m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Naszą trasę rozpoczynamy na przełęczy Falzarego ( 2105 mnpm ), leżącej na sławnej drodze nr 48 zwanej Drogą Dolomicką. Z przełęczy zaczyna się kilka ciekawych szlaków, w związku z tym mimo wielkiego parkingu ciężko jest znaleźć wolne miejsce do zaparkowania. Do południa postanawiamy wjechać kolejką linową na górujący nad przełęczą szczyt. A oto cel naszej dopołudniowej wycieczki - Lagazuoi 2835 mnpm, który wznosi się ogromną ścianą niemal bezpośrednio ponad Passo Falzarego No to ruszamy. Do pokonania jest prawie 650 m różnicy wysokości. Osoby z lękiem wysokości i pracującą wyobraźnią mają tu duży problem, bo na całej trasie kolejki nie ma żadnych słupów podtrzymujacych liny kolejki. Po drodze podziwiamy turystów wędrujacych ferratą
A panorama Dolomitów zapiera dech w piersiach. Nad wszystkimi szczytami góruje królowa Dolomitów - Marmolada. No i jesteśmy na miejscu. Schronisko Lagazuoi leży na wysokości 2752 m npm Przed schroniskiem jest spory taras widokowy.Widok z tarasu schroniska jest obłędny. Rozciąga się z niego niezapomniana panorama na wiele grup Dolomitów, Dopiero z pewnej odległości można zobaczyć jak niesamowicie położone jest schronisko. Tuż po wyjściu z kolejki od razu rzucają się w oczy wyrastające z dość płaskiego terenu olbrzymie skały.
To grupa Tofane 3243 m npm. Skały są niesamowite trudno oderwać od nich oczy i przestać naciskać migawkę w aparacie. A dalej Marmolada połyskuje zaśnieżonym wierzchołkiem. Z chmur próbuje się wydostać grupa Sorapis, miejsce naszej wczorajszej wycieczki. Wszyscy podziwiają widoki. Gdy już uda się oderwać wzrok to z boku kolejne cudne widoki
Wędrujemy ścieżką po rozległym terenie wokół wierzchołka ... widoki ciagle zapierają dech w piersiach Ponad schroniskiem prowadzi łatwa ścieżka do ciekawego punktu widokowego na szczycie. To  krótki, około 20-minutowy niewymagający spacer
Szczyt oznaczony jest drewnianym krzyżem. To doskonały punkt widokowy, skąd można obserwować poszczególne pasma wschodnich Dolomitów. Można przysiąść na ławeczce i po raz kolejny kontemplować niesamowite widoki. Pasma Tofany, Fanis, Marmarole, Averau czy  Civetta, z ich niesamowitymi trzytysięcznikami. Z dalszej odległości wierzchołek Lagazuoi wydaje się też urwiskiem.
Tutaj ma się wrażenie, że wszystkie inne góry są pod nami. W oddali widać schronisko Lagazuoi. Z tej perspektywy widać dokładnie jego położenie na skraju urwiska. Aby nie wracać tą samą drogą można wybrać trasę po kładce przewieszonej nad przepaścią. Nie jest to trasa dla osób z lękiem wysokości.
Teren Lagazuoi  znany jest z dramatycznych walk podczs I wojny światowej, które toczyły doborowe jednostki włoskich Alpini i austriackich Kaiserjäger. Na szczycie można spotkać przewodników w strojach z epoki, którzy opowiadają o tych wydarzeniach. Turyści też próbują wpasować się w klimat.
 W widocznej na zdjęciu skale wykuty jest tunel, w którym obecnie znajduje się muzeum I wojny światowej. To pozostałość z tamtych czasów. W całej górze jest  system wydrążonych korytarzy, które można zwiedzać. Potrzebna jest jednak latarka, bo tunele nie są one oświetlone.  Z okien tunelu widać jak na dłoni całą dolinę u podnóża góry. Podobne sztolnie drążone były poniżej , we wnętrzu góry przez żołnierzy włoskich, ponoć w celu podłożenia ładunków i wysadzenia pozycji austriackich, które usytuowane były na górze. Wracamy jeszcze na kawę i ciacho do schroniska. Z tarasu schroniska przyglądamy się widocznej jak na dłoni trasie naszej popołudniowej wycieczki. Tym razem już będziemy wdrapywać się o własnych siłach.
Ustalamy ostateczny wariant szlaku. Na pierwszym planie nasz cel - Cinque Torri. A z tyłu dumnie piętrzy się  Pelmo 3168 m npm I wracamy do stacji kolejki linowej.
Naładowani pięknymi widokami zjeżdżamy na dół kolejką.

najbliższe galerie:

 
Dolomity,  Passo Falzarego masyw Lagazuoi
1pix użytkownik sona_dora odległość 0 km 1pix
Dolomity - Szosa Dolomicka
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Dolomity, Passo Falzarego Kolejką na Lagazuoi
1pix użytkownik sona_dora odległość 1 km 1pix
Włochy - Valparola
1pix użytkownik herika odległość 2 km 1pix
Włochy - Lago Lagazuoi
1pix użytkownik herika odległość 3 km 1pix
   WŁOCHY - Z PRZEŁĘCZY GIAU POD CINQUE TORRI
1pix użytkownik harmony odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 28.10.2018 01:05

Znam ten ból. Moja galeria też musiała odleżeć wiele tygodni aby nabrać mocy. A i tak opublikowałam ją nie całkiem dokończoną. Miło mi że przywołałam u Ciebie miłe wspomnienia. Pozdrawiam i życzę weny i pewnie trochę wolnego czasu.

woja użytkownik woja(wpisów:566) dodano 25.10.2018 20:26

Przypomniałaś mi cudne widoki i niedokończoną galerię, która czeka i czeka :-)
Pozdrawiam serdecznie

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 24.10.2018 12:01

Popekpawel dzięki za wizytę :) Pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 24.10.2018 12:00

Lucy, też do tej pory Dolomity oglądałam tylko z perspektywy dróg, jadąc gdzieś na południe. W końcu nadszedł czas na popatrzenie od środka, czego i Tobie życzę. Pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 24.10.2018 11:58

Śnieżko, miło mi, że zdjęcia Ci się spodobały. Na żywo wszystko wygląda jeszcze ładniej. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 24.10.2018 00:00

Bajka

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 23.10.2018 07:19

Nie mogę obojętnie "przejść "obok galerii z górami 😊.Piękne widoki a niedawno podziwiałm nieco inny fragment Alp tyle,że z autokaru...pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 22.10.2018 21:51

Duuużo cudnych kadrów! Pozdrawiam:)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 22.10.2018 21:07

Świat z góry wygląda inaczej. :) Cinque Tori z innej perspektywy też oglądaliśmy i mam nadzieję wkrótce to pokazać. Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 22.10.2018 20:31

Miejsce znane i lubiane :)
foto 47... tutaj widać jakie znaczenie ma miejsce z którego się robi fote danego masywu. Z góry Cinquw Tori wyglądają jak popierdółka ;)
pozdro

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 21.10.2018 19:29

Wszyscy mamy te same problemy. Życzę Ci w takim razie aby to nastąpiło jak najszybciej. Pozdrawiam :)

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 20.10.2018 18:22

Piękne miejsce. W końcu i Dolomity zdobędziemy :-). Ciągle mało urlopu no i kasa, kasa, kasa :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!