m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Widok ze wzgórza Scharffenberg na miasto. Jeśli do B.Sz. dotrzemy komunikacją publiczną,to nasza trasa od centralnego przystanku autobusowego (znajdującego się przy rondzie obok supermarketu Billa - miejsce nazywa się Križovatka) ku zabytkowej części miasta prowadzić będzie ulicą Dolną,następnie Kammerhofską i A. Kmeta. Narożnik ul.Kammerhofskiej z ul. Akademicką. Na początku ul.Akademickiej,niedaleko Kammerhofskiej,stoi elegancki,klasycystyczny kościół Wniebowzięcia NMP. XIII-wieczna,pierwotnie romańska świątynia,której fasadę wieńczy czworokątna wieża i dwie wieżyczki,swój wygląd zawdzięcza przebudowie z 1806 r. W swojej długiej historii kościół był farą,należał do dominikanów,ewangelików i jezuitów.Niegdyś obok stały zabudowania klasztorne. Ulica Akademicka,parę kroków od kościoła. Znajdujący się przy ul.A.Kmeta hotel Bristol był niegdyś najelegantszym hotelem w mieście,o wysokim standardzie (porównywany z hotelem Carlton w Bratysławie).Budynek pochodzi z końca XIX-wieku,postawiony w miejscu XVI-wiecznej,gotyckiej kamienicy.
Ulicą A.Kmeta dochodzimy do Placu Ratuszowego (Radnične namestie). Plac Ratuszowy - Kościół św. Katarzyny - późnogotycki,jednonawowy,ukończony w 1491 r.,uważany za jeden z najpiękniejszych w mieście.Na ścianie prezbiterium wielki fresk Sąd Ostateczny,odkryty podczas prac konserwatorskich w latach 1971-1973. Kościół św. Katarzyny od strony Placu św.Trójcy. Plac Ratuszowy - Fritzov dom - zbudowany w 1891 roku na potrzeby Akademii Górniczej.Zwraca uwagę bogato zdobiona fasada z dekoracyjnymi fryzami wykonanymi techniką sgraffito.Po generalnym remoncie zakończonym w 1992 roku,dom został siedzibą oddziału Archiwum Państwowego. Plac Ratuszowy - późnobarokowa Kolumna Maryjna z 1747 roku. Plac Ratuszowy - Kościół ewangelicki - pochodzący z 1796 roku,barokowo-klasycystyczny,z elegancką fasadą,ozdobiony zielonym dachem i złoconymi urnami nad wejściem.Wciśnięty między istniejące kamienice i pozbawiony wieży - co wynikało z edyktu Józefa II.
Interesujące jest wnętrze - eliptyczne,z trzema piętrami balkonów,przypominającymi teatr. Plac Ratuszowy - między Fritzov domem a kościołem ewangelickim. Plac Ratuszowy płynnie przechodzi w Plac Św. Trójcy - Dom Mariny Sladkovicovej. Plac Św. Trójcy - centralny punkt miasta,podłużny plac otoczony przez renesansowe i barokowe rezydencje i domy najbogatszych mieszczan.Początki placu sięgają XIV-stulecia. Nad placem góruje monumentalna,barokowa Kolumna Św. Trójcy (Słup Morowy).Wzniesiona w latach 1759-1764,po wygaśnięciu zarazy,która dotknęła miasto i okolice w roku 1710. W dolnej części kolumny widnieją posągi sześciu świętych patronów górników.
Odchodząca od Placu Św. Trójcy ulica Dolna Różana.Z lewej strony Berggericht (Hellenbachov dom),dawna siedziba Sądu Górniczego.Obecnie znajduje się tu ekspozycja Muzeum Górnictwa oraz Biuro Informacji Turystycznej. Wejście do jednej z kamienic placu ozdobione renesansowym portalem. Ulica Sladkovicova przy Placu Ratuszowym. Synagoga - znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Striebornej i Novozamockiej obiekt pochodzi z 1893 roku.Niedawno wyremontowany,nie służy już jako miejsce kultu,odbywają się w nim różne wydarzenia kulturalne. Niezwykłym obiektem jest Klopačka - górnicza dzwonnica z 1681 roku.Jej dźwięk wołał górników na szychtę lub ostrzegał przed niebezpieczeństwami. Klopačka
Nowy Zamek - sześciokondygnacyjna budowla zbudowana w 1571 roku,zaliczana jest do architektonicznych ikon miasta.Podczas najazdów tureckich pełniła rolę wieży strażniczej. Piargska brama - ostatnia istniejąca spośród bram miejskich wybudowanych w drugiej połowie XVI wieku,jako część systemu fortyfikacji mającego chronić przed napadami Turków.Ten niewielki,pierwotnie renesansowy obiekt,w XVIII wieku został częściowo przebudowany w stylu barokowym.Brama stoi na płd.-zach. skraju miasta,przy drodze do skansenu górniczego i zbiornika wodnego Klinger. Stary Zamek - nad Placem św. Trójcy i całą starówką,górują zabudowania tzw. starego zamku,zbudowanego na szerokim tarasie wzgórza Paradajz. U podnóża Starego Zamku biegnie ulica Starozamocka. Brama wjazdowa z wieżą. Najstarszym obiektem zamku jest były parafialny Kościół Panny Marii.Razem z sąsiednią Kaplicą Cmentarną św. Michała,wybudowano go w XIII wieku jako trójnawową bazylikę romańską.
