka. Kościół San Gregorio Magno choć zbudowany w 1908 jest pięknym przykładem architektury neoromańskiej.
A kościół San Carlo al Corso to przykład stylu klasycystycznego, tu inspirowanego rzymskim Panteonem. Spacerujemy po  ciekawych uliczkach... ...i wśród miejskich pałaców. Ale wróćmy na Via dei Mercanti - ulicę łączącą Plac Katedralny z zamkiem. Zaraz na początku dumnie wznosi się Palazzo Giureconsulti. Jego historia sięga XIII wieku ale obecny budynek ma styl renesansowy. Po przeciwnej stronie ulicy leży malowniczy Plac Mercanti z XVI wieczną renesansową studnią. Na koniec dochodzimy do zamku Sforzów.
Pierwotną twierdzę zbudowano w połowie XIV wieku. Stąd okalające ją grube mury. Później jednak zamek przebudowywano... ...tak, że powstał wygodny pałac książęcy. Możemy zwiedzić mające tu swą siedzibę muzea... ...lub po prostu odpocząć w cieniu arkad.
Do zamku przylega rozległy Park Sempione. Na jego końcu stoi Łuk Pokoju symbolizujący sukces Kongresu Wiedeńskiego.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Włochy - Mediolan i Bergamo
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Mediolan w sobotę
1pix użytkownik walizka odległość 1 km 1pix
 w Mediolanie . . . zapraszam na spacer po letnim parku . .
1pix użytkownik irena2005n odległość 1 km 1pix
Mediolan
1pix użytkownik dorotka_t odległość 1 km 1pix
San Siro - Mediolan
1pix użytkownik valdi1956 odległość 1 km 1pix
Mediolan cz. 1 Plac Katedralny
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1008) dodano 01.10.2018 09:08

Marcin, faktycznie piękny. Mnie zaskoczył na plus.
Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 29.09.2018 09:58

Piękny ten Mediolan.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1008) dodano 24.09.2018 17:30

Irena, Pisanka dziękuję za odwiedziny. Za jakiś czas jeszcze coś wrzucę z Mediolanu.
Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 18.09.2018 06:33

Ciekawy kawałek Mediolanu. Miło było z Tobą tutaj pospacerować. Pozdrawiam serdecznie.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:526) dodano 17.09.2018 19:03

Fajnie poznac kolejne miejsca z tego pięknego miasta. Pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1008) dodano 17.09.2018 09:03

Achernar to można tylko pozazdrościć. Mnie Mediolan zaskoczył na plus, dlatego coś jeszcze za jakiś czas wstawię.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5391) dodano 16.09.2018 23:16

Milo było sobie przypomnieć ulice i kościoły Mediolanu. Często bywałem w tym mieście, gdyż w latach 1997 i 1998 pracowałem i mieszkałem niedaleko Mediolanu, w Alzate Brianza w prowincji Como. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!