m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Celem naszego wyjazdu była zgrubna penetracja Alp Berchtesgadeńskich. Ale Doliny Wimbachtal nie było bynajmniej w planach. Przypadek sprawił, że ją odwiedziliśmy. Tego dnia chciałem zrobić jakiś dłuższy alpejski trekking, niestety nawaliło auto. Zanim usunąłem usterkę zrobiło się już południe. Popatrzyłem więc na mapę Freytaga i pomyślalem, że dziś zobaczymy tylko dolinkę i wodospady. Dojechaliśmy do parkingu Wimbachbrücke na peryferiach Ramsau. Zapchany był o tej porze wyjątkowo. Poszliśmy najpierw asfaltówką w prawo, stromo do rozwidlenia drogi, gdzie drogowskazy oferowały dwie alternatywy. Na lewo szło się do wąwozu Wimbachklamm. Wejście tam nie jest darmowe, ale też nie jest drogie. 2,50 euro na rzecz gminy Ramsau. Kupuje się żetony i wchodzi przez takie kołowrotkowe drzwi z automatem. Jak na Stadion Narodowy. Wąwóz jest otwarty w godz. 7:00 - 19:00 od maja do listopada i dostępny jest tylko od dołu. Z górnego końca, odwiedzający mogą wrócić na równoległą ścieżkę w kierunku mostu Wimbach lub wędrować dalej doliną Wimbachtal. Mosty i kładki na stromych skałach pozwalają przejść wąwozem 200 metrów. To tylko 200 metrów, ale warto przeznaczyć na nie co najmniej pół godziny. Dołem wąwozu z głośnym rykiem toczy swe wody potok Wimbach. Przewalając się przez wąski skalny kanion tworzy wiry, zakręty i białe kłęby, rozbija się w stromych wodospadach.
Po ścianach przez mchy spływają setki i tysiące strużek gdzieniegdzie kaskadami. Powiem szczerze, wygląda to wszystko bardzo imponująco. Dziki i romantyczny pomnik przyrody. Tuż za Wimbachklamm dwie ścieżki spotykają się ponownie. Idziemy w górę doliny przez zielone iglaste lasy.
Osobliwością botaniczną w dolinie jest Spirke - pionowy gatunek górskiej sosny. Występuje niemal wyłącznie w Alpach Zachodnich, ale wyjątkowo zdarza również tu, w Wimbachtal. Powyżej wąwozu Wimbach płynie jeszcze spokojnie. Jego woda pochodzi z wielu źródeł. Płynie kilkoma strumieniami przez górną część doliny, a potem poniżej wielkiego gruzowiska. Pod ziemią wody łączą się i wypływają z gruzów na wysokości około 800 m n.p.m. już jako jedna rzeka. 
Szlak turystyczny Z Wimbachbrücke do Wimbachschloss początkowo prowadzi równolegle do potoku. Co jakiś czas podchodzimy na jego brzeg by podziwiać okoliczne skały, 
góry i wypiętrzenia o pięknych formach. Szlak jest łatwy i idzie się dobrze. Co chwila mijamy miejsca odpoczynku - ławki, rzadziej wiaty. Dolina Wimbach (Wimbachtal) jest jedną z głównych dolin Alp Berchtesgadeńskich, usytuowaną w centrum Parku Narodowego Berchtesgaden. To wysoka i dość szeroka, ukształtowana przez spływający lodowiec dolina o wielkiej urodzie, otwarta na północ i otoczona przez podkowy szczytów, które zamykają ją na zachodzie, południu i wschodzie. Nazwa doliny, co nietrudno odgadnąć pochodzi od nazwy przepływającego przez nią potoku. Tak jest we wszystkich górach, prawie na całym świecie. Nazwy dolin pochodzą od nazw rzek.
Wimbachtal przebiega pomiędzy dwoma potężnymi masywami: Watzmanna (2713 m n.p.m.) na wschodzie i Hochkaltera (2607 m n.p.m.) na zachodzie. Zaczyna się pod przełęczą Trischübel ( 1774 m ) pomiędzy Watzmann i Steinernem i dość szybko schodzi w kierunku północno-wschodnim. Między najwyższym punktem, przełęczą Trischübel (1774 m n.p.m.), która oddziela Watzmann na północ od Steinernes Meer na południu, a Wimbachbrücke na dolnym końcu wąwozu Wimbachklamm odległość wynosi ponad 10 kilometrów. Strzępotek hero (Coenonympha hero) - gatunek motyla dziennego z rodziny rusałkowatych. Spotykałem go w Alpach Berchesgadeńskich wielokrotnie i w różnych miejscach. U podnóża Schöne Wand - Pięknej Ściany - masyw Hochkaltera Najbardziej na północ wysunięta część masywu Watzmana, w rejonie schroniska Wimbachschloss. Przy Wimbachschloss (931 m n.p.m.) kończy się droga i dalej idziemy dość szeroką ścieżką.
Ścieżka prowadzi przyjemnym zboczem po prawej stronie doliny przez pole głazów, a następnie do niezbyt gęstego górskiego lasu. Zaczynają się kosówki i coraz atrakcyjniejsze panoramy obu masywów. Dziki i pięknie zachowany alpejski krajobraz. Na wysokości 1100 metrów szlak przecina do 300 m szerokości Griesstrom i kontynuuje po lewej stronie Wimbachtal, częściowo przez las, w końcu przez otwarty teren do chaty Wimbachgries na wysokości 1327 metrów.
Charakterystyczną cechą doliny Wimbach są ogromne potoki piargów i gruzu, zwane z niemiecka Gries. Dlatego górna część doliny jest często nazywana Wimbachgries. W górnym końcu doliny osiągają szerokość prawie półtora kilometra. Warstwa gruzu na litej podstawie skalnej doliny dochodzi w wielu miejscach do 300 metrów. Gruz, który jest niszczony przez siły erozyjne z regionu Palfenhorn i stale stacza się w dół, z gór do doliny. Strzępotek :) Najładniejsze widoki z doliny są w rejonie schroniska Wimbachgries. Siedzieliśmy tam dobrą godzinę. Miejsce to służy jako baza do wejścia na Watzmann. Stąd można dotrzeć także Trischübl i nad Königssee lub kontynuować wędrówkę na Saugasse i do Funtensee. Kto nie odważy się na taki trekking, może podejść zaraz za Wimbachschloss na Hochkaltergebiet. Jednak w przypadku wszystkich tych tras umiejętności i doświadczenie we wspinaczce są przydatne, o ile nie niezbędne. Next time, nächstes Mal.