W XIV wieku wokół kościoła zbudowano mur obronny i w ten sposób zaczęły powstawać fundamenty przyszłego zamku miejskiego.System obronny poszerzono później o basztę i bramę wjazdową z wieżą. Kolejna przebudowa,w XVI wieku,zmieniła ufortyfikowany kościół w twierdzę warowną.Sklepienie kościoła zburzono,w ten sposób powstała dzisiejsza czteroskrzydłowa budowla pałacowa z wewnętrznym dziedzińcem w miejscu starej nawy głównego kościoła. Na szczycie wzgórza Scharffenberg stoi zespół barokowych budowli sakralnych,wzniesiony w połowie XVIII wieku,zwany Kalwarią.Tworzą go dwa kościoły,dziewiętnaście kapliczek,Święte Schody,rzeźba Marii Panny i inne obiekty sakralne. U stóp wzgórza - odrestaurowany Dolny Kościół z fasadą o interesującej kolorystyce. Inicjatorem budowy Kalwarii był ojciec Franciszek Perger,jezuita.14 IX 1744 roku uroczyście poświęcono kamień węgielny położony pod pierwszym budynkiem - Górnym Kościołem.Dokładnie siedem lat od rozpoczęcia prac,14IX 1751 roku,kompleks ukończono i uroczyście konsekrowano. Chociaż Kalwaria powstała w barokowym stylu,architektura jej budynków jest stonowana,a dekoracyjność umiarkowana.
Opowieść o męce Jezusa wzmacnia jej usytuowanie wśród malowniczej przyrody - co przekłada się na dużą popularność tego miejsca wśród pielgrzymów,ale także zwykłych turystów odwiedzających miasto. Górny Kościół (w remoncie).
Prace przy renowacji Kalwarii rozpoczęto w 2008 roku.Kiedy zostaną ukończone,nie wiadomo,ale chyba nie prędko. Wizyta w Skansenie Górniczym (Banske muzeum v prirode) to najczęściej jeden z najatrakcyjniejszych i najdłużej pamiętanych punktów pobytu w Bańskiej Szczawnicy.Skansen znajduje się ok. 1,5 km od centrum miasta,w kierunku płd.-zachodnim. Zwiedzanie zaczyna się od pokazu filmu o historii tutejszego górnictwa (w jęz.słowackim).Następnie ubrani w nieprzemakalne peleryny,kaski i zaopatrzeni w górnicze latarki,wchodzimy do XVII wiecznej sztolni Bartolomej. Możemy poznać techniki prac górniczych,metody eksploatacji złóż - od dawnych do współczesnych.Peleryny okazują się być przydatne-kapie ze stropu,jest wilgotno i mokro.Trasa turystyczna mierzy 1300m długości,spacer sztolnią i jej odnogami trwa ok 1,5 godz. Na powierzchni można zobaczyć stare budynki,urządzenia górnicze,zabytkowe wozy strażackie,kolekcję skał z terenu Słowacji.
Odczuwającym niedosyt po pobycie w B.Sz.,proponuję odwiedzenie wioski Svӓtý Anton - niedaleko,5 km,z monumentalnym XVIII-wiecznym pałacem. Pałac we wsi Svätý Anton został zbudowany w 1744 roku na obronnym wzgórzu,gdzie od XV stulecia stał zamek.Jest to barokowo-klasycystyczna,4-skrzydłowa budowla z wewnętrznym dziedzińcem,autorstwa wiedeńskiego architekta Jana Entzenhofera. Według tradycji,pałac wybudowano zgodnie z symboliką kalendarza : 4 wejścia,7 arkad,12 kominków,52 pokoje,365 okien,ale po licznych przebudowach nie da się tego zweryfikować.W dziejach budowli występują tylko dwa rody:węgierski Kohary i niemiecki Coburg.Z tego drugiego wywodził się car Bułgarii Ferdynand,który sprawował tę funkcję od 1908 do 1918 roku.Wtedy musiał abdykować na rzecz syna i uciekać z ojczyzny (stąd jego pobyt w pałacu do 1944 roku). Od 1962 roku,w pałacu działa muzeum sztuki,wnętrz i łowiectwa.Zachowało się pełne wyposażenie,w tym cenne dzieła sztuki,meble,przedmioty należące do cara Ferdynanda. Niestety obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć,więc z bogatych i okazałych wnętrz pałacowych niewiele pozostaje w pamięci po jakimś czasie.Zapamiętałem złoty salon z meblami,które Maria Teresa podarowała swej córce,Marii Antoninie,jako część ślubnego prezentu,salon chiński z oryginalnymi tapetami oraz sale z bronią myśliwską i trofeami łowieckimi. Poza pałacem,jest jeszcze ładny kościół św. Antoniego Pustelnika.Prosty,jednonawowy,zbudowany w 1755 r.,w barokowo-klasycystycznym stylu,
oraz w centrum wioski,barokowa Kolumna Św. Trójcy - ufundowana przez mieszkańców w 1858 roku.

Dziękuję za uwagę

najbliższe galerie:

 
Słowacja - Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica)
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
Wyprawa po srebro i złoto
1pix użytkownik surykatka odległość 1 km 1pix
Słowacja-Bańska Szczawnica
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
BAŃSKA BYSTRZYCA
1pix użytkownik mocar odległość 36 km 1pix
Bojnice
1pix użytkownik popekpawel odległość 42 km 1pix
Bojnice
1pix użytkownik admian odległość 42 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 11.10.2018 14:49

Niesamowite, atrakcyjnie położone miasto. Rzeczywiście trzysta sześćdziesiąt ( cyfrą: 360) obiektów zabytkowych wysokiej klasy?
Dzwonnica górnicza. Ciekawa rzecz.
Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 10.10.2018 07:35

Kolejne sympatyczne miejsce.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!