najbliższe galerie:

 
Königssee
1pix użytkownik szarykot odległość 7 km 1pix
NIEMCY_2016 (08) - BERCHTESGADEN/Königssee i Obersee
1pix użytkownik charlie odległość 9 km 1pix
Berchtesgaden.
1pix użytkownik szarykot odległość 9 km 1pix
Bawaria - Berchtesgadener Land
1pix użytkownik ragazza odległość 10 km 1pix
SEISENBERG - najładniejsze wąwozy Austrii
1pix użytkownik gregy odległość 10 km 1pix
Schoenau am Koenigsee
1pix użytkownik kobel odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:631) dodano 02.10.2018 20:06

Więcej takich przypadków, zdjęcia rewelacyjne! Bardzo się podobała wędrówka.
Pozdrowienia

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 01.10.2018 09:03

Bardzo Wam dziękuję za odwiedziny, komentarze i wyróżnienie. Pozdrawiam serdecznie :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 29.09.2018 18:23

Przepiękne miejsce.

elabb użytkownik elabb(wpisów:24) dodano 28.09.2018 22:10

Sama natura, przepięknie ukazana na Twoich zdjęciach

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 27.09.2018 15:29

Pięknie tam, widoczki super a te strużki, kaskady są faktycznie impnujące...
pozdrawiam serdecznie.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 27.09.2018 12:19

Fajna wycieczka. Zapamiętam sobie tę dolinkę, bo urokliwa i zapewniająca piękne widoki. Ale tam przecież, jak dopisze pogoda to pocztówkowe widoczki są wszędzie. Pozdrawiam i czekam na jeszcze.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 27.09.2018 09:02

Fajne fotki, wyczerpujący komentarz - to już rzadkość na mocno podupadłym portalu.
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!